Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda super i tak też napewno działa.Jak jest ze stabilnoscia.Rura chyba sporo waży a i niski refraktor nie jest.Aż ciarki po plecach chodzą na myśl jakby to cudo miało się przewrócic .Oczywiscie gdyby ktoś potrącił.Ale duszę w tym widać. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie obejdzie się bez przeciwwagi ponieważ bez wyważenia całość minimalnie przechyla się na tą stronę (parę mm), na której jest refraktor i po obrocie w azymucie "wraca" jeżeli statyw nie ułoży się w nowym położeniu (najczęściej muszę mu "ręcznie pomóc" się ułożyć :) ).

Druga sprawa to hamulce. Narazie zastosowałem proste korki z teflonu z grafitem, które przy wkręcaniu w korpus naciskają na osie, ale efekt hamowania jest za słaby (zwłaszcza przy zmianie okularu z 1,25 na 2 cale, trzeba poprawić wyważenie w osi alt)

 

Jeśli chodzi o stabliność to robiłem próby zakręcając całością tak że zrobiło swobodnie parę obrotów wokół azymutu i jednocześnie wokół alt i nie widać było żeby to się choć trochę chciało wywracać, jak dorobię wyważenie to stabilność powinna jeszcze się poprawić

 

No cóż problemy wieku dziecięcego, które muszę rozwiązać :)

 

Tuba waży jakieś 12 kg + statyw z głowicą altazymut jakieś 15 kg. Przy największym powiększeniu jakiego używałem (180x) nie ma problemu z drganiami i prowadzeniem za obiektem. Myślę, że tak do 250x razy nie powinno być problemu

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ pięknie wygląda Twój rekraktor :brawo:

ale tak jakoś mam obawy o tego dovetaila, czy aby nie za cieńki przekrój?

on się nie ugina? może tylko na zdjęciu tak wyglada przez to boczne oświetlenie, że już lekko zgięty jest,

może pomyślł jednak o jakimś grubszym płaskowniku, te wszystkie wskaźniki wytrzymałości, moduły Younga i inne takie, na oko widać że to za mikre jest :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dovetail jest z płaskownika 10x40, na początku obawiałem się, że będzie za słaby ale jak narazie nie widzę żeby jakoś się wyginał, jak zrobię wyważenie i uporam się z hamulcami na osiach, wszystko będzie fertig to będę szukał kolejnych słabych ogniw i wpakuję tam ewentualnie 20x40 albo 20x50, jak będzie za słabe :)

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Bartolinii ..... pokazałem żonie zdjęcia twojego teleskopu a w szególności to zdjecie z wyciagiem to powiedziała ze mój refraktor wygląda jak popierdółka i ze zamiast ciągać ja po impezach, kinach ,teatrach to powinienem wiecej czasu spędzać w pracowni aby ulepszyć mój teleskop bo odstaje od normy...

... naczytała sie sky&telescope...

 

 

GRATULUJE skończenia teleskopu, bo powiem ci ze zacząłem wątpić że dokończysz projekt:) !!!!

Wyszło czadersko. Montaż też widze zrobiłeś , ja w moim odrazu zamontowałem solindną przeciwwagę bo jednak tuba swoje waży a dobrze wyważony obraca sie od dmuchniecia.

To teraz testy na zlocie :)))

 

 

P.S. A tak apropos to Witam sie ponownie ... znacie mnie jestem jak kometa krótkookresowa..co jakiś czas wracam z wygnania :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.