Skocz do zawartości

Sky Watcher EQ5 pro SynScan GoTo


Millie

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, Piotr4d napisał:

 Następnie korzystając z apki na telefon, albo np. z http://myastroimages.com/Polar_FinderScope/ , 

Polecam aplikację SAM Console, gdzie jest funkcja polar clock utility. Wygląd lunetki jest identyczny z tą w montażu, a co ważne aplikacja wyświetla również liczbowo pozycję, na której powinna być polarna. Nie znalazłem żadnej innej aplikacji, która by podawała tą wartość, co jest dla mnie niezrozumiałe (wszyscy podają tylko kąt godzinny, który jest zbędny gdy mamy lunetkę ze skalą "tarczy zegara").  

8 minut temu, Millie napisał:

Na czym ona polega?

Chodzi o kalibrację goto, czyli procedura celowaniu na 3 gwiazdy. Przeczytaj dwukrotnie linkowaną tu instrukcję... 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Majchror napisał:

ta aplikacja jest na telefon, jak mam to przystawić do lunetki ?

 Nic nie przystawiasz. Sprawdzasz, na której godzinie jest polarna w aplikacji i w takie miejsce ustawiasz ją w lunetce. Od tego masz skalę z godzinami w lunetce.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

Polecam aplikację SAM Console, gdzie jest funkcja polar clock utility. 

Super. Dziękuję. 

 

8 minut temu, MateuszW napisał:

Chodzi o kalibrację goto, czyli procedura celowaniu na 3 gwiazdy. Przeczytaj dwukrotnie linkowaną tu instrukcję... 

Narazie czytałam tylko o trybie 'Easy Tracking Mode' i chyba narazie zacznę od tego. 

Mam tylko jeszcze takie pytanie: co ustawić na skali R.A przed uruchomieniem SynScan? Bieżący czas lokalny czy H.A tak jak na wcześniej tu podanym filmiku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Millie napisał:

Mam tylko jeszcze takie pytanie: co ustawić na skali R.A przed uruchomieniem SynScan?

W przypadku posiadania twojego modelu lunetki te skalę nie mają już żadnego zastosowania. Do celowania na obiekty są za mało precyzyjne, a zresztą od tego masz GoTo. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o tych skalach, bo ich przydatność jest wątpliwa.  Montaż powinien zaczynać i kończyć pracę w pozycji home/park, jak Ty to nazwałeś w "pozycji wyjściowej". Pierścienie ewentualnie mogą się przydać do wyznaczenia/ utrwalenia pozycji osi RA i DEC względem nieruchomego korpusu montażu, innymi słowy w celu  łatwego odtworzenia pozycji park.

Edytowane przez Piotr4d
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znów mam problem ale tym razem z pilotem SynScan. Mianowicie po włączeniu wprowadzam wszystkie dane a kiedy pojawia się komunikat 'Begin Alignment' wybieram 'NO' żeby obsługiwać teleskop w trybie 'Easy Tracking Mode' i wtedy pojawia się menu z opcjami -set up, -utility function, -object list. Nie wiem czy powinnam jeszcze coś zrobić w tych ustawieniach bo kiedy je omijam i wciaskam przyciski kierunkowe żeby sterować teleskopem to pokazuje się komunikat 'Initializing...' ale nic się nie dzieje. Co robię źle?:ermm:

 

Edit:

Dalej z opcji 'Set up wybieram 'Tracking' potem 'Lunar' - słychać cichą pracę silnika. Wracam do menu, przyciskiem RATE wybieram szybkość 1. Potem wciskam przycisk kierunkowy pokazuje się 'Initializing...' i nic a na pilocie wyświetla się to co na samym początku czyli dane oprogramowania a praca silniczka ustaje. :hmm:

Edytowane przez Millie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze ze po wybraniu opcji nakierowania na księżyc z 'object list' wyświetla się komunikat 'slewing' a potem 'Initializing' ale znów nic się nie dzieje. Wszystko podłączone jest tak jak trzeba. Zastanawiam się czy może to być wina zasilacza. W sumie połączyłam 12V tak jak wymagane ale jest to zasilacz z wymiennym końcówkami więc może coś nie łączy lub za mało przekazuje mocy? Już nie wiem co mam poprawić. :ermm::help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Wygląda jakby się zresetował. Ale co się dzieje potem i co robią silniki? 

Ile amperow ma zasilacz? Stawiał bym na zabezpieczenie przed przeciążeniem zbyt słabego zasilacza. 

Po komunikacie 'initializing' słychać takie ciche pyknięcie w silniku jakby miało coś się ruszyć ale teleskop ani drgnie. Potem na pilocie wyświetla się 'SynScan Version 04.39.04' tak jak zaraz po włączeniu zasilania. Na dodatek praca silniczka ktora załącza się po wybraniu prędkości prowadzenia np. 'Lunar Rate' ustaje. Zasilacz wygląda tak jak na zdjęciu.

20190416_122417.jpg

Edytowane przez Millie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Przemo23 napisał:

Również stawiał bym na zasilacz, ale sprawdź jeszcze czy nie "lata" wtyczka w gnieździe zasilania - w moim montażu (heq5) tak było i co chwilę się resetował.

No właśnie jest troszkę luźna bo to zasilacz z wymiennymi końcówkami. Wybiorę się na miasto w poszukiwaniu czegoś lepszego. Dziękuję za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MateuszW napisał:

Potrzebujesz minimum 2A, a nie marne 0,6A jak teraz. Optymalnie możesz kupić 2,5A jak będzie. Montaż się po prostu resetuje bo zasilacz się wyłącza z powodu przeciążenia. 

12V, 4A może być czy za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.