Skocz do zawartości

Obserwacje Słońca a falowanie obrazu


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od pewnego czasu obserwuję sobie Słońce przez teleskop. Jako że jest to refraktor achromatyczny Bresser 102XS, to celem zmniejszenia aberracji chromatycznej (i przy tej okazji całkowitego wycięcia promieniowania UV/IR) wkręcam w kątówkę filtr Baader Contrast Booster. Używam kątówki pryzmatycznej GSO 1,25".

Rzecz w tym, że faluje mi obraz na krawędzi tarczy słonecznej. Na początku zwaliłem falowanie na zły seeing, ale zjawisko to występuje nawet przy minimalnym powiększeniu niemal 15x - w kątówce jest wówczas okular GSO Plössl 30mm.

 

Skąd bierze się to falowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To seeing. Próbuj do skutku, przy dobrym krawędź tarczy jest ostra jak brzytwa z ew. delikatnym "mrowieniem".

 

Może to efekty lokalne, np. obserwujesz nad czyimś rozgrzanym dachem, albo teleskopem znacznie zimniejszym/cieplejszym od temp. powietrza. Sprawdź z innego miejsca.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja była prowadzona dzisiaj w Siedlcach ok. godz. 11.00. Wokół było mnóstwo domów. Słońce co prawda przesłaniały cienkie chmury, ale i tak samą tarczę było widać bardzo dobrze. Nie sądziłem, że pod względem seeingu może być taki syf. Dwa dni temu jak obserwowałem Księżyc przy powiększeniu 100x i obraz lekko falował (dodatkowo problemy z ustawieniem ostrości), to rzeczywiście nie dziwiłem się.

 

Ale żeby za dnia seeing był tak nędzny, żeby nawet na 4-calowym refraktorze przy powiększeniu 15x obraz falował... to dla mnie coś nowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wprawdzie nie ze Słońcem, ale z Księżycem miałem raz taką masakryczną kaszę, że nigdy wcześniej ani później czegoś takiego nie widziałem. Jakbym patrzył przez wartki potok płynący po kamienistym dnie. Było to w Osolinie koło Wrocławia, chyba ze dwa lata temu. Co ciekawe, okolica to las, więc teoretycznie niezbyt łatwo nagrzewająca się w dzień powierzchnia - możliwe, że ta turbulentna kasza była gdzieś wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

użyj dodatkowo filtra czerwonego. Powinno być lepiej bo im dłuższe fale tym seeing ma mniejszy wpływ na obraz

czasem obserwuję PST gdzie to falowanie jest niewielkie ale to teleskop H-alfa. W pełnym spektrum zawsze występuje falowanie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W sobotę dokonczylem swój pierwszy w życiu filtr z folii baader ND5 do synty 10" i ok godz 13:00 zaczalem testować. Tez byly bardzo widoczne zafalowania powietrza a na krawędziach tarczy delikatna aberacja. Nie dziwi mnie to bo slonce to bardzo jasny obiekt a z tym powietrzem to w ogole mnie to nie dziwi bo slonce  nagrzewa cała ziemie i powstaje termika, ktora de facto wykorzystuje do lotow na paralotni :). PPonoc filtra baader solar continum lub OIII cos pomaga ale narazie nie posiadam. Nie mniej jednak widoczna byla plama na wschodniej części :). GGdzies przeczytalem ze obserwacje poranne lub wieczorne ok 18 latem sa lepsze ze wzgledu na seeing. To by akurat szlo w parze z terma ktora gasnie po 18. Taka ciekawostka. Termika nie tworzy sie nad lasem za dnia. W nocy las oddaje cieplo zakumulowane w dzien i tu bym sie spodzewal fatalnego seeingu w nocy po cieplym dniu. Nad woda nic się nie tworzy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomchm napisał:

Cześć,

 

Od pewnego czasu obserwuję sobie Słońce przez teleskop. Jako że jest to refraktor achromatyczny Bresser 102XS, to celem zmniejszenia aberracji chromatycznej (i przy tej okazji całkowitego wycięcia promieniowania UV/IR) wkręcam w kątówkę filtr Baader Contrast Booster. Używam kątówki pryzmatycznej GSO 1,25".

Rzecz w tym, że faluje mi obraz na krawędzi tarczy słonecznej. Na początku zwaliłem falowanie na zły seeing, ale zjawisko to występuje nawet przy minimalnym powiększeniu niemal 15x - w kątówce jest wówczas okular GSO Plössl 30mm.

 

Skąd bierze się to falowanie?

Skąd obserwujesz, z podwórka, z balkonu? Zdecydowanie spokojniejszy obraz będzie z filtrem  Solar Continuum, lub  Baader O III. Jeżeli ich brak, spróbuj obserwować z mieszkania przez zamknięte okno (kąt do szyby nie więcej niż 35*, a pow. do około 50x - to musisz sprawdzić sam).

 

Jurek

Edytowane przez Izonix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wojtasso napisał:

a z tym powietrzem to w ogole mnie to nie dziwi bo slonce  nagrzewa cała ziemie i powstaje termika

 

32 minuty temu, wojtasso napisał:

Termika nie tworzy sie nad lasem za dnia. W nocy las oddaje cieplo zakumulowane w dzien i tu bym sie spodzewal fatalnego seeingu w nocy po cieplym dniu. Nad woda nic się nie tworzy

Ech, żeby to było takie proste:)

Wyższe warstwy też mają wpływ na seeing - np. prąd strumieniowy. Dzięki temu planeciarze na Florydzie czy Filipinach mają znakomite warunki o wiele częściej niż my. Z innej beczki, w dolinie w Beskidach, gdzie często zdarzało mi się kręcić, w „udane” słoneczne dni seeing utrzymuje się od 9 do co najmniej 15 (wtedy Słońce zachodzi mi za górkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, WielkiAtraktor napisał:

Wyższe warstwy też mają wpływ na seeing - np. prąd strumieniowy.

Zasugerowałbym stwierdzenie, że mają wpływ kluczowy :)

Jeśli nie patrzymy komuś bezpośrednio nad dachem, to raczej wyższe warstwy stają się dominujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.