Jump to content

Recommended Posts

Fajne ujęcia. Gratuluję orientacji w terenie, a raczej przestrzeni. 

Ale ekstra przeżycie :) Pewnie nie potrafiłbym wysiedzieć z wrażenia :) Gratulacje! Mega zdjęcia!

Dzięki takiej fotorelacji z dokładnym opisem widać jak na dłoni, że dalekie obserwacje z obiektów latających (samolotów czy dronów) nie mają najmniejszego sensu. Oczywiście wcześniejsze stwierdzenie nie ujmuje niczego z piękna powyższych zdjęć, wręcz odwrotnie, powinny być pokazywane jako doskonały sztandarowy przykład.

Super zdjęcia, gdybyś jeszcze podał jakimi ogniskowymi je robiłeś, pozostałe parametry to pewnie załatwiała automatyka.

Posted (edited)

Super zdjęcia i opisy. Warto pooglądać :)Nie bardzo rozumiem natomiast dlaczego takie obserwacje nie mają sensu...???? Może ktoś z bawiących się w te klocki wyjaśnić? Czy tylko dlatego że nie stoisz na wieży tylko siedzisz w samolocie i nie masz gruntu pod nogami?

Edited by wessel
  • Like 1

Chodzi chyba o to, że można iść dalej i robić DO z SR-71 Blackbird a dalej z satelit. Zasięg bez ograniczeń praktycznie. 

DO sens jednak ma tylko z gruntu. Choć kiedyś może będą wieżowce 10km ... :P

• Like 1

57 minut temu, wessel napisał:

Super zdjęcia i opisy. Warto pooglądać :)Nie bardzo rozumiem natomiast dlaczego takie obserwacje nie mają sensu...???? Może ktoś z bawiących się w te klocki wyjaśnić? Czy tylko dlatego że nie stoisz na wieży tylko siedzisz w samolocie i nie masz gruntu pod nogami?

Dobrze myślisz, już wyjaśniam. Nie chodzi o to, że takie obserwacje nie mają sensu - mają. Chodzi o to, że nazywanie ich dalekimi obserwacjami nie jest uprawnione,bo są to fotografie lotnicze. Dlatego, że w dalekich obserwacjach zawsze jest punkt obserwowany i obserwacji. Jeden i drugi znajduje się na powierzchni terenu. Gdyby to rozpatrywać inaczej to każde zdjęcie astronomiczne musiało by być z automatu daleką obserwacją.

Dla przykładu:

Daleka obserwacją nie jest obserwacja Księżyca z mojego ogródka bo Księżyc nie jest częścią naszej planety i leży poza atmosferą Ziemi.

Zdjęcie Himalajów z samolotu na wysokości 10 km też nie jest daleką obserwacją bo teoretycznie z jednego punktu na dodatek nie w terenie tylko w powietrzu mogę uzyskiwać wysokości jakie mi się podoba. Chce zobaczyć więcej to unoszę się jeszcze 1 km do góry i widzę dalej.

Żeby nie zanudzać to może Wikipedia wyjaśni więcej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalekie_obserwacje

Bezproblemowo łapie GPS w telefonie podczas lotu. Pobieram wcześniej insertujący mnie rejon mapami offline i można dokładnie monitorować wszystkie obiekty za oknem.

Super, dzięki za rozjaśnienie umysłu :)

Tatry w chmurach, Babia Góra w środku i Pilsko w czasie podchodzenia do lądowania na Okęcie. gdzieś w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego.

_MG_3019a.jpg

Zrobione 2012_11_17 w czasie powrotu z wyprawy zaćmieniowej do Australii ( chyba już kiedyś wrzucałem tę fotkę ).

W czasie lotu do Singapuru wypatrywałem Himalajów, niestety w nocy było to prawie niemożliwe, a lecieliśmy wtedy nad Kabulem. Granica między Pakistanem a Indiami prezentowała się świetnie, jak autostrada. :)

• Like 2

Posted (edited)
7 godzin temu, wessel napisał:

Istotną sprawą jest też ilość zanieczyszczeń na takich wysokościach. Nie jest tajemnicą, że różnica w tej kwestii pomiędzy wysokością przelotową samolotów, a poziomem gruntu jest istotna. Chris Hadfield gdyby tylko chciał, to mógłby każdego dnia cykać takie dalekie obserwacje pod kątem dystansu, że wszystkie inne razem wzięte byłyby funta kłaków warte :) To kolejny powód dla którego nie ma najmniejszego sensu wrzucanie fotografii lotniczej i dalekich obserwacji do jednego worka.

Edited by Czarny

11 godzin temu, kompas napisał:

Super zdjęcia, gdybyś jeszcze podał jakimi ogniskowymi je robiłeś, pozostałe parametry to pewnie załatwiała automatyka.

Zdjęcie nocne to 18mm i ISO 4000 (Nikond D500, APS-C). Zdjęcia Himalajów robiłem ogniskowymi od 40mm dla szerszych kadrów do 170-200mm dla zbliżeń na Everest i Kanczendzongę. Pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedź, sporo mi ona rozjaśniła i sądzę że nie tylko mnie. Pozdrawiam.

Wspaniała fotorelacja, pasjonujący temat i lekkość pióra (klawiatury?) gratz