Jump to content

Informacje o firmie Taurus


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Oficjalna informacja:

-------------------------

 

Jesteśmy grupą kilku osób z Krakowa, budującą składane teleskopy o dużych aperturach.

Budowa teleskopów to nasza pasja, a nie sposób na zarabianie pieniędzy dlatego przy ich produkcji nie oszczędzamy na projektach i materiałach oraz nie boimy się wyzwań.

 

Naszym celem jest wprowadzenie do polskiej amatorskiej astronomii, lekkich konstrukcji ażurowych, dzięki którym duże apertury stają się dostępne dla przeciętnego miłośnika astronomii.

 

Propagujemy wizualną astronomię wielkoaperturową. Wolimy oglądać obiekty na żywo niż na fotografiach (to nasze prywatne zdanie, szanujemy ludzi parających się fotografia ).

Często można nas spotkać na Kudłaczach. Mamy zwykle ze sobą więcej niż jeden teleskop. Ludzi z okolic Krakowa (lub będących akurat w okolicy) zapraszamy na wspólne obserwacje.

 

Kontakt:

mirek@krynicaski.pl

tel: 0 504 095 081

 

Chcących wiedzieć więcej zapraszamy na naszą stronę:

http://www.krynicaski.pl/teleskop

 

 

Nasza historia:

Astronomią interesowałem się od szkoły podstawowej. Mieszkając w Krynicy miałem dostęp do wspaniałego czarnego nieba i niestety bardzo kiepskiego sprzętu. Wczesne lata 80-te XX wieku to stan wojenny, puste półki i brak perspektyw. W tamtych czasach zestaw Optik Cabinet z plastikowymi soczewkami to było wszystko, na co mogłem sobie pozwolić.

 

Po roku 1989 sytuacja się zmieniła.

Poszedłem na studia, zdobyłem pracę, mieszkanie i pewną niezależność finansową. Astronomia była ze mną przez cały czas i cieszyłem sie widząc powolny lecz stały rozwój rynku astronomicznego. Pozwoliło mi to na zdobywanie coraz lepszego sprzętu. Przez te lata byłem posiadaczem całej gamy sprzętu do obserwcji: lornetek, reflektorów i refraktorów w rozmiarach od 60mm do 130mm.

 

Przełom nadszedł 13 października 2001 roku, gdy Paweł Turek zakupił 35cm Newtona. Miałem przyjemność być z nim na Kudłaczach w pierwszą noc testowania teleskopu. To co zobaczyłem zmieniło na zawsze moje podejście do astronomii. Obrazy mgławic i galaktyk tak jasne i ostre, że widać było dokładnie ich strukturę. Dotąd widywałem takie obrazki tylko na fotografiach.

 

Od tej nocy wiedziałem, że tylko duży teleskop może mnie naprawdę usatysfakcjonować. Stał się on dla mnie prywatnym świętym Graalem.

Niestety jednak nie mogłem sobie pozwolic na taki sprzet jak Pawła, ze wzgledu na jego małą mobilność. Jego teleskop ważył ok 60 kg, wymagał 2 osób do obsługi i samochodu typu van do transportu. Dla mnie, mieszkańca 4-tego piętra bez windy, był poza zasięgiem.

 

Przez 2 lata testowałem różne mniejsze sprzęty: maksutowy, refraktory, newtony - ale nic nie mogło się równać z obrazami z dużego teleskopu.

Po prostu brakowało zasięgu. Ludzie mający możliwość ogladania Pawłowymi teleskopami 35 i 50 wiedzą o czym mówię.

 

Przez cały ten czas nikt z Polskich i Europejskich producentów nie mógł mi zaproponować dużego instrumentu o odpowiedniej mobilności.

 

Lekko sfrustrowany całą sytuacją na wiosnę 2004 roku powziąłem decyzję o samodzielnej budowie teleskopu.

 

Prace nad zostały rozpoczęte tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Po spędzeniu tygodnia nad dokładnym projektem, podczas pierwszej wyprawy do sklepu okazało się, że większość materiałów budowlanych (w tym cała sklejka) została wykupiona. Po wielu perypetiach udało się zdobyć odpowiednie materiały i przystąpić do pracy.

 

W ciągu następnego miesiąca moje mieszkanie w bloku zmieniło się w małą stolarnię. Wszędzie pełno było trocin i pyłu drzewnego, a wieczorami sąsiadom nie pozwalał zasnąć ryk wyrzynarki. Moja żona wykazała się naprawdę anielską cierpliwością podczas tego okresu. Po zakończeniu prac stolarskich, gdy podstawowe części teleskopu zostały ukończone przyszedł czas na ślusarkę. Cięcie, wiercenie i piłowanie aluminium okazało się nie mniej uciążliwe niż stolarka w warunkach blokowych. Trociny zostały zastąpione wiórami metalu, a ryk wyrzynarki piskiem pilnika. W końcu i ta praca została ukończona i pozostało pomalowanie całości. Nakładanie kilku warstw lakieru trwało kilka dni, a wietrzenie mieszkania kolejne kilka tygodni.

 

Pierwsze światło teleskop ujrzał 5 czerwca 2004 roku na Kudłaczach. Był z nami Paweł Turek, Mateusz Zając i jeszcze kilka osób. Pochlebne uwagi tych osób natchnęły mnie do dalszej pracy and udoskonalaniem teleskopu.

 

Efektem tego procesu było powiększanie się naszej grupy oraz powstawanie, kolejnych coraz doskonalszych teleskopów.

Obecnie w produkcję zaangażowanych jest 7 osób, każdy zajmuje sie tym na czym najlepiej się zna - od projektowania zaczynając, a na malowaniu proszkowym i szyciu kończąc.

 

O następnych naszych projektach będziecie mogli przeczytać w tym wątku.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.