Skocz do zawartości

Krótki refraktor Bresser Messier AR-102XS 102/460


szybol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zakupu krótkiego, mobilnego refraktora do obserwacji DS-ów ( do oglądania planet mam maka). Nadarza mi się okazja zakupu czegoś takiego Bresser Messier AR 102/460. Moje pytanie brzmi, czy ktoś z forumowiczów miał okazję patrzeć przez tę tubkę lub może coś o niej powiedzieć, polecić lub odradzić. Kwestie aberracji chromatycznej proszę pominąć, taki refraktorek na pewno na nią cierpi i będę mógł z tym żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz z innego forum, ale na Astropolis też jest wątek, tylko kiepsko szukałeś  !  :) Jeden znalazłem za kilka minut

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/16046-najmłodsze-dziecko-w-zestawie-sprzętu-obserwacyjnego/

https://astropolis.pl/topic/65266-najmłodsze-dziecko-w-zestawie-sprzętu-obserwacyjnego/

 

:)

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunął wątek, bo jest drugi podobny...

Panowie... nie moge jakos ogarnac, jak taki pomysl sie w ogole  pojawil. W sumie, to nie oczekuje odpowiedzi. Jedyne tresci usuwane na forum to te ktore naruszaja obowiazujace prawo, duplikaty wynikajace z problemow z transferem przy wysylaniu i spam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, szybol napisał:

Witam. Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zakupu krótkiego, mobilnego refraktora do obserwacji DS-ów ( do oglądania planet mam maka). Nadarza mi się okazja zakupu czegoś takiego Bresser Messier AR 102/460. Moje pytanie brzmi, czy ktoś z forumowiczów miał okazję patrzeć przez tę tubkę lub może coś o niej powiedzieć, polecić lub odradzić. Kwestie aberracji chromatycznej proszę pominąć, taki refraktorek na pewno na nią cierpi i będę mógł z tym żyć.

Ja mam taką tubkę i używam jej od ponad roku, więc opiszę ją co nieco.

 

Największą zaletą tego teleskopu jest to, że jest on... mały. Przy czterech calach pełnej apertury i całkowitej długości niecałych 500mm bez problemu mieści się do torby sportowej. Nie znam innego refraktora o podobnych lub mniejszych gabarytach przy tej samej aperturze.

Mój Bresser 102XS jest wyposażony w wyciąg Hexafoc 2,5". Jest to wyciąg zębatkowy, ale nie ma w nim luzów - jest to moim zdaniem zasługa tego, że cały mechanizm zębatkowy jest skonstruowany w oparciu o zęby krzywoliniowe, a nie proste. Pod względem nośności wytrzymuje również sporo.

 

Teraz część optyczna.


Teleskop ten jest wręcz stworzony do przeglądów Nieba. Krótka ogniskowa sprawia, że nawet przy kątówce 1,25" można wyciągnąć rzeczywiste pole widzenia na poziomie ponad 30. Ja w swoim stosuję GSO Plössl 32mm i jak policzyłem, to rzeczywiste pole widzenia mam w granicach 3,610 - nie ma winietowania. Jak ktoś lubi ogromne pola widzenia, to w połączeniu z pryzmatyczną kątówką APM 2"  oraz okularem ES 40mm 68 st. można uzyskać bez winietowania niemal 60... Ale jak dla mnie to był za duży koszt. W każdym bądź razie obiekty takie jak Plejady, M31 czy Żłobek mieszczą się w całości Plösslu 32mm. Ja osobiście etap przeglądów nieba mam już za sobą, ale bardzo wiele osób, które patrzyły przez mój teleskop, chwali sobie to, że pewne DS-y mogą sobie obejrzeć w bardzo szerokim otoczeniu. Co do zasięgu - przy ciemnym Niebie większość ,,eMek" będzie dobrze widoczna - z NGC jeszcze nie próbowałem swych sił.

Aberracja chromatyczna występuje, ale na bardzo jasnych obiektach. Najmocniej widoczna jest na jasnych gwiazdach takich jak Syriusz, Arktur, Wega itp. Będzie również widoczna na Planetach. Niemniej nie zaleje ona całego pola widzenia, ale widoczna będzie. Bardzo mi tutaj pomaga filtr Baader Contrast Booster - moim zdaniem wycina on aberkę o ok. 75%.

Na DS-ach w małych i średnich powiększeniach nie zauważyłem aberki.

Co do sposobu montażu, to ja stosuję AZT6 + statyw fotograficzny. Mam łącznie w tej chwili 5 okularów oraz kilka filtrów. Jak ktoś jest zainteresowany, to wieczorem mogę wrzucić zdjęcia, na ile ,,kompaktowy" jest ten zestaw...

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam łącznie w tej chwili 5 okularów oraz kilka filtrów. Jak ktoś jest zainteresowany, to wieczorem mogę wrzucić zdjęcia, na ile ,,kompaktowy" jest ten zestaw...

Jak masz fotki to daj. Chętnie porównam jak ta maszynka ma się do Celestrona 102/500. Był okres, gdzie tego typu achromat był moim podstawowym trawelerkiem: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=25

 

Bądźmy jednak szczerzy, C102 był niezły wedle zasady "tanie wino jest dobre bo jest dobre i tanie". Teraz jak mam gdzieś zabrać ze sobą szkło to w torbę idzie TS65Q.

 

Pozdrawiam.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że to światłosilny teleskop, F4.6. 

W takim sprzęcie najlepiej spisują się lepiej skorygowane okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. A pewnie i tak ostre będzie jakieś 80% pola. Do szerokich pól, małych i średnich powiększeń powinien być niezły. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

Raczej trzymaj się ŹW w granicach 2-5mm (ze względu na te małe i średnie powiększenia). Później możesz spróbować zejść nieco niżej, aby sprawdzić większe powiększenie. 

To takie moje rady. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To  Hans...  " Już go lubie. "  ...

 

I  nie dziwię się !   To jest mój i ponad 40 - letniego misiaczka mojej starszej Córki przyjaciel / milaček  !  Kupiony w grudniu 2017  w akcji na Teleskopy Austria,

razem z wypłaszczaczem pola za ok. 180 euro. Ten był za free a  całość kosztowała mnie 599 euro. Teraz sam refraktorek został potaniony na 499 euro.

Zamówiłem wtedy ostatnią już sztukę, miałem fart !  Za cca 24 godziny od zamówienia kurier już dzwonił do drzwi.

Chowany odrośnik, obrotowy wyciąg ze skośną szeroką zębatką ,  FLP 53

Używam go z bino Max Bright , ze Star Adwenturer .... Ten czarny paseczek to resztka czarnej matowej tapety dc-fix, idealnej do wyczerniania astro-elementów :)

 

PS.: mam identyczną parkę okularków, jak na Twojej fotce i  najbardziej lubianą ; lekkie,  tanie, krystaliczny obraz... Przegrywają z nimi

        Meade HD 60  25mm , pentax xf 8,5 mm i Meade HD 60  6,5 mm

 

       I jeszcze link do Lacerty w teleskopy-austria :

 

https://teleskop-austria.at/La72432_72-432-Lacerta-ED-APO-mit-2-Octo-Auszug-und-Alukoffer#m

 

_DSC8603.JPG

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Pamiętaj, że to światłosilny teleskop, F4.6. 

W takim sprzęcie najlepiej spisują się lepiej skorygowane okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. A pewnie i tak ostre będzie jakieś 80% pola. Do szerokich pól, małych i średnich powiększeń powinien być niezły. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

Raczej trzymaj się ŹW w granicach 2-5mm (ze względu na te małe i średnie powiększenia). Później możesz spróbować zejść nieco niżej, aby sprawdzić większe powiększenie. 

To takie moje rady. 

Taki np. Veil z Naglerem 31 mm, który da ŹW 6,8mm, pole 5,4° i do tego filtr mgławicowy to nie nie zapomniany widok ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już pewne, zakupię ten teleskop ale dopiero w maju. Z początku planowałem posadowić go na Astro 3, zmieniłem jednak zdanie i będzie to dosyć mocny statyw video. Dzisiaj właśnie

kupiłem w Delcie siodełko GSO  i w zasadzie mam już wszystko co potrzeba. Teraz z niecierpliwością czekam do maja, choć zaczynam też myśleć o akcesoriach dwucalowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statywy foto i video, przynajmniej te budżetowe, moim zdaniem słabo sprawdzają się jako podstawa do teleskopów pod obserwacje astronomiczne. Główny problem to drgania oraz trudności z wyszukiwaniem obiektów, precyzyjnym ustawieniem teleskopu na obiekt i jego dalszym śledzeniem. Kiedyś próbowałem używać małych tubek na dość solidnym, jak mi się wydawała statywie foto i muszę przyznać, że była to zupełna porażka.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, tak zrobiłem; publikuję zdjęcia mojego astrozestawu do visuala:

 

20190321_183049.thumb.jpg.59e8f70d9209b76a0b3f5e95d89a8273.jpg

Składany stołek jest częścią zestawu :D

 

Poniżej wszystko to, co targam ze sobą na obserwacje z oznaczeniami liczbowymi:

imageproxy.php?img=&key=7e290df29e7ecc651423099173_Zestawobserwacyjny.thumb.jpg.80929f2e6aa3402b2fa65cb1dc00cc02.jpg

1 - refraktor owinięty w ręcznik;

2 - statyw w futerale;

3 - rozkładany stołek z Decathlona;

4 - odrośnik Omegon;

5 - montaż azymutalny AZT6;

6 - filtr słoneczny EMC;

7 - szukacz Rigel;

8 - okular GSO Plössl 32mm;

9 - okular Baader Morpheus 9mm;

10 - okular Skywatcher SWA-70 17mm;

11 - kątówka pryzmatyczna GSO 1,25";

12 - okular Baader Morpheus 4,5mm;

13 - okular Omegon LE Planetary 3mm;

14 - gruszka fotograficzna;

15 - alkohol izopropylowy w sprayu;

16 - zestaw kluczy ampolowych metrycznych (w domu mam jeszcze calowe);

17 - filtr Baader UV-IR Cut (dodatkowe zabezpieczenie oczu podczas obserwacji Słońca);

18 - filtr Baader Solar Continuum;

19 - filtr Baader Contrast Booster;

20 - filtr TPL UHC;

21 - filtr TPL OIII;

22 - zapasowe baterie;

23 - kombinerki;

24 - zmienny filtr polaryzacyjny Omegon (do obserwacji Księżyca);

25 - rękawiczki Omegon;

26 - torba sportowa.

 

Tym razem zdjęcie (wypchanej sprzętem) torby:

20190321_184518.thumb.jpg.efda7cd11f38a79c5bdf2906ddab19ae.jpg

 

Waga wszystkiego razem (wg wagi łazienkowej): 11,2 kg.

Edytowane przez tomchm
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, astrokarol napisał:

Taki np. Veil z Naglerem 31 mm, który da ŹW 6,8mm, pole 5,4° i do tego filtr mgławicowy to nie nie zapomniany widok ;)

Tylko ta cena N31mm...

ES 30mm 82deg też da piękny widok. 

Albo William Optics UWAN 28 mm 82 stopnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrych okularów jest sporo. Warto jednak patrzeć nie tylko na cenę i jakość ale i ... rozmiary szkła. O czym mówię? Załóżmy, że mamy kasę i szukamy szkieł bez kompromisów. Zobaczcie jaką masę i rozmiary będzie miał set Naglerów, a jaką Pantaxów XW albo UWANów ;) Można się spierać czy aby na pewno są to szkła tej samej jakości, ale znajdą się tacy, co nie zawahają się nawet chwili przy wyborze XW czy cokolwiek innego.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

Tylko ta cena N31mm...

ES 30mm 82deg też da piękny widok. 

Albo William Optics UWAN 28 mm 82 stopnie. 

Ja bym tylko wziął pod uwagę, że ogniskowa 460 mm ma sporą krzywiznę pola, i w szerokokątnych okularach to niestety będzie widoczne. Swego czasu bawiłem się Naglerem 31 w refraktorku 80/400, sądziłem że szerokie pole da świetne wrażenie, ale niestety nieostre gwiazdy na brzegach (lub w centrum, zależy którą część pola widzenia się wyostrzy) skutecznie to wrażenie zabiły. W 460 mm będzie zapewne podobnie. No ale mnie wkurza krzywizna nawet w 80/600 (dlatego kupiłem swego czasu kilka Maxvisionów 68*, żeby obciąć te najbardziej nieostre brzegi), więc może jestem przewrażliwiony... :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr K. napisał:

Ja bym tylko wziął pod uwagę, że ogniskowa 460 mm ma sporą krzywiznę pola, i w szerokokątnych okularach to niestety będzie widoczne. Swego czasu bawiłem się Naglerem 31 w refraktorku 80/400, sądziłem że szerokie pole da świetne wrażenie, ale niestety nieostre gwiazdy na brzegach (lub w centrum, zależy którą część pola widzenia się wyostrzy) skutecznie to wrażenie zabiły. W 460 mm będzie zapewne podobnie. No ale mnie wkurza krzywizna nawet w 80/600 (dlatego kupiłem swego czasu kilka Maxvisionów 68*, żeby obciąć te najbardziej nieostre brzegi), więc może jestem przewrażliwiony... :)

To prawda, różna jest wrażliwość u różnych osób na te nieostre brzegi. 80/400 miałem dość dawno temu, ale obraz był ostry w jakichś 80%. Miałem tam kątówkę 2 calową i te szerokie pola I tak robiły wrażenie, nawet z nieostrymi brzegami. A Maxvision 24mm 82deg był nawet przyjemniejszy w odbiorze od odpowiedniego ESa. 

A ES 28mm 68deg był całkiem znośny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakimś wybitnym estetą nie jestem, ale jeśli chodzi o jakość, to wszystkie moje okulary pracują dobrze. Niemniej jeśli miałbym wybrać któryś z moich okularów pod kątem najgorszej jakości pracy, to byłby to Skywatcher SWA-70 17mm - tam najbardziej widać nieostrość na brzegach, ale i tak w minimalnym zakresie. 

W przypadku pozostałych moich okularów nie mam im nic do zarzucenia. Ważna jeszcze sprawa jest taka, aby filtry wkręcać w kątówkę, a nie w okulary - w tym drugim przypadku są potem problemy z ustawieniem ostrości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.