Skocz do zawartości

problem z USB 3.0 w ASI071


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z kamerą ASI 071 MC-Cool Color.

Kamera powinna łączyć się w standardzie USB 3.0, jednak łączy się raz tak jak powinna, a raz w standardzie USB 2.0. Robiłem testy na dwóch komputerach, z dwoma różnymi przewodami ( jeden fabryczny ok 1,5m, drugi 5m ). Wyniki wydają się być losowe. Trudno znaleźć jakąś zależność, od czego zależy połączenie w 2.0 a 3.0.

Może ktoś z was miał już podobny problem i go rozwiązał?

Kamera posiada HUB USB, można podłączyć do niej 2 urządzenia USB 2.0. HUB działa ( choć czasem na nim też wyskoczy błąd i nie może rozpoznać np kamery do guide ). 

Bez znaczenia czy podłączam jedynie kamerę, czy poprzez HUB w niej zabudowany, jeszcze inne urządzenia.

Sprawdzałem sterowniki portu USB w komputerach, są ok .

Sprawdzałem na różnych portach USB3.0 - wszędzie to samo.

Sprawdzałem soft kamery i sterownik ASCOM - też wszystko w porządku. Nawet na próbę zainstalowałem poprzednią wersję sterowników - nic to nie dało.

System Win10 64bit. Zaktualizowany. Poza tym komputery chodzą stabilnie, wszystko gra.

 

Idealnie by było mieć wgląd do protokołów połączenia w takim porcie... Zobaczyć co tam się faktycznie dzieje, no ale to Windows. 

Nieee, na Linuxa nie zmienię systemu ;)

 

pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marcinos napisał:

Idealnie by było mieć wgląd do protokołów połączenia w takim porcie... Zobaczyć co tam się faktycznie dzieje, no ale to Windows.

Ależ żaden problem :) Instalujesz program WireShark i jest wgląd. Możesz podejrzeć wszystkie pakiety USB, jakie są przesyłane. Jednakże musiałbyś raczej sporo nad tym posiedzieć, żeby cokolwiek zrozumieć. Mi się nie udało wyciągnąć nic sensownego :)

 

Skoro problem występuje w różnych komputerach, to wskazuje na winę kamery. Idealnie by było przetestować inną kamerę, no ale skąd ją wziąć. Potencjalnie może to być problem sprzętowy kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak by było idealnie aby sprawdzić drugą kamerę ASI 071. Ale może ktoś ma taką i się wypowie jak jego sztuka się łączy. 

 

Dodam jeszcze , że inne urządzenia USB 3.0 ( jak dysk zewnętrzny, pendrive ) łączą się zawsze w 3.0 .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło mi się widzieć na własne oczy jak na Windows 10 wariowała Asi1600 ....  problemowe okazały się nie sterowniki do kamery a sterowniki obsługujące hosta usb 3.0 w komputerze .

I to nie nawet chodzi o sam komputer tylko o Windows-a 10 .... one mają coś za przeproszeniem posrane sterowniki i domyśłnie zawsze do obsługi USB używane są właśnie systemowe.

A co do kabli .... USB 3.0 nie jest stworzone do kabli powyżej 2 metrów ... są one w sprzedaży ale z własnego doświadczenia nie zakupie nigdy dłuższego jak 1,5 metra ;)  tylko takie "chodzą" stabilnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, komprez napisał:

Zdarzyło mi się widzieć na własne oczy jak na Windows 10 wariowała Asi1600 ....  problemowe okazały się nie sterowniki do kamery a sterowniki obsługujące hosta usb 3.0 w komputerze .

I to nie nawet chodzi o sam komputer tylko o Windows-a 10 .... one mają coś za przeproszeniem posrane sterowniki i domyśłnie zawsze do obsługi USB używane są właśnie systemowe.

A co do kabli .... USB 3.0 nie jest stworzone do kabli powyżej 2 metrów ... są one w sprzedaży ale z własnego doświadczenia nie zakupie nigdy dłuższego jak 1,5 metra ;)  tylko takie "chodzą" stabilnie

To jest jakaś nowa idea na rozwiązanie problemu. Komputer Toughbook CF-53 oryginalnie był na Win7, jednak sprzedawca zaproponował mi go z systemem Win10.

Widzę, że trzeba będzie zrobić downgrade.

Odnośnie długości przewodu USB 3.0 to już sotkałem się z opiniami że przesadziłem z tą długością 5m. Choć nie wydaje się to meritum sprawy bo na krótkim przewodzie jest ten sam efekt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się na razie kablem. Jeśli masz wątpliwości użyj firmowego 1,5m.

Kiedyś opisywałem na forum problemy wynikające z "niedogadywania się" układów nadajnika i odbiornika właśnie z powodu sterowników. Obawiam się, że Panasonic może być przyczyną kłopotów. Używamy w pracy kilku takich ruggedyzowanych zabawek (inne modele) i zdarzają się im wpadki związane z funkcjonowaniem sterowników. Zobacz pod adresem http://www.panasonic.com/business/iframes/toughbook-computer-support-search-downloads.asp ile masz różnych aktualizacji. Ankiety nie musisz wypełniać całej to otrzymasz listę zmian do wszystkich wersji laptopa z tego modelu.

 

Masz dwie opcje - sterowniki natywne v3.0.0.5 i sterowniki ASCOM v1.0.3.23 więc teoretycznie są dwie niezależnie programowo ścieżki po stronie sterowania kamery.

Sprawdź, czy masz certyfikowane sterowniki USB 3.0 do swojego chipsetu i czy jest zainstalowany pakiet sterowników od całego chipsetu.

W komputerze wyłącz wszelkie zarządzanie energią USB  i korzystaj z zasilania sieciowego.

Nie podłączaj urządzeń do HUBa w kamerze.

 

Kamera za każdym razem powinna zgłosić się jako USB 3.0.

 

Przy kłopotach z wyrejestrowywaniem się kamery z systemu lub utratą danych sprawdź jaki wpływ mają ustawienia USBtraffic - graniczne ustawienia są silne zależne od współpracy urządzeń ze sobą.

 

Dopiero jak na tym etapie osiągniesz sukces można iść dalej.

 

Korzystam z ASI178, ASI183, QHY163 na dwóch komputerach (Dell, Lenovo) - co prawda to inne kamery ale komputery oba na Windows 10, przy jednym kabel USB 3m, przy drugim kabel USB 5m. Wszystko działa bez zarzutu nawet na pełnych transferach kamery. Bardzo pomocny przy badaniu wydajności był dla mnie FireCapture, w którym stosunkowo łatwo na bieżąco można zmieniać ustawienia.

Edytowane przez RMK
Dodałem łącze do sterowników
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczne problemy z moją Asiką 1600 na laptopie HP win7 z i5. 

W moim przypadku rozwiązanie okazało się banalne. Mianowicie, jeśli laptop jest zasilany z zasilacza sieciowego w momencie  kiedy podłączam kamerę z całym setupem do laptopa, to zawsze mam USB 3 :), na baterii jest totalna loteria. Przy czym po podłączeniu USB, zasilacz mogą odłączyć i nia ma to wpływu na tryb USB i transfer.

Podejrzewam, że USB w zależności od źródła zasilania laptop pracuje w różnych trybach oszczędzania energii.  Laptop (system operacyjny) pracując na baterii wybiera wyższy tryb oszczędzania energii, co finalnie skutkuje totalnym brakiem powtarzalności w negocjacji szybkości USB. 

Na zasilaczu nie ma tego problemu.

Taka moja teoria.:mr.green:

Podkreślam, u mnie to działa z 100% skutecznością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki Panowie za odpowiedzi :Beer:

 

Po wielu testach finalnie powód okazał się bardzo prozaiczny...

 

Zanim znalazłem przycznynę byłem z komputerem w serwisie, na drugiej sztuce identyczne objawy. Więc może to wina systemu ? Przeinstalowanie systemu na Win7 nic nie zmieniło, dalej łączył się losowo w USB2.0 lub 3.0. Finalnie serwisant znalazł jakiś kabel USB3.0 z drukarki dł 3m. Taki zwykły za 15 zł i ... zadziałało. :Lighten: Przewód zanabyłem drogą kupna i służy :D

Potwierdziła się teza, że przewód USB 3.0 dł 5m jest za długi i są na nim zbyt duże straty sygnału aby utworzył stabilne połączenie. Drugi przewód 1,5m który miałem od początku z kamerą prawdopodobnie jest uszkodzony. Całość zajeła bagatela tydzień czasu. :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcinos napisał:

Potwierdziła się teza, że przewód USB 3.0 dł 5m jest za długi i są na nim zbyt duże straty sygnału aby utworzył stabilne połączenie.

Nie jest to prawda dla każdego kabla 5m, ale dla wielu na pewno. Ja mam kabel 5m do Chameleona3 i działa bez zarzutu na USB3.

Myślę że czasami kabel to kwestia szczęścia. Miałem problemy ze stabilnością na jednym z kabli dołączonych do ASI, natomiast drugi zestawowy od innego modelu pracował idealnie - brak logiki, czysta loteria :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.