Skocz do zawartości

DSLR RTS shutter v1.0


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieńdoberek :)

 

Potrzeba matką wynalazków. Tak było również w tym przypadku.

Do tej pory do wyzwalania mojego Nikona D5100 radiowego wężyka spustowego. Wszystko OK, śmiga elegancko. Ale człowiek zechciał więcej. Od jakiegoś czasu dręczy i męczy mnie dryf między klatkami i związany z nim fixed pattern noise (FPN), powodujący charakterystyczny, niezbyt atrakcyjny wzorek na wynikowym stacku.

Z tego powodu chciałbym zastosować dithering na moich zdjęciach, a co za tym idzie - sterować migawką z poziomu komputera. Okazało się jednak, że Nikon D5100 nie może być wyzwalany przez zwykły kabelek USB, a potrzebuje tzw. Serialcable. Kilka programów m.in. APT, Backyard Nikon czy DSLR Shutter są w stanie wykorzystać pin RTS konwerterów USB-UART(RS232) i dzięki odpowiedniemu podłączeniu do gniazda wężyka spustowego sterować migawką aparatu.  

 

Przygotowałem prototyp urządzenia umożliwiający podłączenie i sterowanie migawki aparatu z poziomu komputera przy pomocy w/w programów. Urządzenie pojawia się w komputerze jako standardowy port COM a po stronie aparatu mamy gniazdo jack umożliwiające podłączenie różnego rodzaju kabli do wężyka spustowego. W moim przypadku jest to kabelek MC-DC2.

 

Poniżej schemat prezentowanego urządzenia:

5.PNG.9a06fcd190ce7b021f047f730f020456.PNG

 

Konwerter USB-UART przygotowany jest na bazie popularnego, taniego scalaka CH340G, a za obsługę wężyka spustowego odpowiada tranzystor PNP oraz transoptor zapewniający izolację pomiędzy masą komputera, a masą aparatu. Kiedy na pin RTS zostanie wystawiony stan niski, tranzystor Q1 zacznie przewodzić, "uruchamiając" transoptor zamykający jednocześnie obwód ostrzenia (focus) i migawki (shutter). Dzięki temu możliwe będzie wykonanie ekspozycji z czasem tak długim, dopóki na pinie RTS pozostanie stan niski :) Po powrocie do stanu wysokiego, tranzystor Q1 przestanie przewodzić i ekspozycja zostanie przerwana.

 

Zielona dioda informuje o gotowości i zasilaniu urządzenia, natomiast dioda czerwona zapala się podczas ekspozycji.

 

Schemat i płytka wykonane zostały w całości przeze mnie, jak również projekt i realizacja obudowy na drukarce 3D.

 

Wstępne testy w warunkach "stołowych" układ przeszedł pomyślnie, czekamy na testy polowe. Z tyłu głowy jest już wersja bezprzewodowa Bluetooth, którą zapewne niedługo wykonam ;)

 

Poniżej kilka zdjęć gotowego układu:

 

2.PNG.211a66b10198347f6947b9778e172d62.PNG

 

Przechwytywanie.PNG.19c0bbde19e76206b661d90f52e872f7.PNG

 

3.PNG.2e9b8be67ddfb447453a666b0ebf0af1.PNG

 

1.PNG.be7308e1912b25133f94d7c70ccbb191.PNG

 

Pozdrawiam serdecznie,

Michał

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra robota ale to wywarzanie otwartych drzwi. Kiedyś lustrzanki nie miały możliwości wyzwalania przez USB i takie kabelki były w powszechnym użyciu. Kilka jeszcze pewnie mam gdzieś w graciarni

popularne było też wyzwalanie migawki z wyjścia słuchawkowego smartfona

nie spodziewałem się, że w dzisiejszych czasach takie kabelki jeszcze będą komuś potrzebne

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ZbyT napisał:

dobra robota ale to wywarzanie otwartych drzwi. Kiedyś lustrzanki nie miały możliwości wyzwalania przez USB i takie kabelki były w powszechnym użyciu

Zgadzam się w 100% :) tylko cóż poradzić, jeśli nigdzie takiego kabelka nie dostanę teraz, a mój Nikon przez USB nie chce strzelać ;) zrobiłem własny :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.