Skocz do zawartości

HEQ5 "strzela"


Djuke

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś udałem się na pierwsze testy sprzętu, całość HEQ5, ED80 i kilka pomniejszych elementów poskładałem z drugiej ręki.

Wszystko fajnie, tylko HEQ5 wydaje bardzo niepokojące dźwięki. Pal licho dźwięk, ale to są realne drgania, które przenoszą się na tubę ;(

 

Nie miałem czasu zbytnio analizować sytuacji, ale chyba zjawisko to występowało głównie (lub tylko) w pozycji horyzontalnej.

Zestaw dobrze wyważony — próbowałem nawet dociążyć w kierunku obrotu — niewielka różnica.

Wszelkie sugestie mile widziane.

 

 

video-1554152916 (online-audio-converter.com).mp3

Edytowane przez Djuke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Poszukam o tym docisku czy dam radę sam to ogarnąć. Wyważone dobrze w 3 osiach (po zwolnieniu sprzęgieł zostawał w miejscu w dowolnej konfiguracji),  waga też powinna być ok bo to ED80 z szukaczem, kątówka, okularem i 5kg przeciwwaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Djuke napisał:

Wyważone dobrze w 3 osiach (po zwolnieniu sprzęgieł zostawał w miejscu w dowolnej konfiguracji)

To źle wyważony. Zawsze montaż musi delikatnie ciągnąć - czyli strona wschodnia powinna być cięższa (czy to są przeciwwagi czy teleskop), jednakże to nie jest na pewno powód gubienia kroków (jeśli jest zbyt idealnie wywazony).

 

Jesteś pewien, że montaż ma 3 osie?

 

56 minut temu, Djuke napisał:

Poszukam o tym docisku czy dam radę sam to ogarnąć.

Regulacja montażu to tak na prawdę podstawa - musisz wiedzieć gdzie jest ślimak. Z jednej strony w HEQ5 jest taka gumowa zaślepka - to jest właśnie oś ślimaka. Ślimacznica natomiast jest centrycznie w korpusie montażu (w zależności od osi - RA - w tej części przymocowanej do klina, a w DEC w tej części gdzie mocuje się teleskop - gdzie jest siodełko). Regulację przeprowadza się przez zmianę docisku ślimaka do ślimacznicy. W tym celu luzuje się 3 śruby w takiej kołysce (w której jest oś ślimaka) i po dwóch jej stronach są takie maleńkie imbusy. Po poluzowaniu tych większych 3 śrub, luzujesz jeden z tych imbusików i dociskasz drugi (w zależności czy chcesz docisnąć ślimaka czy odsunąć). Pamiętaj, że operuje się tutaj na 1/16 - 1/32 obrotu. Jeśli odsuniesz za daleko będziesz miał bardzo duży luz, jeśli będzie za ciasno, montaż będzie gubił kroki. Trzeba dojść do tego organoleptycznie. Pamiętaj, żeby po regulacji zrobić 360* obrotu osi, żeby przekonać się czy nie ma miejsc w którym gubi kroki.

 

Tutaj masz to z obrazkami: http://www.astro-baby.com/heq5-rebuild/heq5-we1.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Pav1007 said:

Jesteś pewien, że montaż ma 3 osie? 

Jestem pewien, że ma dwie osie mechaniczne ale wyważyć trzeba w trzech.

 

14 minutes ago, Pav1007 said:

Zawsze montaż musi delikatnie ciągnąć - czyli strona wschodnia powinna być cięższa (czy to są przeciwwagi czy teleskop)

Pisałem, że tak zrobiłem, ale to mój pierwszy montaż, więc uznałem, że może "za bardzo" i wtedy wyważyłem tip-top.

 

Dzięki za instrukcję!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Djuke napisał:

Oś obrotu tuby w obejmach i to od niej wg mnie trzeba zacząć.

a, no tak. Tylko w wyjątkowych sytuacjach zwracałem na to uwagę. Takie niewyważenie dobrze działa na "zazębienie" osi deklinacji - żeby nie było luzu gdy oś zaczyna pracować w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tom-cio napisał:

zbyt silnego dociśnięcia zębatki pośredniej

oczywiście, jednak w 99% przypadków to docisk ślimaka do ślimacznicy jest winowajcą.

 

Serwis jak najbardziej, ale (wg mnie oczywiście) regulować się powinno sezonowo - więc warto się tego nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby montaż gubił kroki na prędkości śledzenia, to musi być na prawdę bardzo mocno ściśnięta przekładnia. I raczej na pewno to ślimak, bo nie wyobrażam sobie tak mocno ścisnąć zębatki pośrednie, ale kto wie.

 

Generalnie, zacząłbym od odkręcenia plastikowej pokrywki z boku montażu, gdzie ukrywają się zębatki pośrednie i zobaczenie, jak to pracuje na większej prędkości. Jeśli trop jest słuszny, montaż powinien strasznie rzęzić i właściwie się nie obracać. Potem poluzuj ślimak, jak pisał Paweł i zobacz, czy ustąpi. Możesz poluzować go nawet za bardzo, żeby wykluczyć udział zębatek pośrednich. Potem wyreguluj luz poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszelkie sugestie - jak tylko znajdę chwilę czasu to rozbiorę boczną obudową i nakręcę filmik do dalszej analizy

Żeby było śmiesznie przy 800x nie zauważyłem żadnych niepokojących odgłosów w całym zakresie.

 

Edit:

Montaż był w 2017r na serwisie u śp. P. Janusza, przynajmniej taką mam informację od sprzedającego, dlatego typuje, że coś się rozregulowało albo najzwyczajniej w świecie padło...

Edytowane przez Djuke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie opcje bez obciążania:

 

 

 

Ale na koniec zgłupiałem... Chciałem sprawdzić luz na osi Ra trochę mocniej próbując ruszać zasprzeglona osią, coś przeskoczyło i już nie hałasuje w żadnej płaszczyźnie... Niby fajnie ale wolałbym jednak to zdiagnozować tylko teraz już nie wiadomo co :fool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.