Skocz do zawartości

Miejska M51 - pożegnanie z kamerą


Tomek96

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, TomekDw napisał:

szum przy tej ilości materiału

Ten szum domyślam się to pozostałości po forsownym ostrzeniu - zwróć też uwagę jaki jest rozmiar obrazka a jaki daje rozmiar ta matryca - spróbuj coś takiego zrobić na Canonie - po tym już nic Cie nie zdziwi ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, .zombi. napisał:

Ten szum domyślam się to pozostałości po forsownym ostrzeniu - zwróć też uwagę jaki jest rozmiar obrazka a jaki daje rozmiar ta matryca - spróbuj coś takiego zrobić na Canonie - po tym już nic Cie nie zdziwi ;)

No tak , na canonie bez szans, też nie zwróciłem uwagi, że to mały TS65. Ogólnie mi się podoba tylko ten czas zdziwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuję za tak ciepłe przyjęcie mojego zdjęcia. Nadal nie dowierzam, więc przepraszam za spóźnioną reakcję.

 

Odpowiadając na pytanie dotyczące szumu galaktyki. W kolorze on jest i miałem już dosyć obróbki. Zacząłem widzieć w tym materiale niestworzone rzeczy, więc straciłem obiektywizm. Na ten moment nie byłem w stanie uzyskać niczego lepszego – może później uda mi się świeżym okiem coś lepiej zrobić.

 

Szum kolorowy pojawił się z 2 powodów – po pierwsze nadal jest mało koloru, jak na moją miejscówkę. Po drugie – dokładałem materiał z Ha, który dość mocno podbił mi poziom szumu w kolorze.

Jeśli chodzi o szum na zdjęciu monochromatycznym, to był to zabieg zamierzony. Mam bardzo mały teleskop, bardzo małą ogniskową, więc w celu ukazania detalu musiałem wyostrzać. Możliwe, że przesadziłem z wyostrzaniem. To jest crop 100%, aby pokazać jak największą rozdzielczość.


Z technicznych rzeczy – nienawidzę „rysowanych” masek. Mógłbym poprawić selektywnie pędzlem ten szum, ale to nie jest do końca etyczne. Robiąc maskę po jasności uciekał mi detal, a nie mam pomysłu jak tylko na podstawie zdjęcia to zrobić ;) Kwestia moralności w świecie astrofotografów.

 

Dlaczego tak długo naświetlałem? Chciałem lepiej wyłuskać dymy wokół NGC 5195. Dodatkowo mam mały piksel (4,65um), małą aparaturę (65mm, 420mm ogniskowej) i f/6,5 światłosiły. Dodajmy kiepską miejscówka pod kątem LP, słaby kontrast na niebie. Efektów można się domyśleć. Przy 8 godzinach naświetlania miałem za duży szum, chciałem go zmniejszyć 2-krotnie. Stąd padł wybór na trochę ponad 36 godzin.

 

Na koniec chciałem zaprezentować wersję M51 w luminancji bez wyostrzania. Wyłączyłem warstwy w PS odpowiedzialne za wyostrzanie. Może rzeczywiście przesadziłem z wyostrzaniem, ale wersja pokazane w pierwszym poście po prostu mi się podoba ;) Gust i tyle...

 

M51-L-Sharpless.jpg.7d7fd1c2454b48552fa36bee4d2ceb5a.jpg

 

Tomek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Tayson napisał:

Ładne kolorki, szkoda że brakuje mm ogniskowej.

 

Czyżbyś zdobył juz w kwietniu tytuł mistrza cierpliwości 2019r? :-)

Niestety nadal nie mogę być pewien wygranej :(:(:(

Muszę chyba poprawić swój rekord ;) 100 godzin wystarczy?

 

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej podziwiam wersję bez wyostrzania. A generalnie podziwiam bardzo. :Salut:

Żebyś poczuł się lepiej :emotion-5:, poniżej wrzucam moje nędzne dokonania z M51 z przełomu marca i kwietnia. To jest crop 3200x2133 wycięty z pełnej matrycy 4912x3268 mojej lustrzanki. Rozmiar matrycy to 23,4 x 15,6 więc pixel ma 4,8 um. Optyka achromat jak w opisie fotki.

 

M51.jpg.65cdd09cd7e6cd419e6e23cbe1a3a506.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.