Skocz do zawartości

Dziwne błyski na niebie - znowu.


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Rok temu i dwa lata temu podczas obserwacji zauważyłem dziwne błysków na niebie (nie wiem czy nawet nie zakładałem takiego tematu). Przez ułamek sekundy rozświetlało się całe niebo. Coś jakby niedaleko była burza albo ktoś używał silnej lampy błyskowej. 27 marca podczas obserwacji galaktyczek w Pannie również dostrzegłem takie błyski. Ktoś wie co to mogło być? Jakieś satelity robią zdjęcia, używając takiej lampy? Już wiele razy takie błyski zaobserwowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że  oni obserwują  nas  też nie raz widzialem  . Kilka razy widzialem w czasie obserwacji  wizualnych dość szybko poruszające się w tym samym kierunku symetrycznie do siebie w równych odległościach oddalone z tą samą  prędkością obiekty  , blyskow nie było  nie sądzę aby to były meteoryty  asteroidy czy planetoidy.  Za szybkie poruszanie sie i zbyt mocno symetrycznie od siebie 2 razy 2 obiekty. Myślę że nie jesteśmy sami  .

  • Haha 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meiser, to co Ty ogladales, to byly prawdopodobnie szpiegowskie satelity NOSS.. Lataja w formacjach 2 - 3  sztuki. Tez je widzialem w duzej lornecie 22x100 

i podazalem za nimi. Robi to wrazenie : nocna cisza a tam gdzies suna w przestworzach...

 

Natomiast te blyski....hmm... o Irydiach zapewne wiesz, ale to mogl byc jakis stopien rakiety, robiacy niekontrolowane koziolki w przestfrzeni...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zbignieww napisał:

Meiser, to co Ty ogladales, to byly prawdopodobnie szpiegowskie satelity NOSS.. Lataja w formacjach 2 - 3  sztuki. Tez je widzialem w duzej lornecie 22x100 

i podazalem za nimi. Robi to wrazenie : nocna cisza a tam gdzies suna w przestworzach...

 

Natomiast te blyski....hmm... o Irydiach zapewne wiesz, ale to mogl byc jakis stopien rakiety, robiacy niekontrolowane koziolki w przestfrzeni...

Może i satelity chociaż wątpię w to. Kiedy je widziałeś  ? Ja 31 marca koło 21 30 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, szuu napisał:

wierzenia się unowocześniają :)

dawniej jak się błyskało to przysłowiowa blondynka się uśmiechała myśląc że jej zdjęcia robią.

dziś jak się błyska, znaczy aktualizują google maps!

 

Powiedzmy sobie co do błyskow że dokładnie  nie wiadomo co to było to tylko domysly moze to a moze tamto .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, zbignieww napisał:

 

Natomiast te blyski....hmm... o Irydiach zapewne wiesz, ale to mogl byc jakis stopien rakiety, robiacy niekontrolowane koziolki w przestfrzeni...

To nie Irydium. Irydium rozbłyska się punktowo. Rozświetlenie było na całym niebie, coś jakby błysk podczas burzy lub ktoś użył mocnej lampy błyskowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem sytuację podobną do twojej w nocy... tyle, że były jeszcze dodatkowe efekty. Na niebie pojawiła się jasna pręga grubości kciuka wyciągniętej ręki, błysnęło jak stroboskop na dyskotece po całej okolicy a później był wystrzał jak z potężnej artylerii. Później nastąpiła martwa cisza na chyba 20 sekund, świat zamarł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meiser, to raczej niema znaczenia, kiedy je widzialem. Ale bylo to przed kilkoma laty. Te NOSS ciagle lataja, jexli dobrze pamietam - monitoruja lodzie podwodne.

 

Planowac ich obserwacji sie chyba  nie da, tajna misja... Ale moze  lowcy roznych egzotycznych satelitow wiedza o NOSS cos wiecej. Golym okiem niewidzialne, za slabe . 

Mnie wpatoczyly sie z niczego nic w lornete, az mnie cofnelo !  :) :) :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, shiryu napisał:

Czy błyski miały źródło w atmosferze?

Czy w pobliżu nie masz jakichś instalacji energetycznych?

Czy widziałeś je kiedyś w zamkniętym pomieszczeniu? (to nie żart)

Tak, to było w atmosferze. Bo obiekty na Ziemi się nie oświetlały.

Nie, nie ma. Jest elektrownia wodna, ale to 15-20 km ode mnie.

W zamkniętym pomieszczeniu nie widzę błysków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy było jednolite

5 hours ago, McGoris said:

Przez ułamek sekundy rozświetlało się całe niebo.

czy jasność była wszędzie jednakowa?

jak jasne to było?

jaki to miało kolor?

czy były chmury?

czy ktoś jeszcze to widział, ktoś coś pisał lub powiedział?

może ktoś to nakręcił i wrzucił na ytuba lub fb?

w jakim kraju to było?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś takie rozbłyski zaobserwowałem - na ułamek sekundy rozświetlało się całe niebo, zjawisko następowało co parędziesiąt sekund. Niebo było bez jednej chmurki (co zresztą było powodem, że znalazłem się w środku nocy na dworze ;)). Podejrzewałem, że to odległa burza, bo w prognozach na następny dzień było nadejście frontu atmosferycznego. Rano faktycznie grzmiało i błyskało na całego, tym razem pochodzenie błysków nie budziło żadnych wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burza to najczęstsze wytłumaczenie takich błysków. U Ciebie jest czysto, ale kawałek dalej leje deszcz i są błyskawice.

Potencjalnie taki błysk to może być również bolid, którego akurat nie widzisz, ale rozjaśni niebo. No ale to raczej bardzo rzadko :) No i bolid rozjaśnia też ziemię.

9 godzin temu, McGoris napisał:

Jakieś satelity robią zdjęcia, używając takiej lampy?

Weź sobie nawet nie rób jaj z taką niedorzecznością. Przypomniałeś mi widok stadionów podczas meczu, gdy ludzie robią zdjęcia telefonami z lampą - to jest po prostu żałosne...

Lampa błyskowa lustrzanki ma zasięg kilkadziesiąt metrów. Satelity w nocy obserwują w innych pasmach, jak choćby podczerwieni, co możesz zobaczyć na sat24. Pasmo widzialne w nocy nie ma sensu.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, McGoris napisał:

Rok temu i dwa lata temu podczas obserwacji zauważyłem dziwne błysków na niebie (nie wiem czy nawet nie zakładałem takiego tematu). Przez ułamek sekundy rozświetlało się całe niebo. Coś jakby niedaleko była burza albo ktoś używał silnej lampy błyskowej. 27 marca podczas obserwacji galaktyczek w Pannie również dostrzegłem takie błyski. Ktoś wie co to mogło być? Jakieś satelity robią zdjęcia, używając takiej lampy? Już wiele razy takie błyski zaobserwowałem.

Jak zauważysz takie błyski to sprawdź sobie na mapach satelitarnych czy nie ma gdzieś burzy. Nie musi to wcale być tak blisko. W tamtym roku całe niebo tak się rozświetlało u mnie od burzy która była 250km ode mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny błysk widzieliśmy dzisiaj z żoną wracając do domu, niecałe 1,5 godz temu.

Nad nami piękne bezchmurne niebo, ale na horyzoncie jasny błysk...

Teraz sprawdziłem na sat24.com i co się okazało? To była burza z piorunami na granicy ze Słowacją (czyli dobre kilkadziesiąt kilometrów od Wiednia). Kierunek na 100% się zgadzał, więc myślę że Darek ma absolutną rację - burza potrafi błyskać dobre kilka kilometrów nad ziemią, więc niebo rozświetla się jak z atomówki, a samego pioruna nie widzimy.

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieraz podczas obserwacji ze Zdzichem pod Mielcem widzieliśmy pojaśnienia od burz, które przetaczały się przez świętokrzyskie lub lubelskie, blisko 100 km od miejsca obserwacji w linii prostej. Na sat 24 można to szybko sprawdzić, gdzie są wyładowania atmosferyczne.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam z dużą pewnością, że to po prostu wyładowania atmosferyczne. Najdalsze udokumentowane przypadki osób porażonych przez pioruny były nawet w odległości 50km od komórki burzowej, a wyładowania, które idą "do góry" w atmosferze mogą być przyczyną tych pojaśnień na niebie. To dość częsty widok na niebie między marcem a wrześniem w okresie burzowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.