Skocz do zawartości

APO prośba o pomoc w wyborze.


JerzykB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Chciałem się poradzić szanownych Kolegów w kwestii doboru sprzętu do astrofoto. Do tej pory używałem setupu EQ6+Newton GSO 8" F5+korektor Baadera+OAG+Cannon 1100D mod+ QHY5L II+DreamFocuser, prócz tego posiadam też obiektywy. Niestety mam spore problemy albo z temperaturą matrycy w miesiącach cieplejszych albo z ostrością, która potrafi rozjechać się przy klatkach 4-5 minutowych ze względu na wahania temperatury. Ostatnia sesja zeszłego roku zakończyła się wyrzuceniem do kosza całego materiału po 20 ustawieniu ostrości na masce. Za każdym razem też się muszę rozkładać ze sprzętem 1-1,5h. Pomyślałem o przesiadce na chłodzoną kamerę oraz zakup APO dla zwiększenia komfortu "pracy". Nie mam takie budżetu żeby obydwie rzeczy na raz zakupić więc najpierw myślę o zakupie APO. Skoro mam problem z ugięciami, osiowością i trzymaniem ostrości to późniejszy zakup kamery wydaje mi się sensowny. Co do miejsca to robię zdjęcia na działce niebo klasy 4 - widać m31 i drogę mleczną gołym okiem w dobre noce. Zazwyczaj celem są galaktyki, mgławice planetarne czasem gromady kuliste. Do tego gdy dojdzie kamerka mono to też i w NB chciałbym się pobawić, żeby zwiększyć ilość dni "zdatnych", a obecnie okupowanych przez księżyc. Teleskop nie musi być do wizuala do tego starczy mi obecny newton.

Z kamer to myślałem konkretnie o dwóch ASI183 i ASI1600 obydwie mono plus OAG i koło filtrowe tillter.

 

Natomiast odnośnie APO budżet około +/-11.000. Patrzyłem na ofertę AstroKinga i w tym budżecie mieszczą się już średnice obiektywu 86-130 dla flatfield-ów. Oczywiście konstrukcje z osobnym flatnerem też rozważam. Wolałbym jednak konstrukcje od razu jako całość. Tutaj szedłbym w stronę większego obiektywu ze względu na kryterium Dawes'a, skalę w jakiej obecnie się poruszam ok 1,07''/pixel no i fotografowane obiekty. Patrzyłem po różnych opisach i zdjęciach natomiast nie wyrobiło mi to do końca zdania. Rozumiem, że kwota, którą dysponuje nie jest oszałamiająca ale też chciałbym wybrać najbardziej optymalnie. Dlatego prośba o pomoc szczególnie do osób posiadających podobne konfiguracje APO i kamerki. 

Wstępnie myślałem nad http://astroking.pl/kategoria/refraktory-apo-flat-field/ts-optics-imaging-star-130-mm-f-5-6-element-flatfield-apo i do tego ASI183. Rozdzielczość da to na poziomie 0,76''/pix ale będzie przycięte przez rozdzielczość APO do 0,89. Obecnie guiding zazwyczaj pokazuje około 0,7-0,8'' błędu stąd myślę, że dałoby radę. Nie wiem czy taka kombinacja ma sens czy też rozmiar pixela kamery jest tu za mały i taki zestaw nie ma prawa działać ze względu na krzywiznę pola.       

 

Pozdrawiam

Jurek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przerobiłem" w swoim życiu kilka refraktorów APO począwszy od SW ED 80, ED 120, TS 102Q, TS 130, i wreszcie CFF 140 i powiem tak: dobrze kombinujesz chcąc zamienić Newtona GSO na refraktor.

 

Wybór jest spory. Pewnie dysponując takim budżetem zastanawiał bym się nad TS 130, ale nie z małopixelowym Cmosem tylko z CCD na KAF 8300 (5,4 um). Będziesz miał skalę 1,55 "/pix z reduktorem lub 1,24"/pix z pełną ogniskową. Oczywiście możesz zastosować kamerę cmos z pixelem 3,8  ale skala 0,76"/pix to spore wyzwanie, i nie jak piszesz z powodu rozdzielczości APO, (podajesz słusznie) 0,89, ale z powodu seeingu (rzadko lepszego niż 1,5", zwykle ok 2" lub gorzej) i trackingu/guidingu. Piszę to na podstawie własnych doświadczeń - mam ASI 1600 i KAF 8300 i zdecydowanie do APO 130 czy 140 wolę CCD.

 

Innym zestawem który bym serio rozważał to TS APO 100Q (quadruplet) + ASI 1600. Masz skalę 1,35"/pix czyli optymalną pod każdym względem. Zobacz na prace Dusera -foci takim właśnie sprzętem.

 

Pewnie, jeśli miałbym zajmować się wyłącznie astrofotografią to wybrał bym drugi zestaw, ale, że lubię też obserwacje wizualne to APO 140/130 daje dużo większą frajdę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Mniej więcej zaczyna mi się układać w głowie. Kamerka będzie ASI1600.

Skłaniam się obecnie za TS APO 100Q na kandydata oddano 2 głosy.

Drugi kandydat 130mm F7 z oddzielnym korektorem 1 głos

Proponowany prze zemnie kandydat o większym obiektywie na razie został w tyle:) 

Ktoś może ma jeszcze jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tomasz_Habaj napisał:

To jak byś się zdecydował na tego TS130 f7 wraz z reduktorem-korektorem Riccardi 0.75x to zapraszam na PW. Będę sprzedawał swojego ( wersja z wyciągiem 3.7”)

I to jest fajna opcja. Z ogniskową 680mm, to nawet z Asi1600 nie powinno być problemu. Pod warunkiem że ta 130tak z redaktorem dobrze współpracuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nowe wieści z frontu. Po długich walkach ze wspomnianym APO temat został zarzucony na rzecz newtona 200x900 w karbonie. Nie będę się rozwodził nad wyboistą historią. Faktem jest, że TS już tych teleskopów nie oferuje.  Poniżej pierwszy test 38x240 1600 ISO, EQ6, canon 1100d modyfikowany, OAG plus szybka obróbka w lighroomie. Nowy też program do akwizycji na nowym laptopie. Widać, że kolimacja nie do końca poprawna ale napalony byłem żeby cokolwiek zrobić, a ustawień wszystkiego sprzętu i oprogramowania było sporo. NGC7331 wyszła przyzwoicie i sprzęt ma potencjał. W końcu to była przyjemność, a nie ciągła walka. Następnym razem mam nadzieje osiągnąć stan zen przy zbieraniu fotonów. 

20200816-ngc7331-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.