Skocz do zawartości

Czy redukcja filtrowa zastąpi niedziałającą przysłonę?


blendzior

Rekomendowane odpowiedzi

hej :) Zakupiłem po bardzo promocyjnej cenie obiektyw w którym jednak nie działa flex przysłony przez co nie można jej zmienić i obiektyw pozostaje ciągle otwarty, a przy zdjęciach nocnych wokół jaśniejszych gwiazd oczywiście uwidacznia się aberracja. Czy przykręcenie z przodu obiektywu redukcji filtrowej (w tym przypadku z 67 na 52mm) może zastąpić przysłonę czy spowoduje jedynie winietowanie obiektywu? A jeśli będzie to działało to czy jest jakiś wzór na obliczenie wartości przysłony z użytą redukcją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać jak należy, w zakresie 0.5-1.0EV (testowane w boju), większe przymknięcie może powodować winietowanie, ale nie musi (w zależności od konstrukcji obiektywu). Co więcej, to jest zalecana forma  przymykania obiektywów, aby nie widać było spajków na jasnych obiektach (idealnie kołowa przysłona). Przy okazji, co to za obiektyw 135/2 ?

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Marcin_G napisał:

Krótko mówiąc - TAK. W takim wypadku role źrenicy wejściowej pełnić będzie średnica otworu w redukcji, a nie otwór przysłony.

 

raczej nie

diafragma aperturowa obiektywów zwykle znajduje się wewnątrz między soczewkami. Pierwsza soczewka nie jest wtedy soczewką aperturową. Nie oznacza to, że ten sposób zupełnie nie zadziała. Wszystko zależy od konstrukcji i ogniskowej obiektywu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie będzie to działać jak ostra diafragma zmniejszająca aperturę ale raczej będzie winietować. To problem wielu obiektywów krótkoogniskowych. Mała przednia soczewka jest w nich głównym powodem winietowania

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw to sigma 18-125. Wiem że zoomy nie są wybitne do astrofoto ale szukałem czegoś do szerokich kadrów drogi mlecznej jak i zdjęć w dzień a nie posiadałem nic krótszego niż 50mm. No i cena była bardzo niska :) kupiłem dwa pierścienie: z 67 na 58 i z 58 na 52. Przy fotografowaniu na 18 mm winieta jest faktycznie widoczna jednak już przy 24 lub 35mm jakieś pociemnienie kadru można zobaczyć dopiero na flacie więc redukcja jakoś daje radę. Najwyżej będę musiał robić lekkiego cropa na najkrótszej ogniskowej dopóki nie wymienię taśmy od przysłony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, blendzior napisał:

Najwyżej będę musiał robić lekkiego cropa na najkrótszej ogniskowej dopóki nie wymienię taśmy od przysłony

Moim zdaniem na najkrótszej ogniskowej używanie pierścieni nie ma żadnego sensu - tj zupełnie nie działa to jak przymykanie i nie poprawia jakości zdjęcia. Ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.