Skocz do zawartości

Stellarium vs. CDC. Jak w CDC włączyć nazwy własne gwiazd


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, potrzebuję pomocy. Otóż w Cartes du Ciel (mam wersję 4) nie wyświetla mi nazw gwiazd np Deneb, Capella, Syriusz itd. i nie szuka po nazwach. Poniżej zrzuty jak to u mnie wygląda i jakie katalogi mam, ktoś wie jak to można zmienić??

Tak u mnie wygląda mapa:

Screenshot_1.png.1920f6b8a76b2e129625c41385adc739.png

 

Takie mam katalogi gwiazd:

 

Screenshot_2.png.011df9f06e2b44a9cf19f4ef8a1978cf.png

 

Tak szukam:

 

Screenshot_3.png.02dac9e5ed9d6aec6e3d0741b03e0ee7.png

 

A taki mam wynik szukania:

 

Screenshot_4.png.75c10bd269d2612d7d265365163a6863.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko. Co wy macie z tym Cartes du Ciel? Zainstalowałem to raz, po czym odinstalowałem. Interfejs totalnie nieergonomiczny (wygląda jak pod Windowsa 3.1?) i do tego się przycina. Co jest dobre w tym programie? Czy CdC ma np. więcej katalogów/obiektów/wtyczek niż dużo przyjaźniejsze i stabilniejsze Stellarium?

Edytowane przez McGoris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, McGoris napisał:

Mam takie pytanko. Co wy macie z tym Cartes du Ciel? Zainstalowałem to raz, po czym odinstalowałem. Interfejs totalnie nieergonomiczny (wygląda jak pod Windowsa 3.1?) i do tego się przycina. Co jest dobre w tym programie? Czy CdC ma np. więcej katalogów/obiektów/wtyczek niż dużo przyjaźniejsze i stabilniejsze Stellarium?

Ja też prawie od razu zrezygnowałem z tego programu :) Nawigacja po mapie jest tak tragiczna, że nie da się jej używać.

Ale z tego co wiem, to właśnie w katalogach tkwi przewaga CdC, przynajmniej tak mówiąc jego użytkownicy :) Mi w stellarium cząsto brakuje bardziej nietypowych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, MateuszW napisał:

Ja też prawie od razu zrezygnowałem z tego programu :) Nawigacja po mapie jest tak tragiczna, że nie da się jej używać.

Ale z tego co wiem, to właśnie w katalogach tkwi przewaga CdC, przynajmniej tak mówiąc jego użytkownicy :) Mi w stellarium cząsto brakuje bardziej nietypowych obiektów.

Tak samo ja. Stellarium co prawda ma ograniczone katalogi i stają się powoli mało użyteczne dla tych słabych gwiazd, to możliwość dodania zdjęć survey'owych spowodowało, że program ten jest u mnie nadal na pierwszym miejscu. Skrót klawiszowy Alt+Ctrl+D, potem zaznaczam interesującą mnie gwiazdkę za pomocą Shift+LPM i tyle mi potrzeba. A jak chcę poznać jasność tego słabego obiektu, to mając zaznaczony obiekt, daję CTRL+C, wklejam do notatnika, wycinam samą linijkę z pozycją J2000 i idę z tym do VizieRa :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Stellarium nie umywa się do Carte du Ciel. W tym ostatnim mozesz uzywać praktycznie dowolnego katalogu, a nawet przygotować swój. Ja przez pewien czas używałem URAT1, teraz mam Gaia DR2 - sam wygenerowałem pliki ze źródeł Gai i podpiąłem do Carte du Ciel. Jak zaglądasz w naprawdę głebokie rejony kosmosu to jest niezastąpione. Podobnie jak możliwość kontroli nad wgrywanymi elementami planetoid. Stellarium próbowałem, ale od razu zrezygnowałem - interfejs z niepotrzebnymi wodotryskami i niewielką możliwością kontroli. Ale zakładam, że to może być kwestia przyzwyczajenia. Ja z CdC korzystam od czasu, gdy Libmara prawdopodobnie jeszcze na świecie nie było ;).

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Gajowy napisał:

Stellarium próbowałem, ale od razu zrezygnowałem - interfejs z niepotrzebnymi wodotryskami i niewielką możliwością kontroli

Dla niektórych to niepotrzebne wodotryski, a dla innych intuicyjny interfejs :) Dla mnie mapa w cdc się tak siermiężnie przesuwa, że to go absolutnie wyklucza :) Ale wszystko oczywiście zależy od potrzebnych zastosowań.

Np dość realistyczny wygląd Stellarium pozwala na wykrycie konkretnego kadru, na jaki celuję i precyzyjne dobranie umiejscowienia rozległych obiektów mgławicowych. Takiej "ordynarnej" mapy z cdc mój mózg nie potrafi przenieść na zdjęcie :)

2 godziny temu, LibMar napisał:

możliwość dodania zdjęć survey'owych

Polecisz jakiś konkretny przegląd pod kątem mgławic? Na DSS dużo widać, ale ten brak flatów to jakaś tragedia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, astrokarol napisał:

@isset a czy w  Ustawania - Wyświetlanie - Etykiety masz zaznaczone gwiazdy i nazwy własne gwiazd ?

A działa Ci to szybkie szukanie ? U góry, obok "więcej głębokiego nieba". Mi też nie szuka Deneb w opcji zaawansowanej. 

Yees, nie miałem zaznaczone Nazwy własne gwiazd, zaznaczyłem i pojawił się Deneb i reszta gwiazd :) Dzięki!

Szybkie szukanie chyba działa, zobacz na screen, wpisalem Deneb i znalazł.

Screenshot_1.png.6561216682b56b3e0ed949e2bf8f06d9.png

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MateuszW napisał:

Dla niektórych to niepotrzebne wodotryski, a dla innych intuicyjny interfejs :) Dla mnie mapa w cdc się tak siermiężnie przesuwa, że to go absolutnie wyklucza :) Ale wszystko oczywiście zależy od potrzebnych zastosowań.

A czy mozesz w Stelarium wgrać katalog np. GaiaDR2 do 21 mag.? Możesz zdefiniować rozmiar kątowy materycy aparatu i uzyskać ramkę o jej rozmiarach na tle tego katalogu?

EDIT: a czy możesz sterować teleskopem (np. przez ASCOM) ze Stelarium?

 

Pytam, bo nie wiem :).

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gajowy napisał:

A czy mozesz w Stelarium wgrać katalog np. GaiaDR2 do 21 mag.? Możesz zdefiniować rozmiar kątowy materycy aparatu i uzyskać ramkę o jej rozmiarach na tle tego katalogu? Pytam, bo nie wiem :).

Wgrać katalogu raczej nie, choć nigdy tego nie szukałem. Dlatego napisałem że wybór zależy od potrzeb :) 

Natomiast ramkę dla aparatu jak najbardziej, masz od tego panel u góry po prawej. Oczywiście ramka nie zadziała na tle katalogu, którego nie ma :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Wgrać katalogu raczej nie, choć nigdy tego nie szukałem. Dlatego napisałem że wybór zależy od potrzeb :) 

Natomiast ramkę dla aparatu jak najbardziej, masz od tego panel u góry po prawej. Oczywiście ramka nie zadziała na tle katalogu, którego nie ma :)

A co z podłączeniem teleskopu przez ASCOM? Z tego co czytam, trzeba używać jakiś programów pośredniczących. Czy nie? CdC bezpośrednio połączy się z ASCOM.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Gajowy napisał:

Możesz zdefiniować rozmiar kątowy materycy aparatu i uzyskać ramkę o jej rozmiarach na tle tego katalogu

To chyba da się, jest wtyczka Okulary i tam wydaje mi się że można to ustawiać. Ale niech ktoś potwierdzi :)

Cytat: 

Wtyczka ta umożliwia symulację obrazu widzianego przez okular. To okno konfiguracji pozwala na dodawanie, modyfikowanie i usuwanie okularów i teleskopów, jak również sensorów CCD. Podczas pierwszego uruchomienia zostanie tutaj umieszczonych kilka przykładowych ustawień.

 

Screenshot_2.png.1548ef3df5647fd99bf74c6f99429df4.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gajowy napisał:

A co z podłączeniem teleskopu przez ASCOM? Z tego co czytam, trzeba używać jakiś programów pośredniczących. Czy nie? CdC bezpośrednio połączy się z ASCOM.

W tym temacie niestety nie pomogę, bo montażem steruję jedynie z Maxima. W ustawieniach wtyczki widzę, że jest możliwość użycia INDI, ale ascoma wprost tam nie ma.

2 minuty temu, isset napisał:

To chyba da się, jest wtyczka Okulary i tam wydaje mi się że można to ustawiać. Ale niech ktoś potwierdzi :)

Dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopowiem jeszcze o planetoidach. Mamy ich 800 tys. Oczywiście wyswietlanie wszystkich mija sie z celem (wydajność systemu i nieczytelność obrazu). Ale czasami chces obserwować konkretna słabą planetoidę. W CdC rozwiązuję to tak, ze preparuję plik z elementami orbit planetoid, które chcę obserwować danej nocy i go wgrywam. Mogę dodać nawet swoje elementy orbity, np. nowoodkrytego obiektu. To przydatne, gdy obserwuje się NEO, nieobecne jeszcze w katalogach, a także wtedy gdy orbity podlegają licznym perturbacjom i za pomocą zewnętrznych programów chcę je uaktualnić na konkretną noc. Czy podobne rozwiązanie można zastosować w Stelarium (tj. podstawić własny plik z elementami planetoid)?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia potrzeb i przyzwyczajeń. CdC używam od lat, wyparł mi nawet Guide (tak tak, starego poczciwego Guide). Możliwość dopięcia katalogu Gaia - mega. Sprawdza się nawet przy zakryciach asteroidalnych. Spięcie go z ASCOM, klik i gotowe :) Polecam uprościć sobie widok mapy, będzie czytelniej. Poza tym, co chwila pojawia się nowa wersja beta https://sourceforge.net/projects/skychart/files/0-beta/

Stellarium wywaliłem po pół godz.. Za dużo wodotrysków. Ale przez to jest świetny do robienia np wizualizacji co nie raz LibMar pokazał na spotkaniach PTMA.

 

Każdy soft ma swojego odbiorcę. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat korzystam z CdC, świetnie steruje teleskopem. Jest trochę wolny i nie ma wizualnych gadżetów, które są w Stellarium.

Gajowy, może napiszesz, jak utworzyć taki katalog wsadowy do CdC z danych Gaia DR2? Mnie interesują gwiazdy do +18 mag.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pav1007 zmienił(a) tytuł na Stellarium vs. CDC. Jak w CDC włączyć nazwy własne gwiazd

Się tak zastanawiam - jako moderator i użytkownik tego forum.

Człowiek zadał pytanie - konkretne, natomiast już od drugiego postu dyskusja poszła w kierunku "CDC vs Stellarium" i dopiero @astrokarol w 6 poście udzielił odpowiedzi.

 

Jeśli kogoś wzięło na przemyślenia odnośnie CDC/Stellarium i innych programów to załóżcie nowy wątek, bo robi się... nieporządek. W tym przypadku zmieniam tytuł wątku z "Cartes du Ciel - nie szuka po nazwach gwiazd" na "Stellarium vs. CDC. Jak w CDC włączyć nazwy własne gwiazd", bo praktycznie nie odnosi się do tego co w nim jest.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bajastro napisał:

Od lat korzystam z CdC, świetnie steruje teleskopem. Jest trochę wolny i nie ma wizualnych gadżetów, które są w Stellarium.

Gajowy, może napiszesz, jak utworzyć taki katalog wsadowy do CdC z danych Gaia DR2? Mnie interesują gwiazdy do +18 mag.

Jak zaimplementować katalog Gaia DR2 jest opisane pod linkiem https://www.ap-i.net/skychart/start?id=en/news/gaia_dr2

Nie powinno być żadnych kłopotów :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, monter napisał:

Jak zaimplementować katalog Gaia DR2 jest opisane pod linkiem https://www.ap-i.net/skychart/start?id=en/news/gaia_dr2

Nie powinno być żadnych kłopotów :)

Czuję się zwolniony z odpowiadania. Ja zrobiłem to zanim jeszcze to genialne narzędzie zacytowane wyżej powstało i kosztowało mnie to trochę czasu i setek gigabajtów w pliakch tymczasowych. Ale mam za to kolorowy katalog wszystkich gwiazd widocznych z naszej szerokości geograficznej do ok +21mag. Mogę go gdzieś wgrać, jeśli ktoś udostępni 66 GB. Później podpięcie jest już proste.

 

Pozdrawiam,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2019 o 21:11, monter napisał:

Za dużo wodotrysków

Co konkretnie nazywasz tym wodotryskiem? Czy estetyczne przyciski to już wodotryski?

Proponuję powrót do dosa  i w ogóle nieużywanie żadnych elementów środowiska graficznego, bo to same wodotryski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.