Jump to content
isset

Stellarium vs. CDC. Jak w CDC włączyć nazwy własne gwiazd

Recommended Posts

Witam wszystkich, potrzebuję pomocy. Otóż w Cartes du Ciel (mam wersję 4) nie wyświetla mi nazw gwiazd np Deneb, Capella, Syriusz itd. i nie szuka po nazwach. Poniżej zrzuty jak to u mnie wygląda i jakie katalogi mam, ktoś wie jak to można zmienić??

Tak u mnie wygląda mapa:

Screenshot_1.png.1920f6b8a76b2e129625c41385adc739.png

Takie mam katalogi gwiazd:

Screenshot_2.png.011df9f06e2b44a9cf19f4ef8a1978cf.png

Tak szukam:

Screenshot_3.png.02dac9e5ed9d6aec6e3d0741b03e0ee7.png

A taki mam wynik szukania:

Screenshot_4.png.75c10bd269d2612d7d265365163a6863.png

Posted (edited)

Mam takie pytanko. Co wy macie z tym Cartes du Ciel? Zainstalowałem to raz, po czym odinstalowałem. Interfejs totalnie nieergonomiczny (wygląda jak pod Windowsa 3.1?) i do tego się przycina. Co jest dobre w tym programie? Czy CdC ma np. więcej katalogów/obiektów/wtyczek niż dużo przyjaźniejsze i stabilniejsze Stellarium?

Edited by McGoris

12 minut temu, McGoris napisał:

Mam takie pytanko. Co wy macie z tym Cartes du Ciel? Zainstalowałem to raz, po czym odinstalowałem. Interfejs totalnie nieergonomiczny (wygląda jak pod Windowsa 3.1?) i do tego się przycina. Co jest dobre w tym programie? Czy CdC ma np. więcej katalogów/obiektów/wtyczek niż dużo przyjaźniejsze i stabilniejsze Stellarium?

Ja też prawie od razu zrezygnowałem z tego programu :) Nawigacja po mapie jest tak tragiczna, że nie da się jej używać.

Ale z tego co wiem, to właśnie w katalogach tkwi przewaga CdC, przynajmniej tak mówiąc jego użytkownicy :) Mi w stellarium cząsto brakuje bardziej nietypowych obiektów.

Posted (edited)

A da się Stellarium spiąć z EQMODem? Jak robicie w Stellarium przywiązanie do gwiazd?

Edited by isset

28 minut temu, MateuszW napisał:

Ja też prawie od razu zrezygnowałem z tego programu :) Nawigacja po mapie jest tak tragiczna, że nie da się jej używać.

Ale z tego co wiem, to właśnie w katalogach tkwi przewaga CdC, przynajmniej tak mówiąc jego użytkownicy :) Mi w stellarium cząsto brakuje bardziej nietypowych obiektów.

Tak samo ja. Stellarium co prawda ma ograniczone katalogi i stają się powoli mało użyteczne dla tych słabych gwiazd, to możliwość dodania zdjęć survey'owych spowodowało, że program ten jest u mnie nadal na pierwszym miejscu. Skrót klawiszowy Alt+Ctrl+D, potem zaznaczam interesującą mnie gwiazdkę za pomocą Shift+LPM i tyle mi potrzeba. A jak chcę poznać jasność tego słabego obiektu, to mając zaznaczony obiekt, daję CTRL+C, wklejam do notatnika, wycinam samą linijkę z pozycją J2000 i idę z tym do VizieRa :)

• Like 1

Moim zdaniem Stellarium nie umywa się do Carte du Ciel. W tym ostatnim mozesz uzywać praktycznie dowolnego katalogu, a nawet przygotować swój. Ja przez pewien czas używałem URAT1, teraz mam Gaia DR2 - sam wygenerowałem pliki ze źródeł Gai i podpiąłem do Carte du Ciel. Jak zaglądasz w naprawdę głebokie rejony kosmosu to jest niezastąpione. Podobnie jak możliwość kontroli nad wgrywanymi elementami planetoid. Stellarium próbowałem, ale od razu zrezygnowałem - interfejs z niepotrzebnymi wodotryskami i niewielką możliwością kontroli. Ale zakładam, że to może być kwestia przyzwyczajenia. Ja z CdC korzystam od czasu, gdy Libmara prawdopodobnie jeszcze na świecie nie było ;).

Pzdr,

Gajowy

• Like 1

41 minut temu, Gajowy napisał:

Stellarium próbowałem, ale od razu zrezygnowałem - interfejs z niepotrzebnymi wodotryskami i niewielką możliwością kontroli

Dla niektórych to niepotrzebne wodotryski, a dla innych intuicyjny interfejs :) Dla mnie mapa w cdc się tak siermiężnie przesuwa, że to go absolutnie wyklucza :) Ale wszystko oczywiście zależy od potrzebnych zastosowań.

Np dość realistyczny wygląd Stellarium pozwala na wykrycie konkretnego kadru, na jaki celuję i precyzyjne dobranie umiejscowienia rozległych obiektów mgławicowych. Takiej "ordynarnej" mapy z cdc mój mózg nie potrafi przenieść na zdjęcie :)

2 godziny temu, LibMar napisał:

możliwość dodania zdjęć survey'owych

Polecisz jakiś konkretny przegląd pod kątem mgławic? Na DSS dużo widać, ale ten brak flatów to jakaś tragedia :) 

Posted (edited)
45 minut temu, astrokarol napisał:

@isset a czy w  Ustawania - Wyświetlanie - Etykiety masz zaznaczone gwiazdy i nazwy własne gwiazd ?

A działa Ci to szybkie szukanie ? U góry, obok "więcej głębokiego nieba". Mi też nie szuka Deneb w opcji zaawansowanej. 

Yees, nie miałem zaznaczone Nazwy własne gwiazd, zaznaczyłem i pojawił się Deneb i reszta gwiazd :) Dzięki!

Szybkie szukanie chyba działa, zobacz na screen, wpisalem Deneb i znalazł.

Screenshot_1.png.6561216682b56b3e0ed949e2bf8f06d9.png

Edited by isset

Posted (edited)
25 minut temu, MateuszW napisał:

Dla niektórych to niepotrzebne wodotryski, a dla innych intuicyjny interfejs :) Dla mnie mapa w cdc się tak siermiężnie przesuwa, że to go absolutnie wyklucza :) Ale wszystko oczywiście zależy od potrzebnych zastosowań.

A czy mozesz w Stelarium wgrać katalog np. GaiaDR2 do 21 mag.? Możesz zdefiniować rozmiar kątowy materycy aparatu i uzyskać ramkę o jej rozmiarach na tle tego katalogu?

EDIT: a czy możesz sterować teleskopem (np. przez ASCOM) ze Stelarium?

Pytam, bo nie wiem :).

Pzdr,

Gajowy

Edited by Gajowy
  • Like 1

1 minutę temu, Gajowy napisał:

A czy mozesz w Stelarium wgrać katalog np. GaiaDR2 do 21 mag.? Możesz zdefiniować rozmiar kątowy materycy aparatu i uzyskać ramkę o jej rozmiarach na tle tego katalogu? Pytam, bo nie wiem :).

Wgrać katalogu raczej nie, choć nigdy tego nie szukałem. Dlatego napisałem że wybór zależy od potrzeb :) 

Natomiast ramkę dla aparatu jak najbardziej, masz od tego panel u góry po prawej. Oczywiście ramka nie zadziała na tle katalogu, którego nie ma :)

• Like 1

Posted (edited)
5 minut temu, MateuszW napisał:

Wgrać katalogu raczej nie, choć nigdy tego nie szukałem. Dlatego napisałem że wybór zależy od potrzeb :) 

Natomiast ramkę dla aparatu jak najbardziej, masz od tego panel u góry po prawej. Oczywiście ramka nie zadziała na tle katalogu, którego nie ma :)

A co z podłączeniem teleskopu przez ASCOM? Z tego co czytam, trzeba używać jakiś programów pośredniczących. Czy nie? CdC bezpośrednio połączy się z ASCOM.

Pzdr,

Gajowy

Edited by Gajowy

8 minut temu, Gajowy napisał:

Możesz zdefiniować rozmiar kątowy materycy aparatu i uzyskać ramkę o jej rozmiarach na tle tego katalogu

To chyba da się, jest wtyczka Okulary i tam wydaje mi się że można to ustawiać. Ale niech ktoś potwierdzi :)

Cytat: 

Wtyczka ta umożliwia symulację obrazu widzianego przez okular. To okno konfiguracji pozwala na dodawanie, modyfikowanie i usuwanie okularów i teleskopów, jak również sensorów CCD. Podczas pierwszego uruchomienia zostanie tutaj umieszczonych kilka przykładowych ustawień.

Screenshot_2.png.1548ef3df5647fd99bf74c6f99429df4.png

• Like 1

2 minuty temu, Gajowy napisał:

Z tego co czytam, trzeba używać jakiś programów pośredniczących

Trzeba - Stellarium Scope.

• Like 1

3 minuty temu, Gajowy napisał:

A co z podłączeniem teleskopu przez ASCOM? Z tego co czytam, trzeba używać jakiś programów pośredniczących. Czy nie? CdC bezpośrednio połączy się z ASCOM.

W tym temacie niestety nie pomogę, bo montażem steruję jedynie z Maxima. W ustawieniach wtyczki widzę, że jest możliwość użycia INDI, ale ascoma wprost tam nie ma.

2 minuty temu, isset napisał:

To chyba da się, jest wtyczka Okulary i tam wydaje mi się że można to ustawiać. Ale niech ktoś potwierdzi :)

Dokładnie.

To dopowiem jeszcze o planetoidach. Mamy ich 800 tys. Oczywiście wyswietlanie wszystkich mija sie z celem (wydajność systemu i nieczytelność obrazu). Ale czasami chces obserwować konkretna słabą planetoidę. W CdC rozwiązuję to tak, ze preparuję plik z elementami orbit planetoid, które chcę obserwować danej nocy i go wgrywam. Mogę dodać nawet swoje elementy orbity, np. nowoodkrytego obiektu. To przydatne, gdy obserwuje się NEO, nieobecne jeszcze w katalogach, a także wtedy gdy orbity podlegają licznym perturbacjom i za pomocą zewnętrznych programów chcę je uaktualnić na konkretną noc. Czy podobne rozwiązanie można zastosować w Stelarium (tj. podstawić własny plik z elementami planetoid)?

Pzdr,

Gajowy

Kwestia potrzeb i przyzwyczajeń. CdC używam od lat, wyparł mi nawet Guide (tak tak, starego poczciwego Guide). Możliwość dopięcia katalogu Gaia - mega. Sprawdza się nawet przy zakryciach asteroidalnych. Spięcie go z ASCOM, klik i gotowe :) Polecam uprościć sobie widok mapy, będzie czytelniej. Poza tym, co chwila pojawia się nowa wersja beta https://sourceforge.net/projects/skychart/files/0-beta/

Stellarium wywaliłem po pół godz.. Za dużo wodotrysków. Ale przez to jest świetny do robienia np wizualizacji co nie raz LibMar pokazał na spotkaniach PTMA.

Każdy soft ma swojego odbiorcę. 

• Like 1

Posted (edited)

Od lat korzystam z CdC, świetnie steruje teleskopem. Jest trochę wolny i nie ma wizualnych gadżetów, które są w Stellarium.

Gajowy, może napiszesz, jak utworzyć taki katalog wsadowy do CdC z danych Gaia DR2? Mnie interesują gwiazdy do +18 mag.

Edited by bajastro

Się tak zastanawiam - jako moderator i użytkownik tego forum.

Człowiek zadał pytanie - konkretne, natomiast już od drugiego postu dyskusja poszła w kierunku "CDC vs Stellarium" i dopiero @astrokarol w 6 poście udzielił odpowiedzi.

Jeśli kogoś wzięło na przemyślenia odnośnie CDC/Stellarium i innych programów to załóżcie nowy wątek, bo robi się... nieporządek. W tym przypadku zmieniam tytuł wątku z "Cartes du Ciel - nie szuka po nazwach gwiazd" na "Stellarium vs. CDC. Jak w CDC włączyć nazwy własne gwiazd", bo praktycznie nie odnosi się do tego co w nim jest.

• Like 1

8 godzin temu, bajastro napisał:

Od lat korzystam z CdC, świetnie steruje teleskopem. Jest trochę wolny i nie ma wizualnych gadżetów, które są w Stellarium.

Gajowy, może napiszesz, jak utworzyć taki katalog wsadowy do CdC z danych Gaia DR2? Mnie interesują gwiazdy do +18 mag.

Jak zaimplementować katalog Gaia DR2 jest opisane pod linkiem https://www.ap-i.net/skychart/start?id=en/news/gaia_dr2

Nie powinno być żadnych kłopotów :)

• Like 1

5 godzin temu, monter napisał:

Jak zaimplementować katalog Gaia DR2 jest opisane pod linkiem https://www.ap-i.net/skychart/start?id=en/news/gaia_dr2

Nie powinno być żadnych kłopotów :)

Czuję się zwolniony z odpowiadania. Ja zrobiłem to zanim jeszcze to genialne narzędzie zacytowane wyżej powstało i kosztowało mnie to trochę czasu i setek gigabajtów w pliakch tymczasowych. Ale mam za to kolorowy katalog wszystkich gwiazd widocznych z naszej szerokości geograficznej do ok +21mag. Mogę go gdzieś wgrać, jeśli ktoś udostępni 66 GB. Później podpięcie jest już proste.

Pozdrawiam,

Gajowy

Dzięki monter, na pewno się przyda.

Teraz ja też mam, wcześniej nie miałem zaznaczone Nazwy własne gwiazd. 

• Like 1

W dniu 24.03.2019 o 21:11, monter napisał:

Za dużo wodotrysków

Co konkretnie nazywasz tym wodotryskiem? Czy estetyczne przyciski to już wodotryski?

Proponuję powrót do dosa  i w ogóle nieużywanie żadnych elementów środowiska graficznego, bo to same wodotryski :)