Skocz do zawartości

Dziwne błyski na niebie - znowu.


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

No ja też takowe widuję ostatnio na Mazowszu, np. w nocy 28/29 Marca - ze 3-4 razy pojedyńcze błyski, a najbliższe chmury przelatywały wtedy w odległości około 80-50 km. Chyba najbardziej mi to przypomina błyskanie bardzo odległej burzy - na czystym zamiejskim niebie, w zupełnej ciemności, efekt jasności tegoż flesza potęgowany jest. Oczywiście - nie dowodzi to kosmitów, a tylko i wyłącznie Ziemi Płaskiej, bez której błyski nie były by widoczne z tej odległości!

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odpowiedzi. Następnym razem jak takie błyski znów się pojawią, to sprawdzę, czy w pobliżu nie ma burzy. Może to rzeczywiście wyładowania oddalone o 50-100 km. A może te walące światłem lampy jakieś przepięcia mają i tak błyska :D

 

14 godzin temu, MateuszW napisał:

Weź sobie nawet nie rób jaj z taką niedorzecznością. Przypomniałeś mi widok stadionów podczas meczu, gdy ludzie robią zdjęcia telefonami z lampą - to jest po prostu żałosne...

 

Hahahahahaa to jest najlepsze xD Też się spotkałem z takim zjawiskiem. Podobnie jest na lodowisku jak jakiś człek nagrywa jak jego dzieci jeżdżą, jednocześnie świecąc mi tym czymś po oczach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś takiego jak wyładowanie elektryczne bez komórki burzowej. Wystarczy solidne zapylenie atmosfery, np. przy adwekcji powietrza zawierającego drobinki piasku, albo pyłami pochodzenia wulkanicznego. Z resztą nie trzeba pustynnego piachu, nasi rodacy są w tym mistrzami w Europie :) Zdarza się to rzadko, nie musi być doziemne, może być niesłyszalne. Radary burzowe mogą takiego wyładowania nie wykryć.

Wyładowanie z dala od komórki burzowej, o której poprzednicy pisali to tzw. wyładowanie dodatnie. Amperaż i napięcie są większe niż w klasycznym ujemnym wyładowaniu, jest też zauważalnie głośniejsze.

Nie ignorowałbym też łuku elektrycznego z rozdzielni wysokiego napięcia podczas rozłączania sekcji lub od pobliskich linii WN. Jeśli macie bardzo ciemne miejscówki i mocno otwarte źrenice w oku, to niewielka ilość światła może oślepiać.

W celu obserwacji wyładowań lepiej śledzić mapy z detektorów wyładowań. Radary dopplerowskie lepsze są do wykrywania opadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

24luty2020r niedziela, burza z niespotykaną siłą wiatru i ilością błyskawic oraz grad średnica ok 1cm. Czerwone rozbłyski nie błyskawice kierunek od ziemi ku niebu ukazujące się w jednym miejscu , fioletowe z poświatą tzw halo jw. oraz siwe jw. ale przemieszczający się w jednym kierunku. Zjawisko zarejestrowane. Jeśli ktoś widział podobne zjawiska proszę o kontakt storm9002@gmail.com

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
44 minuty temu, BogdanS napisał:

Odkopuję temat, z nocy 12/13.06.2020 podczas obserwacji astro, z południa szła burza i podczas nagrywania timelapsa złapało się trochę sprajtów.

Sprzęt: C40D mod. Sigma 17-70@17 f/4 40s ISO800

To i ja się dołączam. Widzieliśmy tą samą burzę ;-) (u mnie to było złapane Canonem 800D z obiektywem Samyang 24 mm.

_MG_1282.jpg

_MG_1308.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o te czerwone "prążki" nad chmurami na innych zdjęciach ich nie ma, załączam timelapsa na dowód. Podczas obserwacji widać było dwa duże sprity gołym okiem, widocznie przez to że wyładowanie było blisko nas, zdumiewające zjawisko, ale najgorsze jest to że aparat pół sekundy wcześniej skończył robić zdjęcie :Boink:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.