Skocz do zawartości

Fotopułapka jako kamera do nocnych nagrań


Rekomendowane odpowiedzi

Hola, mam dosyć nietypowe pytanie :D Otóż ze mnie to jest trochę taki nocny człowiek, bo nie tylko obserwacje astro ale i jakieś nocki pod gołym niebem, w lesie, namiot itp. Chciałbym czasami coś nagrać z tych moich wypadów, ale przy okazji nie świecić sobie latarką po gałach i wokół mnie. Pomyślałem, że mogę użyć fotopułapki jako kamery na podczerwień, np. takiej:

https://www.youtube.com/watch?v=-g5xF-FkHPo
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1h7PvIVXXXXX7XVXXq6xXFXXXr/Wildlife-Infrared-Hunting-camera-mini-Redleaf-RD1000-12Mp-1080P-waterproof-Hunting-Trail-Game-Camera-gsm-security.jpg_640x640.jpg

Jedna bardzo doświadczona osoba napisała mi, że ta kamera ma wiele diod małej mocy i daje rozproszoną wiązkę, więc można w nią bezpiecznie w nocy patrzeć z metra, ale jednak chciałbym upewnić się i poznać zdanie większej liczby osób, które mogą coś więcej wiedzieć.

Czy to bezpieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagranie zostało zrobione przy jasnym niebie więc się nim tak nie sugeruj :)

Do nagrań w nocy wystarczy kamera bez filtru podczerwieni (zweryfikujesz to migając pilotem od TV w obiektyw) i dioda świecąca w tym paśmie. Diody 840-850nm widać gołym okiem jako wyraźnie widoczne czerwone punkciki. Diody z pasma >920nm już trudniej wypatrzeć, ale w całkowitych ciemnościach też widać. Z kolei im niższa długość fali, tym większy zasięg. Monitoring wizyjny lepiej robić diodami < 850nm, do szpiegowania kotka można wziąć 940nm, a do szpiegowania kompletnie incognito najlepiej wziąć prawdziwą kamerę na podczerwień :)

Bezpieczeństwo... zwykłe są bezpieczne, nie trzeba ich omijać metrowym łukiem. Niebezpieczne są diody laserowe w tym paśmie ze względu na niewidoczność wiązki. Dlatego nie należy dawać dzieciom odtwarzaczy CD do zabawy :)

Ze względów wydajnościowych lepiej kupić jedną diodę 5W niż kilka małych. Do tego obowiązkowo przetwornica z ograniczeniem prądu, żadnych rezystorów.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz tym nagrywać siebie i przedmioty w niewielkiej odległości to ok. Ale kamera widzi tyle, ile sobie oświetli diodami, na dalszym dystansie jest ślepa. Oczywiście nie ma tu żadnych obaw o bezpieczeństwo, możesz sobie taką diodę do oka wsadzić i nie będzie to miało znaczenia :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

Jeśli chcesz tym nagrywać siebie i przedmioty w niewielkiej odległości to ok. Ale kamera widzi tyle, ile sobie oświetli diodami, na dalszym dystansie jest ślepa. Oczywiście nie ma tu żadnych obaw o bezpieczeństwo, możesz sobie taką diodę do oka wsadzić i nie będzie to miało znaczenia :)

Dokładnie o nagrywanie siebie mi chodziło, gadanie do kamery/fotopułapki z wieloma małymi diodami z odległości wyciągniętej ręki na przykład :) Okej, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, weterest napisał:

Dokładnie o nagrywanie siebie mi chodziło, gadanie do kamery/fotopułapki z wieloma małymi diodami z odległości wyciągniętej ręki na przykład :) Okej, dzięki!

 

9 godzin temu, weterest napisał:

Dokładnie o nagrywanie siebie mi chodziło, gadanie do kamery/fotopułapki z wieloma małymi diodami z odległości wyciągniętej ręki na przykład :) Okej, dzięki!

Ale to w dzień ta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś fotopułapkę. Zasilałem ją zewnętrznym akumulatorem o większej pojemności niż dedykowane baterie bo szybko siadały i diody IR słabo świeciły. Nagrywałem kąpiące się dziki w lesie w grzęzawiskach, o każdym ruchu byłem powiadamiany zdjęciem na telefon. Fajna sprawa. Pamiętaj ,ze oczy w oświetleniu IR wyglądają koszmarnie.

W przypadku niezadowolenia z diod IR tych montowanych w kamerce można dodatkowo doświetlić scenę zewnętrznym oświetleniem IR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dalej od oświetlacza , tym mniejsza ilość światła , to co blisko, będzie miało za dużo światła (będzie przepalone ) , to co daleko będzie za ciemno . Jakby oświetlił równomiernie to wtedy powinno być widać dobrze , ale technicznie jak to zrobić ? Tu widać pracę automatyki kamery i oświetlacza IR

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.