Skocz do zawartości

SCT 9,25 Celestron - M51 , M82


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

Jednak cos tam z Celestrona SCT 9,25 z reduktorem ogniskowej f 6,3 idzie uzyskac . Co prawda SCT 9,25 w astrofoto umywa sie do APO , ale za to do wizuala ma silna strone . Z reduktorem  M 81 M 82 widac calkiem nie zle no i oczywiscie jego silna strona Planety w tym jest najlepszy . Do fotografowania DS ow nie bardzo sie nadaje , ale poki co musi wystarczyc .Akurat , aby nabrac wprawy w gromadzeniu materialu i jego obrobce .

M1 jpg.jpg

M51 jpg.jpg

M82 jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Meiser napisał:

Jednak cos tam z Celestrona SCT 9,25 z reduktorem ogniskowej f 6,3 idzie uzyskac . Co prawda SCT 9,25 w astrofoto umywa sie do APO , ale za to do wizuala ma silna strone . Z reduktorem  M 81 M 82 widac calkiem nie zle no i oczywiscie jego silna strona Planety w tym jest najlepszy . Do fotografowania DS ow nie bardzo sie nadaje , ale poki co musi wystarczyc .Akurat , aby nabrac wprawy w gromadzeniu materialu i jego obrobce .

M1 jpg.jpg

M51 jpg.jpg

M82 jpg.jpg

Widac wyraznie gdzie zalozony jest reduktor , pliki stackowane bez darkow biasow flatow 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zjechałeś z tłem, że nie widać prawie żadnych okręgów. A czym jest i skąd się wziął, trudno mi powiedzieć powiedzieć. Sądząc po rozmiarze, to może od obstrukcji LW.

Popełniasz kardynalny błąd w obróbce, mianowicie wycinasz tło do zera( no prawie do zera). Zostaw tło na poziomie 20-25, a fotka będzie prezentować się o niebo lepiej.

 Druga sprawa, to wywal trochę zielonego.

Podbiłem tło do 20. i zrobiłem HLVG w PS. No i dodałem 1,5% szumu, bo bez tego strasznie płaskie tło wychodziło.

mass.jpg.9a7933f776fe5eb60dd15676fc26698a.jpg

 

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotr4d napisał:

Tak zjechałeś z tłem, że nie widać prawie żadnych okręgów. A czym jest i skąd się wziął, trudno mi powiedzieć powiedzieć. Sądząc po rozmiarze, to może od obstrukcji LW.

Popełniasz kardynalny błąd w obróbce, mianowicie wycinasz tło do zera( no prawie do zera). Zostaw tło na poziomie 20-25, a fotka będzie prezentować się o niebo lepiej.

 Druga sprawa, to wywal trochę zielonego.

Podbiłem tło do 20. i zrobiłem HLVG w PS. No i dodałem 1,5% szumu, bo bez tego strasznie płaskie tło wychodziło.

mass.jpg.9a7933f776fe5eb60dd15676fc26698a.jpg

 

No rzeczywiscie blad w obrobce jak nic musze to poprawic 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zapytam nieco przewrotnie : piszesz " Jednak coś tam z Celestrona SCT 9,25 z reduktorem ogniskowej f 6,3 idzie uzyskać" - czy  to COŚ Ciebie satysfakcjonuje? Bo ferujesz takie wyroki, jakbyś coś WOW pokazał.

Fotka ma dużo wad obróbki uniemożliwiających ocenę. Już wyżej napisał kolega o obcięciu histogramu z lewej strony- wyciąłeś wszystkie detale tła i połowę ramion galaktyk. Balans kolorów to sprawa na daleką przyszłość, ale jest nieprawidłowy. Koloru na gwiazdach - brak. Jak rozumiem te 20 sekund było wymuszone przez jakość prowadzenia montażu?

A tak przy okazji  - popełniasz błąd początkującego - skaczesz z obiektu na obiekt zamiast zrobić jeden w miarę porządnie. I porządnie to nie znaczy 75 klatek po 20 sekund. Cierpliwości, niebo jest dziś i będzie za rok, za dziesięć i za sto lat.

Zwróć uwagę na położenie obiektu w kadrze - pewne kanony kompozycji kadru ( które możesz oczywiście olać) sugerują aby obiekt był centralnie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

 Zapytam nieco przewrotnie : piszesz " Jednak coś tam z Celestrona SCT 9,25 z reduktorem ogniskowej f 6,3 idzie uzyskać" - czy  to COŚ Ciebie satysfakcjonuje? Bo ferujesz takie wyroki, jakbyś coś WOW pokazał.

Fotka ma dużo wad obróbki uniemożliwiających ocenę. Już wyżej napisał kolega o obcięciu histogramu z lewej strony- wyciąłeś wszystkie detale tła i połowę ramion galaktyk. Balans kolorów to sprawa na daleką przyszłość, ale jest nieprawidłowy. Koloru na gwiazdach - brak. Jak rozumiem te 20 sekund było wymuszone przez jakość prowadzenia montażu?

A tak przy okazji  - popełniasz błąd początkującego - skaczesz z obiektu na obiekt zamiast zrobić jeden w miarę porządnie. I porządnie to nie znaczy 75 klatek po 20 sekund. Cierpliwości, niebo jest dziś i będzie za rok, za dziesięć i za sto lat.

Zwróć uwagę na położenie obiektu w kadrze - pewne kanony kompozycji kadru ( które możesz oczywiście olać) sugerują aby obiekt był centralnie.

Tak racja niebo i obiekty były są i będą  to pod wpływem emocji skacze z obiektu na obiekt ciesząc się jak dziecko  że w końcu coś tam się udaje  zarejestrować.  Absolutnie  nie jestem zadowolony  raz zbyt mało materiału , dwa źle  zrobiona obróbka,  trzy  obiekt  nie na środku  kadru  itd dużo błędów  które trzeba wyeliminować  . Przede wszystkim  mój błąd jest  taki że jednej nocy nie skupiam  sie  na jednym obiektcie tylko na kilku na raz.  Dużo jeszcze zostało nauki i w praktyce  i w teorii. Do ideału daleko ale z czasem będzie coraz lepiej. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

 Zapytam nieco przewrotnie : piszesz " Jednak coś tam z Celestrona SCT 9,25 z reduktorem ogniskowej f 6,3 idzie uzyskać" - czy  to COŚ Ciebie satysfakcjonuje? Bo ferujesz takie wyroki, jakbyś coś WOW pokazał.

Fotka ma dużo wad obróbki uniemożliwiających ocenę. Już wyżej napisał kolega o obcięciu histogramu z lewej strony- wyciąłeś wszystkie detale tła i połowę ramion galaktyk. Balans kolorów to sprawa na daleką przyszłość, ale jest nieprawidłowy. Koloru na gwiazdach - brak. Jak rozumiem te 20 sekund było wymuszone przez jakość prowadzenia montażu?

A tak przy okazji  - popełniasz błąd początkującego - skaczesz z obiektu na obiekt zamiast zrobić jeden w miarę porządnie. I porządnie to nie znaczy 75 klatek po 20 sekund. Cierpliwości, niebo jest dziś i będzie za rok, za dziesięć i za sto lat.

Zwróć uwagę na położenie obiektu w kadrze - pewne kanony kompozycji kadru ( które możesz oczywiście olać) sugerują aby obiekt był centralnie.

Klatek było ponad 150 ale dużo trafiło do  kosza były pojechane.  To duży i ciężki teleskop montaz to EQ5  tej nocy też dosyć wiało więc zrobiłem z tego z czego się dało zrobić to foto 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początek obrabiaj i prezentuj zdjęcia B/W. Na balans kolorów przyjdzie czas później, a fałszywe kolory bardzo psują odbiór.

No i sugeruję -popatrz na inne zdjęcia na forum i idź z obróbką w tą stronę. Nikt nie pokazuje tak czarnego tła. W rzeczywistości niebo też nie jest czarne. Tło świeci z jasnością 22mag/arcsec2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Meiser napisał:

Sugerujesz mniejsze ISO A dłuższy czas ?

Tak sugeruję. Większe ISO to większy szum na klatkach. Ja drogą kompromisu stosuję ISO800. 20 s przy ISO6400 oznacza 160 s przy ISO800. A 160 s (przy ISO800) to i tak moim zdaniem za krótko, żeby z DSO nałapać wystarczająco dużo fotonów. Oczywiście zależy to od rodzaju obiektów. Np. dla jaśniejszych galaktyk sensowne klatki zacząłem przy ISO800 otrzymywać po 240 s ekspozycji. Potem wydłużyłem czas do 480 s, a ostatnio nawet bardziej, co daje mi jeszcze lepsze wyniki.

480 s przy ISO800 oznaczałoby 60 s przy użytej przez ciebie czułości ISO6400.

Wiem już jaką masz tubę i jaki montaż. Obawiam się, że przy tak ciężkiej (i tak długoogniskowej) tubie jak SCT 9,25 na delikatnym montażu EQ5 nawet przy użyciu guidingu nie uzyskasz dobrych wyników. Rozumiem skracanie czasu ekspozycji jako antidotum na problemy z prowadzeniem. Ale bez odpowiednio długiego czasu będziesz miał za mało fotonów.

Co do jakości fotek nie wypowiadam się, bo w astrofoto również jestem początkujący. Zostawiam głos bardziej doświadczonym kolegom, którzy zresztą cokolwiek już tutaj napisali.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel, daj spokój z tym sarkazmem - kolega robi pierwsze zdjęcia więc bardzo możliwe że akurat go to satysfakcjonuje, albo choć sam fakt, że uwiecznił szczegóły niewidoczne wizualnie. I nie robi tego żeby powalić jaśniepanów na kolana, tylko żeby otrzymać konstruktywne porady. Może niektórzy już nie pamiętają (lub nie chcą pamiętać) swoich początków jaka to frajda trafić w ogóle w coś i uwiecznić trochę fotonów. A t oo kadrowaniu jakby jakby to na okładkę NatGeo. Nie można tych samych treści tylko bez tych docinek.? Inni potrafią, a Meiser już wie jak startować ponownie do tych obiektów. Powodzenia.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kunzite napisał:

Wessel, daj spokój z tym sarkazmem - kolega robi pierwsze zdjęcia więc bardzo możliwe że akurat go to satysfakcjonuje, albo choć sam fakt, że uwiecznił szczegóły niewidoczne wizualnie. I nie robi tego żeby powalić jaśniepanów na kolana, tylko żeby otrzymać konstruktywne porady. Może niektórzy już nie pamiętają (lub nie chcą pamiętać) swoich początków jaka to frajda trafić w ogóle w coś i uwiecznić trochę fotonów. A t oo kadrowaniu jakby jakby to na okładkę NatGeo. Nie można tych samych treści tylko bez tych docinek.? Inni potrafią, a Meiser już wie jak startować ponownie do tych obiektów. Powodzenia.

Spokojnie  wszystkie  porady są dla mnie napewno cennym źródłem informacji. A do krytyki Wessela poprostu  trzeba się przyzwyczaić. Oczywiście  bez urazy dla niego. Każdy musi te początki  przejść nie da się  inaczej  .

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kunzite napisał:

Wessel, daj spokój z tym sarkazmem - kolega robi pierwsze zdjęcia więc bardzo możliwe że akurat go to satysfakcjonuje, albo choć sam fakt, że uwiecznił szczegóły niewidoczne wizualnie. I nie robi tego żeby powalić jaśniepanów na kolana, tylko żeby otrzymać konstruktywne porady. Może niektórzy już nie pamiętają (lub nie chcą pamiętać) swoich początków jaka to frajda trafić w ogóle w coś i uwiecznić trochę fotonów. A t oo kadrowaniu jakby jakby to na okładkę NatGeo. Nie można tych samych treści tylko bez tych docinek.? Inni potrafią, a Meiser już wie jak startować ponownie do tych obiektów. Powodzenia.

Swiete slowa Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.