Jump to content
Mateusz_D

Tair 3s + dovetail na głowicy kulowej - jak to połączyć?

Recommended Posts

Posted (edited)

Cześć. Mam Taira-3s wraz z dostosowaną do niego szyną dovetail. Czy jest jakiś dobry sposób by połączyć to z głowicą kulową z gwintem 1/4 cala? Ew. czy macie inny pomysł jak to poskładać do kupy? Obiektyw chcę sadzać na moim Fastronie a użycie poniższej przejścióweczki (3/8 na 1/4) na moje oko zostawia luzy a komfort psychiczny obniża do zera. 

 

P.S. Zdjęcie nie jest moje - google grafika.

 

big_1849_DSC01107_1.jpg

 

 

 

Edited by Mateusz_D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do dovetaila musisz mieć odpowiednie siodełko. Robi sie sporo żelastwa jak na głowicę kulową.

Łatwiej chyba (jeżeli upierasz się przy głowicy kulowej) zrobić to na częściach foto, np systemie arca swiss albo takich głowicach jak 488 manfrotto.

Tair jest tak ciężki, że powinien mieć złączkę/płytkę ze śrubą 3/8", żadnych takich wkrętek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak na mojego nosa mocowanie tego pancernego Taira (jak mniemam wraz z jakimś aparatem) na gwincie 1/4" to kozacki pomysł.

Nie znam za dobrze fastrona, jak tam wygląda mocowanie?

I jaką szerokość ma ten Tairowy dovetail?

 

Jak kiedyś w podobnej sytuacji (montowałem Megreza do Polarie) w rozpaczy zlapałem za pilnik i rozpiłowałem szczękę głowicy kulowej (tą, która łapie płytkę z gwintem pod aparat)

tak, aby łapała zwykły dovetail Vixena, na kawałku którego wisiał Megrez.Wyglądało tragicznie, ale jakoś działało.

No ale nic nie wiem o Twojej głowicy więc trudno cokolwiek doradzić.

 

PS> Gdy pytasz o  coś podawaj jak najwięcej szczegółów, wiesz, pewnie 90% użytkowników tego forum wie jak wygląda Tair 3, więc po co komu jego zdjęcie z Googla? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Nośność gwintu 1/4" daje radę. Problemem jest sztywność połączenia z dovetailem/zybkozłączką przy 1/4 i takim "adapterze".

Jeszcze więcej kłopotów jest z nośnością głowicy. O ile przy kadrach poziomych prawie każda trzyma fason, to przy pionowych muszę brać manfrotto 229.

Edited by Fredrixxon

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Moim zdaniem celowaniu takim zestawem na głowicy kulowej to pomyłka. Ja sobie tego nie wyobrażam. 

A co do gwintu 1/4", to wieszałem na nim ED80 do wizualna i w tym miejscu nie było żadnych ugięć :)Wszystko zależy od rozmiaru i wykonania płaszczyzny stopki, bo sam gwint tylko dociska obiektyw do niej i może się co najwyzej urwać (a na to raczej nie ma szans). Ja to używałem na głowicy manfrotto 410 z potężną stopką. 

Edited by MateuszW

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Jak się nie ma co się lubi to trzeba kombinować z tym co się ma :D Moja głowica to jakiś tani badziew za 55 zł, ale z pewnością zakupię jakąś lepszą, solidną. Dzisiaj kupiłem takie oto mocowanie. Myślę, że jakoś damy radę:

 

https://deltaoptical.pl/mocowanie-do-szyny-dovetail-vixen?gclid=Cj0KCQjw7sDlBRC9ARIsAD-pDFoxLaxJVCv4oe82Rqt36gZH-rAwP6xOYbLrKbGMPR_cWk9UC3Ydf5waAsQzEALw_wcB

 

Dzięki wszystkim za rady!

Edited by Mateusz_D

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, Mateusz_D napisał:

 jakiś tani badziew za 55 zł,

Kombinuj ostrożnie. Takie coś może popłynąć lub się nagle kiwnąć pod tairem. Uszkodzisz obiektyw, albo jeszcze gorzej - aparat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Fredrixxon napisał:

Kombinuj ostrożnie. Takie coś może popłynąć lub się nagle kiwnąć pod tairem. Uszkodzisz obiektyw, albo jeszcze gorzej - aparat. 

Stąd przed jakimkolwiek działaniem najpierw zakup solidnej głowicy. Ta pod Jupiterem 21M daje radę całkiem dobrze, ale Tair to inny kaliber i waga ciężka więc trzeba być lepiej uzbrojonym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.