Skocz do zawartości

Jaki teleskop DS polecacie?


Trapper

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! 

 

Jestem zainteresowany kupnem teleskopu DS w cenie do 1500 złotych. Fajnie gdyby był mobilny ale wiem, że nie można mieć wszystkiego. Poniżej podam moje warunki mieszkalne. 

 

-Kamienica 2 piętro (przed moim oknem jest ogród ale bardzo zaniedbany. Mowie pod wzgledem widoku z okna).

-Jedna latarnia

-27 centymetrowy parapet... Jak cos to dam jakies krzyslo itd. 

 

Chciałbym na teleskopie dostrzec jakieś mgławice w przynajmniej trochę ostre widoki planet takich jak Saturn. Może będę robił obserwacje dla szkoły na ocenę więc żeby to był właśnie DS. 

 

P.S Mam piękny ogródek na wsi więc mógłbym tam CZASAMI jeździć. Dlatego też właśnie zależy mi na mobilności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Trapper napisał:

O proszę... Nie wiedziałem. Jest to Bytom. Smog jest czasami i mniejszy niz w Katowicach. Ogrodek jest na Dolnośląskim więc tam o powietrze sie nie martwie (o ile o to chodzi). 

Chodzi głównie o zaświetlenie, w Bytomiu jest jednak spore, aby oglądać galaktyki, mgławice itp, musiał byś uciec 10-20 km na północ. Niemniej jakieś zarysy jaśniejszych obiektów będą widoczne, najlepiej w tym DS--gronie wypadną jasne gromady gwiazd.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, PiotrTheUniverse napisał:

Chodzi głównie o zaświetlenie, w Bytomiu jest jednak spore, aby oglądać galaktyki, mgławice itp, musiał byś uciec 10-20 km na północ. Niemniej jakieś zarysy jaśniejszych obiektów będą widoczne, najlepiej w tym DS--gronie wypadną jasne gromady gwiazd.

Na północ?, po co?aby mieć łunę miasta centralnie na stronie obserwacyjnej?.

Nie wiem jak inni ale ja wyznaję zasadę aby łuna była na Północy, dlatego uciekam na Południe od miasta, ewentualnie Wschód/Zachód gdzie jest wolne Południe.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wampum napisał:

Na północ?, po co?aby mieć łunę miasta centralnie na stronie obserwacyjnej?.

Nie wiem jak inni ale ja wyznaję zasadę aby łuna była na Północy, dlatego uciekam na Południe od miasta, ewentualnie Wschód/Zachód gdzie jest wolne Południe.

Hehe, tylko popatrz na Ślunsk - tam nie uciekniesz, no chyba, ze mówimy o dalekiej wycieczce, ale i tak lepsze niebo bedzie na północ przy podobnej odleglosci. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek najlepsza jest lornetka, pozwala nauczyć się obserwacji i nieba

Zapewnia mobilność i spore możliwości. Jeśli bardzo chcesz dużą lornetę, to może być np. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_266&products_id=347&lunety=Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 25x100

Do tego statyw foto i zobaczysz kosmos. 

Aha, nie zapomnij o : atlasie nieba, obrotowej mapie nieba, czerwonej lampce czołowej i ciepłych kalesonach. 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepodważalnym, najlepszym wyborem na pierwszy teleskop, który posłuży na dłużej, a dla niektórych to docelowy sprzęt jest  Dobson SW lub GSO 200/1200.Jest to sprzęt uniwersalny nie wymagający zbytnio drogich okularów spisujący się świetnie podczas obserwacji planet oraz słabszych obiektów. Na ten temat napisano już wiele, wystarczy poczytać

Edytowane przez krzysiek81
  • Dziękuję 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.