Skocz do zawartości

Jaki budżetowy rejestrator obrazu - stan na 2019r


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

po zakupie montażu HEQ5 pozwalającego naświetlać klatki przez dłuższy czas z przykrością muszę stwierdzić, że mój obecny aparat który robi piękne zdjęcia w dzień i nawet ładne Księżyca do DSów w ogóle się nie nadaje, dlatego zastanawiam się co kupić do rejestracji obrazu. Przez budżetowy man na myśli ok 1.000 zł +- trochę :)  Jeszcze parę lat temu odpowiedź byłaby prosta budżetowy czyli Canon 350D - 450D,  ale wraz z postępem technologicznym może to się zmieniło.

Pewnie nie tylko ja się nad tym zastanawiam, a że wolę uczyć się na czyichś błędach niż swoich  chętnie wysłucham  jeśli ktoś ma coś do powiedzenia (napisania) w tej sprawie. Zastanawiam się nad kolorowym rejestratorem - jakimś tanim Canonem choć nie wiem jakim, ale może Nikon lub kamerka kolorowa. Póki co nie chciałbym robić zdjęć z kompa

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez flattener z matrycą APS-C, to słabo będzie. 

A co do rejestratora, szukaj np. Canona z 18Mpix matrycą. Jest kilka modeli na rynku wtórnym z tą matrycą, które (uproszczenie) różnią się obudową i  funkcjami dziennego foto. Przez co i jest spory rozrzut cenowy, choć matryca ta sama. 

NIKONów nie znam, może koledzy pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2019 o 23:30, Piotr4d napisał:

Bez flattener z matrycą APS-C, to słabo będzie. 

A co do rejestratora, szukaj np. Canona z 18Mpix matrycą. Jest kilka modeli na rynku wtórnym z tą matrycą, które (uproszczenie) różnią się obudową i  funkcjami dziennego foto. Przez co i jest spory rozrzut cenowy, choć matryca ta sama. 

NIKONów nie znam, może koledzy pomogą.

Z tego co napisałeś to 1300D by wystarczył :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzędziel napisał:

Jak masz na oku to bierz, spokojnie wystarczy, tylko odkładaj na reduktor/flattener. Bez tego tylko środek pola będziesz miał ostry.

nie taki był zamysł założenia tego wątku :),  ale skoro już mowa o reduktorach ogniskowych i odezwał się tak doświadczony użytkownik EDka 80 to dopytam czy jest sens kupować reduktory innych firm czy tylko oryginalny  flattenera 0,85 pod EDka. Jeśli inne też się bardzo dobrze sprawdzają to jakie ?

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyżby już  wszyscy fotografowali tylko kamerkami za minimum 5000 zł i nikt nie robił zdjęć aparatem, a Ci co robili się do tego nie przyznają :)  czy też postęp w astrokamerkach zdeklasował aparaty i nie ma co sobie nimi zajmować głowy :) 

Być może kiedyś będę robił foto z pomocą laptopa, ale z uwagi na brak prądu przy ciemnych miejscach w okolicy   i niechęć do kabli chcę ograniczyć się  w kwestii prądu do napędu montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka kamerka jak sbig 2000xcm która konstrukcyjnie jest starsza, ale ma chłodzenie, wbudowany chip do guidowania i przy ed80 nie potrzebny jest flattener/reduktor. Jedną kamerą załatwiasz zbieranie materiału i guiding. Ograniczenia to rozdzielczość, ale można podpatrzeć ile pięknych zdjęć powstało z jej  udziałem

https://www.astrobin.com/search/?q=SBIG ST-2000XCM

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

okres jasnych nocy i wakacji się skończył :)  Rozmyślałem nawet zakup kamerki, ale w czasie zlotów nie dane mi było zapoznać się z tematyką kamer, złączek itp dlatego wracam do koncepcji aparatu do mojego zestawu ED80+HEQ5.

Model Canona 6D póki co sobie odpuszcza. Mam pytanie odnośnie nowszej matrycy 24.2 Megowej. Jaka jest różnica w zastosowaniu astro pomiędzy sprawdzonymi 18M. Teoretycznie mniejszy pixel 3,7 um da więcej szczegółów ale i złapie mniej światła niż 4,3 w 18 megowej matrycy. Tyle teoria, ale jak to się w praktyce? Widział kilka osób ma modele 750D i 200D Może ktoś robił zdjęcia matrycami 18 M i 24 i ma rozeznanie w różnicach w praktyce.

 

 

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, krzkrz napisał:

Model Canona 6D póki co sobie odpuszcza. Mam pytanie odnośnie nowszej matrycy 24.2 Megowej. Jaka jest różnica w zastosowaniu astro pomiędzy sprawdzonymi 18M. Teoretycznie mniejszy pixel 3,7 um da więcej szczegółów ale i złapie mniej światła niż 4,3 w 18 megowej matrycy. Tyle teoria, ale jak to się w praktyce? Widział kilka osób ma modele 750D i 200D Może ktoś robił zdjęcia matrycami 18 M i 24 i ma rozeznanie w różnicach w praktyce.

W praktyce trzeba sprawdzić, jaki jest szum tych matryc w testach i to odpowie, czy warto iść w drobniejszą, ale nowszą. Bo im nowsza, tym technologicznie powinna być lepsza.

Pełne klatki pod teleskop odpuść od razu - one tylko do dobrych obiektywów się nadają.

W dniu 15.04.2019 o 20:53, krzkrz napisał:

czyżby już  wszyscy fotografowali tylko kamerkami za minimum 5000 zł i nikt nie robił zdjęć aparatem, a Ci co robili się do tego nie przyznają :)  czy też postęp w astrokamerkach zdeklasował aparaty i nie ma co sobie nimi zajmować głowy :) 

Generalnie postęp w aparatach jest równie szybki jak nie szybszy, niż w kamerach :) Kamera zawsze wygra obecnością chłodzenia i możliwością wersji mono, ale poza tym aparaty nie mają nic do powstydzenia. Współczesne modele lustrzanek to zupełnie inny świat, niż 10 letnie starocie. Osobiście robię sporo astrofoto lustrzanką, ale tylko teleobiektywami, natomiast teleskopy zostawiam dla kamer. Ale wiele nie pomogę, bo jestem w świecie Nikona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mowa o aparacie to zdecydowanie canon 1100d modyfikowany pod astrofoto. Łączny koszt obstawiam poniżej 1k zł. 

Modyfikacja z instalacją filtra baadera który blokuje podczerwien rozwalajaca gwiazdki. Nie daj się nabrać na to że ten filtr jest niepotrzebny. 

 

Co do optyki to ed80 z reduktorem tej samej firmy to kultowy, startowy setup. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2019 o 14:56, Tayson napisał:

 

Modyfikacja z instalacją filtra baadera który blokuje podczerwien rozwalajaca gwiazdki. Nie daj się nabrać na to że ten filtr jest niepotrzebny. 

 

Pytanie - czy ten filtr Baadera nie powoduje halo wokół gwiazd ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, M.M.M. napisał:

Pytanie - czy ten filtr Baadera nie powoduje halo wokół gwiazd ? 

Powoduje. Dlatego, jeśli tylko się da, należy go unikać. To, czy filtr jest wymagany, czy nie, zależy od kilku czynników, m.in tego, czy oryginalny filtr na matrycy to dwa osobne filtry(wymieniamy jeden i baader zbędny), czy jeden (baader niezbędny). Jeśli mamy dwa osobne filtry, to ten, który pozostawiamy, ma identyczną charakterystykę, jak Baader.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem krótko Canon 600D, ale kupiłem qhy8l, duży piksel, chłodzenie. I coz tego, że kolor :-) Złączka nie taka straszna, serwisastro.pl załatwi sprawę szybko i profesjonalnie. Flattener bolal, bo to 8 stowek, a używek nie ma. Kupiłem też filtr Ha i czekam na weekend, będzie pogoda, będą testy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.M.M. napisał:

Pytanie - czy ten filtr Baadera nie powoduje halo wokół gwiazd ? 

Halo to mniejszy problem (usuniesz je przeważnie kilkoma klikam w PS), jezeli nie mozesz ustawić ostrości dla luminancji. 

Dzieje się tak ponieważ nieblokowana (bez filtra) podczerwien rozwala gwiazdy. 

 

Z filtrami NB niebedzie problemu. Niestety rzadko korzysta się z waskopasmowek przy dslr.  Zerknij po ile są filtry typu clip, a ci się ich na razie odechce. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Tayson napisał:

Halo to mniejszy problem (usuniesz je przeważnie kilkoma klikam w PS), jezeli nie mozesz ustawić ostrości dla luminancji. 

Dzieje się tak ponieważ nieblokowana (bez filtra) podczerwien rozwala gwiazdy. 

Zewnętrzny filtr matrycy, którego się nie usuwa podczas modyfikacji również wycina podczerwień, tak samo, jak Baader. Baadera potrzeba, gdy matryca ma łączony filtr, który trzeba wywalić w całości (i w kilku innych przypadkach).

Brak Baadera nie oznacza wcale modyfikacji "full spectrum" (która jest bez sensu, w czym się zgadzamy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.