Jump to content
Nieważne

Kontrowersje z nową administracją Astromaniaka

Recommended Posts

Posted (edited)

Zdaje się, że sytuacja na AM wróciła do normy - jest dialog i wymiana poglądów, a o to chodziło. Więc AP raczej nie jest zagrożone zalaniem falą 10677 uchodźców z AM ;)

Chciałbym bardzo podziękować załodze AP za życzliwość i wsparcie. Niby drobny gest, kilka słów typu "rozumiemy, nie martwcie się, będzie dobrze", a jednak bardzo dużo to daje - poczucie, że człowiek nie zostaje sam z problemem. Wg mnie to właśnie w takich drobnych życzliwych gestach ujawnia się klasa człowieka. Dzięki! :)

Natomiast kolegów naburmuszonych naszym - jakoby - dziecinnym wypłakiwaniem się proszę, po pierwsze, o bardziej wnikliwe zapoznanie się z tym co pisaliśmy (tu i na AM), bo mam wrażenie, że opisaliśmy problem spokojnie, rzeczowo i merytorycznie (a przynajmniej taką mam nadzieję :) ), i że były podstawy do niepokoju o dalszy los forum.

A po drugie, życzę też na przyszłość nieco więcej empatii - za moment to wy możecie się znaleźć w podobnej sytuacji, na jakimś innym, ulubionym przez was forum, i wtedy może się okazać, że życzliwe słowo napisane przez kogoś z zewnątrz będzie bardzo cenne.

Tak jak pisał Jesion - tworzymy jedną społeczność, mimo tego, że lubimy różne fora, i warto to pielęgnować, chociażby po to, żeby zapobiegać jakimś podziałom czy kłótniom w przyszłości :)

Edited by Piotr K.
  • Like 4

14 minut temu, Piotr K. napisał:

Tak jak pisał Jesion - tworzymy jedną społeczność, mimo tego, że lubimy różne fora, i warto to pielęgnować, chociażby po to, żeby zapobiegać jakimś podziałom czy kłótniom w przyszłości

Chciałbym to podkreślić. Budujmy przyszłość środowiska, nie dopuszczajmy do podziałów, gaśmy pożary w zarodku, bądźmy wyrozumiali na błędy, reagujmy empatią na krzywdę (przede wszystkim taką, która nie dotyczy nas). Po prostu nie bądźmy obojętni. 

A nas adminów pilnujcie, żeby nam nie odwalało. Macie wpływ, nawet jak czasami go bezpośrednio nie odczuwacie. Nie odpuszczajcie. Nie bądźcie obojętni (powtarzam się).

Wracajcie na AM i twórzcie swój wirtualny dom - pomóżcie adminom i moderatorom. Myślę, że kryzys został zażegnany i jestem bardzo dumny, że mogłem choć troszkę pomóc (pewnie jak zwykle przesadzam ze swoją rolą). Powodzenia koledzy i koleżanki.

james corden thank you GIF by The Late Late Show with James Corden

• Like 5

No i super :) A tak już na marginesie, to skojarzyło mi się, że kiedyś, za dzieciaka, jak któryś koleżka w podstawówce zaczynał przeginać, to mu się mówiło "Jesteś u pani!", i często to go pacyfikowało :) Wygląda na to, że obecnie w naszym astroświatku, gdy komuś odwala, warto próbować metody "Jesteś na Astropolis!". Jeden wątek że na AM się źle dzieje, dwa telefony od kolegów z AP do nowego moderatorstwa AM, i zapanował spokój :) To kto tu jest szefem wszystkich szefów...? ;)

• Haha 2

36 minut temu, Piotr K. napisał:

To kto tu jest szefem wszystkich szefów...? ;)

Adam/Dominiki/Robert etc.: "Zaraz. Chwila… moment. Co jest, jestem waszym szefem.

Marek: Ale pan Krzysztof Jarzyna ze Szczecina jest szefem wszystkich szefów. Co złego, to nie my."

Tak więc tego ... :D 

• Haha 1

Kiedyś w prywatnej rozmowie z @Adam_Jesion porównałem fora astronomiczne do polskich klubów piłkarskich znajdując dosyć ciekawą analogię.

W ostatnim czasie 'Wisła Kraków' próbuje zacząć na nowo i potrzebuje wsparcia głównie ludzi z nią związanych ale i z zewnątrz ^_^ Nadal się zgadza :D

• Like 1
  • Haha 1

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina, zdecydowanie! :D Podejrzewam, że to właśnie on ukrywa się pod postacią Dziewczynki z Astropolis, dla niepoznaki przebrany w sukienkę, i z ukrycia pociąga za wszystkie ważne sznurki :D

• Like 1

Nie wiem czy wiesz ale już dawno przekazał władzę bocznej odnodze rodziny czyli klanowi z Krakowa. :)

20 minut temu, Darek_B napisał:

Nie wiem czy wiesz ale już dawno przekazał władzę bocznej odnodze rodziny czyli klanowi z Krakowa. :)

Będzie dziewczynka z maczetą.

Wiem, że żartujecie, ale komuś może się zrobić przykro. Nie przesadzajmy. Ja na nikim nie wywieram i nie wywierałem żadnej presji. Astromaniak to całkowicie niezależny byt. Wszystko to inicjatywa Bogdana (i pewnie Domka, w końcu też jest adminem). Gdyby nie mieli dobrej woli, to przecież nic by z tego nie było. Ja jedynie podzieliłem się moimi przemyśleniami i doświadczeniami. Podejrzewam, że chłopaki w tym czasie odbyli setki takich rozmów jak ze mną, więc może być i tak, że mój wkład był zerowy.

Nie o to chodzi, kto i jak, ważne, że jest dobrze.

• Like 3

Posted (edited)
2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

A nas adminów pilnujcie, żeby nam nie odwalało. Macie wpływ, nawet jak czasami go bezpośrednio nie odczuwacie. Nie odpuszczajcie. 

Aż się prosisz o nowy wątek "Kontrowersje ze starą administracją Astropolis". :icon_wink:

Edited by jutomi

2 godziny temu, jutomi napisał:

Aż się prosisz o nowy wątek "Kontrowersje ze starą administracją Astropolis". :icon_wink:

Nie krępuj się. Nie ma nic lepszego dla właściciela, niż wiedza, co źle robi - bez cienia ironii. 

No i rozpętała się kolejna burza. Tym razem chodzi o wiadomości prywatne.

Jak to w końcu jest? Czy administrator ma możliwość czytania PW innych użytkowników?

Tak. Jest taka techniczna możliwość dlatego tutaj musi być duże zaufanie do administracji, że z tej możliwości nie skorzysta bez wiedzy i zgody uczestników rozmowy.

Nie ma takiego czegoś jak zaufanie do administracji, tym bardziej jak jest możliwość czytania cudzych prywatnych wiadomości.To jest tak jak byś chciał jeździć bezpiecznie ścigaczem mając do dyspozycji 130 KM, prędzej czy później będziesz chciał sprawdzić pełnię możliwości motocyklu, taka jest smutna prawda

@DominikRD Na silniku phpbb (w starych wersjach) dostęp do PW jest możliwy tylko z poziomu selectów na DB.
To że nowi admini zostali powołani nie oznacza, że mają dostęp bezpośrednio do bazy.
A nawet jak mają, to też nie znaczy, że od razu będą przeglądać PW ~trochę zaufania, za czasów gdy Janusz prowadził forum nikt się o to nie oburzał.

3 minuty temu, krzysiek81 napisał:

To jest tak jak byś chciał jeździć bezpiecznie ścigaczem mając do dyspozycji 130 KM, prędzej czy później będziesz chciał sprawdzić pełnię możliwości motocyklu, taka jest smutna prawda

Nie w przypadku gdy ktoś inny jedzie ze mną i jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo tej osoby...

• Like 3

Większość osób była przekonana że administracja nie ma możliwości przeglądania PW, trochę zostali za późno uświadomieni. Na resztę pytań niech sobie każdy odpowie sam, dla mnie wszystko jasne

Administrator (rola na forum) =/= Administrator DB

Z tego co jest napisane na AM, to utrzymaniem zajmuje się zewnętrzny informatyk. Nie ma co siać fermentu...

• Like 1

21 minut temu, krzysiek81 napisał:

Nie ma takiego czegoś jak zaufanie do administracji, tym bardziej jak jest możliwość czytania cudzych prywatnych wiadomości.To jest tak jak byś chciał jeździć bezpiecznie ścigaczem mając do dyspozycji 130 KM, prędzej czy później będziesz chciał sprawdzić pełnię możliwości motocyklu, taka jest smutna prawda

Wg mnie podchodzenie do takich spraw w ogóle w kontekście "zaufania" nie ma sensu. Od tego jest prawo i odpowiedzialność. Dlatego tak ważne jest posiadanie spisanych procedur i danych, kto za co odpowiada. 

Ostatnio przeczytałem tę książkę (BARDZO POLECAM, ma być wkrótce PL wersja) i coraz bardziej staję się ortodoksem uważającym, że jedyne co mamy cennego w internecie, to nasze dane:
https://www.theguardian.com/books/2019/jan/06/surveillance-valley-by-yasha-levine-review

9781785784781-345x555.jpg

• Like 1

18 minut temu, krzysiek81 napisał:

Większość osób była przekonana że administracja nie ma możliwości przeglądania PW, trochę zostali za późno uświadomieni. Na resztę pytań niech sobie każdy odpowie sam, dla mnie wszystko jasne

Ale jak możesz być nieświadomy? Przecież ktoś, kto ma dostęp do systemu, do bazy danych, etc. w swoim komputerze, do tego jest programistą, to przecież wiadomo, że może wszystko. Tak samo jak operator komórkowy może wszystko (np. nagrywa wszystkie twoje rozmowy, archwizuje przez jakiś czas SMSy, etc.).

Trzeba definitywnie umieć rozgraniczać dwie różne kwestie: prawną i techniczną. Choć z drugiej strony nie wiem, czy gdziekolwiek istnieje prawo zabraniające przeglądanie danych właścicielowi usług (forum, internet, operator komórkowy, facebook, etc.). Raczej określa się zakres wykorzystania tych danych. Jasne przecież jest, że programista pracujących na tych danych może je widzieć, tak samo, jak pracownik banku widzi twoje dane osobowe, czy firma IT, która dba o ten system (kwestia dostępów i odpowiedzialności).

Więc trochę nie wiem, co ciebie tak zadziwiło w kwestii możliwości technicznych?

Mnie akurat to nie dziwi bo podejrzewałem że tak jest, teraz tylko upewniłem się w tym przekonaniu. 

2 minuty temu, krzysiek81 napisał:

Mnie akurat to nie dziwi bo podejrzewałem że tak jest, teraz tylko upewniłem się w tym przekonaniu. 

Wystarczy przecież przeczytać politykę prywatności i regulamin, które posiadają i z mocy prawa muszą posiadać wszystkie serwisy internetowe. Nawet nie trzeba pytać.

Posted (edited)
Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Najważniejsze kwestie w punktach:

dodałbym do tego jeszcze trzy:

4. zasada minimalizacji danych i minimalizacji dostępu do nich - należy zbierać i przetwarzać tylko tyle danych ile jest konieczne, tak długo jak to jest konieczne (dlatego m.in. w Play robiąc skan dowodu zasłaniają niepotrzebne elementy dokumentu, oczywiście po wielkiej awanturze środowiska wywołanej z tym operatorem) i dostęp mają mieć tylko niezbędne osoby, nie każdy w firmie

5. każdy konsument/użytkownik ma prawo dowiedzieć się kto i kiedy miał dostęp do jego danych, administrator ma obowiązek rejestrowania każdego dostępu

6. przypadki wycieków lub naruszeń RODO/GPDR należy zgłaszać do UODO

@krzysiek81 @DominikRD Może kilka zdań wyjaśnienia jak działają serwisy internetowe. Każdy, kto ma dostęp do maszyny, na której pracuje baza danych, ma dostęp do danych. Od admina forum, przez zespół zarządzający serwerownią hostującą forum, po panie sprzątające. KAŻDY. Każda z tych osób może to przeczytać, a nawet zmodyfikować. Dlatego serwerownie mają monitoring wizyjny, dostęp fizyczny jest limitowany, praca maszyn jest monitorowana automatami, zbierane są metryki i na końcu są logi z pracy adminów. Reszta opiera się na umowach i mniejszym lub większym zaufaniu, które należy sprawdzać, ale 100% pewności nikt nigdzie nie ma. Nawet w bankach.

W internecie nie ma czegoś takiego jak prywatność. Nawet ruch wychodzący z waszych domów jest rejestrowany i przechowywany. Operatorzy komórkowi muszą przechowywać dane dot. połączeń kilka lat. To, że forum jest wystawione przez HTTPS, nie oznacza, że w bazie wszystko jest zapisywane magicznym szyfrem. Wyłącznie komunikacja serwer-przeglądarka jest szyfrowana. Jeśli chcecie zachować wysoką poufność komunikacji, należy wymieniać ze sobą wyłącznie szyfrowane wiadomości, a metoda szyfrowania po obu stronach musi cyklicznie przechodzić audyty bezpieczeństwa, bo co rusz jakieś protokoły są łamane. Forum z technicznej strony nie jest w stanie zapewnić wysokiej poufności przy jednoczesnej wysokiej wygodzie. W ogóle pełnej poufności komunikacji nie ma, i póki co się na to nie zanosi. Każde dane, prędzej czy później, mogą wyciec, i należy założyć że tak się stanie. Tak jak celebrytkom powyciekały ich cycki z chmury Applea, dane obywateli z KNFu, z bazy PESEL itd. Dlatego jeśli nie chcecie, żeby ktoś coś przeczytał, nie wysyłajcie tego na żadne serwery, ani inne maszyny kiedykolwiek podłączone do internetu. Nie ma innej metody.

Forum, jeśli chodzi o polityki bezpieczeństwa, stoi na dość wysokim poziomie (o ile są realizowane). Z resztą sam fakt, że takie dokumenty są opublikowane już świadczy o poważnym podejściu. I nikt mi nie zapłacił, żebym to napisał. Także przestańcie panikować. Komputery nie działają na wróżki i jednorożce, a kryptografia to nie jest magia. Każdy, lub prawie każdy algorytm szyfrujący prędzej czy później zostanie złamany. A to, czego nie ma sensu szyfrować, się nie szyfruje. Jak na przykład prywatne wiadomości. Z drugiej strony o wiele łatwiej podejść użytkownika i przekonać was do instalacji jakiegoś syfu wykradającego dane i nieszyfrowany ruch sieciowy z waszego kompa. Nie trzeba czekać na komputery kwantowe ani generować wielkich tablic tęczowych.

Co do tematu astromaniaka - jeśli jest spora grupa osób którym się administracja nie podoba, to jest bardzo dobre wyjście, które bardzo często robi się w świecie opensource. Zabrać manele, zrobić forum obok, i tam działać. Tak utarto nosa niejednemu adminowi/firmie. Choćby casus oracle i open office, openwrt i LEDE. W ten sposób szybciutko sobie admin przypomni, że to społeczność jest wartością :)

Edited by lkosz
  • Like 4