Skocz do zawartości

Mini GoTo dla wskaźnika laserowego


Event Horizon

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa jest taka, poszukuję małego / miniaturowego systemu naprowadzania.... wskaźnika laserowego. Coś jak GoTo dla teleskopów, najlepiej z wbudowanym GPS, żyroskopem, magnetometrem, który zaprowadzi wiązkę lasera na wskazany punkt na niebie. Czy istnieje coś takiego? Alternatywą jest zapakowanie tabletu / telefonu + aplikacja z mapą nieba na obiektyw i manualne naprowadzanie, ale jakoś to tak siermiężnie będzie wyglądać, szczególnie z tabletem 10"... :-)

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw 135mm plus / minus daje radę, 300mm już gorzej. Szczególnie, kiedy nie widać punktów nawigacyjnych (zaświetlone niebo). W ostateczności zamiast lasera mogę kupić uchwyt telefonu (SmallRig) i z aplikacji jakoś nawigować...

 

Zdjęcie 1. Aparat w klatce ze wskaźnikiem laserowym

a5100-smallrig.jpg

 

/WS

Edytowane przez Event Horizon
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. 

Można by wykorzystać astroeq, ale ono działa tylko z komputera, więc raczej średnio. Nie mam pomysłu za bardzo. Są jeszcze systemy DSC, ale tu chyba też tylko PC. 

13 minut temu, Event Horizon napisał:

kupić uchwyt telefonu

Obawiam się, że dokładność telefonu będzie o wiele za mała, ale obym się mylił. No i trzeba go znacznie oddalic od sprzętu, bo kompas nie będzie działać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W tak zwanym międzyczasie wpadł mi w ręce konwerter Kenko Lens to Scope (Kenko Scope Eyepiece) for Canon EOS - z okularem 10mm. Pozwala on na przekonwertowanie Sigmy APO 300/2.8 DG HSM w krótki, w miarę jasny obiektyw astronomiczny f/2.8 o powiększeniu 30x. Rozwiązanie połowiczne, mam nadzieję, że pozwoli sprawdzić w co aktualnie celuje obiektyw pod ciemnym niebem zanim podepnę aparat. Cena zakupu GBP 39,- nówka (leżak magazynowy) :P

 

kenko-scope.jpg

 

/WS 

 

Edytowane przez Event Horizon
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RadekK
On 4/3/2019 at 5:46 PM, Event Horizon said:

Obiektyw 135mm plus / minus daje radę, 300mm już gorzej. Szczególnie, kiedy nie widać punktów nawigacyjnych (zaświetlone niebo). W ostateczności zamiast lasera mogę kupić uchwyt telefonu (SmallRig) i z aplikacji jakoś nawigować...

 

Zdjęcie 1. Aparat w klatce ze wskaźnikiem laserowym

a5100-smallrig.jpg

 

/WS

Co to za laser? Wygląda super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ZbyT napisał:

wygląda na bardzo drogi ;)

Bez brawury, zwykły zielony laser. Kosztuje sto parę złotych, mocowanie na standardową szynę karabinową RIS / NATO 22mm, kolimator 1x40mm reddot na taką szynę też mam. Wężyk z przyciskiem jest przydatny, to wszystko. W niskich temperaturach przestaje działać jak każdy inny zielony...  :P

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.