Skocz do zawartości

TS Optics Wyciąg okularowy 2.5" luzy czy ki diabeł...


morfina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Panowie sprawa dotyczy wyciągu - TS Optics Wyciąg okularowy Rack and Pinion Focuser 2.5". Jest to mój pierwszy sprzęt z zębatka od spodu.

Wydaje mi się, że sprawdziłem wszystko co możliwe a jednak mam dziwny obaw przy zmianie kierunku działania Focusera / lub ręcznie. przesuwa mi się kadr. Przesunięcie to ma skalę kilku około 10 sekund kontowych i zawsze przebiega pod kontem około 45 stopni do osi wałka zębatego wyciągu.

Moja wiedza się skończyła proszę o sugestie co jeszcze mogę sprawdzić.

 

P.S.

Adam Jesion kiedyś nagrał tutorial z tymi wyciągami, ktoś zapoda linka bo znaleźć nie mogę. 

 

Pozdrawiam

 

TS001.jpg

TS002.jpg

TS003.jpg

Edytowane przez morfina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wyciągu clayforda TS 3",przy zmianie pokrętłem kierunku ostrzenia obraz przesuwał się góra-dół.

Nic nie pomagało,dopiero obrócenie półpierścienia z łożyskami załatwiło problem.

 

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Motloch Franciszek napisał:

Nic nie pomagało,dopiero obrócenie półpierścienia z łożyskami załatwiło problem.

Trzeba tez sprawdzic,czy te łożyska są dokręcone i czy położone na rurze wyciągu wszystkie się obracają.

No i właśnie tutaj jest pies pogrzebany, bo te wyciągi nie są łożyskowane.

Ostatnio rozbebeszyłem bardzo podobny i okazało się, że od wewnętrznej strony korpusu focusera są naklejone podkładki teflonowe (nota bene widać je również na zdjęciach powyżej) i drawtube się ślizga na nich. Powstaje dość spory luz i bezwładność. W teleskopie, którego focuser rozbierałem nie dało się doprowadzić do płaskiego pola - z flattenerem).

 

Badziew...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie..

Niestety to "badziew" z podkładkami teflonowymi. Czy da się gdzieś takie podkładki kupić ? Mam pomysł jak prawić ten wynalazek ale bez podkładek to nie zaryzykuję bo raczej się pouszkadzają.

Pozdrawiam

Edytowane przez morfina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi byc możliwośc regulacji luzu drawtube w korpusie.Przy wymontowanym fokuserze,drawtube powinna się przesuwac z minimalnym oporem na ślizgach.

W starszych wersjach tego typu wyciągu,była przynajmniej możliwośc regulacji luzu drawtube w korpusie.Tylko zębatka była inna.

Tak,jak to teraz jest,to nigdy nie będzie dobrze.A co na to Servis ?

Może Servis Tom-cio coś na to poradzi.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Motloch Franciszek napisał:

Musi byc możliwośc regulacji luzu drawtube w korpusie.

Wiesz gdzie "musi" :-) Jedyna opcja regulacji to śruba dociskowa - będzie chodził z większym oporem i tyle.

 

wewnątrz korpusu nie ma żadnej opcji regulacji - chyba, że wkleić innej grubości ślizgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Ja bym spróbował dorobić sobie taką regulację. Dorobić gwintowane otwory pod imbusy na środku teflonów, tak jak to wygląda w TSAPO65Q. Właściwie jedyna różnica między tymi wyciągami to brak tych otworów na imbusy.

Można by zrobic,tak ,jak piszesz,ale tylko na dolnych ślizgach.U góry śruba dociskowa do wałka powinna skasowac luz.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Ja bym spróbował dorobić sobie taką regulację. Dorobić gwintowane otwory pod imbusy na środku teflonów, tak jak to wygląda w TSAPO65Q. Właściwie jedyna różnica między tymi wyciągami to brak tych otworów na imbusy.

Mogę prosić o sugestie gdzie dokładnie, kołacze mi się taka myśl po głowie ale planowałem dociskać z góry do dołu jako, że na górze dwa dociski już mam więc dwa otwory fi 5 i pełna kontrola by była nad luzami. 

PS. Płyta teflonowa o grubości 0,5 mm w drodze :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.