Skocz do zawartości

Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Z balkonu raczej nigdy, ale z dwóch balkonów na różnych kontynentach już jest szansa :)

Dziś mamy Twoje święto :P

 

Swoją drogą, czy w świetle widzialnym lub chociaż dalekiej podczerwieni, zobaczenie tej czarnej dziury jest niemożliwe (pyły wszystko zasłaniają)? Znalazłem informację, że interferometr VLT wyciska 80 milisekund łuku, czyli tylko 4x gorzej, niż Event Horizon.

Nie myślisz czasem milisekund z mikrosekundami? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Znalazłem informację, że interferometr VLT wyciska 80 milisekund łuku, czyli tylko 4x gorzej, niż Event Horizon.

Podziel się źródłem ;) Ja na razie tylko słyszałem o pojedynczych mas-ach dla VLT, czyli 50x gorzej...

 

Tutaj coś w temacie naszej dziury ;)

https://earthsky.org/space/imaging-black-hole-sgr-a-jet-pointing-toward-earth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wyszło GENIALNIE. Raczej sądziłem, że zobaczymy kilka pixeli tworzących "nie wiadomo co"

Tylko skąd te różnice w jasności dysku wokół horyzontu? - zakładam że to dysk i horyzont...;)

Powinien być jednorodny -przynajmniej wg mojej wiedzy, oj będzie się teraz działo w zakresie interpretacji wyników :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Lysy napisał:

Zdjęcie wyszło GENIALNIE. Raczej sądziłem, że zobaczymy kilka pixeli tworzących "nie wiadomo co"

Tylko skąd te różnice w jasności dysku wokół horyzontu? - zakładam że to dysk i horyzont...;)

Powinien być jednorodny -przynajmniej wg mojej wiedzy, oj będzie się teraz działo w zakresie interpretacji wyników :)

Ja z filmiku zamieszczonego na Youtubie ( a zamieszczonego na początku filmu) dowiedziałem się, że orbita gazów znajdujących się wokół czarnej dziury jest niestabilna, stąd ta niejednorodność. Kwestia jest jeszcze optyki - dysk akreacyjny nie jest płaski, poza tym czarna dziura zakrzywia czasoprzestrzeń niezwykle silnie - czy to możliwe, że od jaśniejszej strony powstało coś na kształt soczewki? A może - skoro już wiadomo, że czarne dziury istnieją - to również posiadają one własną oś obrotu i w jaśniejszym polu na gazy oddziałują olbrzymie siły bezwładności/

Bardzo wiele pytań, na razie odpowiedzi brak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomchm napisał:

Ja z filmiku zamieszczonego na Youtubie ( a zamieszczonego na początku filmu) dowiedziałem się, że orbita gazów znajdujących się wokół czarnej dziury jest niestabilna, stąd ta niejednorodność. Kwestia jest jeszcze optyki - dysk akreacyjny nie jest płaski, poza tym czarna dziura zakrzywia czasoprzestrzeń niezwykle silnie - czy to możliwe, że od jaśniejszej strony powstało coś na kształt soczewki? A może - skoro już wiadomo, że czarne dziury istnieją - to również posiadają one własną oś obrotu i w jaśniejszym polu na gazy oddziałują olbrzymie siły bezwładności/

Bardzo wiele pytań, na razie odpowiedzi brak...

Chodzi tu o zjawisko ,,doppler beaming''. Jaśniejsza część dysku akreacyjnego porusza się w naszą stronę kiedy ta ciemniejsza w przeciwna. Kierunek rotacji dysku akreacyjnego jest zgodny z ruchem wskazówek zegara.

Edytowane przez Kajetan
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Podziel się źródłem ;) Ja na razie tylko słyszałem o pojedynczych mas-ach dla VLT, czyli 50x gorzej...

Znalezione na szybko na wiki :) 

Cytat

In its interferometric operating mode, the light from the telescopes is reflected off mirrors and directed through tunnels to a central beam combining laboratory. In the year 2001, during commissioning, the VLTI successfully measured the angular diameters of four red dwarfs including Proxima Centauri. During this operation it achieved an angular resolution of ±0.08 milli-arc-seconds (0.388 nano-radians). 

No ale to raczej nie jest takie proste, żeby tak jednoznacznie określić co się da zobaczyć, a co nie. Bo zaraz tam piszą, że to się nadaje do obiektyów jaśniejszych niż 7 mag, czyli nawet cała galaktyka jest za ciemna dla tego instrumentu...

https://en.wikipedia.org/wiki/Very_Large_Telescope

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, MateuszW napisał:

Znalezione na szybko na wiki :) 

No ale to raczej nie jest takie proste, żeby tak jednoznacznie określić co się da zobaczyć, a co nie. Bo zaraz tam piszą, że to się nadaje do obiektyów jaśniejszych niż 7 mag, czyli nawet cała galaktyka jest za ciemna dla tego instrumentu...

https://en.wikipedia.org/wiki/Very_Large_Telescope

I może tutaj jest sedno sprawy: wydaje mi się, że w paśmie radiowym dysk akrecyjny świeci po prostu  dużo dużo jaśniej...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomchm napisał:

Ja z filmiku zamieszczonego na Youtubie ( a zamieszczonego na początku filmu) dowiedziałem się, że orbita gazów znajdujących się wokół czarnej dziury jest niestabilna, stąd ta niejednorodność. Kwestia jest jeszcze optyki - dysk akreacyjny nie jest płaski, poza tym czarna dziura zakrzywia czasoprzestrzeń niezwykle silnie - czy to możliwe, że od jaśniejszej strony powstało coś na kształt soczewki? A może - skoro już wiadomo, że czarne dziury istnieją - to również posiadają one własną oś obrotu i w jaśniejszym polu na gazy oddziałują olbrzymie siły bezwładności/

Bardzo wiele pytań, na razie odpowiedzi brak...

No wlaśnie, nie wiadomo z jakiej perspektywy (w sensie wymiarów fizycznych widocznych na focie) oceniać obiekt. Czy czarna dziura jest "mikrosaturnem" i widzimy ją w idealnym połozeniu niejako "z góry" obserwując dysk w jego płaszczyźnie? Trochę przypomina to problemy z interpretacją mgławic planetarnych (Ślimak np.) - czy widzimy kulę czy obiekt mniej-więcej dwumiarowy? Trudno raczej założyć, że widzimy czarną dziurę w M87 dokładnie "z góry". Przy założeniu, że czarna dziura to jednak coś otoczonego sferą - te "zagęszczenia" (lub niejednorodność innego rodzaju - nie wiem jak to interpretować) są umiejscowionie w około 50% kulistej sfery wokół horyzontu.

 

Przy przyjęciu, że sfera ta wiruje i ta część gazów w sferze widoczna w dolnych częsciach zdjęcia się do nas zbliża (jasnożółoty), a ta w górnych oddala (ciemnoczerwony)

oznacza to, że czarna dziura rotuje wokół własnej osi w układzie horyzontalmym wobec naszego położenia, może z minimalnym przesunięciem rzędu 5-10 stopni. 

 

Cała masa pytań, A to tylko trochę pixeli :):)

 

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem że się nie udało... A tu proszę. Aż szkoda, że Stephen Hawking nie doczekał tego...

No to mamy już punkt nr 1 w zestawieniu naukowych odkryć roku 2019 :) Detekcja fal grawitacyjnych i obserwacja kilonowej mają swojego godnego następcę...

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xkcd wyjaśnił dlaczego tak długo czekaliśmy na obiecane zdjęcie...

pozwoliłem sobie przetłumaczyć ^_^

2133_eht_black_hole_picture.jpg.c412fe0410db842c9a0f3b4ac4f0da1b.jpg

tradycyjnie po obejrzeniu klikamy spoiler

Spoiler

[pięć lat później] No dobra, okazało się że przypadkiem za bardzo przyzoomowałem. Ale wyobraźmy sobie że zaraz za tym czarnym kwadratem widzimy pięknie zakręcony dysk akrecyjny!

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie Sgr A* ? Cyt. z forum kosmonauty:

 

Cytat

Wykonane zostały zarówno obserwacje SGR A* jak i M87. Dane z M87 dały lepsze efekty i łatwiej było je przetworzyć.

Ta czarna dziura jest też większa i jest bardziej aktywna. Z drugiej strony jest bliżej ale różnica w średnicy kątowej nie jest duża 50µas M87 do 75µas SGR A*. 

Nad zdjęciem SGR A* nadal trwają pracę i gdzieś wyczytałem, że wstępną datą miałby być koniec 2019, ale na stronie Event Horizon Telescope nie widzę takiej informacji.

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3595.msg130905#msg130905

Ale czekamy też na Sgr A* - wg mnie na pewno otrzymamy ten obraz za jakiś czas.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy kolejny ciekawy wątek, być może nawet ciekawszy. Za algorytmem i koncepcją tego projektu stoi... bardzo młoda dziewczyna, która nie ma nic wspólnego z astronomią, czy astrofizykę. Wykorzystała AI (sztuczną inteligencję) w procesie rekonstrukcji obrazu z ogromnej ilości danych. Muszę więcej o tym poczytać, bo to faktycznie wygląda na kolejny przełom paradygmatu naukowego.

 


"How Katie Bouman created the most viral photo of 2019:

Today's first photo of a black hole was made by 29 year old Katie Bouman. While most major scientific breakthroughs have happened with new measuring devices (or by accident), Katie came up with the photo using A.I.

3 years ago, as a 26 year old MIT student, she wondered what would it take to be a modern-day Galileo - taking the first photo of a black hole. 

She realised no telescope would be big enough, saying it would be like “taking an image of a grapefruit on the moon, but with a radio telescope. To image something this small means that we would need a telescope with a 10,000-kilometer diameter, which is not practical, because the diameter of the Earth is not even 13,000 kilometers.”

So with no background in astrophysics but a degree in electrical engineering and computer science, she created an algorithm that would use A.I. and big data to collect images from radio telescopes around the world to make the image.

She called the algorithm "CHIRP" (Continuous High-resolution Image Reconstruction using Patch priors.). She then worked with Harvard's Center for Astrophysics, MIT, and 200 astronomers, zooming in on the black hole at the centre of Messier 87, a galaxy in the Virgo cluster, 55 million light years away.

Three years and 8 million gigabytes of data later, here's the FB post Katie shared of her reaction to the first black hole image (the image of which has already become the most shared and meme'd photo of 2019 within the last 24 hours).

And today MIT also shared a photo of Katie with the stacks of hard drives used to create the image, alongside MIT's Margaret Hamilton standing next to the books of code she wrote to help put a man on the moon - exactly 50 years ago.

(The data Katie collected to make the image would be equal to 677,963,000,000 printed pages - more than a billion books)

We're moving into a new era of scientific discovery where A.I. and under-30 scientists like Katie are leading new breakthroughs, outpacing the creation of new measuring devices and old-fashioned human observation."

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Wykorzystała AI (sztuczną inteligencję) w procesie rekonstrukcji obrazu z ogromnej ilości danych.

a jak mówiłem że dla przyszłości podboju kosmosu więcej robią firmy typu gogle*** niż wszystkie organizacje wysyłające gdzieś jakieś rakiety szpanu, to NIE, w imię zasad MUSIMY zbudować obozy śmierci na marsie i na księżycu, bo widziałem star treka i tak wygląda przyszłość!!! :D

 

***gogle to tylko przypadkowa zbieżność nazwy z nielubianą przez niektórych korporacją ^_^ ale cóż skoro jest twarzą medialną nowych technologii (w miejsce tej nazwy można sobie wstawić inną bardziej adekwatną zależnie od osobistych preferencji)

 

21 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Muszę więcej o tym poczytać, bo to faktycznie wygląda na kolejny przełom paradygmatu naukowego.

masz na myśli że AI ma jakieś halucynacje o czarnych dziurach a my to łykamy jak pelikany bo nie wiemy co właściwie "jej" siedzi w głowie, albo że AI dowieduje się czegoś o wszechświecie a my jesteśmy za głupi żeby zrozumieć?

to nie ten rodzaj AI, choć z powodu takiej a nie innej metody zrekonstruowany obraz jest "tylko" matematycznym wynikiem o określonym prawdodobieństwie (oby to ten o najwyższym) i na pewno było dużo wyzwań przy przetwarzaniu ale czy "paradygmatowych"? :)

 

tu troszkę konkretów:

https://www.mdpi.com/2075-4434/4/4/54

bardziej popularyzatorsko ale już nie dla tłumoków:

https://astronomynow.com/2016/06/07/new-algorithm-could-construct-first-images-of-black-holes/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, szuu napisał:

masz na myśli że AI ma jakieś halucynacje o czarnych dziurach a my to łykamy jak pelikany bo nie wiemy co właściwie "jej" siedzi w głowie, albo że AI dowieduje się czegoś o wszechświecie a my jesteśmy za głupi żeby zrozumieć?

Nie, zupełnie nie - skąd w ogóle takie infantylne przypuszczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.