Skocz do zawartości

Astro dodatki 3D


Djuke

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Przeszukiwałem forum w tematyce elementów 3D, które ułatwiają życie w Astro Hobby i trochę zdziwiłem się znikomom zawartością.

Coś tam znalazłem, ale mechanizm blokowania kolejnych wyszukań skutecznie zniechęcił mnie do sprawdzenia wszystkich słów kluczowych, także jeśli temat istnieje - przepraszam.

 

Chciałbym zachęcić grono do podzielenia się projektami (nie koniecznie własnymi), które mogą być przydatke w tematyce astro.

Może powstanie biblioteka.

 

Jeśli ktoś ma pomysł, wizję, też warto wspomnieć, może zainspiruje to kogoś do zaprojektowania rozwiązania.

 

Na początek chciałbym podzielić się obejmą do ED80 (100mm, pewnie będzie pasować do innych tub), która ułatwia wyważanie w 3 osi. Można bez obawy poluzować obejmy i kręcić tubą bez obawy, że wyjedzie. Śruba+Nakrętka M4.

 

55557089_875963029405231_8489651782857785344_n.jpg

55961938_310848019580994_1984160313909444608_n.jpg

2019-03-29 20_42_51-Window.png

Obejma 100mm v5.stl

Edytowane przez Djuke
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby wrzucić większość moich załączników i wiadomości, to zebrałaby się niezła kolekcja ;)

Najnowsze projekty/ciekawsze:

1) Mocowanie/obejmy do Sigmy 150-600 oraz szukacza/Samyanga 135mm

6133996840240835714.thumb.jpg.d2815f517692fc7b7923e5b7077f3396.jpg

2) Otwierana maska Bahtinova dla SCT" 12" hyperstar 

IMG_20190319_063527.thumb.jpg.34656224e47f05e1c6ce1e0cb3af780d.jpg

3) Mocowanie do pilota synscan na nogę 2"

IMG_20190117_165811.thumb.jpg.405e03f6fb0eddeba91fcfdbdf684bb2.jpg

4) Maska Bahtinova SCT 12"

IMG_20190122_225440.thumb.jpg.db999b7ce0a9e5e6141749a2c98467c2.jpg

5) Mocowanie szukacza 

IMG_20181217_214938.thumb.jpg.d0730375840b95d9dd8abdfc79b2e85d.jpg

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Djuke napisał:

I na wielu innych stronach, ale nie o to mi chodziło...

Zabrzmiało to jak reklama, sorry. Choć znalazłem tam sporo ciekawych modeli związanych z astro. 

 

Podsyłam modeli moich zaślepek do Nikona 10x50 Action VII (do obiektywu, do wejścia statywowego, z drugiej strony mostka). Niestety chyba nie mam zdjęcia wydrukowanych. 

nikonzaslepki.jpg

Nikonzakres.stl nikonwejscie.stl nikon50mm.stl

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę ... chyba wszystkie wydruki co tu widzę są z PLA ... ta łapka pod HEQ5 daje jej żywotość tydzień czasu ;) Takie rzeczy drukujcie z ABS-u ... będzie mniej kłopotów i wkurzania się ...Ogólnie ABS jest o wiele lepszy bo wydruk wychodzi mat wiec do optyki jak znalazł. Oczywiście do ABS-u potrzebna jest wiedza (odpowiednie cięcie) oraz sama drukarka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PLA wytrzyma znacznie dłużej niż tydzień dopóki nie poddamy go wysokiej temperaturze. Drukowanie z ABS jest bardziej wymagające z wielu względów o których nie będę się tutaj rozpisywał. Drukuję z PLA wiele elementów użytkowych i nie ma problemu. Jak ktoś potrzebuje wyższej wytrzymałości zawsze może spróbować dużo łatwiejszego w druku PETG .

 

Widzę, że sporo osób coś projektuje i drukuje może uda się zbudować pokaźną bazę. Proszę pamiętajcie o STL i krótkim opisie do czego dany element służy. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Djuke napisał:

PLA wytrzyma znacznie dłużej niż tydzień dopóki nie poddamy go wysokiej temperaturze.

Z tym się zgodzę połowicznie ... owszem .. nie jest odporne na temp powyżej 50-60 st (szczególnie wystawione na Słońce)  ale PLA poddaje się pod wpływem siły i dostosowuje się do

tego kształtu (mowa o wszelakich łapkach) - nie wprowadzajcie innych w błąd bo parę lat temu mój pierwszy wydruk łapek pod nogi HEQ5 wytrzymały tydzień i latały później jak "psu jaja"

4 godziny temu, Djuke napisał:

Drukowanie z ABS jest bardziej wymagające

Owszem ... odrobinę inny profil druku i temperatury ..... natomiast  ... jeśli puszczasz taki wydruk na Anecie czy Enderze i w dodatku bez komory ... to radzę wsiąść do ręki różaniec na czas druku ;)

 

PETG .... właściwości są podobne do PLA lecz fakt ...łatwiejszy druk ...  z wytrzymałością się nie wypowiem bo nie poszedłem w ten filament (cena-jakość) ...

natomiast osobiście widziałem "skręconą" łapkę do telefonu na szybę w samochodzie .... i to zimie :D to już mnie całkowicie zniechęciło ...

 

Z uwagi na to że już parę lat w tym siedzę   ... jak ktoś potrzebuje pomocy i wiedzy na temat druku to chętnie pomogę ... macie u mnie wsparcie.

 

Do do STL-ów ... to mam wrażenie że nie będzie tu pokaźnej "bazy" ... trzeba pojąć jedną rzecz ... czas poświęcony na co poniektóre projekty musi się jakoś zwrócić .... i zgodzi się choćby nawet @sidiouss który zna dobrze temat...  co nie oznacza że pewnie się coś powrzuca ale moim zdaniem bez sensem będzie dublowanie czegoś co jest "od ręki" w necie ...

... oczywiście jak ktoś wspomniał wcześniej thingverse oferuje pokaźną bazę projektów ... tylko trzeba szukać czego się chce.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystkie elementy, które są poddawane jakiemuś większemu obciążeniu drukuję z PET-G. Ma wyraźnie lepszą odporność na temperaturę, brak skurczu i świetnie się lepią warstwy do siebie. Do tego nie śmierdzi podczas drukowania i można drukować duże elementy bez grzanej komory. Za to jest bardziej elastyczny od PLA, ktre jest dobre do elementów, które mają być bardzo sztywne lub miniaturek bo fajnie wychodzą matowe detale. Zamiast ABSu wolę nylon, który jest równie upierdliwy w drukowaniu, a jednak jest znacznie wytrzymalszy. Tyle, że jak do tej porty PET-G mi w zupełności wystarcza. Jak coś ma być wystawione na zewnątrz, np. oprawa filtra słonecznego to drukuję to z białego PET-G i nie ma problemu z przegrzewaniem. 

Część forumowiczów ma oprawki bino do telekonwerterów Nikona drukowane właśnie z PET-G i słyszałem o jednym wypadku pęknięcia po upadku, ale akurat w tym wypadku chyba lepiej jak energia uderzenia poszła w oprawę niż w optykę. 

No i są jeszcze elastyczne filamenty, których używam sporo, głównie do drukowania lepszych muszli ocznych i zatyczek do obiektywów czy lornetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grzybu napisał:

Zamiast ABSu wolę nylon, który jest równie upierdliwy w drukowaniu, a jednak jest znacznie wytrzymalszy. 

Nylon, próbowałem wielokrotnie i nie udało mi się nigdy wydrukować poprawnie czegoś większego niż próbna kostka. Nawet kupiłem specjalne podłoże, laminat jak do płytki drukowanej. Wtedy przestał się odklejać od stołu a rozłaził między warstwami... Chętnie przyjmę dobrą radę, jak nim drukować :-)

Dla mnie najlepszy jest chyba ABS albo ABSX, nie jest taki twardy jak PLA ale jest wytrzymały. I wszystko z niego wychodzi bez problemu, w odróżnieniu do nylonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam próbkę nylonu od Devils Design i klei się dobrze na szybkoschnącym kleju do drewna Soudal przy temperaturze stołu 90 stopni. Wydruki wychodzą super mocne, ale też ma skurcz więc bez grzanej komory to raczej do mniejszych elementów. 

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, też zawsze wygrzewałem nylon, raz to sobie nawet szpulkę nadtopiłem :D W każdym razie chyba jednak ABS łatwiejszy do drukowania i radziłbym sie nie bać - to kieruję do tych co jeszcze nie próbowali.

 

W moim przypadku przy ABSie poniższe dają mi 100% udanych wydruków:

  • zamykam komorę drukarki - musi być ciepło i bez przeciągów
  • stół podgrzany do 85-90 stopni
  • jakiś klej, u mnie się sprawdza Dimafix na szybie, ale to już sprawa dowolna...

Przy okazji pytanie. W jakich programach tworzycie projekty?

Mi najbardziej pasuje OpenSCAD a jakieś bardziej wymyślne projekty robię w Blenderze. W załączniku jest pożyteczny przykład openscadowego generatora masek bahtinova - o tyle jest fajny, że wystarczy zmienić kilka parametrów żeby wygenerować maskę do naszego teleskopu...

bahtinov-parametric-english-V2.scad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawy mechaniczne i generalnie wszystko gdzie wymiary są ważne robię w Fusion 360. Do luźnej rzeźby lub poprawek stli używam Blendera lub Meshmixera. Na Blenderze się wychowałem, więc zabawy z siatką są tam dla mnie naturalne, ale Fusion jest tak wygodne przy projektowaniu, że ostatnio do nowych projektów używam praktycznie tylko jego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fusion to profesjonalny program, przynajmniej sądząc po cenie - subskrypcja 265 zł na miesiąc albo 2200 za rok :(.

Ja z konieczności używam open sourcowych programów, bo na projektowaniu 3D nie zarabiam. Ma to jedną wielką zaletę - nie zamykamy się we własnościowych rozwiązaniach i formatach plików. OpenSCAD jest idealny do tworzenia w miarę prostych ale sparametryzowanych projektów - genialna sprawa żeby właśnie nimi się dzielić (a nie wynikowym STLem, który nie nadaje się do wiekszych modyfikacji). Niestety większość ludzi woli klikać i rysować myszką niż wpisywać komendy :).

Blender z kolei jest tak potężnym narzędziem, że po prostu warto się go nauczyć i przebrnąć przez początkowe "odrzucenie".

Jest jeszcze FreeCAD, bardzo prężnie się rozwijający edytor, ale chyba mu jeszcze trochę brakuje do pełnej używalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
25 minut temu, astrokarol napisał:

@Djuke taką obejmę drukujesz z jakim wypełnieniem ? Lepiej małe czy duże (pełne) ?

Najlepiej utrzymać max 80% wypełnienia, wtedy wydruk będzie najmniej podatny na odkształcenia, ponieważ będzie w środku zachowywał się jak kratownica.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.