Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Bartolini gratuluje obiektywu, będzie z niego piękny refraktor.

Okazuje się że długość tubusa zależy od wielu czynników :

prawdziwej ogniskowej obiektywu, długości oprawy obiektywu, pierścienia

dystansowego, przejściówki między tubusem a wyciągiem, a przedewszystkim konstrukcji wyciągu i złączki kątowej.

NIE TNIJ RURY NA WYMIAR INNYCH REFRAKTORÓW.

... no chyba że masz dwie..i lubisz ciąć.... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą rurę kupię chyba tak ze 100 mm dłuższą niż wyszło z moich pomiarów, czyli około 800 mm.

Na przejściówkę pomiędzy tubusem, a wyciągiem liczę ok. 50 mm, korpus wyciągu bedzie miał około 100 mm długości. A propos diagonali, to 2" mają

bazę optyczną w granicach 100-125 mm z tego co mi poradził Janusz P.

Długość wysuwu wyciągu planuję w okolicach 180-200 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niestety dalej nie posiadam rury na tubus, zamierzam poszukać coś jutro we Wrocławiu

Jeśli chodzi o pierścień łączący tubus z oprawą obiektywu, to zamierzam zrobić coś takiego.

 

Z tym pierścieniem może być problem, nie wiem jak jest w 120-tce, z moich obliczeń wychodzi, że żeby nie winietował obrazu w obiektywie 152/1200 może mieć śrenicę wewnętrzną minimum ~141,5 mm, a gwint to M144x1,5. Wysokość zwoju to 1,3mm (nie uwzględniająć zaokrągleń r~0,1 skoku), więc rdzeń śruby ma średnicę 141,4 mm :o , a jak już wcześniej wspomniałeś gwintu w powietrzu nie da się wytoczyć.

Moim zdaniem średnica wewnętrzna tego pierścienia to maksymalnie 138 mm (przy zastosowaniu stali). Oznacza to że średnica skuteczna obiektywu zmiejszy się o ok. 3,5-4 mm.

W ogóle to coraz poważniej zastanawiam się nad przeróbką tej oprawy.

Dzisiaj odkręcę od niej celę i pomyślę coś nad ew. przeróbką.

pierscien_posredni_tubus_oprawa.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie jest dobre miejsce na to pyatnie, ale jednak zadam lamerskie pytanko:

Dlaczego nie myslicie powaznie o ażurowych konstrukcjach także w zastosowaniu do refraktorów? Dzisiejsze materiały chyba bezproblemowo gwarantuja dostateczną sztywność? A plusy? Chyba dużo np. to, że można taki refraktor rozmontować i łatwo przewieźć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyliczyłem, że przy zmiejszeniu średnicy skutecznej obiektywu 152mm o 2,5 mm

stracę 3,3% a ty przy 120mm 4,1%, swoją drogą to w orginałach występuje zapewne ten sam problem :mr.green:

 

Jeśli chodzi o "nowoczesne materiały" typu włókno węglowe (jakies kilkaset $ za kg), to są chyba trochę drogie :D . Poza tym na sztywności zyskujesz znacznie szybciej zwiększając przykroje niż moduł Younga.

 

Jeśli chodzi o konstrukcje prętowe a la "składane dobsony", to najlepiej wypadają z wytrzymałościowego punktu widzenia światłosilne, krępe (f5 i okolice) newtony. Newtony mają najcięższy element- lustro główne u dołu, z refraktorami, które mają ciężki obiektyw u góry jest lipa ponieważ:

 

- konstrukcja o mniejszej światłosile jest bardzej wiotka czyli dla refraktora f8-10

najlepiej byłoby zastosować proporcje takie jak dla konstrukcji o światłosile

np. f5 żeby zachować sztywność (kratownica jest sztywniejsza gdy wszystkie wymiary są do siebie bardziej zbliżone).

 

- dodatkowo, stosuje się do nich duże powiększenia bo to raczej sprzęt planetarny, więc wypada go zamocować na montażu paralaktycznym w środku masy tuby (wypada gdzieś na środku jej długości). W tym przypadku konstrukcja prętowa musiałaby wyglądać jak dwa składane newtony połączone tyłami (dwa razy wiecej prętów, połączeń, niedokładności ect.). Jeżeli chciałbyś mieć tylko jedną kratownicę to musiabyś dać jakieś duże przeciwwagi...

 

- newton ma wyciąg u góry a refraktor u dołu (jak patrzysz w niebo ;) ), więc

musisz go postawić na jakimś wysokim, solidnym statywie żeby nie obserwować zenitu na leżąco , który dla takiej armaty jak 152/1200 nie jest za bardzo przenośny. Można by skonstruować jakieś mocowanie

do przeszkód terenowych typu słupy (nie mylić ze słupami żywieckimi :D ), płoty, tylko muszą być na prawdę solidne trzeba by je znaleźć na miejscu obserwacji (drzewa odpadają) i żeby nie przeszkadzały w czasie obserwacji, czyli życzę szczęścia..

 

Jedyna składana konstrukcja w miarę optymalna dla refraktora, która przychodzi mi do głowy to coś takiego, niestety najprawdopodobniej przy każdym złożeniu trzeba by go kolimować. Z góry przpraszam forumowiczów za moją artystyczną wizję przekroju obiektywu achromatycznego (chyba że istnieje o takiej geometrii :) )

 

a propos mojego dziwnego avatara to nie miałem żadnego zdjęcia mojej skromnej osoby w formie elektronicznej, a przeglądałem jakieś zdjęcia mars roverów no i wrzuciłem cosik takiego. Jak znajdę jakieś zdjęcie mojej fizjonomi nadające się na avatar to zmienię żeby nie było tak anonimowo :D

składany_refraktor.JPG

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jedyna składana konstrukcja w miarę optymalna dla refraktora, która przychodzi mi do głowy to coś takiego, niestety najprawdopodobniej przy każdym złożeniu trzeba by go kolimować. Z góry przpraszam forumowiczów za moją artystyczną wizję przekroju obiektywu achromatycznego (chyba że istnieje o takiej geometrii  :)  )

(...)

 

Nie trzeba by bylo... :) Odkryles cos co araby odkryli ok 400 lat temu (teleskopowe lunety). Popatrz na ruskie lunetki turist (np. Turist3 20x50) to tanie calkiem niezle lunety. Nie rozkolimowuja sie przy skladaniu. Problematyczna jest waga takiego rozwiazania. Decydujac sie na teleskopowy teleskop (heh... :) ) dodasz sobie kolejnych kilogramow.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi głównie o to, żeby poszczególne elementy łączyć na gwint, a nie przez zaklinowanie jak w wiekszości takich konstrukcji. Arabowie 400 lat temu raczej nie mieli tokarek, :rolleyes: poza tym nie napisałem w moim poście "odkryłem!!!!"

Faktycznie taka tuba zyskuje na masie, ale ma bardziej foremne wymiary, możesz to wpakować np. do jakiejś torby, walizki. Tuba optyczna o długości ~1200mm może mieć po złożeniu jakieś ~500mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku kombinacje z oprawą nie zdadzą egzaminu. Mam rurę o zbyt małej średnicy. Jest to 130mm o grubości 2mm czyli średnica wewnętrzna to 126 mm. Średnica obiektywu to 127. Aby to zadziałało trzeba by pierścień nałożyć na rurę a nie wpuszczać go do środka ale wtedy mamy problem z przytwierdzeniem pierścienia do rury. Pozatym następna średnica rury to 150mm.

I mam już metr rury 130 i dwa 6cm plastry duraluminiowe na pierścienie.

 

Kombinuje dalej... ale chyba pozostaje liczyć się ze stratą tych 2mm milimetrów po obwodzie :(

Może sprawność obiektywu na brzegach nie jest tak dobra ja w części centralnej, więc może nie tak wiele stracę.??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tą sprawność obiektywu achro po środku i na obrzeżu soczewki to może Janusz P. by coś poradził ?

 

Cela do oprawy przykrecona jest trzema wkrętami, pomiędzy jest uszczelka a la

o-ring, może trochę trzymać.

 

Ja będę robił coś takiego, jak uda mi się upolować rurę 150 mm, ścianka 2-3 mm.

Niestety oprawę trzeba będzie przetoczyć, a rurę poprostu wkleję w oprawę na porządny klej do metalu lub przykręcę kilkoma krótkimi wkrętami, takimi żeby nie wystawały do środka tuby, napewno jest to najlżejsze rozwiązanie.

Jakbym nie trafił na taki wymiar to będę kombinował z jakąś przejściówką <_< .

 

Przy nasadzeniu rury, ew. przejściówki na oprawę niebędzie problemu z przysłanianiem i z twoją rurą i obiektywem to może zadziałać.

przerobka_oprawy.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieśku, narysuj sobie w skali drogę brzegowych promieni w tym refraktorze zanim zaczniesz się martwić wewnętrznymi wymiarami oprawy :rolleyes:

 

Tak, właśnie narysowałem w corelu w skali 1:1 i wychodzi na to że stożek światła w miejscu końca oprawy ma właśnie jej średnicę, więc jeśli wpuszcze w oprawe 2mm pierścień to okroi on stożek światła o te 2mm.

 

Myślę że przeżyję tę stratę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w necie znalazłem, w ramach ciekawostki ciekawe konstrukcje refraktorów. Zwłaszcza druga  :Boink: 

 

http://www3.bc.sympatico.ca/gwolanski/PROJECTS.HTM

 

Czego to ludzie nie wymyślą! Trochę to przypomina saksofon! :banan:

 

Jak tę druga konstrukcję zobaczą w jednym pięknym i kojarzącym się smacznie mieście to.... umieszczą za obiektywem zwierciadło wklęsłe... i będziemy mieli REFRAKTORO-REFLEKTOR! :Beer:

Pewnie już ktoś to wymyślił i nawet stosowne nazwisko jest przy danym układzie, wybaczcie niewiedzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.