Skocz do zawartości

Ostrzenie w refraktorze bez skracania tuby


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Uparłem się , by nasadka bino Max Bright ostrzyła mi z refraktorkiem  TS 102 / f.7  https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4964_TS-Optics-ED-102mm-f-7-Refractor-Telescope-with-2-5--R-P-focuser.html  bez  korektora i bez skracania wyciągu. Zachęcił mnie do tego fakt,

że przy wstępnej przymiarce stwierdziłem, że potrzebuję skrócić drogę optyczną TYLKO o ok. 7 - 8 mm !!!    Któregoś dnia powiedziałem sobie eureka - i do dzieła !

 

Wykręciłem końcówkę wyciągu, taki pierścień, w którym z jednej strony jest zainstalowany clamping ring  a z drugiej - wytoczony gwint do połączenia z rurą wyciągu.

Ten pierścień blokowany jest ( na wszelki wypadek ) trzema maleńkimi śrubkami imbusowymi ; Czesi na nie mówią ( fonetycznie)  czerwiki , inaczej robaczki.

 

Mechanika poprosiłem, by dorobil mi analogiczny pierścień, ale ubrał metalu z obu stron, ile tylko jest to możliwe - w porównaniu z oryginałem., Słowo stało się ciałem,

fotka porównawcza nizej :

 

Wkręciłem nowy pierścień do wyciągu , wsunąłem nasadkę i z napięciem zakładałem kolejne parki okularów, ileż to będę miał jeszcze rezerwy do ewentualnego wsunięcia      Pierwsza parka - pentaxy xf 8,5 mm , potem sw ultra wide 15 mm ...

Hurra , w obu przypadkach miałem jeszcze cca 2 mm luzu do wykorzystania ; ostrzyłem na Słońce , bo Księżyc zbliża się do nowiu.

No i przyszła kolej na trzecią parkę , meade hd60 25 mm - a tu niespodzianka !!!  Ostrzy , ale bez jakiejkolwiek rezerwy , na styk !  Wiedziałem o tym, że różnie jest z tymi

okularami odnosnie punktu ostrzenia , kolega miał inne parki i wszystkie - dla odmiany - ostrzyły nawet z większą rezerwą niż 2 mm. 

 

Zaznaczam, że wszystkie te uwagi , pomiary i wyniki - odnoszą się do nasadki bino Max Bright  i kątówki Baadera w systemie T2/T2 , która to kątówka ma krótką

drogę optyczną  !!!

 

Problem może natomiast zaistnieć, gdy ktoś zapomni okulary.  Trzeba będzie zmienić punkt ogniskowania, wsunąć o milimetr czy dwa - klapa !  Korekta wyciągu na przypadek

że obserwator zapomni czy zdejmie okulary - rządzi się następującym wzorem :  KOREKTA ( mm )  = D x  F do kwadratu / 1000 , gdzie D = dioptrie, F = ognisko okularu.

Pozostaje wyjaśnić, w którą stronę robić korektę , bo, te dioptrie mogą być + ( nadwzroczność )  i - ( krótkowzroczność ) . Skleroza, zapomniałem, może ktoś bystrzejszy wydedukuje !

Oczywiście problem można sobie rozwiązać w inny sposób. Pozbyć się niewygodnych a kupić inne, wcześniej upewniwszy się, że nie będą " na styk "

Dalsze "odchudzanie" pierścienia już mnie nie rajcuje, byłoby to troszkę wbrew funkcjonalności i trwałości .

DSC02869.JPG

DSC03000.JPG

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.