Skocz do zawartości

Montaz Celestron VX Advancend


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem okazyjnie montaz Celestron VX Advancend  kosztował mnie 1000 PLN. Myślę że  to okazja której szkoda by było nie wykorzystać.  Mam pytanie czy  Polar Aligment wykonuje się w taki sam sposób  jak  w montazach Sky Watcher  ?  W pakiecie z montażem jest orginalny Power bank Celestron 

91519_Advanced_VX_Mount-_1.jpeg

151218-polarscope400x534.jpg

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie tego  montażu  . Mianowicie lunetka biegunowa jest  taka jak w montazach Sky Watcher nie wiem czy to dobrze  czy źle.  Totalnie nie mam  pojęcia jak go używać  pilot  GoTo  ma zupełnie inny program niz Sky Watcher.  Proszę o  pomoc.  Może  ktoś  używa  również  takiego  montażu.  Będę wdzięczny za  jakiekolwiek  informacje dotyczące tego  montażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Radomyślu w obserwatorium jest podobny, nie trawię tego oprogramowania, ale da się jako tako używać. Najgorzej jest jak trzeba szybko zmienić prędkość ręcznego naprowadzania na obiekt. Oprogramowanie w pilotach Sky Watcher jest bardziej przejrzyste. Gwiazda polarna ma być w tym kółeczku opisanym jako Polaris, pozycje gwiazdozbiorów muszą być takie same jak na niebie w momencie ustawiania. Obracasz lunetką do właściwej pozycji godzinowej a potem kręcisz śrubami azymutu i wysokości, aż Polarna będzie w okręgu. W dzień sobie sprawdź na jakimś bardzo dalekim obiekcie (koniec jakiejś konstrukcji stalowej, słupa, nadajnika z kilkuset metrów) czy oś obrotu lunetki jest zjustowana, czyli równoległa do osi obrotu montażu, bo w nocy można się nieźle zdziwić.

W razie problemów pomocna jest darmowa aplikacja na telefon SynScanInit.

Masz instrukcję do niego? Jak nie to jest na stronie Celestrona, tutaj (link do legalnej instrukcji): 

https://celestron-site-support-files.s3.amazonaws.com/support_files/Advanced_VX_Series_Telescopes_Manual_5 language_Web.pdf

Są opisane funkcje oprogramowania, jak coś dalej będzie niejasne to pytaj.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie oprogramowanie jest nie jasne.  Po za tym jest w nim inna lunetka nie taka jak na zdjęciu  nie ma kółka na polarną ani Wielkiego Wozu . Instrukcji niestety nie ma . Pake na tel mam ale w tym pilocie nie pokazuje ile ustawić  stopni  na N i na E tylko data i godzina.  Oprogramowanie żąda ustawień na 4 gwiazdy  można je wybrać ale strasznie  to wszystko  tam pomieszane  . Oprogranowanie zada ustawienia na 4 gwiazdy (cale szczescie ze jest mozliwosc je wybrac z menu )Co jest dobre w nim to masywne sruby do regulacji kata oraz to ze sam w sobie jest masywniejszy i mocniejszy niz EQ5 . Zastanawiam sie rowniez czy nie wymienic w nim lunetki biegunowej na fabryczna czyli taka jak na zdjeciu , poprzedni wlasciciel nie wiem z jakiego powodu ja wymienil . Wydaje sie ze umiecic polarna we wlasciwym miejscu jest latwiejsze wedlug tego schematu niz wedlug schematu gdzie jest kolko na polarna niz wedlug tamtego gdzie kolka nie ma . Problemem rowniez jest patrzenie przez lunetke biegunowa jak ustawi sie 59 stopni ( co na szczescie nie trzeba robic w moim miejscu zamieszkania N wynosi 54 to mozna wystajaca sruba wydlubac soebie oko ) Takze na chwile obecna jest wiecej wad niz zalet , no ale tak jest ze wszystkim zapewne .Bede wdzieczny za kazda wskazowke dotyczaca uzytkowania tego montazu .

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Piotr4d napisał:

Ta nowa lunetka jest o wiele lepsza od tej z kółeczkiem.

Jeśli masz taką, to absolutnie nie ma potrzeby wymiany.

 

polarhmret.jpg

No właśnie taka jest . Więc ok jedna niewiadoma  jest z głowy lunetka zostaje taka jaką jest. Teraz pozostaje rozkminic system sterowania tym montażem i Polar Aligment 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nowa lunetka biegunowa jest super, zainstaluj tą aplikację, tam są 2 lunetki do wyboru, stara i nowa. W telefonie włącz GPSa i wtedy Ci ustawi do właściwej pozycji, w lunetce zrób to samo. Ważne żeby dobrze ustawić czas, jeszcze mamy zimowy, ale wkrótce będzie letni. Współrzędne miasta ustawisz tu:

Scope Setup -> Setup Time-Site -> City Database jak nie ma to wprowadzasz Custom Site. Wszystko jest w instrukcji na schemacie Menu Tree na 2-ch stronach.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem CG5GT czyli poprzednika, używałem takiego programu na smartfonie do wpisywania danych „SynScan Init”.

 

Ustawiasz się na polarna, wkrpujesz to co podaje ten programik (po kolei) później masz allignowanoe na 3gwiazdy (tak było z CG5GT) ale strzałkami „góra/dół” czyli klawiszami 3i4 lub 4i5 (jest na nich napisane) można zmienić na 2 gwiazdy, na obiekty US lub ostatnie allignowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wampum napisał:

Ja miałem CG5GT czyli poprzednika, używałem takiego programu na smartfonie do wpisywania danych „SynScan Init”.

 

Ustawiasz się na polarna, wkrpujesz to co podaje ten programik (po kolei) później masz allignowanoe na 3gwiazdy (tak było z CG5GT) ale strzałkami „góra/dół” czyli klawiszami 3i4 lub 4i5 (jest na nich napisane) można zmienić na 2 gwiazdy, na obiekty US lub ostatnie allignowanie.

Mam tą apke w tel . i wedlug niej to ustawiam problem jest tego typu że pilot od montażu żąda tylko godziny i datę nie ma w nim opcji żeby wpisać dane N i E nie  ma tez wysokości n.p.m. itd plus narazie nie bardzo  wiem jak zmienić Algin na 2 gwiazdy cały czas żąda 4 ustawień. Ale będę próbował. 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Meiser napisał:

Mam tą apke w tel . i wedlug niej to ustawiam problem jest tego typu że pilot od montażu żąda tylko godziny i datę nie ma w nim opcji żeby wpisać dane N i E nie  ma tez wysokości n.p.m. itd plus narazie nie bardzo  wiem jak zmienić Algin na 2 gwiazdy cały czas żąda 4 ustawień. Ale będę próbował. 

Miałem na początku to samo w moim CG5.

Montaż pamięta lokalizację, trzeba wchodzić głęboko w opcje aby to zmienić.

Pierwsze co zrobiłem to wróciłem do ustawień fabrycznych, czyli go zresetowałem.

Wtedy spyta Ci się dosłownie o wszystko po kolei, i tutaj masz gwarancję, że jak wpiszesz to na pewno będzie.

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilkukrotnym zapoznaniu sie z instrukcja obslugi z linku powyzej ostatniej pogodnej nocy postapilem krok po kroku tak jak opisuje to powyzsza instrukcja , Co sie okazuje okazuje sie to ze montaz po wylaczeniu zasilania i umiejscowieniu go w miejscu obserwacji dziala nie poprawnie .Konkretnie chodzi o predkosc sledzenia . W zadany cel nie trafia poprawnie brakuje kilku stopni , ale to akurat moze byc wina nie dokladnego ustawienia na polarna . Natomiast co z prowadzeniem i predkoscia za danym obiektem  ? Czyzby trzeba bylo postepowac po kazdym wylaczeniu zasilania krok po kroku zgodnie z instrukcja i wszystkie ustawienia i predkosci prowadzenia wprowadzac jeszcze raz ? Instrukcja opisuje w jednym z punktow tak 

 

Idąc dalej naciskamy klawisz „UNDO”, klawiszami „UP” i „DOWN” wybieramy „Rate” i wciskamy „ENTER”. Mamy teraz możliwość wyboru prędkości prowadzenia pomiędzy:
„Sidereal” (Prędkość gwiazdowa – do obserwacji gwiazd, planet i obiektów DS);
„Solar” (Prędkość słoneczna – do obserwacji Słońca (tylko przy pomocy specjalnych filtrów !!!));
„Lunar” (Prędkość księżycowa do obserwacji naszego ziemskiego naturalnego satelity – Księżyca).
Jeśli mamy zamiar obserwować obiekty inne niż Słońce i Księżyc wybieramy „Sidereal” wciskając „ENTER” a następnie wciskając „UNDO” wracamy do głównego Menu sterownika NexStar

 

Nie wiem czy to wina wylaczenia zasilania poniewaz jak przenosilem montaz na zewnatrz wylaczylem zasilanie a bedac jeszcze w garazu wprowadzalem wszystkie dane o postepowalem zgodnie co podaje instrukcja . Troche by to bylo dziwne . W  SkyWatcher nie ma takiego problemu mozna wlaczac i wylaczac zasilanie 100 x i jest ok pyta tylko o podstawowe dane godzina miejsce data etc . A tam tak jak by trzeba bylo za kazdym wylaczonym zasilaniem krok po kroku wszystko konfigurawac od nowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam AVX i nic nie trzeba w nim za kazdym razem konfigurować :)  w środku jest mała bateryjka do podtrzymania zegara i ustawień, pewnie się rozładowała, wymień na nową i powinno być ok :)
Co do  prędkości śledzenia, to po włączeniu zasilania domyślną ustawioną jest zawsze  predkość gwiazdowa.
Mam też polską instrukcję do tego montażu, jak ktoś by chciał to mogę zeskanować i gdzieś wrzucic :)


Poniżej opis wymiany bateryjki
https://www.cloudynights.com/topic/513627-celestron-avx-rtc-battery-replacement-pictures-how-to-do/

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cmku napisał:

Mam AVX i nic nie trzeba w nim za kazdym razem konfigurować :)  w środku jest mała bateryjka do podtrzymania zegara i ustawień, pewnie się rozładowała, wymień na nową i powinno być ok :)
Co do  prędkości śledzenia, to po włączeniu zasilania domyślną ustawioną jest zawsze  predkość gwiazdowa.
Mam też polską instrukcję do tego montażu, jak ktoś by chciał to mogę zeskanować i gdzieś wrzucic :)


Poniżej opis wymiany bateryjki
https://www.cloudynights.com/topic/513627-celestron-avx-rtc-battery-replacement-pictures-how-to-do/

A widzisz tego nie wiedzialem no i oczywiscie instrukcja tego nie opisuje w zadnym ze swoich punktow .No bo bylo by to troche dziwne , aby za kazdym wylaczeniem zasilania konfigurowac wszystko krok po kroku .Generalnie montaz dziala oprocz prowadzenia za obiektem jest taka opcja SIDERAL to predkosc gwiazdowa przy konfiguracji wybralem wlasnie te opcje jednak robiac zdjecia powyzej 30 sek wychodza kreski zamiast gwiazd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Meiser napisał:

jednak robiac zdjecia powyzej 30 sek wychodza kreski zamiast gwiazd 

A jakim teleskopem/obiektywem i aparatem/kamerą?

Jeśli myślisz, że można "od tak" robić sobie zdjęcia > 30s, to niestety, muszę Cię wyprowadzić z krainy błogiej nieświadomości :) Niestety, montaże tej klasy nie mają na tyle dokładnych przekładni, żeby prowadzić dłuższą ekspozycję. Ten problem rozwiązuje się stosując guiding. Niestety. A do tego jeśli nie ustawiłeś polarnej wystarczająco precyzyjnie, to nawet idealny montaż również nie poprowadzi Ci dłuższego czasu w punkt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

A jakim teleskopem/obiektywem i aparatem/kamerą?

Jeśli myślisz, że można "od tak" robić sobie zdjęcia > 30s, to niestety, muszę Cię wyprowadzić z krainy błogiej nieświadomości :) Niestety, montaże tej klasy nie mają na tyle dokładnych przekładni, żeby prowadzić dłuższą ekspozycję. Ten problem rozwiązuje się stosując guiding. Niestety. A do tego jeśli nie ustawiłeś polarnej wystarczająco precyzyjnie, to nawet idealny montaż również nie poprowadzi Ci dłuższego czasu w punkt.

Teleskop SkyWatcher 102/500 f 4,9  Canon 1100D .No wiem wiem ze guiding potrzebny tylko troche dla mnie to dziwne ze na montazu EQ5 SkyWatcher z zapietym SCT 9,25 zreduktorem 6,3 bez guidingu klatki po 30 sekund wychodza o niebo lepiej . Moze tamtem montaz ciut lepszy niz celestron kto to wie .Nic innego pozostaje tylko zrobic guiding . Mam kamerke ASI 120 M z jaka lunetka mozna by bylo sparowac ta kamerke ASI120 do guidingu aby bylo ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Meiser napisał:

Teleskop SkyWatcher 102/500 f 4,9  Canon 1100D .No wiem wiem ze guiding potrzebny tylko troche dla mnie to dziwne ze na montazu EQ5 SkyWatcher z zapietym SCT 9,25 zreduktorem 6,3 bez guidingu klatki po 30 sekund wychodza o niebo lepiej . Moze tamtem montaz ciut lepszy niz celestron kto to wie .Nic innego pozostaje tylko zrobic guiding . Mam kamerke ASI 120 M z jaka lunetka mozna by bylo sparowac ta kamerke ASI120 do guidingu aby bylo ok ?

Różnica w porównaniu z SCT i EQ5 może wynikać z wielu rzeczy. Przede wszystkim dokładności polarnej. Możesz to łatwo zweryfikować, ustalając w którą stronę uciekają gwiazdy (RA czy Dec). Drugi powód to po prostu losowość :) Raz montaż prowadzi lepiej, raz gorzej.

Lunetkę do ASI polecałbym Ci zwykł szukacz 9x50 SW lub GSO. Niektórzy sprzedają już przystosowane do kamerki (skrócone i zrobiony gwint), albo możesz się spytać o modyfikację u Mitka lub w SerwisAstro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z przyczyn niezaleznych ode mnie musze przeniesc sie z obserwacjami i ewentualnym robieniem zdjec w miejsce ktore uniemozliwia ustawienie montazu na polarna . Konkretnie chodzi o balkon z ktorego w nijaki sposob nie da sie ustawic montazu na polarna poprostu to poludniowa strona nieba i gwiazda polarna nie jest w zasiegu widzenia lunetki biegunowej . Zostaja mi rowniez tylko ewentualne obiekty ktore znajduja sie na poludniowej strronie . Jak rozwiazac problem prowadzenia montazu po wybraniu ewentualnie jakiegos celu na poludniowej stronie pomijajac alginacje gwiazd z uzyciem metody zwolnienia hamulcow i recznego ustawienia montazu na strone poludniowa . Czy da sie cokolwiek zrobic uzywajac takiej metody ?

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak miałem z moim CG5GT.

obczailem sobie gdzie maja być ustawione nogi,pierwsza skośna dotykała barierki,druga kątowo odsunięta względem barierki o X cm. Tylna wtedy nie ma znaczenia. Pomagają fugi i wzory na płytkach balkonowych.Oczywiscie nie jest to precyzyjne, mi do avikowania planet na około 2-4 minuty starczało. Ale jako szybkie zgrubne ustawienie na pewno może być....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dla zainteresowanych. Wymieniłem smary i łożyska w moim AVX, w montażu jest 6ść łożysk, 4-ry przy ślimakach (moim zdaniem do wymiany), jedno w środku główne RA i to łożysko oryginalnie jest ok, ostanie jest przy śrubie dociskowej RA i to jest ewidentnie do wymiany, zrobiłem nawet filmik jak wygląda oryginalne w stosunku do zakupionego lepszego:

 

Celestron Avx łożysko oryginalne vs nowe

 

Czekam na pogodę :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cmku napisał:

Ja jakiś rok temu wymieniłem wszystkie łożyska i smary tak jak na filmiku poniżej i różnica jest mocno odczuwalna na +. Guide też równiej prowadzi :)

 

 

Bardzo przydatna i przejrzysta instrukcja , dobrze by bylo jeszcze zamiescic informacje o samych lozyskach nazwe firmy , wymiary , moze numery fabryczne  etc  napewno ulatwi to poszukiwania i zakup nowych lozysk .Wydaje mi sie ze posadze moj SCT 9,25 zamiast na EQ5 wlasnie na tym Celestronie AVX poniewaz tez takowy posiadam wydaje sie byc on troche masywniejszy niz EQ5 zreszta fabrycznie Celestron sprzedaje teleskopy SCT z tym wlasnie montazem .Co szanowne grono o tym sadzi ? Czy to dobry wybor ?

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.