Skocz do zawartości

Niski budżet na pierwszy refraktor


Tomek_z_kosmosu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie szanownych forumowiczów, chylę czoła przed waszą wiedzą i doświadczeniem. Jako że jestem tu nowy, a zafascynowany wszechświatem pragnę nabyć pierwszy teleskop, chciałbym z owej wiedzy i doświadczenia skorzystać. Udało mi się z lubą ustalić budżet 600 złotych, co już uważam za osobisty sukces i taki też budżet przyjmijmy za górny. Również w przypadku gdyby astronomia nie przypadła mi do gustu (wielce mało prawdopodobne), nie chciałbym wydawać na pierwszy sprzęt zbyt dużo. Dysponuję działką za miastem gdzie zanieczyszczenie światłem jest znikome, chciałbym móc zobaczyć naszego naturalnego satelitę ze szczegółami, planety naszego układu - powiedzmy przerwa Cassiniego i Galileuszowe księżyce to minimum do którego chce mieć dostęp, oraz większość obiektu z katalogu Messiera, tak żeby było widać coś więcej niż punkt. Zdecydowanie preferuję refraktor, o możliwie największej za te pieniądze soczewce (90?). Dobrze żeby sprzęt posiadał stosunkowo stabilny do rozmiarów tuby montaż, w domyśle azymutalny. Bazując na powyższych założeniach zapraszam chętnych do dyskusji na temat konkretnych modeli - konkretnych producentów, spełniających w/w wymogi. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że za takie pieniądze to raczej będzie zabawka, ewentualnie namiastka teleskopu, jednak od czegoś trzeba zacząć. Osobą piszącym, że się zniechęcę nadmienię, że pół roku obserwacji nieba lornetką za 5 dych nie zniechęciło mnie :) Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest tani 90/900. Budżetu jeszcze starczy na kilka okularów i normalną kątówkę. Na początek SW WA 20 mm i SW WA 9 mm. Może wersja 6 mm jeszcze by się przydała do większego poweru ale to tylko na Księżycu. Do planet ten 9 mm będzie odpowiedni do tej soczewki.

Okularów i kątówki szukaj na giełdach, kupisz sporo taniej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lolak89 napisał:

Tutaj jest tani 90/900. Budżetu jeszcze starczy na kilka okularów i normalną kątówkę. Na początek SW WA 20 mm i SW WA 9 mm. Może wersja 6 mm jeszcze by się przydała do większego poweru ale to tylko na Księżycu. Do planet ten 9 mm będzie odpowiedni do tej soczewki.

Okularów i kątówki szukaj na giełdach, kupisz sporo taniej.

Litości!

Tylko nie na tym montażu dla początkującego

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Bressera 8x50 (Lornetka Bresser 8-24x50) i używam jej ze statywem od aparatu foto z własnoręcznie wykonanym adapterem kątowym na gwint, zatem przeskok pewnie by był, tylko jak lubej wyjaśnić po co mi druga lornetka :) Zostańmy przy teleskopie. Rzeczywiście chyba montaż azymutalny na dzień dobry będzie przyjaźniejszy i tańszy, jednak żadnej opcji nie wykluczam. Dzięki za dotychczasowe wpisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Bresser 80/640 wygląda ciekawie, ale na obserwacje przerwy Cassiniego bym się nie nastawiał. W APO 80/480 jest ładnie widoczna, ale to dzięki obrazowi praktycznie pozbawionemu wad. Tani, jasny achromat tego nie zapewni, chociaż z odpowiednim filtrem powinno się dać sporo zaobserwować. Później ewentualnie możesz odłożyć parę stówek i kupić np. używanego ED 80 jak się wciągniesz. 

Zwróć uwagę, że jasne teleskopy wymagają dobrych okularów.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Grzędziel napisał:

Wybrał bym to. Wygląda na znacznie porządniejszy i poręczniejszy sprzęt.

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=5260&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 80 80 640 AZ NANO

To pokaż mi za 300 zł lepszy refraktor z lepszym montażem :laughbounce2:

Miałem, rozkolimowany fabrycznie, że szok. Cela zalana klejem bez możliwości kolimacji, trzeba by chyba było grzebać wśród całego konteneru żeby trafić na normalny egzemplarz bądź ewentualnie samemu rozbierać i składać jak to świadomie zrobił użytkownik co ode mnie go kupił.

Montaż można wymienić w tym 90/900, cenę można negocjować ze względu właśnie na montaż ale co lepszego do Księżyca z refraktorów w tej cenie?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już spieszę poczytać o dobsonie 6, proponowanym przez kolegę "Astrobonq", jednak nawiązując do pierwszego posta kolegi "Lolak89" to znalazłem prawie taki sam, ale nowy i w budżecie z kompletnym osprzętem, na montażu AZ3. https://www.mediaexpert.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3,id-791069 da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tomek_z_kosmosu napisał:

Już spieszę poczytać o dobsonie 6, proponowanym przez kolegę "Astrobonq", jednak nawiązując do pierwszego posta kolegi "Lolak89" to znalazłem prawie taki sam, ale nowy i w budżecie z kompletnym osprzętem, na montażu AZ3. https://www.mediaexpert.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3,id-791069 da radę?

AZ3 powinien być stabilniejszy i prostszy w obsłudze, niż EQ2. Będzie też wyraźnie lżejszy.

Z kolei dobson 6 już swoje waży, ale jeśli stawiasz na efekt, to będzie najlepszy wybór.

 

Tak swoją drogą: czemu refraktor? Chcesz mieć prosty obraz, czy naczytałeś się, że soczewka da lepszy obraz niż zwierciadło? Bo jeśli to drugie, to ten 90/900 z zestawowymi akcesoriami daje raczej słaby obraz. Z kolei Dobson 6 ma światłosiłę f/8 dzięki czemu obraz jest ostrzejszy, niż np w Dobsonie 10 gdzie jest f/4,9. Nie porównywałem tych teleskopów bezpośrednio ze sobą, ale obstawiam, że Księżyc i planety dużo lepiej wyglądają w dobsie 6, nie mówiąc już o DSach.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie naczytałem się tak jak piszesz, że ostrzejszy i jaśniejszy obraz + mam bzika do obserwacji nad morzem, jestem tam dosyć często i uwielbiam oglądać horyzont i będąc np. w Kołobrzegu pod latarnią patrzeć na latarnie sąsiednie (Gąski), takie zboczenie. Prosty obraz mi to ułatwi. Ponadto refraktor jest prostszy i bardziej intuicyjny jak dla nowicjusza, tak mi się wydaję. 

Edit:

Gdzie wy widzieliście Dobsona 6, za sześć stów, biorę od ręki :)

Edytowane przez Tomek_z_kosmosu
apropos, przypomniało mi się
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson do obserwacji dziennych się nie nadaje. W takim razie rzeczywiście jakiś refraktor zostaje. Albo jednak dobson, jeśli astro ważniejsze. Nie ma sprzętu do wszystkiego, zawsze wybiera się coś kosztem czegoś.

 

Sprzętu szukaj na forumowych giełdach (tu, forum astronomiczne i astromaniak). Na olx też jest bardzo dużo budżetowych telepów.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomek_z_kosmosu napisał:

Już spieszę poczytać o dobsonie 6, proponowanym przez kolegę "Astrobonq", jednak nawiązując do pierwszego posta kolegi "Lolak89" to znalazłem prawie taki sam, ale nowy i w budżecie z kompletnym osprzętem, na montażu AZ3. https://www.mediaexpert.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3,id-791069 da radę?

Tomek wybrałeś sobie sam najlepszy z możliwych sprzęt w takiej cenie, 6" dobson wcale za bardzo nie zamiecie tej 90-tki, fakt apertura większa ale po odliczeniu obstrukcji aż takiej wielkiej różnicy nie będzie, dojdzie Ci do tego kolimacja, orientacja i możesz polec w trakcie pierwszej obserwacji, nie wiem czy warunkiem jest nowy sprzęt czy może być używany, do planet i księżyca ten bk909 super sprzęt na dzień dobry.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, esiulek napisał:

6" dobson wcale za bardzo nie zamiecie tej 90-tki

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym twierdzeniem :)

 

15cm to prawie dwa razy więcej, niż 9cm a przecież tak na prawdę chodzi tu nie o średnicę a pole powierzchni zbierającej światło, więc ta różnica jest jeszcze większa. Do tego - jak już mówimy o obserwacjach us - dochodzi większe maksymalne użyteczne powiększenie. Dla dobsa teoretycznie wynosi ono 1,5x apertura czyli 225x, dla 90/900 będzie to 2x apertura czyli 180x ale z doświadczenia wiem że z zestawowymi akcesoriami przy tym powiększeniu to jest totalna kaszana.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Astrobonq napisał:

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym twierdzeniem :)

 

 15cm to prawie dwa razy więcej, niż 9cm a przecież tak na prawdę chodzi tu nie o średnicę a pole powierzchni zbierającej światło, więc ta różnica jest jeszcze większa. Do tego - jak już mówimy o obserwacjach us - dochodzi większe maksymalne użyteczne powiększenie. Dla dobsa teoretycznie wynosi ono 1,5x apertura czyli 225x, dla 90/900 będzie to 2x apertura czyli 180x ale z doświadczenia wiem że z zestawowymi akcesoriami przy tym powiększeniu to jest totalna kaszana.

 

Tylko że do tak dużych powiększeń trzeba mieć odpowiedni seeing. Ja używam refraktora Bresser 102XS, a mieszkam w Warszawie. Na obserwacje jadę kilkadziesiąt kilometrów od granic miasta. W moim przypadku granica to powiększenie 100x - na więcej nie pozwala seeing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już może nie popadajmy w paranoję, że braknie seeingu dla 15 cm lustra :) pomnóż zdolność rozdzielczą tego lustra razy dwa, może dwa i pół i masz 130-150x co jest idealne do planet na to lustro i na większość nocy. 250x to można na Księżycu, on wybacza wiele w przeciwieństwie do planet.

 

Swoją drogą kiedy się spotkamy koło Stoczka Łukowskiego, strasznie mnie ciekawi ta setka. ;)

Edytowane przez lolak89
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 600zł to wg. mnie są 3 możliwości: 

1/ Refraktorek 80/400 ( https://www.teleskopy.pl/Tuba-optyczna-teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-OTA-(SK804-OTA)-teleskopy-1894.html ), ale to samam tuba i trzeba by montaż (używany) jakiś dokupić więc się możesz w cenie nie zmieścić. No i z np, przerwą Cassiniego może być ciężko. Nie spełnia Twoich wymagań wizualnych, ale w budżecie można się zmieścić. 

2/ Używany dobson 8 lub SW 170/750, ale tutaj pewno też by ci zabrakło 2-3 stówki. Spełniają wymagania wizualne, ale kosztują więcej.

3/ Newton 130/900 z którym spędziłem pierwsze 1,5 roku obserwacji i uważam że spełni wszystkie Twoje wymagania. Aczkolwiek już po pół roku odczuwa się niedosyt i chęć wymiany na coś lepszego, bo jakość np, wyciągu i montażu eq2, jest po prostu średnia. Pocieszające jest to że używkę z montażem można kupić za 400 zł. Czyli spełnia Twoje wymagania wizualne i budżetowe.

 

Natomiast sprawa z funkcjonowaniem później wygląda tak:

- refraktorek 80/400 zostawiasz sobie na "całe życie" bo to bardzo fajny sprzę to przeglądu nieba

- dobsona 8 lub sw 150/750 większość lludzi po kilku latach wymienia na większy sprzęt lub zostawia jako zapasowy

- newton 130/900, ten sprzęt się sprzedaje lub oddaje, dosyć szybko się go zmienia mimo tego że na początek jest bardzo dobry bo potrafi sporo pokazac za niewielką cenę. Ja się z niego przesiadłem na dobsona 10 cali.

 

Edytowane przez cwic
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjacek napisał:

Tomku z kosmosu... Poczytaj inne wątki... 

90/900 to badziew. 

I zdecyduj co dla Ciebie ważniejsze, czy oglądanie nieba, czy panienki na plaży :flirt:. Jedno i drugie ma swoje uroki, ale trochę się wyklucza. 

Toż chyba logiczne że panienki ;) a jak zostawi na noc to i gwiazdy przy okazji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.