Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie się samochód rozkraczył :(

Jak naprawię to dopiero będę mógł pojechać do Wrocławia po brakujące materiały.

 

Obiektywy 120 i 150 mm kupiliśmy z Viadernym z oferty Astrokraka

 

-Napisz czy kupiłeś wszystko.

 

-Obiektywy mają 127mm i 152mm średnicy dokładnie i są z Astrokraka.

Janusz mówił że są produkcji Antaresa (oprawa)

 

Jeśli ktoś odgadnie dlaczego kupiłem obiektyw 127 mm a nie 152 mm to stawiam piwo na najbliższym zlocie :)

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi najważniejszego elementu - rury fi 150mm ze ścianką 2-3mm, Plaster alu na redukcję pod wyciąg mam, Oprawę będę przetaczał pod rurę tak jak wspomniałem wcześniej.

Mam też prawie wszystkie materiały pod wyciąg okularowy, który zamierzam wykonać samodzielnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku będę się starał zdawać relację z postępów w pracach, następnie na końcu (mam nadzieję) przedstawię dokładną kalkulację cenową, abyście wiedzieli jak się ma finansowo budowa takiego sprzętu.

Bartolini, zrób podobnie, będą to dwa trochę inne refraktory więc będzie jakiś pogląd na sprawę.

 

Jesiona proszę jeśli to przeczyta o zmianę tytułu wątku na "Budujemy refraktor" albo coś podobnego. (jeśli to możliwe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nowym tytułem wątku to dobry pomysł

 

A z kalkulacją u mnie bedzie trochę trudniej ponieważ posiadam dość dobrze wyposażony warsztat: tokarka, spawarka ect... ale postaram się to w miarę obiektywnie wycenić :)

 

No właśnie, ja warsztatu prawie nie mam i będzie porównanie dwuch stylów ATMu

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie które nie do końca jest zwiazane z tematem budowy refraktora ale dzieki niemu w przyszłośći bede mógł używać tego typu szkła ;)

 

Mnie się samochód rozkraczył :(

Jak naprawię to dopiero będę mógł pojechać do Wrocławia po brakujące materiały.

 

Nie wiesz może gdzie we Wrocławiu dostane walec aluminium o średnicy ponad 150mm (wyrób ma miec 149,5 mm srednicy zewnetrznej a nie wiem ile tokarz zapasu jeszcze potrzebuje) i jake byly by koszta takiego walca o dlugosci ok 10 cm (gotowy wyrób ma mieć 72 mm wysokości )

 

I pytanie drugie - Gdzie we Wrocu znajde jakiegoś tokarza - Na razie mam namiary tylko na jednego ale jeszcze z nim nie rozmawiałem .

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

Nie wiesz może gdzie we Wrocławiu dostane walec aluminium o średnicy ponad 150mm (wyrób ma miec 149,5 mm srednicy zewnetrznej a nie wiem ile tokarz zapasu jeszcze potrzebuje) i jake byly by koszta takiego walca o dlugosci ok 10 cm (gotowy wyrób ma mieć 72 mm wysokości )

 

Przepraszam że się wtrącam. Ja zaopatruję się w aluminium na Wyscigowej (dawna baza SHR) jesttam Hurtownia Metali Nieżelaznych.. 1 kg to jest ok.20 PLN +VAT.

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężar właściwy aluminium to około 3,7g/cm^3 więc masz już ostatnią daną potrzebną do wyliczenia ceny takiego walca i dobrze się zastanów czy wyrób nie wyjdzie ze średnicy surowca 150mm bo walec 160mm będzie juz dużo droższy :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się wybrać do Centrozłomu na Robotniczą, bodajże 18 podobno oferują aluminium. Dość dobrym miejscem gdzie często zaopatruję się w materiał są skupy metali kolorowych.

 

Z tym 149,5mm to może być problem żeby ci tokarz wykonał z wałka fi 150 mm.

Podejrzewam, że odchyłka wymiaru średnicy prefabrykatu jest większa :( . Na twoim miejscu kupiłbym taki wałek (lub zmieniłbym wymiary), żeby było conajmniej 2-3mm na stronę do zebrania.

 

Namiarów na tokarzy we Wrocławiu nie mam. Wydaje mi się że ktoś ci to wykona w jakimś upadłym (upadającym) najlepiej nie za dużym zakładzie. Tam często powstają z byłych narzędziowni, wydziałów remontowych, prototypowni spółki pracownicze. W takich firmach mają odpowiednie maszyny i zrobią ci to w miarę szybko i bez takich ceregieli jak w zakładzie, gdzie jest normalna produkcja.

 

Rodan mógłbyś podać jakieś dokładniejsze namiary na tą "byłą bazę SHR" na Wyścigowej, nie znam dobrze tego rejonu Wrocławia?

 

Januszu czyste aluminium ma gęstość 2,7g/cm^3

Durale są trochę cięższe ponieważ zawierają parę % miedzi lub cynku, które mają większą gęstość niż aluminium, ale zawierają również 1-2 % magnezu, którego gęstość jest mniejsza niż aluminum.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Januszu czyste aluminium ma gęstość 2,7g/cm^3

Durale są trochę cięższe ponieważ zawierają parę % miedzi lub cynku, które mają większą gęstość niż aluminium, ale zawierają  również 1-2 % magnezu, którego gęstość jest mniejsza niż aluminum.

 

Masz racje powinienem napisać nazwę techniczną duraluminium i podać symbol typu PA-6 lub PA-7, to dobrze obrabiające się i wysokowytrzymałe "durale" z miedzią i manganem na pokładzie stąd trochę cieższe wagowo od czystego Glinu :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet te durale chyba ważą trochę mniej niż 3.7g/cm3... Ale faktycznie troche więcej od Al. Ile dokładnie, to nie pomnę, bo kupowałem te materiały dość dawno. Ciekawi mnie natomiast co innego. W Lublinie nie można dostać rur z PA6 czy PA7, są tylko wałki. Rury grubościenne są tylko z PA38, które jest miękkie i nie nadaje się do wykonania drobnych cześci pracujących pod obciążeniem. Ciekaw jestem ,gdzie mozna dostać rury/tuleje z PA6 na przykład... Przerabiałem temat porjektując tuleje projekcyjna do mikroskopu. Jesli chodzi o czesci teleskopowe, sam tubus do refraktora to można zrobic z rury zwijanej, ale jakoś to trzeba łączyć z oprawą obiektywu czy wyciągiem, a tu bez toczonych pierścieni/tulei z twardego materiału ani rusz. Podobny problem przy wyrobie różnych adapterów, złaczek czy elementów np. do montażu para itp. - wszędzie, gdzie aż prosi się tuleja jako materiał wyjściowy trzeba robić z wałka... pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce policzyć sobie dokładne gęstości i porównać wytrzymałość to znalazłem takie zestawienie składów chemicznych i właśności wytrzymałościowych

stopów aluminium do obróbki plastycznej. Jest z lat 70-tych, ale myślę że nie wiele sie zmieniło :D .

 

Rm to wytrzymałość na rozciąganie (1MPa to ~N/mm^2)

A5 to wydłużenie względne w % podczas rozciągania aż do zerwania

 

Technicznie czyste aluminium ma Rm=60-100 MPa (im czystsze, tym słabsze)

stopy_aluminium_do_obróbki_plastycznej.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

------------------------------------------------------------------

Obiektyw kupiłem od Janusza z Astrokraka , jest to komplet nawet z odrośnikiem firmowym, możliwość kolimacji.

Cena 660 zł. Były przez 2 dni chyba w ofercie i już znikły.

Jest jeszcze taki sam tylko 152/1200 , parametry identyczne jak w Rysiowym TMB, ale się przestraszyłem że EQ6 musiałbym do niego kupić. A tak osadze to na EQ5.

Ponieważ wizual mnie tylko interesuje.

------------------------------------------------------------------

O Ja pierdziule tak tanio ?????

Ciekawe co jest wart. Obyś się nie rozczarował.

Może faktycznie szkiełko będzie extra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No :unsure: niecałkiem bo superczyste aluminium w postaci monokrystalicznych włosów ma wytrzymałość o cały rząd wielkości wyższą na rozciaganie od odmiany polikrystalicznej :rolleyes:

 

Dla metali technicznie czystych mam rację, a kryształy słupkowe z jedną osiową dyslokacją (whiskers) to jest zupełnie inna bajka :)

 

Własności są bajkowe, cena i dostępność też ;) . Niestety japońcy trzymają łapę na technologii, ograniczają produkcję i sytuacja jest podobna jak z włóknem węglowym :fickyou:

 

Binocooler jak sobie policzysz koszta całości : tuba, wyciąg, szukacz, jakieś tam okularki na początek, montaż, statyw to będzie "o ja pierdziule!" :o

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

------------------------------------------------------------------

Obiektyw kupiłem od Janusza z Astrokraka , jest to komplet nawet z odrośnikiem firmowym, możliwość kolimacji.

Cena 660 zł. Były przez 2 dni chyba w ofercie i już znikły.

Jest jeszcze taki sam tylko 152/1200 , parametry identyczne jak w Rysiowym TMB, ale się przestraszyłem że EQ6 musiałbym do niego kupić. A tak osadze to na EQ5.

Ponieważ wizual mnie tylko interesuje.

------------------------------------------------------------------

O Ja pierdziule tak tanio ?????

Ciekawe co jest wart. Obyś się nie rozczarował.

Może faktycznie szkiełko będzie extra.

 

Zastanawiam się co mnie może rozczarować ? Obiektyw dwusoczewkowy z fabryczną oprawą.

Gdybym wcześniej miał APO to może bym się rozczarował ale miałem Celestrona c102 f/5 achro więc myśle że po nowym sprzęcie troszkę więcej się będę mógł spodziewać.

 

Pozatym własnoręcznie zrobiony sprzęt dla jego posiadacza z "zasady" jast dwa razy lepszy od analogicznego sprzętu fabrycznego :)

 

W przyszłą sobotę składam "surówkę" i zobczymy czy wogóle zadziała.

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu zaopatrywałem się w wałki i rury aluminiowe w : PHU "AGROMA" Sp z oo ul.Wyścigowa 58 (3398091) , www.agroma.wroc.pl, oraz na Krzemienieckiej 60a tam jest firma KOVOHUTE Poland sp zoo.(3577235). Można też zobaczyć na Robotniczej 16 (Centrozłom).

 

W załączeniu kilka tabel ( wymiarowanie i wytrzymałość)

Polecam stronę : www.metale.pl

 

Pozdrowienia.

Tab_alu.jpg

Tab_alu_2.jpg

Tab_alu3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

------------------------------------------------------------------

Obiektyw kupiłem od Janusza z Astrokraka , jest to komplet nawet z odrośnikiem firmowym, możliwość kolimacji.

Cena 660 zł. Były przez 2 dni chyba w ofercie i już znikły.

Jest jeszcze taki sam tylko 152/1200 , parametry identyczne jak w Rysiowym TMB, ale się przestraszyłem że EQ6 musiałbym do niego kupić. A tak osadze to na EQ5.

Ponieważ wizual mnie tylko interesuje.

------------------------------------------------------------------

O Ja pierdziule tak tanio ?????

Ciekawe co jest wart. Obyś się nie rozczarował.

Może faktycznie szkiełko będzie extra.

 

 

Przeciez to astrokrak , a w astrokraku nie ma przykrych niespodzianek zwizanych z optyką :Boink: Więc nie ma co się martwić :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to  astrokrak , a w astrokraku nie ma przykrych niespodzianek zwizanych z optyką  :Boink:  Więc nie ma co się martwić  :Salut:

 

Sądząc po budowie zdania i emoikonach to ma być sarkazm.

 

Oto więc suche fakty:

- obiektyw kupiony w Astrokraku ale nie produkcji Astrokraka

- nikt mi do głowy pistoletu nie przykładał gdy go kupowałem.

- dalej nie wiem gdzie teraz można kupić w polsce gotowy obiektyw w oprawie w takich rozmiarach. Słucham....?

- patrzyłem przez różne "optyki", na zlocie w Jachrance widziałem nawet na własne oczy Uniwersała który dawał piękne obrazy. Mam już trochę pojęcia co mogę zobaczyć przez różne sprzęty dzięki naszym spotkaniom na zlotach, więc mam nadzieję że będę w stanie ocenic jakość optyki w swoim refraktorze (jeśli coś nie skopię przy konstrukji).

-Trochę patrzyłem przez Ryśkowy TMB i on mnie zaraził refraktorami, i prawdę mówiąc koszty wykonania samej tuby przekroczą cenę synty kupionej w niemczech ale nie o to chodzi w moim przypadku.

- patrząc ostatnio na ceny znanego i lubianego obiektywu PZO to naprawdę stać mnie na zaryzykowanie 660 zł za dużo większy obiektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te obiektywy są montowane w sky watcher'ach  www.skywatchertelescope.net

W mojej 152-ce kolor odrośnika jest identyczny jak w sky watcherze 6".

 

Hehe mialem taki. Kawał szkła. Jest co nosić :)

 

 

Wracając do materiałów - byłem u tokarza zostawiłem rysunki - czekam na wycene- z materiałem to mnie facet troche zmartwił - Powiedział że kilka miesięcy temu na Wyscigowej kupował walec aluminium. Firma sprzedawała kawalki za 1000zl. Można bylo sobie odciąć swoje i dopiero potem oni odkupowali reszte - Jakieś absurdalnie chore pomysły - ale sprawdze to osobiście czy pan nie konfabulował za bardzo.

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe mialem taki. Kawał szkła. Jest co nosić :)

Wracając do materiałów - byłem u tokarza zostawiłem rysunki - czekam na wycene- z materiałem to mnie facet troche zmartwił - Powiedział że kilka miesięcy temu na Wyscigowej kupował walec aluminium. Firma sprzedawała kawalki za 1000zl. Można bylo sobie odciąć swoje i dopiero potem oni odkupowali reszte - Jakieś absurdalnie chore pomysły - ale sprawdze to osobiście czy pan nie konfabulował za bardzo.

 

pozdr

DaVe

 

DaVe , zdradź co robisz.

W Krakowie tną na miejscu , jak będziesz miał kłopoty to Ci plastry potnę i wyśle.

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.