Skocz do zawartości

Kolorowe robaczki M13


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Potrzebuję Waszej opinii/pomocy/rady.

 

Nie wiem czy to wada CMOSów, hotpiksele, moje prowadzenie, lustrzanka czy może złe darki/biasy, ale ostatnimi czasy wychodzą mi takie kolorowe robaczki na stackach:

 

hercules.thumb.jpg.1aef23cd797522341c2521d40cf28e4e.jpg

 

Czy ktoś może mi powiedzieć jakie jest źródło ich pochodzenia i czy mogę się ich jakoś pozbyć w pre/postprocessingu?

 

Dodatkowo zastanawia mnie dziwne pociemnienie na górze zdjęcia - niedomknięte lustro, cień filtru, ampglow?

 

Nie zwracajcie uwagi na syf na matrycy, w tym tygodniu postaram się ją wyczyścić - niestety bez czyścika ultradźwiękowego wszystko się do niej klei...

 

_DSC0400.thumb.jpg.8ab9d02b3d6c605591b5bd9e177c6a0c.jpg
 

Sprzęt Nikon D5100 Baader Mod, Sigma 150-600 @ 400mm, klatki 240s

 

 

Z góry dzięki za rady :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, więc tak.

 

50 minut temu, sidiouss napisał:

Nie wiem czy to wada CMOSów, hotpiksele, moje prowadzenie, lustrzanka czy może złe darki/biasy, ale ostatnimi czasy wychodzą mi takie kolorowe robaczki na stackach:

Te szlaczki to nie usunięte hot piksele (bad pixele czy jak je tam zwał) - czyli idąc dalej tym tropem - masz zrobioną niepoprawną kalibrację (złe darki lub źle odjęte przez program. Jeśli stackujesz DSS to nie raz miałem z tym problem).

 

50 minut temu, sidiouss napisał:

czy mogę się ich jakoś pozbyć w pre/postprocessingu?

Oczywiście, że możesz się ich pozbyć w postprocessingu - stemplując :-) pytanie czy Ci się chce. Lepiej zrobić dobre darki i je poprawnie odjąć :-)

 

51 minut temu, sidiouss napisał:

Dodatkowo zastanawia mnie dziwne pociemnienie na górze zdjęcia - niedomknięte lustro, cień filtru, ampglow?

To nie ampglow, ten objawia się... "glowem" czyli pojaśnieniem :-) To najpewniej albo niedomknięte lustro, albo winieta - flat to powinien zdjąć, tak samo jak te paprochy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

Hej, więc tak.

 

Te szlaczki to nie usunięte hot piksele (bad pixele czy jak je tam zwał) - czyli idąc dalej tym tropem - masz zrobioną niepoprawną kalibrację (złe darki lub źle odjęte przez program. Jeśli stackujesz DSS to nie raz miałem z tym problem).

 

Oczywiście, że możesz się ich pozbyć w postprocessingu - stemplując :-) pytanie czy Ci się chce. Lepiej zrobić dobre darki i je poprawnie odjąć :-)

 

To nie ampglow, ten objawia się... "glowem" czyli pojaśnieniem :-) To najpewniej albo niedomknięte lustro, albo winieta - flat to powinien zdjąć, tak samo jak te paprochy :-)

1) Czyli to raczej nie jest problem braku ditheringu między klatkami? Spróbuję jeszcze raz zrobić darki oraz przejrzę ustawienia ich odejmowania. A czy można sprawdzić np. na pojedynczej ekspozycji czy dobrze jest zrobiony dark, np. w Photoshopie? Substract image czy jak to tam się nazywa :)

2) Stemplować nie będę, trzeba pozbyć się problemu w miarę możliwości ;)

3) Oki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, sidiouss napisał:

Czyli to raczej nie jest problem braku ditheringu między klatkami? Spróbuję jeszcze raz zrobić darki oraz przejrzę ustawienia ich odejmowania. A czy można sprawdzić np. na pojedynczej ekspozycji czy dobrze jest zrobiony dark, np. w Photoshopie? Substract image czy jak to tam się nazywa

Hotpixele (czy jak je tam zwał) - są położone z dala od siebie - więc stackowanie powinno to usunąć, jaką metodą stackujesz? Mediana to powinna wywalić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

Hotpixele (czy jak je tam zwał) - są położone z dala od siebie - więc stackowanie powinno to usunąć, jaką metodą stackujesz? Mediana to powinna wywalić.

 

 

Stackowałem AstroPixelProcessorem przy domyślnych ustawieniach - muszę przejrzeć czy było to medianą. Teraz puściłem stackowanie w DSS z medianą, dam znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie robaczków klatki są przesunięte więc zestackowanie medianą powinno wystarczyć. Mediana odrzuca skrajne wartości, jednak kosztem SN względem średniej. Przy tak jasnym obiekcie pewnie nie zauważysz różnicy. Możesz też pokombinować z mapą badpixeli. Ostatnio miałem z tym problem bo klatki były przesunięte max o 0.3 px, a przeważnie wychodził mi podobny "naturalny dithering" jak na Twoim zdjęciu :).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rambro napisał:

Odnośnie robaczków klatki są przesunięte więc zestackowanie medianą powinno wystarczyć. Mediana odrzuca skrajne wartości, jednak kosztem SN względem średniej. Przy tak jasnym obiekcie pewnie nie zauważysz różnicy. Możesz też pokombinować z mapą badpixeli. Ostatnio miałem z tym problem bo klatki były przesunięte max o 0.3 px, a przeważnie wychodził mi podobny "naturalny dithering" jak na Twoim zdjęciu :).

 

 

Czyli mówisz, że niedokładnie ustawiona polarna i kiepski guiding = dobry dithering? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie odejmowania darków dla D5100 jest dostępna modyfikacja firmware "True dark current", która anuluje ingerencje w RAW oprogramowania  aparatu. Bez tego tak jak większość obecnych puszek D5100 obcina histogram darka (odejmuje prąd ciemny na podstawie specjalnych, zasłoniętych pixeli matrycy). https://nikonhacker.com/viewtopic.php?f=2&t=2750 Poprawia też inne niedogodności jak np. nieoryginalny akumulator przy nowszym firmware (np. ja zasilam D5100 z zasilacza).  Po zaaplikowaniu patcha balans bieli jest taki jak z matrycy, więc aparat do zdjęć dziennych się nie nadaje.  Jest też wersja, gdzie to ustawienie uruchamia się z menu, ale osobiście jej nie sprawdzałem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pav1007 napisał:

Mocą ditheringu jest losowość. Taki nielosowy dithering usunie Ci hotpixele ale wzmocni FPN (Fixed Pattern Noise)

Nad ditheringiem myślę już dłuższy czas, muszę jednak zrobić kabelek, aby sterować migawką z komputera. Aktualnie używam bezprzewodowego wężyka spustowego, a żeby używać ditheringu, to klatki muszę już kontrolować z kompa.

Do tego Nikona D5100 będę musiał zrobić sobie taki kabelek: https://www.cloudynights.com/topic/457536-usb-corded-shutter-control-for-nikon/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rambro napisał:

W temacie odejmowania darków dla D5100 jest dostępna modyfikacja firmware "True dark current", która anuluje ingerencje w RAW oprogramowania  aparatu. Bez tego tak jak większość obecnych puszek D5100 obcina histogram darka (odejmuje prąd ciemny na podstawie specjalnych, zasłoniętych pixeli matrycy). https://nikonhacker.com/viewtopic.php?f=2&t=2750 Poprawia też inne niedogodności jak np. nieoryginalny akumulator przy nowszym firmware (np. ja zasilam D5100 z zasilacza).  Po zaaplikowaniu patcha balans bieli jest taki jak z matrycy, więc aparat do zdjęć dziennych się nie nadaje.  Jest też wersja, gdzie to ustawienie uruchamia się z menu, ale osobiście jej nie sprawdzałem.

 

 

To oprogramowanie już dawno mam wgrane, stąd tyle hotpikseli, bo jest wyłączony tzw. Nikon Star Eater :) Przetestowałem wszystkie opcje Nikon Hackera i wszystko działa :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSS dał radę, poniżej co udało mi się podziałać z nowym stackiem. Z materiału jestem o tyle zadowolony, że to pierwsze moje 240s klatki, a do tego ze ścisłego centrum Gdańska :) Miejmy nadzieję, że pogoda będzie łaskawa na moje niedociągnięcia i pozwoli mi poprawiać swoje błędy ;)

 

M13.thumb.jpg.4c17c94d151f635ef54f11bd4986f58f.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pav1007 napisał:

No i widać efekt tego dryfu - te ukośne paski to FPN, wzmocniony przez dryf.

Cii, zmajstruję dithering i będzie lepiej :) Pokrzepiłbyś człowieka, że cokolwiek się poprawiło, a nie tylko albo to źle albo tamto ;)

Oczywiście za pomoc w robaczkach wszystkim dziękuję!

Edytowane przez sidiouss
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

Dobsz... pokrzepiam :-)

 

"Szczena mi opadła, normalnie czad! Zbieram szczenę z podłogi"

 

Wyszło mi? :-D

Nope, kupa w tle, koma na rogach, gwiazdy zblakłe, ale jest deczko progres ;) Najważniejsze, że przyjemność jest póki co większa od frustracji :)

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, count.neverest napisał:

A co to za urządzenie i ile kosztuje?

Większość Nikonów, oryginalnie na matrycy ma umieszczony mechanizm samoczyszczenia matrycy. W D5100 jest on sklejony razem z filtrem UV/IR i niestety przy modyfikacji mojego Nikona, musiałem pozbyć się tegoż mechanizmu i stąd większy problem z paprochami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.