Jump to content
blendzior

Czy redukcja filtrowa zastąpi niedziałającą przysłonę?

Recommended Posts

hej :) Zakupiłem po bardzo promocyjnej cenie obiektyw w którym jednak nie działa flex przysłony przez co nie można jej zmienić i obiektyw pozostaje ciągle otwarty, a przy zdjęciach nocnych wokół jaśniejszych gwiazd oczywiście uwidacznia się aberracja. Czy przykręcenie z przodu obiektywu redukcji filtrowej (w tym przypadku z 67 na 52mm) może zastąpić przysłonę czy spowoduje jedynie winietowanie obiektywu? A jeśli będzie to działało to czy jest jakiś wzór na obliczenie wartości przysłony z użytą redukcją?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krótko mówiąc - TAK. W takim wypadku role źrenicy wejściowej pełnić będzie średnica otworu w redukcji, a nie otwór przysłony.

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
41 minut temu, blendzior napisał:

A jeśli będzie to działało to czy jest jakiś wzór na obliczenie wartości przysłony z użytą redukcją?

Podziel ogniskową obiektywu przez 52mm, będziesz miał wartość przesłony.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Będzie działać jak należy, w zakresie 0.5-1.0EV (testowane w boju), większe przymknięcie może powodować winietowanie, ale nie musi (w zależności od konstrukcji obiektywu). Co więcej, to jest zalecana forma  przymykania obiektywów, aby nie widać było spajków na jasnych obiektach (idealnie kołowa przysłona). Przy okazji, co to za obiektyw 135/2 ?

 

/WS

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Marcin_G napisał:

Krótko mówiąc - TAK. W takim wypadku role źrenicy wejściowej pełnić będzie średnica otworu w redukcji, a nie otwór przysłony.

 

raczej nie

diafragma aperturowa obiektywów zwykle znajduje się wewnątrz między soczewkami. Pierwsza soczewka nie jest wtedy soczewką aperturową. Nie oznacza to, że ten sposób zupełnie nie zadziała. Wszystko zależy od konstrukcji i ogniskowej obiektywu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie będzie to działać jak ostra diafragma zmniejszająca aperturę ale raczej będzie winietować. To problem wielu obiektywów krótkoogniskowych. Mała przednia soczewka jest w nich głównym powodem winietowania

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

W obiektywach długoogniskowych zadziała to bez problemów. Niektore obiektywy fotograficzne* miały przysłonę za ostatnią soczewką i to wszystko ładnie działało

 

* - np AF-Nikkor 180/2,8 IF-ED i AF-Nikkor 300/4 IF-ED

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie, to zależy od ogniskowej. W krótkich obiektywach na pewno nie zadziała, w długich raczej tak. Co do średnich, trudno powiedzieć :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obiektyw to sigma 18-125. Wiem że zoomy nie są wybitne do astrofoto ale szukałem czegoś do szerokich kadrów drogi mlecznej jak i zdjęć w dzień a nie posiadałem nic krótszego niż 50mm. No i cena była bardzo niska :) kupiłem dwa pierścienie: z 67 na 58 i z 58 na 52. Przy fotografowaniu na 18 mm winieta jest faktycznie widoczna jednak już przy 24 lub 35mm jakieś pociemnienie kadru można zobaczyć dopiero na flacie więc redukcja jakoś daje radę. Najwyżej będę musiał robić lekkiego cropa na najkrótszej ogniskowej dopóki nie wymienię taśmy od przysłony :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, blendzior napisał:

Najwyżej będę musiał robić lekkiego cropa na najkrótszej ogniskowej dopóki nie wymienię taśmy od przysłony

Moim zdaniem na najkrótszej ogniskowej używanie pierścieni nie ma żadnego sensu - tj zupełnie nie działa to jak przymykanie i nie poprawia jakości zdjęcia. Ale mogę się mylić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, w takim razie dzięki za rady, zrobię testy w nocy czy w jakimkolwiek stopniu to działa i tyle. No i czasami przysłona działa i się lekko przymyka, do jakichś f4-4.2, może pozostanę przy tym :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Thanks
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.