Jump to content
Djuke

Astro dodatki 3D

Recommended Posts

Posted (edited)

Cześć,

 

Przeszukiwałem forum w tematyce elementów 3D, które ułatwiają życie w Astro Hobby i trochę zdziwiłem się znikomom zawartością.

Coś tam znalazłem, ale mechanizm blokowania kolejnych wyszukań skutecznie zniechęcił mnie do sprawdzenia wszystkich słów kluczowych, także jeśli temat istnieje - przepraszam.

 

Chciałbym zachęcić grono do podzielenia się projektami (nie koniecznie własnymi), które mogą być przydatke w tematyce astro.

Może powstanie biblioteka.

 

Jeśli ktoś ma pomysł, wizję, też warto wspomnieć, może zainspiruje to kogoś do zaprojektowania rozwiązania.

 

Na początek chciałbym podzielić się obejmą do ED80 (100mm, pewnie będzie pasować do innych tub), która ułatwia wyważanie w 3 osi. Można bez obawy poluzować obejmy i kręcić tubą bez obawy, że wyjedzie. Śruba+Nakrętka M4.

 

55557089_875963029405231_8489651782857785344_n.jpg

55961938_310848019580994_1984160313909444608_n.jpg

2019-03-29 20_42_51-Window.png

Obejma 100mm v5.stl

Edited by Djuke
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie modele można znaleźć tu: Thingiverse.com

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I na wielu innych stronach, ale nie o to mi chodziło...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakby wrzucić większość moich załączników i wiadomości, to zebrałaby się niezła kolekcja ;)

Najnowsze projekty/ciekawsze:

1) Mocowanie/obejmy do Sigmy 150-600 oraz szukacza/Samyanga 135mm

6133996840240835714.thumb.jpg.d2815f517692fc7b7923e5b7077f3396.jpg

2) Otwierana maska Bahtinova dla SCT" 12" hyperstar 

IMG_20190319_063527.thumb.jpg.34656224e47f05e1c6ce1e0cb3af780d.jpg

3) Mocowanie do pilota synscan na nogę 2"

IMG_20190117_165811.thumb.jpg.405e03f6fb0eddeba91fcfdbdf684bb2.jpg

4) Maska Bahtinova SCT 12"

IMG_20190122_225440.thumb.jpg.db999b7ce0a9e5e6141749a2c98467c2.jpg

5) Mocowanie szukacza 

IMG_20181217_214938.thumb.jpg.d0730375840b95d9dd8abdfc79b2e85d.jpg

 

 • Like 3
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super! Przydałyby się jeszcze STL ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może takie coś:

 

DSC_0042.thumb.JPG.692a1fce2af43878ab1ee84e609a5e5d.JPG

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
11 godzin temu, Djuke napisał:

I na wielu innych stronach, ale nie o to mi chodziło...

Zabrzmiało to jak reklama, sorry. Choć znalazłem tam sporo ciekawych modeli związanych z astro. 

 

Podsyłam modeli moich zaślepek do Nikona 10x50 Action VII (do obiektywu, do wejścia statywowego, z drugiej strony mostka). Niestety chyba nie mam zdjęcia wydrukowanych. 

nikonzaslepki.jpg

Nikonzakres.stl nikonwejscie.stl nikon50mm.stl

Edited by astrokarol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę ... chyba wszystkie wydruki co tu widzę są z PLA ... ta łapka pod HEQ5 daje jej żywotość tydzień czasu ;) Takie rzeczy drukujcie z ABS-u ... będzie mniej kłopotów i wkurzania się ...Ogólnie ABS jest o wiele lepszy bo wydruk wychodzi mat wiec do optyki jak znalazł. Oczywiście do ABS-u potrzebna jest wiedza (odpowiednie cięcie) oraz sama drukarka ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

PLA wytrzyma znacznie dłużej niż tydzień dopóki nie poddamy go wysokiej temperaturze. Drukowanie z ABS jest bardziej wymagające z wielu względów o których nie będę się tutaj rozpisywał. Drukuję z PLA wiele elementów użytkowych i nie ma problemu. Jak ktoś potrzebuje wyższej wytrzymałości zawsze może spróbować dużo łatwiejszego w druku PETG .

 

Widzę, że sporo osób coś projektuje i drukuje może uda się zbudować pokaźną bazę. Proszę pamiętajcie o STL i krótkim opisie do czego dany element służy. Dzięki!

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Djuke napisał:

PLA wytrzyma znacznie dłużej niż tydzień dopóki nie poddamy go wysokiej temperaturze.

Z tym się zgodzę połowicznie ... owszem .. nie jest odporne na temp powyżej 50-60 st (szczególnie wystawione na Słońce)  ale PLA poddaje się pod wpływem siły i dostosowuje się do

tego kształtu (mowa o wszelakich łapkach) - nie wprowadzajcie innych w błąd bo parę lat temu mój pierwszy wydruk łapek pod nogi HEQ5 wytrzymały tydzień i latały później jak "psu jaja"

4 godziny temu, Djuke napisał:

Drukowanie z ABS jest bardziej wymagające

Owszem ... odrobinę inny profil druku i temperatury ..... natomiast  ... jeśli puszczasz taki wydruk na Anecie czy Enderze i w dodatku bez komory ... to radzę wsiąść do ręki różaniec na czas druku ;)

 

PETG .... właściwości są podobne do PLA lecz fakt ...łatwiejszy druk ...  z wytrzymałością się nie wypowiem bo nie poszedłem w ten filament (cena-jakość) ...

natomiast osobiście widziałem "skręconą" łapkę do telefonu na szybę w samochodzie .... i to zimie :D to już mnie całkowicie zniechęciło ...

 

Z uwagi na to że już parę lat w tym siedzę   ... jak ktoś potrzebuje pomocy i wiedzy na temat druku to chętnie pomogę ... macie u mnie wsparcie.

 

Do do STL-ów ... to mam wrażenie że nie będzie tu pokaźnej "bazy" ... trzeba pojąć jedną rzecz ... czas poświęcony na co poniektóre projekty musi się jakoś zwrócić .... i zgodzi się choćby nawet @sidiouss który zna dobrze temat...  co nie oznacza że pewnie się coś powrzuca ale moim zdaniem bez sensem będzie dublowanie czegoś co jest "od ręki" w necie ...

... oczywiście jak ktoś wspomniał wcześniej thingverse oferuje pokaźną bazę projektów ... tylko trzeba szukać czego się chce.

 

 

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja wszystkie elementy, które są poddawane jakiemuś większemu obciążeniu drukuję z PET-G. Ma wyraźnie lepszą odporność na temperaturę, brak skurczu i świetnie się lepią warstwy do siebie. Do tego nie śmierdzi podczas drukowania i można drukować duże elementy bez grzanej komory. Za to jest bardziej elastyczny od PLA, ktre jest dobre do elementów, które mają być bardzo sztywne lub miniaturek bo fajnie wychodzą matowe detale. Zamiast ABSu wolę nylon, który jest równie upierdliwy w drukowaniu, a jednak jest znacznie wytrzymalszy. Tyle, że jak do tej porty PET-G mi w zupełności wystarcza. Jak coś ma być wystawione na zewnątrz, np. oprawa filtra słonecznego to drukuję to z białego PET-G i nie ma problemu z przegrzewaniem. 

Część forumowiczów ma oprawki bino do telekonwerterów Nikona drukowane właśnie z PET-G i słyszałem o jednym wypadku pęknięcia po upadku, ale akurat w tym wypadku chyba lepiej jak energia uderzenia poszła w oprawę niż w optykę. 

No i są jeszcze elastyczne filamenty, których używam sporo, głównie do drukowania lepszych muszli ocznych i zatyczek do obiektywów czy lornetek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, grzybu napisał:

Zamiast ABSu wolę nylon, który jest równie upierdliwy w drukowaniu, a jednak jest znacznie wytrzymalszy. 

Nylon, próbowałem wielokrotnie i nie udało mi się nigdy wydrukować poprawnie czegoś większego niż próbna kostka. Nawet kupiłem specjalne podłoże, laminat jak do płytki drukowanej. Wtedy przestał się odklejać od stołu a rozłaził między warstwami... Chętnie przyjmę dobrą radę, jak nim drukować :-)

Dla mnie najlepszy jest chyba ABS albo ABSX, nie jest taki twardy jak PLA ale jest wytrzymały. I wszystko z niego wychodzi bez problemu, w odróżnieniu do nylonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ja mam próbkę nylonu od Devils Design i klei się dobrze na szybkoschnącym kleju do drewna Soudal przy temperaturze stołu 90 stopni. Wydruki wychodzą super mocne, ale też ma skurcz więc bez grzanej komory to raczej do mniejszych elementów. 

Edited by grzybu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Być może nylon który używałem jest gorszy, nawet nie wiem jaki producent... Ale kupiłem kiedyś na próbę żyłkę od kosiarki, podobno da się z tego drukować, więc może jeszcze spróbuję :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Próbowałem kiedyś z żyłki i nawet się da drukować, ale nylon ciągnie wodę z otoczenia więc przed wydrukiem trzeba go osuszyć np. w piekarniku w temperaturze 60-70 stopni przez kilka godzin. Inaczej woda będzie się gotowała przy wydruku. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, też zawsze wygrzewałem nylon, raz to sobie nawet szpulkę nadtopiłem :D W każdym razie chyba jednak ABS łatwiejszy do drukowania i radziłbym sie nie bać - to kieruję do tych co jeszcze nie próbowali.

 

W moim przypadku przy ABSie poniższe dają mi 100% udanych wydruków:

 • zamykam komorę drukarki - musi być ciepło i bez przeciągów
 • stół podgrzany do 85-90 stopni
 • jakiś klej, u mnie się sprawdza Dimafix na szybie, ale to już sprawa dowolna...

Przy okazji pytanie. W jakich programach tworzycie projekty?

Mi najbardziej pasuje OpenSCAD a jakieś bardziej wymyślne projekty robię w Blenderze. W załączniku jest pożyteczny przykład openscadowego generatora masek bahtinova - o tyle jest fajny, że wystarczy zmienić kilka parametrów żeby wygenerować maskę do naszego teleskopu...

bahtinov-parametric-english-V2.scad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sprawy mechaniczne i generalnie wszystko gdzie wymiary są ważne robię w Fusion 360. Do luźnej rzeźby lub poprawek stli używam Blendera lub Meshmixera. Na Blenderze się wychowałem, więc zabawy z siatką są tam dla mnie naturalne, ale Fusion jest tak wygodne przy projektowaniu, że ostatnio do nowych projektów używam praktycznie tylko jego. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fusion to profesjonalny program, przynajmniej sądząc po cenie - subskrypcja 265 zł na miesiąc albo 2200 za rok :(.

Ja z konieczności używam open sourcowych programów, bo na projektowaniu 3D nie zarabiam. Ma to jedną wielką zaletę - nie zamykamy się we własnościowych rozwiązaniach i formatach plików. OpenSCAD jest idealny do tworzenia w miarę prostych ale sparametryzowanych projektów - genialna sprawa żeby właśnie nimi się dzielić (a nie wynikowym STLem, który nie nadaje się do wiekszych modyfikacji). Niestety większość ludzi woli klikać i rysować myszką niż wpisywać komendy :).

Blender z kolei jest tak potężnym narzędziem, że po prostu warto się go nauczyć i przebrnąć przez początkowe "odrzucenie".

Jest jeszcze FreeCAD, bardzo prężnie się rozwijający edytor, ale chyba mu jeszcze trochę brakuje do pełnej używalności.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fusion 360 jest darmowy dla użytku niekomercyjnego lub w przypadku gdy Twoja działalność nie generuje przychodu wyższego niż 100k$

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, może spróbuję - na zasadzie żeby wiedzieć co tracę... Jest jakaś wersja działająca przez przeglądarkę, czy bardzo się różni od pełnej instalki?

Podobno też pod wine już się da uruchomić - to jest jakaś opcja dla linuksiarzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wersja przeglądarkowa jest funkcjonalna, ale jednak trochę jej brakuje do pełnej wersji. Kiedyś coś chciałem na szybko zrobić i czegoś mi tam brakowało, ale teraz nie pamiętam czego. 

W każdym razie warto spróbować. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Djuke taką obejmę drukujesz z jakim wypełnieniem ? Lepiej małe czy duże (pełne) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minut temu, astrokarol napisał:

@Djuke taką obejmę drukujesz z jakim wypełnieniem ? Lepiej małe czy duże (pełne) ?

Najlepiej utrzymać max 80% wypełnienia, wtedy wydruk będzie najmniej podatny na odkształcenia, ponieważ będzie w środku zachowywał się jak kratownica.

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiałem się jak będzie dobrze, by obejma "radziła" sobie z lekkim rozginaniem (zakładanie na tubę) i ściąganiem i dlatego pytam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drukowałem chyba 50%, jest dość sztywne ale poddaje się wystarczająco celem założenia.

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.