Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - pytania ignoranta :)


JanuszB

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

chciałbym poprosić Forumowiczów o poradę w typowej sprawie, omawianej na forum wielokrotnie, tj. zakupie pierwszego teleskopu.

Najpierw spróbuję zdefiniować kontekst, zgodnie z sugestią z forum:

 

- budżet - maks. do ok. 4000-4500 zł

- warunki obserwacyjne - wieś z umiarkowaną zabudową i pojedynczymi źródłami sztucznego światła, ok. 25 km od miasta, na ogół przy bezchmurnym niebie w nocy widać dobrze gwiazdy okiem nieuzbrojonym, ale nie są to warunki zupełnego zaciemnienia; obserwacje byłyby prowadzone z trawnika, tarasu, ew. z balkonu.; opcją pozostaję też transport sprzętu samochodem w miejsce o jeszcze mniejszym zanieczyszczeniu świetlnym

- przez moment myślalem o https://unistellaroptics.com/ ale: 1) wygląda na to, że jest to sprzęt, który ciągle nie jest powszechnie dostępny i brak opinii z jego użytkowania 2) jest dość drogi 3) z forum anglojęzycznego wynika, że podobny efekt można uzyskać przy użyciu tańszego sprzętu, choć może trzeba się przy tym więcej wysilić; z drugiej strony plus tego sprzetu polega zapewne na wygodzie jego użytkowania

- moją obawą jeśli chodzi o dobór sprzętu jest kwestia okularów korekcyjnych (krótkowidz) z tzw. cylindrem - nie wiem na to w tej sytuacji zwrócić uwagę aby obserwacje były możliwie komfortowe w okularach, a jednocześnie dawały satysfakcję z wykorzystania możliwości sprzętu? :)

- jestem w temacie obserwacji kompletnym ignorantem, nawet do końca nie wiem czy zależy mi bardziej na obserwacjach Układu Słonecznego czy "gwiezdnych"; zakładam, że to pierwsze po pierwszym czasie może dawać niedosyt, do drugiego trzeba się za to dobrze przygotować teoretycznie 

- przeglądałem pobieżnie poniższy watek z forum - mimo to postanowiłem napisać tutaj, ponieważ 1) może od czasu zebrania tematów pojawiły się nowe modele teleskopów 2) może ktoś z forumowiczów sprzedaję swój sprzęt albo jest w stanie wskazać odpowiednie miejsca z ogłoszeniami bądź dobre sklepy?

 

Reasumując - byłbym bardzo wdzięczny za ew. porady dot. sprzętu dla zupełnego świeżaka w temacie z uwzglednieniem kontakstu powyżej i proszę z góry o wyrozumiałość, jeśli nie wykonałem dobrze zadania domowego przez dogłębne studiowanie archiwum. :)

 

Pozdrowienia,

Janusz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada dla Ciebie jest następująca: na zupełny początek nie kupuj żadnego teleskopu!

 

Oto droga, którą wg mnie powinieneś pójść:

1. Zdobyć mapę Nieba lub zainstalować na smartfonie specjalną aplikację typu SkySafari, Stellarium itp.Następnie (mając mapę lub apkę) wyjdź na zewnątrz i na podstawie mapy lub apki znajdź na Niebie widoczne obecnie gwiazdozbiory - myślę, że na to zadanie jedna noc Ci wystarczy;

2. Kup sobie dobrej jakości lornetkę o średnicy obiektywów 50 lub 70mm + statyw + głowica. Lornetka zapewni Ci dużo większe pole widzenia niż teleskop. Jest łatwa w obsłudze, lekka i niewielka. Wraz ze statywem i głowicą rozpakowanie i pakowanie sprzętu będzie łatwe i szybkie, ale co najważniejsze - lornetka nauczy Cię znajdywania obiektów mając do dyspozycji niewielkie pole widzenia. NIe zmienia to faktu, że pole widzenia oferowane przez lornetkę będzie większe niż przez teleskop. Pod ciemnym niebem można znaleźć bardzo dużo obiektów Głębokiego Kosmosu, Planety Układu Słonecznego (Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn) znajdziesz bez problemu. Zapoznaj się proszę z tzw. Tabelą Wimmera - jest ona na Astropolis;

3. Nawiąż kontakt z astronomami z twojej okolicy i umówcie się wspólnie na obserwacje. Z reguły każdy ma inny sprzęt (a przynajmniej różne akcesoria). Pooglądasz sobie wówczas sprzęt i popatrzysz na ciała niebieskie przez sprzęt - wówczas będziesz mógł sam ocenić, co chcesz sobie kupić.

 

Ja więc opiszę teraz, jak z mojej perspektywy wyglądają wizualne obserwacje astronomiczne.

 

Jeśli chodzi o ciała niebieskie, to w ciągu doby można obserwować następujące obiekty:

1) Słońce (za dnia);

2) Księżyc;

3) Planety Układu Słonecznego;

4) Gwiazdy podwójne i wielokrotne (rozdzielanie);

5) obiekty Kosmosu Głębokiego (galaktyki, mgławice, gromady gwiazd), tzw. DS-y.

 

Każde z w/w obiektów będzie wymagał innych warunków obserwacyjnych, ale jedno jest pewne - w każdym wypadku wymagane jest bezchmurne Niebo :)

Tak więc po kolei:

1) Słońce - obiekt (moim zdaniem) najłatwiejszy i najbardziej dostępny, jeśli chodzi o prowadzenie obserwacji. Co prawda na przyrząd optyczny (zwykły teleskop/lornetka) trzeba stosować specjalne filtry, ale nie są one jakoś specjalnie drogie. Zupełnie inna bajka to tzw. koronografy - teleskopy przystosowane do prowadzenia obserwacji protuberancji, jak i chromosfery (powierzchni Słońca). Jest to wysoce wyspecjalizowany sprzęt, ale i cholernie drogi w stosunku do zwykłych teleskopów. Na tym etapie nie będę dalej rozwijał wątku koronografów. 

Rzecz najważniejsza - Słońce jest najbardziej dostępnym ciałem niebieskim do obserwacji - świeci długo (zwłaszcza w lato), oraz oczywiście jest wówczas jasno i ciepło :) 

2) Księżyc - drugie co do jasności ciało niebieskie na Niebie. Wbrew pozorom bardzo interesujący obiekt, zwłaszcza jak obserwuje się linię Terminatora, tzn. miejsce styku powierzchni oświetlonej z powierzchnią zaciemnioną. Każdego dnia linia Terminatora przesuwa się, więc Księżyc też zmienia się. Tyle że Księżyc najlepiej obserwować w nocy, za dnia jest już gorzej - za dużo światła;

3) Planety Układu Słonecznego - kolejne bardzo jasne obiekty na Niebie. Możliwość ich obserwacji jest już znacznie bardziej ograniczona. Nie ma tutaj jakiejś cykliczności - każdego roku będzie inaczej. Najtrudniejszy do obserwacji jest Merkury - znajduje się blisko tarczy Słońca, więc trzeba go łapać nad ranem lub o zmierzchu. Kolejne planety to Wenus, Mars, Jowisz i Saturn - je jest najłatwiej obserwować mają do dyspozycji stosunkowo niewielki teleskop (do 6"). W przypadku Urana i Neptuna jest dużo gorzej - ich jasność wynosi ok 6 mag, więc są widoczne jedynie jako słabe gwiazdy;

4) Gwiazdy podwójne i wielokrotne (rozdzielanie) - kolejne obiekty do obserwacji. Najważniejszą ich cechą jest to, że nie wymagają super ciemnego nieba (a przynajmniej cześć z nich). W ich przypadku najlepiej sprawdzi się luneta, czyli tzw. refraktor. Co do rozdzielania gwiazd podwójnych - znajdziesz na Astropolis więcej informacji na ten temat, tutaj dalej nie chcę tego wątku rozwijać;

5) I ostatnie - ulubione obiekty wielu astronomów-amatorów - obiekty Kosmosu Głębokiego, czyli tzw. DS-y. Moim zdaniem są one najbardziej wymagające pod względem warunków do obserwacji. Im ciemniejsze niebo, tym lepiej, a co za tym idzie:

a) niebo wolne od LP - zanieczyszczenia sztucznym światłęm;

b) Księżyc w nowiu lub jego okolicach - Ksieżyc w pełni potrafi zanieczyścić Niebo równie mocno jak sztuczne światło;

c) pora roku - obserwacja DS-ów (teoretycznie) najłatwiejsza jest zimą, kiedy są najdłuższe noce. Z drugiej strony zimą zdecydowanie częściej Niebo jest zachmurzone, jest również zimno :( W lato zaś jest ciepło, z drugiej strony noce są krótkie... W zasadzie w okresie od połowy maja do połowy lipca można zapomnieć o tzw. nocy astronomicznej - Słońce nie znajduje się wówczas wystarczająco nisko poniżej linii horyzontu.

 

To tyle - na początek :) Jak się nie zraziłeś, to pytaj dalej...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, tomchm said:

Moja rada dla Ciebie jest następująca: na zupełny początek nie kupuj żadnego teleskopu!

 

Oto droga, którą wg mnie powinieneś pójść:

1. Zdobyć mapę Nieba lub zainstalować na smartfonie specjalną aplikację typu SkySafari, Stellarium itp.

Drobiazg: ja polecam darmową apkę SkEye

 

A poza tym: @tomchm - dobrze gadasz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, tomchm said:

 

1) Słońce - obiekt (moim zdaniem) najłatwiejszy i najbardziej dostępny, jeśli chodzi o prowadzenie obserwacji. Co prawda na przyrząd optyczny (zwykły teleskop/lornetka) trzeba stosować specjalne filtry, ale nie są one jakoś specjalnie drogie.

Nie zapominajmy o metodzie projekcji, która umożliwia bezpieczne obserwacje plam słonecznych niemalże każdym instrumentem - potrzebna jest jedynie dodatkowo kartka białego kartonu itp. Teraz słoneczko jest raczej spokojne ale jak są plamy to jest fajna zabawa.

No i skoro jesteś zupełnie zielony, dodam na wszelki wypadek: NIGDY nie próbuj obserwować słońca bezpośrednio "nieuzbrojonym" instrumentem. Kończy się to zwykle uszkodzeniem lub utratą wzroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak wspaniałych warunkach obserwacyjnych aż prosi się o dużego Newtona. 

Im większy, tym lepiej. Ograniczenie to waga takiego potwora. 

12 - 16 cali. 

Poszukaj taurusa lub pablitusa. Z giełdy tu, na astromaniak.pl czy forumastronomiczne.pl byłoby taniej. 

 

Mniejszy sprzęt ale znacznie bardziej mobilny, to np SCT8. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.