Skocz do zawartości

Problem z podłączeniem NEQ6 do komputera


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po raz pierwszy zmierzyłem się z instalacją ASCOM i EQMOD, aby móc sterować montażem za pomocą kabla podłączonego do laptopa, jednak niezidentyfikowany błąd nie pozwala mi tego dokończyć. Tak więc, potrzebuję pomocy.

 

Kupiłem NEQ6 od @Tayson oraz kabelek RS232-USB od Baadera. Podłączyłem do laptopa, jak i zasilanie do montażu. Słychać wyraźny dźwięk wewnątrz montażu po podłączeniu kabla RS232-USB, czyli kabel reaguje.

 

Zainstalowałem sterowniki ASCOM ze strony głównej (6.4SP1), klikając tam z prawej strony - https://ascom-standards.org/Downloads/Index.htm

Ściągnąłem plik który ma około 55MB, zainstalowałem też najnowszego EQMODa. Wchodzę na "toolbox", mam do wyboru eqmod oraz eqmod2. Niezależnie który wybiorę, po Register pojawiają mi się dwa okienka: "Unexpected error, quitting" oraz "Success!". Po wyborze Driver Setup, a następnie kliknięciu w lornetkę (opcja szukaj), dostaję info "Not found". Wiem jednak z ustawień, że jestem podłączony pod COM9. Tak więc, przy próbie connect, dostanę informację albo Port not found (COM16 domyślne po skończeniu szukania) albo Timeout (gdy ustawię ręcznie COM9 w Driver Setup).

 

Nie rozumiem w czym jest problem, tak samo czy ten problem z rejestracją ma związek z dalszymi etapami podłączenia montażu. Jakieś rady? Mam czas sprawdzić tylko dzisiaj, bo jutro jadę...

 

Szukanie w internecie nie za bardzo pomogło... nie spodziewam się, aby ograniczenia wynikały z odpalenia aplikacji z poziomu administratora lub nie (bo jestem zalogowany). Jest jeszcze rozwiązanie z bit32 i bit64, mające różne sterowniki. Że powinienem zainstalować na bit32 zamiast bit64. Jednak na stronie ASCOM (link wyżej) nigdzie nie widzę dwóch plików exe, tylko jeden.

 

Komputer ASUS R541U, Windows 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo wczoraj przy pierwszej próbie podłączenia. Błąd w podłączaniu taki sam. Ustaw parametry połączenia na sugerowane w instrukcji - szybkość 9600 baud, timeout 2000 retry 2. 

Nastepnie wykryj port - powinno ruszyć. 

Chyba, że nie  :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, M.M.M. napisał:

Miałem to samo wczoraj przy pierwszej próbie podłączenia. Błąd w podłączaniu taki sam. Ustaw parametry połączenia na sugerowane w instrukcji - szybkość 9600 baud, timeout 2000 retry 2. 

Nastepnie wykryj port - powinno ruszyć. 

Chyba, że nie  :D

 

Niestety, nadal "Not found". A po chwili dodatkowo pojawiło się takie okienko:

image.png

@Iluvatar zamówiłem to: https://www.astroshop.pl/kable-do-przesylania-danych/baader-konwerter-usb-rs-232-z-kablem/p,25206

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, LibMar napisał:

Przecież to nie jest kabel do łączenia bezpośrednio z montażem! Zbieżność wtyczek jest zupełnie przypadkowa. Ten kabel możesz wykorzystać co najwyżej razem z białym kablem z zestawu i podłączyć się poprzez pilot synscan (o ile go masz) w pc direct mode.

 

Pod sam montaż potrzebujesz innego kabla, takiego z napięciami 5V i inną organizacją pinów. Zasadniczo wystarczy kupić kabelek ftdi i przylutować złącze.

 

A tego toolboxa to nie masz do czego używać (nawet zapomniałem że on istnieje :) ). W programie kontrolującym montaż (maxim/cdc/czy co tam masz) wybierasz sterownik ascoma i się łączysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

Przecież to nie jest kabel do łączenia bezpośrednio z montażem! Zbieżność wtyczek jest zupełnie przypadkowa. Ten kabel możesz wykorzystać co najwyżej razem z białym kablem z zestawu i podłączyć się poprzez pilot synscan (o ile go masz) w pc direct mode.

 

Pod sam montaż potrzebujesz innego kabla, takiego z napięciami 5V i inną organizacją pinów. Zasadniczo wystarczy kupić kabelek ftdi i przylutować złącze.

 

A tego toolboxa to nie masz do czego używać (nawet zapomniałem że on istnieje :) ). W programie kontrolującym montaż (maxim/cdc/czy co tam masz) wybierasz sterownik ascoma i się łączysz. 

Moja niewiedza trochę mnie kosztowała :P Pozostaje więc wykorzystać BT, z którym już miewałem problemy, że od razu postanowiłem kupić kabel "na gotowo". Jeśli coś będzie nadal nie tak, dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Jagho napisał:

Znacznie bardziej eleganckim rozwiązaniem jest użycie takiego kabla: https://botland.com.pl/pl/konwertery-usb-uart-rs232-rs485/11394-konwerter-usb-uart-ftdi-5v-na-przewodzie-usb-19m-sparkfun.html . Niestety, też znacznie droższym. Jeśli ktoś zna jakieś tańsze źródło, będę wdzięczny za cynk :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak obstawiałem w ciemno, że kabel nieprawidłowy.

Co do tańszych rozwiązań, to można kupić coś, co nie pracuje na FT232 i kosztuje parę złotych albo na przykład https://allegro.pl/oferta/minimodul-konwertera-usb-rs232-ttl-na-ft232rl-7732957973 i spróbować zmieścić w jakiejś obudowie USB/DB9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, koledzy! :) Mam nadzieję, że kabelek sprzeda się na giełdzie za nieśmieszne pieniądze :P Tak jak pisał @monter, sterowanie montażem przez BT jest gotowe, zostanie tylko ogarnięcie złączki w kilka dni. Zrobił się nieco wyścig z czasem. Zestaw nadal nie jest gotowy, a kolejna egzoplaneta mnie wzywa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.