Jump to content
Sign in to follow this  
JerzykB

APO prośba o pomoc w wyborze.

Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Chciałem się poradzić szanownych Kolegów w kwestii doboru sprzętu do astrofoto. Do tej pory używałem setupu EQ6+Newton GSO 8" F5+korektor Baadera+OAG+Cannon 1100D mod+ QHY5L II+DreamFocuser, prócz tego posiadam też obiektywy. Niestety mam spore problemy albo z temperaturą matrycy w miesiącach cieplejszych albo z ostrością, która potrafi rozjechać się przy klatkach 4-5 minutowych ze względu na wahania temperatury. Ostatnia sesja zeszłego roku zakończyła się wyrzuceniem do kosza całego materiału po 20 ustawieniu ostrości na masce. Za każdym razem też się muszę rozkładać ze sprzętem 1-1,5h. Pomyślałem o przesiadce na chłodzoną kamerę oraz zakup APO dla zwiększenia komfortu "pracy". Nie mam takie budżetu żeby obydwie rzeczy na raz zakupić więc najpierw myślę o zakupie APO. Skoro mam problem z ugięciami, osiowością i trzymaniem ostrości to późniejszy zakup kamery wydaje mi się sensowny. Co do miejsca to robię zdjęcia na działce niebo klasy 4 - widać m31 i drogę mleczną gołym okiem w dobre noce. Zazwyczaj celem są galaktyki, mgławice planetarne czasem gromady kuliste. Do tego gdy dojdzie kamerka mono to też i w NB chciałbym się pobawić, żeby zwiększyć ilość dni "zdatnych", a obecnie okupowanych przez księżyc. Teleskop nie musi być do wizuala do tego starczy mi obecny newton.

Z kamer to myślałem konkretnie o dwóch ASI183 i ASI1600 obydwie mono plus OAG i koło filtrowe tillter.

 

Natomiast odnośnie APO budżet około +/-11.000. Patrzyłem na ofertę AstroKinga i w tym budżecie mieszczą się już średnice obiektywu 86-130 dla flatfield-ów. Oczywiście konstrukcje z osobnym flatnerem też rozważam. Wolałbym jednak konstrukcje od razu jako całość. Tutaj szedłbym w stronę większego obiektywu ze względu na kryterium Dawes'a, skalę w jakiej obecnie się poruszam ok 1,07''/pixel no i fotografowane obiekty. Patrzyłem po różnych opisach i zdjęciach natomiast nie wyrobiło mi to do końca zdania. Rozumiem, że kwota, którą dysponuje nie jest oszałamiająca ale też chciałbym wybrać najbardziej optymalnie. Dlatego prośba o pomoc szczególnie do osób posiadających podobne konfiguracje APO i kamerki. 

Wstępnie myślałem nad http://astroking.pl/kategoria/refraktory-apo-flat-field/ts-optics-imaging-star-130-mm-f-5-6-element-flatfield-apo i do tego ASI183. Rozdzielczość da to na poziomie 0,76''/pix ale będzie przycięte przez rozdzielczość APO do 0,89. Obecnie guiding zazwyczaj pokazuje około 0,7-0,8'' błędu stąd myślę, że dałoby radę. Nie wiem czy taka kombinacja ma sens czy też rozmiar pixela kamery jest tu za mały i taki zestaw nie ma prawa działać ze względu na krzywiznę pola.       

 

Pozdrawiam

Jurek

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez wątpienia TS APO100Q+oag i refocusowanie co 30min. Jest juz czuły na ok 1.5-2C zmiany.

 

Z pełną klatka niestety sądzę że ten sprzęt nie da rady. Widziałem klatki z stl11000 i rogi sa słabe. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Przerobiłem" w swoim życiu kilka refraktorów APO począwszy od SW ED 80, ED 120, TS 102Q, TS 130, i wreszcie CFF 140 i powiem tak: dobrze kombinujesz chcąc zamienić Newtona GSO na refraktor.

 

Wybór jest spory. Pewnie dysponując takim budżetem zastanawiał bym się nad TS 130, ale nie z małopixelowym Cmosem tylko z CCD na KAF 8300 (5,4 um). Będziesz miał skalę 1,55 "/pix z reduktorem lub 1,24"/pix z pełną ogniskową. Oczywiście możesz zastosować kamerę cmos z pixelem 3,8  ale skala 0,76"/pix to spore wyzwanie, i nie jak piszesz z powodu rozdzielczości APO, (podajesz słusznie) 0,89, ale z powodu seeingu (rzadko lepszego niż 1,5", zwykle ok 2" lub gorzej) i trackingu/guidingu. Piszę to na podstawie własnych doświadczeń - mam ASI 1600 i KAF 8300 i zdecydowanie do APO 130 czy 140 wolę CCD.

 

Innym zestawem który bym serio rozważał to TS APO 100Q (quadruplet) + ASI 1600. Masz skalę 1,35"/pix czyli optymalną pod każdym względem. Zobacz na prace Dusera -foci takim właśnie sprzętem.

 

Pewnie, jeśli miałbym zajmować się wyłącznie astrofotografią to wybrał bym drugi zestaw, ale, że lubię też obserwacje wizualne to APO 140/130 daje dużo większą frajdę.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Małe uzupełnienie: pisząc APO 130 mam na myśli refraktor F/7 ten -takowy posiadam, a nie podlinkowany przez Ciebie f/5. Tego sprzętu nie znam więc się nie wypowiadam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

Mniej więcej zaczyna mi się układać w głowie. Kamerka będzie ASI1600.

Skłaniam się obecnie za TS APO 100Q na kandydata oddano 2 głosy.

Drugi kandydat 130mm F7 z oddzielnym korektorem 1 głos

Proponowany prze zemnie kandydat o większym obiektywie na razie został w tyle:) 

Ktoś może ma jeszcze jakieś propozycje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jak byś się zdecydował na tego TS130 f7 wraz z reduktorem-korektorem Riccardi 0.75x to zapraszam na PW. Będę sprzedawał swojego ( wersja z wyciągiem 3.7”)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tej cenie kupi Pan juz uzywany fsq85. Ten teleskop nie straci tez na wartosci. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Tomasz_Habaj napisał:

To jak byś się zdecydował na tego TS130 f7 wraz z reduktorem-korektorem Riccardi 0.75x to zapraszam na PW. Będę sprzedawał swojego ( wersja z wyciągiem 3.7”)

I to jest fajna opcja. Z ogniskową 680mm, to nawet z Asi1600 nie powinno być problemu. Pod warunkiem że ta 130tak z redaktorem dobrze współpracuje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za podzielenie się opiniami.

Wybrańcem został TS APO 100Q. Trochę na niego poczekam więc to pewnie ostatnie pogodne noce będą ;) 

 

 

 • Like 1
 • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Thanks
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.