Skocz do zawartości

Nowy montaż z GoTo, czy wymaga regulacji?


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie macie doświadczenia z nowymi montażami z goto, a dokładnie to Advanced AVX. Czy po zakupie takiego cuda wymagana jest interwencja użytkownika w chociażby docis slimacznic czy to już jest typ montażu którego raczej samemu się nie rozkręca?

 

Nie ograniczajcie się proszę do AVX, myślę że potencjalni kupcy innych montów z goto też chętnie poczytają.

 

pozdrawiam

Adam

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, cwic napisał:

. Czy po zakupie takiego cuda wymagana jest interwencja użytkownika w chociażby docis slimacznic czy to już jest typ montażu którego raczej samemu się nie rozkręca

Hahaha :) Naprawdę wierzysz, że na tym świecie jest montaż nie wymagający regulacji? No może ASA, bo tam nie ma przekładni i jak coś jest źle to już nic się nie da zrobić samodzielnie.

Myślałem że iOptron będzie bezobslugowy, niestety nawet on wymagał drobnych poprawek. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wizuala, jeśli nie ma nadmiernych luzów i ogólnie montaż trzyma się kupy, to jakaś specjalna interwencja nie jest wymagana. 

Astrofotografia wymaga maksymalnej dostępnej precyzji i spasowana elementów montażu. Tak więc bez umiejętnej regulacji na pewno się nie obędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się tutaj. 

 

A jaki montaż GoTo do wizuala?

Taki, który uniesie SCT8, może kiedyś SCT9.25. 

Taki, którego nie trzeba będzie co chwilę alignować. 

 

Najchętniej AZ. Jestem po operacji łąkotki kolana i wolałbym nie klękać do ustawiania na Polarną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. 

A na wygodnie, nie od biedy? Jeśli kupować, to na dłużej, nie na chwilę. Dlatego ma być wygodne. 

Najchętniej AZ i to co napisałem wcześniej :flirt:. +Możliwość ręcznego ustawiania na obiekt, bez kombinowania jak w EQ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjacek napisał:

Najchętniej AZ. Jestem po operacji łąkotki kolana i wolałbym nie klękać do ustawiania na Polarną. 

 

Ja jestem po łąkotce i poprawianym acl'u (robione pod koniec października), nie ustawianie polarnej lunetką jest najgorsze bo to zajmuje 60 sekund. Najgorzej jesty "wystać" przy wizualu. 

Niby już biegam, pozwolenie mam na max 2km na raz, a jednak wystanie przy obserwacjach nadal stanowi wyzwanie.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co kupić? EQ5 z GoTo? HEQ5 z GoTo? 

AZ-EQ5? Tryb AZ, coś 'normalnego' :original:

Nie będę tego kupować teraz, po prostu zbieram informacje. A może pojawi się coś na giełdzie w międzyczasie... 

Tylko wizual... Max SCT8 może w przyszłości SCT9.25. Chodzi o wygodę użytkowania. O to, aby to nie ważyło za dużo. 

Miłe byłoby sterowanie również z telefonu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chodzi o wygodę użytkowania. O to, aby to nie ważyło za dużo."

Pojęcia przeciwstawne, wykluczją się wzajemnie niestety. Mały lekki montąż będzie sprawiał dużo problemów z ciężką tubą, a zatem mimo tego że do noszenia będzie wygodny to do użytkownaia już nie.

 

EQ5 ma udźwig 10-13kg, SCT 9,25 waży chyba ponad 14kg.

HEQ5 i AZ-EQ5 są dosyć duże i ciężkie, ale mają udźwig 15-16kg.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za informacje. 

Tego SCT9.25 na razie nie mam i nie wiem, czy dam radę kiedyś go kupić. 

Czyli od biedy EQ5 z GoTo dałoby radę?

A jak z dokładnością po ustaleniu prawidłowo polarnej i późniejszej alignacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kjacek napisał:

Czyli od biedy EQ5 z GoTo dałoby radę?

A jak z dokładnością po ustaleniu prawidłowo polarnej i późniejszej alignacji? 

Myślę, że EQ5, dałby radę.

HEQ5 po alignacji na 3 gwiazdy - praktycznie trafia w punkt, w sensie obiekt mieści się w polu widzenia okularu gso sw 20mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.