Skocz do zawartości

Luneta DIY


mikmac

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Z góry przepraszam, za nie przeczytanie całego, ogronego forum, ale wpadam tylko z jednym problemem i przed zakupami proszę o wsparcie.

Do gry tereneowej potrzebuję "w polu" zrobić lunetę, wykonaną przez uczestników w kilka minut :) Potrzebujemy z odległości prawie równo 500m odczytać literki na banerze. Z obliczeń w pamięci, wyszło mi, że przy powiększeniu 40x da się odczytać ok 2,2 - 2,5cm wysokie litery

Wydumałem teleskopową tubę kartonową, z jednej strony doklejona duct-tapem soczewka 100mm fi / 1000m F z drugiej strony okular z lunety z allegro za 30 zeta, 1,25" / 25mm.

Czy to zadziała, czy dobrze poobliczałem i czy da się cokolwiek odczytać przez taki banalny układ?

Bardzo dziękuję za pomoc.

Edytowane przez mikmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziała. Czy ten okular to da prosty obraz? ( w sumie to nie problem, bez trudu można się przyzwyczaić do odwróconego obrazu) . A obiektyw to co za soczewka? Bo jak taki zwykły menisk to trzeba go będzie zakryć diafragmą do 30mm i być może jakiś filtr ( np. żółty) może się przydać.

Ale na moją opinię nie daję gwarancji!! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za odpowiedzi tak szybko - z próbą nie ma problemu, mam 2 mies na przygotowania, bo zadań jest mnóstwo, a to tylko fragment jednego :)
Zadałem pytanie przed zakupami, bo muszę dbać o budżet eventu, a nie przed finałem :)
Diafragma to jak rozumiem gdzieś w środku tuby (1-2 sztuki) aby wyeliminować odblaski? Wystarczy wyliczyć średnicę i pozycję w ten sposób, że ustawiamy oko metr od końca rury, gdzie będzie soczewka i patrzymy czy przesłony nie zasłaniają wylotu?
A filtr żółty po co? Podniesienie kontrastu? Zy wystarczy jeden z moich żeli fotograficznych? Takie kolorowe błony, przez które się rpzepuszcza światło w celu modyfikacji barwy.
Obraz, z tego co rozumiem powininien być odwrócony, ale w tym przypadku to nawet lepiej, trudniej ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak myslalem o takiej zwyklej soczewce 2wypuklej ok 100mm srednicy za kilkadziesiat zlotych w róznych miejscach sieci. Jakość optyczna pewnie będzie marna wraz ze wszystkimi błędami optycznymi jakie sobie mozna wyobrazic, ale ma tylko dac się odczytać napis z banera oddalonego o 500m. Druk dopasujemy w czasie prob, wyliczelym ze sredniej zdolnosci rozdzielczej  oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak soczewka nie będzie duża, powiedzmy 25mm średnicy i 1000mm ogniskowej to z normalnym okularem nawet typu Kellner 15mm powinna dać przyzwoity obraz tyle, że odwrócony. Jak będzie większa to nic nie wniesie poza dodatkowymi aberracjami więc dobrze byłoby ją przysłonić do tych 25-30mm. Po prostu kawałek tektury z otworem 25mm przed soczewką i będzie dobrze. Warto zadbać o wyczernienie środka tubusa, bo odblaski bardzo zdegradują obraz. Reszta to już po czysta zabawa :) 

Na obiektyw najlepsza będzie jakaś tania soczewka makro +1 dioptrii. To akurat da 1000mm ogniskowej, a już będzie w oprawie, którą wystarczy wsunąć to tubusu i będzie w miarę równo osadzona. 

Warto rzucić przy okazji okiem na Księżyc jak sprzęt będzie pokazywał w miarę przyzwoite obrazy za dnia. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.