Skocz do zawartości

Taurus 270


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Czy rodzaj śrub i rodzaj sprężyn to tajemnica handlowa?

 

Co do tego czy 4kg lustereczko jest ciężkie polecam wziąć w rękę dwie 2l butelki napoju i potrzymać miedzy palcami troszkę.

 

1. Tak.

 

2. Nie rozumiem o co chodzi. 4kg to 4kg nieważne czy trzymasz je w palcach, na wadze czy jeszcze gdzie indziej.

 

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  I na Boga, po co stosujesz 40mm płytę??? Przecież to nie jej grubość wpływa na sztywność tej konstrukcji. W Taurusach podstawa skrzyni lustra ma 9mm.

 

Mówisz ze nie ?

 

Lustro w celi kiedy patrzymy na horyzont robi wszystko aby opaść na śrubach na których wisi, a długość podparcia śrub według Mirka nie ma żadnego znaczenia. Polecam więc ciekawe doświadczenie.

 

Wyciągnijcie mały palec prawej ręki i złapcie-obejmijcie go mocno lewą ręką na odcinku 40mm ( jak u mnie w celi śruba) a następnie ciągnąc małym palcem w dół spróbujcie się nim wyłamać z uścisku. Uwaga, może zaboleć.

 

Następnie złapcie ten sam palec na odcinku 9mm ( jak u Mirka w celi) i spróbujcie się nim wyłamać w dół z uścisku, nie sprawi wam to żadnego kłopotu.

 

Ale Mirek twierdzi ze nie ma różnicy.

 

 

 

1. Tak.

 

Skoro teleskop obejmują tajemnice handlowe to nie mam więcej pytań.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie, czy w wypadku dostarczenia własnego wyciągu (tzn. nie własnej roboty tylko zakupionego) moze on być zainstalowany zamiast oryginalnego ?

 

Tak, jeżeli średnica zewnetrzna ruchomej części wyciągu jest mniejsza niż 65mm.

Jeżeli jest większa to niezbedna będzie przeróbka górnej klatki teleskopu, ale też mozemy się tego podjąć.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz ze nie ?

 

Lustro w celi kiedy patrzymy na horyzont robi wszystko aby opaść na śrubach na których wisi, a długość podparcia śrub według Mirka nie ma żadnego znaczenia. Polecam więc ciekawe doświadczenie.

 

Wyciągnijcie mały palec prawej ręki i złapcie go mocno lewą ręką na odcinku 40mm ( jak u mnie w celi śruba) a następnie ciągnąc małym palcem w dół spróbujcie się nim wyłamać z uścisku. Uwaga, może zaboleć.

 

Następnie złapcie ten sam palec na odcinku 9mm ( jak u Mirka w celi) i spróbujcie się nim wyłamać w dół z uścisku, nie sprawi wam to żadnego kłopotu.

 

Ale Mirek twierdzi ze nie ma różnicy.

Skoro teleskop obejmują tajemnice handlowe to nie ma więcej pytań.

 

Drogi Hamalu.

 

W swoim rozumowaniu popełniasz błąd. Nie wykażę ci jaki abyś mógł sam pogłówkować. Nie wyłamuj palców, użyj głowy.

Jak już pisałem teleskop stoi oddany do publicznych testów, lustro nie opada, a podstawa ma 9mm. Czary?

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Hamalu.

 

W swoim rozumowaniu popełniasz błąd. Nie wykażę ci jaki abyś mógł sam pogłówkować. Nie wyłamuj palców, użyj głowy.

Jak już pisałem teleskop stoi oddany do publicznych testów, lustro nie opada, a podstawa ma 9mm.   Czary?

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

 

 

 

Nie czary a mocne i szerokie sprężyny. Dlatego pytam jakie, bo moze sie to przydać wielu ludziom, tylko czemu są na takich cieniutkich szpileczkach ? Przecież wiesz doskonale że sztywność całości to składowa sztywnosci poszczególnych elementów.

No tak, jak nie mam dyplomu z wyróznieniem z powazanej uczelni to jestem idiotą.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno nie ma glupich pytań więc pytam,

załóżmy że wróciliśmy z wyjazdu a w domu mamy solidny montaż paralaktyczny (powiedzmy 12kg udżwigu do astrofoto), czy jest to technicznie wykonalne i sensowne zeby powiesić coś takiego na montażu, np. jakieś obręcze przykręcone do tych prętów (w końcu nie jestem inżynierem :D ) ? Czy wszystko będzie odpowiednio sztywne? Mielibyśmy wtedy dwa w jednym dobsona na wyjazdy i możliwosć zrobienia fotek.

 

czystego nieba !

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku, ten teleskop już z samego założenia nie jest przystosowany do astrofoto w ognisku głównym (krótki wyciag bez złączki okularowej co daje mniejsze lusterko wtórne bardziej korzystne do vizuala) i myślę że nie ma to sensu bo na siłę nie zrobisz z niego astrografu :unsure:

W obecnej wersji to specjalizowany "walizkowiec" podróżny a fakt faktem że można pomyśleć o wersji np z platformą paralaktyczną i napędem ale to już zupełnie inna bajka i zupełnie inny projekt z innymi założeniami na wstępie :Salut:

 

Ps. Do Hamala, to są mocne sprężyny z płaskim zakończeniem o grubości drutu stalowego 3mm, średnicy i wysokosci około 20 mm.

Średnica śruby jako elementu regulacyjnego nie ma tu większego znaczenia (musi tylko wytrzymać nacisk sprężyny) a właśnie sprężyny są tu alementem ustalającym oprawę lustra a żeby je ścisnąć trzy naraz do końca zakresu sprężystości potrzeba siły nacisku rzędu 100kG.

Wszystko to zostało najpierw teoretyczne przeliczone na maksymalne dopuszczalne ugięcia w projekcie 3D i odpowiednio nawet przewymiarowane ze sporym zapasem konstrukcyjnym aby uniknąć sumawania się kolejnych ugięć na poszczególnych elementach konstrukcji począwszy od oprawy lustra, poprzez szkielet teleskopu a skończywszy na podstawie szukacza.

Brałem czynny udział w tym projekcie i jestem w nim na bierząco zorientowany dlatego odpisuję tu zamiast Mirka na twoje techniczne pytanie :Salut:

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno nie ma glupich pytań więc pytam,

załóżmy że wróciliśmy z wyjazdu a w domu mamy solidny montaż paralaktyczny (powiedzmy 12kg udżwigu do astrofoto), czy  jest to technicznie wykonalne i sensowne zeby powiesić coś takiego na montażu, np. jakieś obręcze przykręcone do tych prętów (w końcu nie jestem inżynierem  :D )  ? Czy wszystko będzie odpowiednio sztywne? Mielibyśmy wtedy dwa w jednym dobsona na wyjazdy i możliwosć zrobienia fotek.

 

czystego nieba !

 

Zbyszek

Technicznie jest możliwe, raczej nie Taurus. Rozważałem kiedyś projekt wykonania 150 w ażurowej obudowie i powieszenie go paralaktyku, wyszło że takim paralaktyk musiałby mieć głowicę tuż przy ziemi ( niski środek ciężkości teleskopu ) albo przy normalnie rozstawionych nogach konieczna by była drabinka żeby spojrzeć w okular. Żeby mocować po środku długości teleskopu trzeba obciążyć przód co pociąga konieczność wykonania mocniejszej jego konstrukcji. Szkoda zachodu.

 

 

Krzysiek

Edytowane przez Krzysztof_TG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie jest możliwe, raczej nie Taurus. Rozważałem kiedyś projekt wykonania 150 w ażurowej obudowie i powieszenie go paralaktyku, wyszło że takim paralaktyk musiałby mieć głowicę tuż przy ziemi ( niski środek ciężkości teleskopu ) albo przy normalnie rozstawionych nogach konieczna by była drabinka żeby spojrzeć w okular.  Żeby mocować po środku długości teleskopu trzeba obciążyć przód co pociąga konieczność wykonania mocniejszej jego konstrukcji. Szkoda zachodu.

Krzysiek

 

 

Tak ale taki azur foto trzyma się na ramie, a tu całość na gnieździe lustra głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku, ten teleskop już z samego założenia nie jest przystosowany do astrofoto w ognisku głównym (krótki wyciag bez złączki okularowej co daje mniejsze lusterko wtórne bardziej korzystne do vizuala) i myślę że nie ma to sensu bo na siłę nie zrobisz z niego astrografu  :unsure: 

W obecnej wersji to specjalizowany "walizkowiec" podróżny a fakt faktem że można pomyśleć o wersji np z platformą paralaktyczną i napędem ale to już zupełnie inna bajka i zupełnie inny projekt z innymi założeniami na wstępie :Salut:

 

Ps. Do Hamala, to są mocne sprężyny z płaskim zakończeniem o grubości drutu stalowego 3mm, średnicy i wysokosci około 20 mm.

Średnica śruby jako elementu regulacyjnego nie ma tu większego znaczenia (musi tylko wytrzymać nacisk sprężyny) a właśnie sprężyny są tu alementem ustalającym oprawę lustra a żeby je ścisnąć trzy naraz do końca zakresu sprężystości potrzeba siły nacisku rzędu 100kG.

Wszystko to zostało najpierw teoretyczne przeliczone na maksymalne dopuszczalne ugięcia w projekcie 3D i odpowiednio nawet przewymiarowane ze sporym zapasem konstrukcyjnym aby uniknąć sumawania się kolejnych ugięć na poszczególnych elementach konstrukcji począwszy od oprawy lustra, poprzez szkielet teleskopu a skończywszy na podstawie szukacza.

Brałem czynny udział w tym projekcie i jestem w nim na bierząco zorientowany dlatego odpisuję tu zamiast Mirka na twoje techniczne pytanie :Salut:

 

 

Hehe, jak ładnie na kolorowo :D . Ja doskonale wiem jak dziala cela, dziwi mnie tylko robienie tajemnicy ze srednicy śrub oraz pochodzenia sprężyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czary a mocne i szerokie sprężyny. Dlatego pytam jakie, bo moze sie to przydać wielu ludziom, tylko czemu są na takich cieniutkich szpileczkach ? Przecież wiesz doskonale że sztywność całości to składowa sztywnosci poszczególnych elementów.

No tak, jak nie mam dyplomu z wyróżnieniem z powazanej uczelni to jestem idiotą.

 

Brawo Hamal!

Oczywiście, że nie jesteś idiotą, tylko przyczepiłeś się do ugięć na śrubach. Ale wydedukowałeś co i jak i to się liczy.

Janusz już odpisał jak to wygląda z technicznego punktu widzenia.

 

Pozdrawiam,

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruby się nie ugną, lustro jest za lekkie, ale luzy na nich nie są wskazane :kwasny:

 

Ja doskonale wiem jak to działa, dedukować usilnie jak sugerujesz nie musiałem.

Janusz mądrala już się nie raz przejechał myśląc ze wszystko wie najlepiej i tylko On rozumie jak świat działa, z Tobą widzę jest podobnie. Lekceważenie i niedocenianie rozmówcy widzę jest typowe ostatnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruby się nie ugną, lustro jest za lekkie, ale luzy na nich nie są wskazane  :kwasny:

 

Ja doskonale wiem jak to działa, dedukować usilnie jak sugerujesz nie musiałem.

Janusz mądrala już się nie raz przejechał myśląc ze wszystko wie najlepiej i tylko On rozumie jak świat działa, z Tobą widzę jest podobnie. Lekceważenie i niedocenianie rozmówcy widzę jest typowe ostatnio.

 

Panowie, mam nadzieje, ze temat "sprezyn" zamkneliscie, bo powoli znowu zaczyna "smierdziec".

 

Prosba do Mirka - odpowiadaj w tym watku tylko merytorycznie bez oceniania pytajacego, a tym bardziej siebie - chocby pytanie bylo max idiotyczne, taka jest rola tych testow. Czytelnicy atakuja twoja konstrukcje, takie ich prawo, ty odpowiadasz, jak wyglada to w Taurusie, ja potwierdzam to testem uzytkowym. Jezeli odejdziemy od tego schematu, to zrobi sie burdel.

 

Hamal: niepotrzebnie wydales opinie nie znajac szczegolow konstrukcyjnych, a wiesz do czego to moze prowadzic :) Mirek mogl pomyslec, ze chcesz z zasady "atakowac" jego "dziecko" ;).

 

Mam nadzieje, ze konfliktu nie ma i nie bedzie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, jak to mówią kto pyta nie błądzi,

a już myślałem że obędzie się bez kupowania innej sporej rurki

 

 

Nie jest tak źle. Można zrobić sobie do tego teleskopu do foto osobną całościową ramę,do której będzie się mocowało gniazdo lustra głónego oraz część z wyciągem :rolleyes:

Może wykonawca by o takiej pomyślał, jako dodatkowa opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o test opadania, zrobilem to nastepujaco:

 

1. ustawilem pkt ostrosci na odleglym, bardzo szczegolowym obiekcie w linii horyzontu

2. teleskop stal tak ok 2 godz.

3. przestawilem go w zenit na nastepnych kilka godzin

4. wrocilem do pozycji nr 1 i sprawdzilem ustawienie ostrosci - jest idealnie!

 

Czy kto ma pomysl na lepszy test w warunkach domowych?

 

Jezeli lustro opadaloby nierownomiernie to bym zarejestrowal takze przesuniecie w promieniu lasera (sprawdzone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o test opadania, zrobilem to nastepujaco:

 

1. ustawilem pkt ostrosci na odleglym, bardzo szczegolowym obiekcie w linii horyzontu

2. teleskop stal tak ok 2 godz.

3. przestawilem go w zenit na nastepnych kilka godzin

4. wrocilem do pozycji nr 1 i sprawdzilem ustawienie ostrosci - jest idealnie!

 

Czy kto ma pomysl na lepszy test w warunkach domowych?

 

Jezeli lustro opadaloby nierownomiernie to bym zarejestrowal takze przesuniecie w promieniu lasera (sprawdzone).

 

 

Jeśli sprężyny sa tak potężne jak pisze Janusz to faktycznie efekt mozę być minimalny, lub przy mocnym ich naciągneiciu niewystępować. Dlatego kilka postów wsześniej o nie pytalem i uslyszałem ze to tajemnica :rolleyes: Jak tajemnica to pewnie coś nie tak, jak to na naszym rynku bywa. Stąd moja reakcja.

 

Myślę też że informacją skąd można wziąć tak dopasowane sprężyny przydała by się wielu naszym kolegom budującym własne teleskopy.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, jak to mówią kto pyta nie błądzi,

a już myślałem że obędzie się bez kupowania innej sporej rurki

 

Mozna w tej konstrukcji zastanowic sie nad budowa np. stacjonarnej platformy eq. W takim wypadku mozna zastosowac duze kola obrotu, co moze wplynac na niezla precyzje. Jest lekki, wiec nie powinno to byc az tak bardzo problematyczne.

 

Pytanie tylko, po co komu az tak wielki astrograf? Zauwaz, ze w newtonach w zastosowaniach foto masz spora kome, co oznacza, ze trzeba by zastosowac jakis jej korektor (np. TV Parracor), a to tez swoje kosztuje.

 

Generalnie jest to mozliwe, tylko pytanie, czy to dobry kierunek myslenia. Male lusterko wtorne jest swietnym pomyslem (mala obstrukcja), co musi oznaczac super kontrast na planetach (jak na newtona). Na ksiezycu juz potwierdzilem, bez porownywania oko w oko, wydaje sie niewiele ustepowac refraktorowi APOchromatycznemu. Pytanie tylko, czy krazek swiatla jest wystarczajacy, aby pokryc matryce APS np. 10D/300D i czy przez to nie bedzie winietowac? Sprawdze to!

 

Z drugiej strony miloby miec astrograf o ogniskowej >1300 mm i szybkosci f5 :) Ale to droga myslenia raczej dla tych, co maja wlasny dom lub dzialke, gdzie moga pomyslec o takiej stacjonarnej platformie astrofoto o stalym kacie nachylenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle. Można zrobić sobie do tego teleskopu do foto osobną całościową ramę,do której będzie się mocowało gniazdo lustra głónego oraz część z wyciągem  :rolleyes:

Może wykonawca by o takiej pomyślał, jako dodatkowa opcja?

 

No w sumie fakt, tylko zauwaz, ze srodek ciezkosci masz i tak praktycznie tam, gdzie sa te "plozy". Mozna wiec po prostu w konstrukcji uchwytu wykorzystac takie plozy, tylko metalowe i polaczone ze specjalnymi uchwytami - nawet symulujacymi obiejmy z mozliwoscia obracania wokol wlasnej osi. To pozwoliloby zachowac nada lekka wage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jasny i wielki teleskop o długiej ognikowej będzie dobry do mgławic planetarnych. Z Heńkiem juz się zastanawialiśmy nad zrobieniem z rurek takiej konstrukcji do której by była podpinana moja cela oraz pająk i wyciąg.

Trzeba bedzie kiedyś pchnąć temat dalej. Oczywiście jako detektor będzie kamerka.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, na pewno masz racje. Zauwazmy, jak malo jest osob bawiacych sie w astrofoto przy takich ogniskach. Przy wielkosci pixela vesty rozdzielczosc takie obiektu bedzie bardzo, bardzo duza.

 

Moze i nie jest to taki "glupi" pomysl z wymysleniem specjalnej konstrukcji do ktorej mocuje sie "kosz" z lustrem, a z drugiej strony przykreca tuleje z lustrem wtornym i wyciagiem. Jezeli cala kontrukcja bylaby z lekkich stopow, to calosc nie powinna wiele wiecej wazyc.

 

Problemy jakie pojawiaja sie na starcie:

1. srodek ciezkosci - nie ma sensu dociazac tego z drugiej strony, bo wtedy tracimy caly sens lekiej konstrukcji azurowej. Jezeli nie dociazamy, to problem pojawia w wysokosci, na ktorej bedzie wyciag. Pytanie tylko, czy to jest problem? Wtedy montaz mozna zainstalowac na bardzo niskim slupie, co tez ma swoje zalety.

 

2. waga - zalozmy, ze calosc zmiesci sie w 18-20 kg., co i tak oznacza koniecznosc zastosowania glowicy paralaktycznej klasy sredniej, czyli Tak EM200, Gemini G41, Losmadny G11, Vixen Atlux itp. Jak wiemy, kazdy z nich to wydatek ok 30 tys. zl.

 

Obydwa problemy zalozeniowe oznaczaja dla mnie jedno - lepiej jest jednak skupic myslenie nad platforma, a nie czepianiem tego na montazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak się domyślam w vizalu chodzi o to żeby obraz był maksymalnie kontrastowy? Dlatego lusterko wtórne jest małe? Ale czy tym samym nie tracimy częsci światła które nie zostaje odbite od lusterka wtórnego? Czy raczej śwatło odbite zostaje w 100% tylko lusterko wtórne jest dalej od lustra wtórnego, czyli wtedy w wyciągu mamy mniejszy stożek śwaitła, a stąd winietowanie. Nie zabardzo wiem o co w tym wszystkim chodzi więc będe wdzięczny za poczęstunek porcją wiedzy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.