Skocz do zawartości

Taurus 270


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm niby 27 cm Taurusa do 20cm Synty wydaje się niewiele ale przecież powierzchnia jest liczona jako kwadrat promienia to ponad 80% więcej jeśli chodzi o zbieranie światła-to jednak jest dużo, niemal 2X większa powierzchnia czynna. Uwzględniając nowoczesny pająk (nawet nie wiem czy nazwac go pająkiem) i różnice w rozdzielczości mogą być jeszcze większe niż wynikające z gołych parametrów optycznych. Nie mnie rozsądzać który telesko jest "lepszy", ja z synty byłem bardzo zadowolony, dawała piękne obrazy. Teleskop Taurus ooczarował mnie swą mobilnością i profesjonalnym wykonaniem, dbałością o szczegóły przyjazne dla usera-jak choćby dziecinnie prosta kolimacja.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście jest już nowy dzień i na szczęście do tego tematu mogę, bez ewentualnych zahamowań, powrócić.

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że istnieje różnica pomiędzy zasięgiem teleskopu o średnicy 20 i 27 cm. I gdybym mógł w jakiś magiczny sposób zamienić moją Syntę 200/1000 na Taurusa 27 to tak bym uczynił, bez chwili zastanowienia. Ale Syntę już mam, a Taurus swoje kosztuje. Mimo to rozważam jego zakup, ale nie śpieszę się "bo co nagle to po ...".

Dla mnie optymalne byłoby zwierciadło 30-33 cm, gdyż większość obserwacji wykonuję z balkonu, więc może być (teleskop) nieco cięższy niż Taurus 27, ale jednocześnie lżejszy od Taurusa 38, który jak na moje możliwości (osłabienie organizmu spowodowane przewlekłą chorobą) jest nieco za ciężki.

Dlatego tak grymaszę i dlatego czekam jeszcze na ewentualne testy, czy opinie. Niestety z tego samego powodu o którym wspomniałem w nawiasie nie będzie mnie w Bieszczadach, nad czym bardzo ubolewam.

Mimo to cieszę się, gdyż zaczyna się prawdziwa wiosna i w najbliższy ciepły wieczór planuję po ponad 15-sto miesięcznej przerwie wystawić mój teleskop na balkon. Czy będzie to dzisiaj? Być może, gdyż zapowiada się bardzo ciepły dzień, a przed sobą mam kilka dni wolnego. Wszystko będzie zależeć od pogody. Teraz jest trochę chmur pierzastych.

 

Pozdrawiam wszystkich

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli przegapiłem.

 

Z czego wykonany jest pokrowiec w Taurusie?  :rolleyes:

 

Z czarnego materiału. W tej chwili nie pamietam jego nazwy. Materiał jest cienki i lekki ale nie rzejrzysty. Zewnętrzną stronę ma błyszczącą, a wewnętrzną matową. Jest nie mnący.

 

Pozdrawiam

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
Czemu Mirku akurat ten materiał? Nie zostawia włókien czy co ?

Jest lekki, cienki i ma dosyć gęsty splot, myślę że dobry do celów przeciwwietrznych. Optycznie lepsze by bylo coś w rodzaju matowego weluru ale byłoby to znacznie cięższe i zajmowało więcej miejsca w walizce!

Włókna nieistotne, przecież nie będzie się nim wycierać lustra! Wystarczyłoby, żeby materiał nie LINIAŁ! :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a taurus 250 ile kosztuje??

bo na stronce jest tylko cena 270  :Salut:

Taurusów 250 już nie ma i nie będzie. Wykończyła nas Chińska konkurencja.

Orion XT10" (25cm) kosztuje w Astrokraku 2350zł.

W tej chwili po zlocie zostały 2 sztuki Taurusa 270.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu Mirku akurat ten materiał? Nie zostawia włókien czy co ?

 

Tak naprawde to najładniejszy materiał jaki spotkałem w sklepie. Serio! Idź do sklepu z materiałami i spróbój znaleźć wymarzony materiał na teleskop, jest duze prawdopodobieństwo że skończysz własnie z jedwabiem syntetycznym.

Jest przyjemnie błyszczący na zewnatrz i matowy w środku, niemnący, niełapiący wilgoci, niefarbujacy i bardzo lekki. No i nie zostawia żadnych nitek :)

 

Sprawdzałem w hurtowni różne materiały ale wszystkie inne były jakieś takie nie tego. Jak znalazłem ten to byłem bardzo szczęśliwy.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Edytowane przez Mirek_D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.