Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do fotografii DS


Djuke

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

 

Krótko o mnie - nocna fotografia nieba interesuje mnie od kilku dobrych lat. Póki co tylko szerokie kadry najpierw Canonem 350D i obiektywami rodem z ZSSR, potem spora przerwa, teraz od jakiegoś czasu bawię się Nikonem D5500. Mieszkam w centrum miasta więc niebo mam fatalne, ale na przeciętną miejscówkę podchodzącą pod 21mag/arcsec2 mam 30min jazdy samochodem i to tam głównie planuje zabierać sprzęt - nie wykluczam również dalszych weekendowych wypadów, ale raczej skupiał będę się na lokalnych możliwościach.

 

Od razu wspomnę, że sporo przeczytałem zanim przystąpiłem do napisania tego posta. Kupiłem już HEQ5, na pierwszy ogień chcę również wykorzystać wspomnianego Nikona. Do pełni rdzenia brakuje tuby. Nad filtrami, kamerami, opaskami, hubami, guiderami, itd pomyślę w dalszej kolejności ale już biorę je pod uwagę, z tego między innymi powodu odrzucam Newtona (waga).

Kierunek to refraktor APO, budżet to powiedzmy 3000zł i bardzo chętnie skorzystam z możliwości zakupu sprzętu z drugiej ręki. Problem polega na tym, że nie do końca wiem, na którą tubę się nastawiać. Najrozsądniej brzmią produkty TS w okolicach ~80mm ale w tym budżecie to tylko używka i to nie często pojawiający się sprzęt (ostatnio uciekł mi sprzed nosa :( ). Przy TS jednak nie do końca ogarniam ich ofertę pod względem opisu konstrukcji - gdzieś mi mignęło, że była seria która miała korektor w wyciągu i to rozwiązanie było problematyczne. Ich aktualna oferta też jest dla mnie średnio zrozumiała, bo piszą 3+2 soczewki a w nazwie Quad... Które konstrukcje są OK a których unikać?

Drugi kierunek to Doublet 80mm  + Flattener. To rozwiązanie ma tą zaletę, że flattener mógłby podejść później np. pod 100mm przy mniejszych kosztach wymiany tuby. W tym wypadku boję się jednak walki z ostrością i osiowością na dwóch płaszczyznach tuba<->flattener<->nikon.

 

Generalnie wiem co chcę,  ale nie do końca ;) Ponadto chętnie posłucham opinii i rad w tym temacie.

Edytowane przez Djuke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS65 chodził mi po głowie ale jakoś mnie ta średnica nie przekonuje no i naczytałem się coś o naprężeniach przy zmianie temperatury. Szczegółów na pamiętam oprócz tego, że mocno mnie to zniechęciło.

 

Co do Edka? Temat odległości matrycy od flattenera jest do ogarnięcia czy będę walczył o każdy mikron? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Djuke napisał:

no i naczytałem się coś o naprężeniach przy zmianie temperatury. Szczegółów na pamiętam oprócz tego, że mocno mnie to zniechęciło.

To już przeszłość. Nadmierny ścisk soczewek został poprawiony. Jeśli natomiast jakimś cudem tamten TS miałby ten problem, to przywieź mi go, a z przyjemnością i za darmo poprawię :)

Ale co średnica to średnica. Niby niewiele różnicy, no ale 65 vs 80 to jednak nie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ofertę - jeśli padnie na TS65 chętnie skorzystam, ale póki co skupię się na szukaniu 80+ (z naciskiem na 80 z racji budżetu).

Poszedłbym w ED jeśli miałbym pewność, że ogarnę problem backfocusa - liczyć potrafię ale widziałem, że niektórzy skarżyli się, że wartości dystansów dużo odbiegały od obliczeń teoretycznych. Każdy problem jest do rozwiązania ale nie chce mi się marnować czasu na domawianie kolejnych złączek i kombinacje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Myślę, że dobrze kombinujesz bo zamiast skupiać się na złączkologi i dobieraniu odległości od flattenera lepiej skupić się na fotografowaniu co i tak nie jest proste. Dlatego też ten TS65Q na początek będzie jednak lepszy nawet pomimo mniejszej średnicy.

 

Jakbyś jednak chciał się pobawić z flattenerem to tu masz przydatny obrazek ;) 

 

18982593_Odlegoscodflattenera.jpg.9960adbf9d60afe882a8cbaf4550b0b0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Djuke napisał:

Poszedłbym w ED jeśli miałbym pewność, że ogarnę problem backfocusa

W każdym teleskopie, czy to refraktor czy njutek - będziesz miał to do ogarnięcia. Co więcej mając bezproblemowe "Q" czy to 80 czy 65 też nie jest powiedziane, że podepniesz i będzie mega super. Kupisz inną 80'tkę i też będziesz musiał dobrać do tego flattener i dopasować odległości. Kupisz 130mm i będziesz miał to samo.

 

Ja ze swoją "bezproblemową" TSAPO80Q walczyłem prawie rok zanim doprowadziłem go do porządku - zawsze było coś.

 

2 godziny temu, Djuke napisał:

liczyć potrafię ale widziałem, że niektórzy skarżyli się, że wartości dystansów dużo odbiegały od obliczeń teoretycznych. Każdy problem jest do rozwiązania ale nie chce mi się marnować czasu na domawianie kolejnych złączek i kombinacje

Zmartwię Cię - chcąc fotografować to będziesz zmuszony do tego marnowania czasu. Złączki to podstawa - chociażby po to by zamocować aparat / kamerę osiowo a nie na dosick śrubek czy clamping ring.

 

Widziałeś zdjęcia z 65Q? Koledzy Ci polecają bardzo dobrze - to chyba najpewniejszy z tych "bezproblemowych" teleskopów. ładnie koryguję aberrację, krótka ogniskowa nie jest wymagająca dla montażu. Zastanów się czy nie warto od tego zacząć.

 

W dniu 20.03.2019 o 23:03, Djuke napisał:

W tym wypadku boję się jednak walki z ostrością i osiowością na dwóch płaszczyznach tuba<->flattener<->nikon.

Obawiam się (czego Ci nie życzę) że walki nie unikniesz :-(

 

W dniu 20.03.2019 o 23:03, Djuke napisał:

guiderami

Zdajesz sobie sprawę, że guider to praktycznie must dla tego montażu? Nie wiem jakie czasy chcesz osiągnąć, ale masz zdecydowanie większe szanse na uzyskanie punktowych gwiazd na ogniskowej 420mm (65Q) niż na 520 czy 600mm (80mm apertury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli boisz się problemów z dobraniem właściwej odległości matrycy od flattenera w SW ED 80 to Cię uspokoję. Nie ma problemu. Kup dedukowany flattener/reduktor SW 0.85x i przejściówkę bagnet aparatu - gwint M48. Standardowo ma ona długość optyczną tak dobraną (odpowiednio dla Canona i Nikona), że całe pole masz ostre. Sprawdziłem dla obu aparatów - działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za rady. W takim razie równolegle będę polował na EDka i TSa na giełdach. 65 mimo wszystko odpuszczę bo ceny używanych (obecnie 2 sprzedawcow) jakoś mi się nie kalkulują w stosunku do większej apertury.

 

Wiem, że nie unikne quidingu, po prostu najpierw chce kupić teleskop a potem akcesoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa Grzędziela, posiadam ed80 z flattenerem, używałem na początku nikona potem canona i przejsciówki do obu puszek nie sprawiały żadnych problemów - wszystko było idealnie. Potem kupiłem kamerę jedną, później inną, fakt trzeba troszkę pokombinować ze złączkami ale po zabawie z canonem troszkę wiedzy siłą rzeczy już nabędziesz więc nie będzie już to wyzwanie dla Ciebie a zabawa :) a w razie czego reklamują się nawet tu na forum panowie od złączek itp więc dla nich dorobienie odpowiednich do Twojego setupu nie będzie żadnym problemem myślę. Niestety ale już przy takim "małym" edku bez guidingu daleko nie pojedziesz więc też warto o tym pomyśleć by bezstresowo cieszyć się owocnymi nocami. 

Pozdrawiam i powodzenia!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy nie warto zastanowić się też nad dobrym obiektywem fotograficznym, który pozwoli robić zdjęcia zarówno w dzień jak i w nocy. Takie sprawdzone obiektywy o średnicy efektywnej 67-75mm to Samyang 135/2 ED UMC (Super-APO 65mm) za 1.5k zł nowy oraz Sigma 135/1.8 DG HSM (APO-75mm) za 4.2k złotych nowe.  Zalety tych obiektywów:

 

- profesjonalne instrumenty, składane i testowane w fabrykach (bardzo rzadko trafi się wadliwy egzemplarz)

- transmisja światła w układzie na poziomie 94%-95% (powłoki UMC / Nano-SMC, 99.8% na granicy szkło-powietrze)

- bardzo dobra korekta aberracji sferycznej, astygmatyzmu, komy, krzywizny pola, aberracji chromatycznej  (11-13 soczewek w 7-10 grupach)

- bardzo duża rozdzielczość na pełnej dziurze ~90 linii/mm dla matrycy FF 24Mpix, dobry kontrast

- f/2  f/1.8 - bardzo jasne (czyt. szybkie) obiektywy pozwalające na uzyskanie wyższego S/N w jednostce czasu w porównaniu z teleskopem

- średnice efektywne 67mm i 75 mm

- ogniskowa 135mm, lekka i zwarta budowa

- małe winietowanie na gęstych matrycach APS-C 24Mpix

- dostępne profile LCP obiektywów do drobnych korekt przy wołaniu RAW

 

wady:

- duże winietowanie na pełnej klatce,

- brak wyciągu okularowego

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy zostawie jednak na szerokie kadry drogi mlecznej - do tego celu używam SkyTrackera i taki zestaw mogę wrzucić do plecaka. Myślałem o Samyangu 135mm, ale ta ogniskowa jakoś mi nie pasuje - ani to solidne zbliżenie na obiekty DS ani szerokie pole, dlatego postawiłem jednak na teleskop.

 

BTW - Kupiłem dziś ED80, teraz czas poszukać dedykowanego flattenera + adapter i można testować :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.