Skocz do zawartości

Jaka głowica kulowa?


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zakupem głowicy kulowej. Chodzi mi o ograniczenie rozmiarów i wagi na wyjazdy. Posiadam klasyczną głowicę 3 kierunkową, ale to prawie 1 kg. Dodatkowo chcę nią celować na iOptron SkyTracker Pro, a tu rączki głowicy stanowią problem. W tej chwili mam doświadczenie z głowicą od Genesis ABT Kit:

pol_pl_Genesis-Base-Mini-ABT-Kit-zestaw-zielony-19895_3.jpg.8830fae668a81c3e6a3dddca05e4e97d.jpg

Maleńka i lekka (340g). Jest właściwie bardzo dobra, jej jedyna wada to troszkę za słaba blokada przy wadze lustrzanki z Samyangiem 135 w niektórych pozycjach (jak celuję w horyzont to trzeba bardzo mocno blokować, żeby nie opadała). Potrzebuję więc czegoś powiedzmy 30% mocniejszego.

 

Zastanawiam się też, czy "lepsze" głowice kulowe pozwalają na wygodniejsze celowanie, tzn że aparat nie ucieka tak strasznie po poluzowaniu, tylko da się bardziej dokładnie dobrać opór? Zastanawiam się również, czy jest możliwy większy zakres ruchu kuli, ale pewnie tylko odrobinę?

 

Jakieś pomysły/porady/sugestie? Będę kupował sprzęt używany, więc mile widziane linki do atrakcyjnych ofert znalezionych w necie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genesis BH-46 - jest tam regulacja siły docisku, duża kula, bez problemu trzyma obiektyw APO 300/2.8 (3kg). Problem zaczyna się przy obiektach > 75° w moim wypadku tracker (Fornax Light Track II) już nie wyrabia, za mocno zestaw ciągnie na jedną stronę. Efektem są delikatnie pojechane gwiazdy. W przypadku zwartych, małych obiektywów typu 135/2 albo 200/2.8 ta głowica będzie aż nadto :-)

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem z ciekawości i takie coś zobaczyłem. Acratech ultimate ballhead. Jakby paralaktyczna głowica :-) Trochę ko$ztuje.

http://www.nightphotographyworkshop.com/articles-tutorials/ultimate-ballhead-review

Kiedyś chciałem tokarza zapytać, czy nie potrafił by takiej głowicy z większą kulą wytoczyć, ale skończyło się tylko na chęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MateuszW napisał:

Zastanawiam się też, czy "lepsze" głowice kulowe pozwalają na wygodniejsze celowanie, tzn że aparat nie ucieka tak strasznie po poluzowaniu, tylko da się bardziej dokładnie dobrać opór?

To jest właśnie różnica między głowicami Genesis i tymi lepszymi. Nawet więcej. W tych lepszych masz takie mikro-pokrętełko, którym regulujesz minimalny zacisk kuli (dolną skale zacisku).

Czyli jeśli Twój zestaw wykazuje jeszcze minimalny ruch na "4", to ustawiasz pokrętło na "5" i dokręcasz to mikro-pokrętełko (kula dziala wtedy w zakresie zacisku 5 - 10). Na "5" zestaw jest sztywny ale wystarczy przyłożyć do niego niewielką siłę (1-2 kg), żeby płynnie (bez żadnego szarpnięcia) przestawić go w inne miejsce. Po puszczeniu dalej jest sztywny. Dla bezpieczeństwa (mocny podmuch wiatru, przypadkowe dotkniecie itp) można kule docisnąć mocniej. Ale luzując ją ponownie, nie zejdziesz poniżej "5".

 

Niestety w głowicach Genesis z którymi miałem kontakt (znajomy i salon Foto-Tip (notabene polecam!)), albo kula jest zupełnie luźna albo zablokowana. Nie ma tam takiej pół-blokady, gdy zestaw jest sztywny ale przykładając dodatkową siłę można go płynnie poruszyć.

 

PS. mam głowicę Sirui K-20x (tą niby lepszą ;) )  

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BH-46 jest największą dostępną głowicą Genesis Gear (ChRL); kula o średnicy 5cm, 30kg udźwig, wielka i solidna jak nie Chińczyk. Ustawiając siłę odcisku (zielony pasek) na niskie wartości głowica blokuje się płynnie, stopniowo, po przekręceniu o 360° jest zakręcona na maksa. Luzując pokrętło o 45° i przykładając trochę siły obiektyw jest przestawiany płynnie. Ustawiając siłę docisku na duże wartości głowica łapie już po obrocie o 45° i dalej tylko zwiększa siłę docisku, przy luzowaniu głowicy ciężko trafić w moment pół-blokady i występuje efekt o którym pisał Marek.

 

PS Wiadomo, są droższe i lepsze głowice, ale w budżecie 250zł ciężko znaleźć coś podobnie solidnego.

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jest pewien podział zdań :) Dzięki za różne sugestie.

Wśród Genesis, myślę że optimum byłoby BH-40. Waga jeszcze przystępna, a powinna już przyjemnie prowadzić. Modelu 34 się boję, bo ma ciut mniejszą kulę niż moja głowica i co prawda jest ten ogranicznik blokady, ale nie wiem czy to wystarczy dla wygody celowania. Tylko że nie za bardzo widzę, gdzie to kupić...

W dniu 13.04.2019 o 16:47, Darek_B napisał:

Benro B1

Niedostępna

W dniu 13.04.2019 o 13:24, Adm2 napisał:

Acratech ultimate ballhead.

Zdecydowanie za droga :) Ale ciekawa.

W dniu 13.04.2019 o 19:36, count.neverest napisał:

Sirui G-20KX

Dwa głosy :) Faktycznie, wygląda nieźle. Niby kula tylko 36 mm, czyli tyle co u mnie, ale jeśli faktycznie można ją precyzyjnie blokować, to byłaby świetna (bo lekka). Pokrętło oporu jest tu oddzielne, zastanawiam się, czy nie będę go w nocy za często mylił? Mogłaby być tańsza, no ale jeszcze ujdzie. Jeśli ktoś trafi przypadkiem na używkę, będę wdzięczny za linka :) 

W dniu 13.04.2019 o 19:36, count.neverest napisał:

udźwig 20kg.

Zastanawiam się, z której bajki oni biorą te abstrakcyjne wartości? Mam rozumieć, że bez problemu zawieszę na niej newtona 10"? :P :P Moja głowica ma hipotetycznie 10 kg, ale już przy zestawie 1,5 kg, z nieco odstającym obiektywem, ledwo daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

Zastanawiam się, z której bajki oni biorą te abstrakcyjne wartości? Mam rozumieć, że bez problemu zawieszę na niej newtona 10"? :P :P Moja głowica ma hipotetycznie 10 kg, ale już przy zestawie 1,5 kg, z nieco odstającym obiektywem, ledwo daje radę.

Te naście kilogramów w przypadku głowic i statywów to często jest waga, do której sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rambro napisał:

Te naście kilogramów w przypadku głowic i statywów to często jest waga, do której sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu.

To by miało jakiś sens. Choć np manfrotto podaje bardziej realistyczne wartości, tj niższe niż Genesis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW Podałem Ci spec. od producenta. Wiadomo, że rozsądnie będzie zatrzymać się max na ~60%, zresztą jak przy montażach. Wieszałem na niej Tamrona 150-600 + TCx2 + Nikon 7100 z gripem z dovetailem 21 cm i obreczą 80 mm (widziałeś to na zdjęciach z głowicą Manfrotto). Pewnie 4kg. Inna sprawa, że statyw musi też swoje robić, bo jak są ugięcia, to na jego kolumnie centralnej, albo najniższej sekcji nóg. Celowanie z głowicy kulowej przy takiej ogniskowej to jak przerzucanie kamieni z jednej kupy na drugą. 

Pokrętło tarcia i blokada kuli znacznie różnią się wielkością i od samego początku używania wiesz którą manipulujesz. Zawsze możesz skorzystać z małej naklejki fluorescencyjnej ;)

Podjedź do jakiegoś salonu foto, zamocujesz sobie body ze szkłem i ocenisz. W ciemno nie kupuj.

 

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

Dwa głosy :) Faktycznie, wygląda nieźle. Niby kula tylko 36 mm, czyli tyle co u mnie, ale jeśli faktycznie można ją precyzyjnie blokować, to byłaby świetna (bo lekka). Pokrętło oporu jest tu oddzielne, zastanawiam się, czy nie będę go w nocy za często mylił?

Ale ja pisałem o Sirui K-20x. To wyższa seria z jednym pokrętłem

Znalezione obrazy dla zapytania Sirui K-20x

 

Zamiast szukać używki to podejdź do salonu Foto-Tip przy rondzie Mogilskim. Miła obsluga, duży salon, bardzo mały ruch.... Można spokojnie wszystko posprawdzać.

 

Druga opcja - lepsza.... zobacz na Aliexpress, duzy wybór, niskie ceny. Za niecałe 250 zł masz np głowice z kulą 44mm

02

 

Jest też niższa seria z kulą 44mm za jakies 150 zł

3

 

Głowica 36mm za jakieś 100 zł

3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te z AliExpress ktoś już testował i może napisać czy są warte uwagi i tych pieniędzy? Przepraszam, że troszkę wtrącę się w temat z własnym pytaniem, ale wiecie czy na głowicach które wymieniliście można zamocować takie mocowanie szyny dovetail?

 

https://deltaoptical.pl/mocowanie-do-szyny-dovetail-vixen

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz_D napisał:

A czy te z AliExpress ktoś już testował i może napisać czy są warte uwagi i tych pieniędzy?

Są 2-3 chińskie firmy robiące te głowice (i statywy) i setki firm brandujące je. To co kupisz w polskich sklepach pod markami Sirui, Foto-Pro, Genesis, Manfrotto itp to to samo co na Ali tylko droższe....

 

1 godzinę temu, Mateusz_D napisał:

Przepraszam, że troszkę wtrącę się w temat z własnym pytaniem, ale wiecie czy na głowicach które wymieniliście można zamocować takie mocowanie szyny dovetail?

Na każdej głowicy. Ten uchwyt przykręcasz śrubą 1/4" do płytki pasującej do danej głowicy.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2019 o 20:16, Marek_N napisał:

Są 2-3 chińskie firmy robiące te głowice (i statywy) i setki firm brandujące je. To co kupisz w polskich sklepach pod markami Sirui, Foto-Pro, Genesis, Manfrotto itp to to samo co na Ali tylko droższe....

 

Na każdej głowicy. Ten uchwyt przykręcasz śrubą 1/4" do płytki pasującej do danej głowicy.

Dzięki Marek. Czy możesz podać przykłady tych głowic z Ali? Chętnie na nie zerknę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem przykłady dwa posty wyżej. Warto skopiować ich nazwy i wrzucić w wyszukiwarke na Ali :)

 

Z tanich i solidnie zbudowanych ciekawa wydaje się też ta głowica:

https://pl.aliexpress.com/item/INNOREL-K36-Universal-Tripod-ball-head-Aluminum-Alloy-Arca-Swiss-structure-quick-release-plate-Max-Load/32804532855.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2019 o 20:16, Marek_N napisał:

Manfrotto

Manfrotto? Twierdzisz, że robią je chińczyki i można kupić te same produkty pod tańszym brandem? Podaj przykłady. Co jak co, ale manfrotto zawsze uważałem za taką ASA wśród statywów.

W dniu 15.04.2019 o 20:16, Marek_N napisał:

Na każdej głowicy. Ten uchwyt przykręcasz śrubą 1/4" do płytki pasującej do danej głowicy.

Ale jaki sens ma przykręcanie siodełka do szybkozłączki? Przecież dużo prościej i lepiej jest po prostu przykręcić szybkozłączkę głowicy bezpośrednio do dovetiala i nie używać siodełka. Siodełko miałoby sens jedynie, gdyby dało się zastąpić nim uchwyt szybkozłączki na głowicy.

21 minut temu, Marek_N napisał:

Z tanich i solidnie zbudowanych ciekawa wydaje się też ta głowica:

Wygląda nieźle, jest regulacja tarcia na pokrętle. Chyba się skuszę bo cena jak za darmo.

 

Z tymi głowicami to jak z wyborem płytek do domu - jest 10000 wzorów i rodzajów, a prawie każdy będzie tak samo dobrze pasował :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, MateuszW napisał:

Manfrotto? Twierdzisz, że robią je chińczyki i można kupić te same produkty pod tańszym brandem? Podaj przykłady. Co jak co, ale manfrotto zawsze uważałem za taką ASA wśród statywów.

Manfrotto nigdy nie aspirowało do jakiejś TOP półki. Chyba mylisz go z Gitzo (to marka również należąca do Manfrotto).

Generalnie to zawsze były dobre statywy, tyle że duże po złożeniu, ciężkie, i niestety z nadmiarem plastiku w kluczowych miejscach. Co innego ich głowice kulowe (miałem 486 RC2) - to był złom do potęgi.

 

Obecnie seria Element Traveler (statywy i monopody) to rebrandowane chińczyki. Czyli male i lekkie (i bez plastiku) statywy z odwracanymi nogami, których Manfrotto nie miało w ofercie.

 

17 godzin temu, MateuszW napisał:

Ale jaki sens ma przykręcanie siodełka do szybkozłączki? Przecież dużo prościej i lepiej jest po prostu przykręcić szybkozłączkę głowicy bezpośrednio do dovetiala i nie używać siodełka.

Fakt, w typowym dovetailu są otwory z gwintem 1/4" i płytkę szybko-mocujacą można wkręcić w dovetaila. Tyle, że nie o to pytał autor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marek_N napisał:

Manfrotto nigdy nie aspirowało do jakiejś TOP półki. Chyba mylisz go z Gitzo (to marka również należąca do Manfrotto).

Generalnie to zawsze były dobre statywy, tyle że duże po złożeniu, ciężkie, i niestety z nadmiarem plastiku w kluczowych miejscach. Co innego ich głowice kulowe (miałem 486 RC2) - to był złom do potęgi.

Obecnie seria Element Traveler (statywy i monopody) to rebrandowane chińczyki. Czyli male i lekkie (i bez plastiku) statywy z odwracanymi nogami, których Manfrotto nie miało w ofercie.

Nic nie mylę :) Dla mnie Manfrotto zawsze był Top (drogie i dobre), a Gitzo to już Topest (tak absurdalnie drogie, że nigdy nie kupię). Przyznaję, że o tej ostatniej serii nie słyszałem. Głowic kulowych również nie miałem. Miałem za to nogi 055 i teraz 190, oraz głowice MHXPRO-3W i 410 i moim zdaniem to produkty najwyższej klasy. Żadnego plastiku. 055 to konkretne nogi i muszą być duże i ciężkie. 190 w wersji 4 sekcyjnej i carbon są już mega kompaktowe i lekkie. Nie znam wszystkich ich produktów, tylko to co wymieniłem, ale pisanie że oferują głównie kiepskie, rebrandowane chińskie klony to chyba spore nadużycie.

Godzinę temu, Mateusz_D napisał:

Chyba też się skuszę na ten Ali-Express :sunsmiley:

Ja już zamówiłem :) Zdecydowałem się na podejrzaną, szybką wysyłkę (do 15 dni) AliExpress Premium Shipping. Podejrzana jest dlatego, że do wyboru była też zwykła przesyłka darmowa, a ta kosztowała 95 zł. Jednak przy zamówieniu >1eur przesyłka staje się darmowa :P Po co więc taki dziwny zabieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MateuszW napisał:

 

Ja już zamówiłem :) Zdecydowałem się na podejrzaną, szybką wysyłkę (do 15 dni) AliExpress Premium Shipping. Podejrzana jest dlatego, że do wyboru była też zwykła przesyłka darmowa, a ta kosztowała 95 zł. Jednak przy zamówieniu >1eur przesyłka staje się darmowa :P Po co więc taki dziwny zabieg?

Nieznane są mykl i triki kolegów z Azji. Może jakieś lokalne przepisy tym omijają. Ja poszedłem jednak w tą:

 

https://pl.aliexpress.com/item/B-44-tripod-ball-head-lengthened-Quick-Release-Plate-44mm-large-sphere-Panoramic-photo-heavy-duty/32759310539.html?spm=a2g17.search0104.3.1.2b509024cQXW0p&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_7_10065_10068_10890_319_10546_317_10548_10696_10084_453_454_10083_10618_10304_10307_10820_537_536_10843_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_6,ppcSwitch_0&algo_expid=85a59ce8-99ac-452b-a701-ab835984e846-0&algo_pvid=85a59ce8-99ac-452b-a701-ab835984e846&transAbTest=ae803_4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MateuszW napisał:

Nie znam wszystkich ich produktów, tylko to co wymieniłem, ale pisanie że oferują głównie kiepskie, rebrandowane chińskie klony to chyba spore nadużycie.

Kiepskie? To wierne klony topowego Gitzo, a nie ekonomicznego Manfrotto z toną plastiku. Zresztą.... lata temu poszedłem po Frotke, a wróciłem z Benro. To statyw jakościowo półkę wyżej.

 

Jaka kategorie byś nie wybrał jako kluczową (cena, jakość, waga, rozmiar itp) to znajdziesz lepszego chińczyka. Manfrotto poszło w wagę (bo średni statyw karbonowy o wadze 1,6 kg to bardzo dużo) i jeśli komuś to pasuje to w porządku. Ja statyw biorę na prawie każde szwendanie sie z aparatem, więc Benro wymieniłem na Sirui o wadze 1,1 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiś statyw z głowicą z chin polecacie? Też coś od Innorela? Ogólnie planowałem kupić genesis abt kit, ale nie wiadomo kiedy będzie w Polsce.

 

Innorel ma taki - https://pl.aliexpress.com/item/INNOREL-RT40-stopu-Aluminium-statyw-kamery-wideo-Monopod-podr-y-profesjonalna-kompaktowy-statyw-z-Quick-Release/32973376660.html?spm=a2g17.search0604.3.186.7c573d4dXSeIhi&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_5_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_10135_10301_10821_537_536_10133%2Csearchweb201603_90%2CppcSwitch_0&algo_pvid=5ccabfd8-fa82-4323-9e0e-0d4b82812eb9&algo_expid=5ccabfd8-fa82-4323-9e0e-0d4b82812eb9-27

 

Choć nie ukrywam, ten mnie bardziej kusi bo wysyłka z czech.

 

https://www.aliexpress.com/item/ZOMEI-Portable-Q666-Professional-Travel-Camera-Tripod-Monopod-with-aluminum-Ball-Head-compact-for-digital-SLR/32695626064.html?aff_platform=aaf&afref=&dp=e967ffc0371b1f249756d2c49eebcc9b&onelink_item_from=32695626064&scm-url=1007.13338.115306.0&onelink_thrd=0.0&pvid=e30666e9-349c-425a-9b7c-26c38ef2e0bc&onelink_duration=7.065276&sk=VnYZvQVf&onelink_status=noneresult&scm=1007.13338.115306.0&scm_id=1007.13338.115306.0&terminal_id=dcddac5891e44f4bb1c73b1c81d8dc46&af=137322&cpt=1555834620063&subid1=DPlnKr2ATnM&onelink_page_from=ITEM_DETAIL&cv=47843&onelink_item_to=32695626064&mall_affr=pr3&aff_trace_key=6d07392b9f894a92a331b7c5360d8a10-1555834620063-02774-VnYZvQVf&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&onelink_page_to=ITEM_DETAIL

Edytowane przez TomekDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.