Skocz do zawartości

Tair 3s + dovetail na głowicy kulowej - jak to połączyć?


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam Taira-3s wraz z dostosowaną do niego szyną dovetail. Czy jest jakiś dobry sposób by połączyć to z głowicą kulową z gwintem 1/4 cala? Ew. czy macie inny pomysł jak to poskładać do kupy? Obiektyw chcę sadzać na moim Fastronie a użycie poniższej przejścióweczki (3/8 na 1/4) na moje oko zostawia luzy a komfort psychiczny obniża do zera. 

 

P.S. Zdjęcie nie jest moje - google grafika.

 

big_1849_DSC01107_1.jpg

 

 

 

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dovetaila musisz mieć odpowiednie siodełko. Robi sie sporo żelastwa jak na głowicę kulową.

Łatwiej chyba (jeżeli upierasz się przy głowicy kulowej) zrobić to na częściach foto, np systemie arca swiss albo takich głowicach jak 488 manfrotto.

Tair jest tak ciężki, że powinien mieć złączkę/płytkę ze śrubą 3/8", żadnych takich wkrętek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na mojego nosa mocowanie tego pancernego Taira (jak mniemam wraz z jakimś aparatem) na gwincie 1/4" to kozacki pomysł.

Nie znam za dobrze fastrona, jak tam wygląda mocowanie?

I jaką szerokość ma ten Tairowy dovetail?

 

Jak kiedyś w podobnej sytuacji (montowałem Megreza do Polarie) w rozpaczy zlapałem za pilnik i rozpiłowałem szczękę głowicy kulowej (tą, która łapie płytkę z gwintem pod aparat)

tak, aby łapała zwykły dovetail Vixena, na kawałku którego wisiał Megrez.Wyglądało tragicznie, ale jakoś działało.

No ale nic nie wiem o Twojej głowicy więc trudno cokolwiek doradzić.

 

PS> Gdy pytasz o  coś podawaj jak najwięcej szczegółów, wiesz, pewnie 90% użytkowników tego forum wie jak wygląda Tair 3, więc po co komu jego zdjęcie z Googla? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nośność gwintu 1/4" daje radę. Problemem jest sztywność połączenia z dovetailem/zybkozłączką przy 1/4 i takim "adapterze".

Jeszcze więcej kłopotów jest z nośnością głowicy. O ile przy kadrach poziomych prawie każda trzyma fason, to przy pionowych muszę brać manfrotto 229.

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem celowaniu takim zestawem na głowicy kulowej to pomyłka. Ja sobie tego nie wyobrażam. 

A co do gwintu 1/4", to wieszałem na nim ED80 do wizualna i w tym miejscu nie było żadnych ugięć :)Wszystko zależy od rozmiaru i wykonania płaszczyzny stopki, bo sam gwint tylko dociska obiektyw do niej i może się co najwyzej urwać (a na to raczej nie ma szans). Ja to używałem na głowicy manfrotto 410 z potężną stopką. 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie ma co się lubi to trzeba kombinować z tym co się ma :D Moja głowica to jakiś tani badziew za 55 zł, ale z pewnością zakupię jakąś lepszą, solidną. Dzisiaj kupiłem takie oto mocowanie. Myślę, że jakoś damy radę:

 

https://deltaoptical.pl/mocowanie-do-szyny-dovetail-vixen?gclid=Cj0KCQjw7sDlBRC9ARIsAD-pDFoxLaxJVCv4oe82Rqt36gZH-rAwP6xOYbLrKbGMPR_cWk9UC3Ydf5waAsQzEALw_wcB

 

Dzięki wszystkim za rady!

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Fredrixxon napisał:

Kombinuj ostrożnie. Takie coś może popłynąć lub się nagle kiwnąć pod tairem. Uszkodzisz obiektyw, albo jeszcze gorzej - aparat. 

Stąd przed jakimkolwiek działaniem najpierw zakup solidnej głowicy. Ta pod Jupiterem 21M daje radę całkiem dobrze, ale Tair to inny kaliber i waga ciężka więc trzeba być lepiej uzbrojonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.