Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam,

Z góry przepraszam, za nie przeczytanie całego, ogronego forum, ale wpadam tylko z jednym problemem i przed zakupami proszę o wsparcie.

Do gry tereneowej potrzebuję "w polu" zrobić lunetę, wykonaną przez uczestników w kilka minut :) Potrzebujemy z odległości prawie równo 500m odczytać literki na banerze. Z obliczeń w pamięci, wyszło mi, że przy powiększeniu 40x da się odczytać ok 2,2 - 2,5cm wysokie litery

Wydumałem teleskopową tubę kartonową, z jednej strony doklejona duct-tapem soczewka 100mm fi / 1000m F z drugiej strony okular z lunety z allegro za 30 zeta, 1,25" / 25mm.

Czy to zadziała, czy dobrze poobliczałem i czy da się cokolwiek odczytać przez taki banalny układ?

Bardzo dziękuję za pomoc.

Edited by mikmac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadziała. Czy ten okular to da prosty obraz? ( w sumie to nie problem, bez trudu można się przyzwyczaić do odwróconego obrazu) . A obiektyw to co za soczewka? Bo jak taki zwykły menisk to trzeba go będzie zakryć diafragmą do 30mm i być może jakiś filtr ( np. żółty) może się przydać.

Ale na moją opinię nie daję gwarancji!! :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretycznie powinno zadziałać, ale ja bym doradzał "próbę generalną" po cichutku... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

bardzo dziękuję za odpowiedzi tak szybko - z próbą nie ma problemu, mam 2 mies na przygotowania, bo zadań jest mnóstwo, a to tylko fragment jednego :)
Zadałem pytanie przed zakupami, bo muszę dbać o budżet eventu, a nie przed finałem :)
Diafragma to jak rozumiem gdzieś w środku tuby (1-2 sztuki) aby wyeliminować odblaski? Wystarczy wyliczyć średnicę i pozycję w ten sposób, że ustawiamy oko metr od końca rury, gdzie będzie soczewka i patrzymy czy przesłony nie zasłaniają wylotu?
A filtr żółty po co? Podniesienie kontrastu? Zy wystarczy jeden z moich żeli fotograficznych? Takie kolorowe błony, przez które się rpzepuszcza światło w celu modyfikacji barwy.
Obraz, z tego co rozumiem powininien być odwrócony, ale w tym przypadku to nawet lepiej, trudniej ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak myslalem o takiej zwyklej soczewce 2wypuklej ok 100mm srednicy za kilkadziesiat zlotych w róznych miejscach sieci. Jakość optyczna pewnie będzie marna wraz ze wszystkimi błędami optycznymi jakie sobie mozna wyobrazic, ale ma tylko dac się odczytać napis z banera oddalonego o 500m. Druk dopasujemy w czasie prob, wyliczelym ze sredniej zdolnosci rozdzielczej  oka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak soczewka nie będzie duża, powiedzmy 25mm średnicy i 1000mm ogniskowej to z normalnym okularem nawet typu Kellner 15mm powinna dać przyzwoity obraz tyle, że odwrócony. Jak będzie większa to nic nie wniesie poza dodatkowymi aberracjami więc dobrze byłoby ją przysłonić do tych 25-30mm. Po prostu kawałek tektury z otworem 25mm przed soczewką i będzie dobrze. Warto zadbać o wyczernienie środka tubusa, bo odblaski bardzo zdegradują obraz. Reszta to już po czysta zabawa :) 

Na obiektyw najlepsza będzie jakaś tania soczewka makro +1 dioptrii. To akurat da 1000mm ogniskowej, a już będzie w oprawie, którą wystarczy wsunąć to tubusu i będzie w miarę równo osadzona. 

Warto rzucić przy okazji okiem na Księżyc jak sprzęt będzie pokazywał w miarę przyzwoite obrazy za dnia. 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.