Skocz do zawartości

Problem z komputerem do akwizycji.


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Temat pojawia się regularnie ale nie znalazłem odpowiedzi której szukam. Czy laptop/komputer do akwizycji musi być mocnym sprzętem? 

 

O co chodzi? Mam lapka Dell za ok 3 koła, i5 8 GB RAM, 256 GB SSD. I sprzęt zaczął mi masakrycznie mulić. Na początku było OK, ale im dłużej go używam tym gorzej. Zasadnicze pogorszenie nastąpiło po instalacji nowego ASCOMA, kiedy to komputer tak się zawiesił że zrobiłem reinstalację. 

 

Wiem, że niektórzy używają Raspberry Pi, inni ZWO ASIAir. Ja mam kombajn i nie wyrabia.

 

Soft jaki używam to:

 

SGP - z którego jestem po prostu niezadowolony, najmniej stabilny program jaki znam

 

CDC - z zasady muli ale ostatnio wręcz niebywale, jest nieuzywalne pod koniec sesji

 

Team Viewer

 

Commander do iOptrona

 

DreamFocuser

 

Sharp Cap do ostrzenia z maską Bahtinowa

 

PAT na początku sesji

 

Potrafię resetować kompa po 5 razy na sesję bo tak przycina. Im dłużej sesja trwa tym gorzej. Np SGP w ciągu 6 godzin zebrał 3 godziny 15 sek ujęć, reszta to download i obsługa sesji (wyłączone image history bo inaczej nic by nie zebrał) . W CDC pod koniec sesji przesunięcie mapy zajmuje minutę, nawet jak vwylaczę i włączę ponownie program.

 

Jakie macie rozwiązania u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mając wiedzy o stanie systemu (a może być wiele powodów) to może ssd siada ? To tak jakbyś zadzwonił do lekarza i powiedział : panie co z moim kumplem nie chce chodzić na piwko tylko leży i mówi ciagle ze jest zmęczony. Lekarz na to : albo przeziębienie albo rak. 

 

Andrzej

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień lub 2 temu ktoś pamiętam że pisał na forum o zwisach nowy ascom+win10. Jednak mnie temat nie dotyczył, bo mam leciwego esprimo Q5030 (win7) za 300zl, który jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, więc się nie wczytywalem w wątek. 

 

Dlaczego nie zainstalujesz starszego ascoma? 

 

Edit. 

W sumie to mam dwa te komputerki w identycznej konfiguracji. Drugi robi jako buckup. Przekładamy dysk i jadę dalej nocną sesje. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek ściągnął ode mnie :) Ja też mam ( na dwóch setupach) Siemens Esprimo Q5030 na Win 7 Pro, 4GB ram i ŻADNYCH problemów z zamulaniem itp. A mam miedzy innymi Autoslew który bardzo często komunikuje się z montażem. Programy astro do akwizycji są naprawdę mało wymagające i to na pewno nie one zamulają. Masz zainstalowanego antywirusa? Czy ten komputer jest podłączony do internetu? Czy masz wyłączonego Windows Defender?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zauważyłeś pogorszenie po instalacji nowego ASCOMa, to weź na razie coś starszego, jak Tayson radzi.

Internetu albo Windows Defender bym nie podejrzewał. Sam używam bardzo starego D530 i nie widziałem nigdy takich problemów, więc interakcja nowy ASCOM + Win10 wygląda na słuszny trop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kubaman napisał:

Bardzo często jak się coś wykrzaczy, najczęściej SGP, wywala błąd "wystąpił problem z framework"

Użyj jakiegoś narzędzia do diagnostyki , nawet tego systemowego menegera, i sprawdź, jakie parametry są najbardziej obciążone: RAM, CPU, liczba threadów, operacje I/O? Od tego się zaczyna inwestygację ;)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Oczywiście sprawdziłem, obciążenie jest znikome na wszystkich podzespołach, a komputer muli.

 

Nawet dysk? Nie ma czasem 100% czasu aktywności, przy niewielkich prędkościach odczyt/zapis? 

Zasadniczo jak już było wspomniane, wymagania co do kompa przez programy są bardzo niewielkie. Bardzo dziwne jest to, że po reinstalce nic się nie zmieniło. Używasz przecież popularnego softu z którym inni problemów nie mają. 

Nie masz możliwości sprawdzenia na innym fizycznie kompie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.