Skocz do zawartości

Pierwsze testy setupu Astrocentrum Chełmiec


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

Jako,że mam okazję w ostatnim czasie trochę zajmować się sprzętem w nowo powstałym Astrocentrum Chełmiec, chciałbym wam pokazać  zamontowane w nim serce ,czyli teleskop główny .  Bardzo fajnie ,że powstał nowy ośrodek popularyzujący astronomię , szkoda tylko ,że miejscówka jest mało atrakcyjna a w zasadzie tragiczna ,jeśli chodzi o warunki LP . Trzeba jednak cieszyć się tym co jest i co do zdjęć to pozostaje raczej fotografia wąskopasmowa.Setup to Teleskop SW Esprit150 zamontowany na montażu 10Micron GM2000 HPS , kamera Atik 490EX . Skala zestawu 0,73"/pix.

IMG_7539a.thumb.jpg.454e74ddf0a308cde88024d04b4a11bc.jpg

 

Pierwsza pełna pojedyncza klatka/ trochę podciągnięte krzywe/ z filtrem Ha 7nm 600 sek bez guidingu . 

 

1450165130_HA600.thumb.jpg.8402543561220fed23dc6cab5ed5bb3e.jpg

 

No i ostatnio w czasie pełni zrobiłem po trzy klatki po 1200 sek Ha , OIII , i SII M57 , niestety mała ta planetarka ale nic innego na szybko nie przyszło mi do głowy . Poskładałem tę mizerną ilość materiału bez klatek kalibracyjnych w celu uczenia się bardziej niż uzyskania jakiegoś efektu. zdjęcie to crop 2x . Muszę popracować jeszcze nad ustawieniami guidera bo nie wiem czy  przy tych klatkach pomagał czy przeszkadzał w nisko położonym obiekcie , trzeba to wszystko jeszcze po dogrywać. To dla mnie w ogóle  całkowita nowość, bo do tej pory robiłem zdjęcia wyłącznie matrycą kolorową . Przy okazji liczę na jakieś porady i pomoc . 

Pierwszy problem z którym się spotkałem to wyrównanie klatek z poszczególnych kanałów . Jak wyrównać położenie klatek ,żeby gwiazdy z poszczególnych kanałów w całym zdjęciu pokrywały się z sobą ? . Z równoległym przesunięciem w PS  nie ma problemu ale jak poradzić sobie z rotacją?  Muszę również poczytać i douczyć się  jak w ogóle poradzić sobie z poskładaniem  gwiazd i wyrównaniem  koloru gwiazd poskładanych w bicolorze , lub palecie HST. 

Gdzieś też widziałem materiał zbierany do jednego zdjęcia w różnym biningu dla poszczególnych kanałów wąskopasmowych , czy są ogólne  jakieś zasady co do ilości klatek w kanałach ,czasów pojedynczych ekspozycji i biningu ?

 

a2.thumb.jpg.9f1ae204b6cc0696eb5eb1d78cb16b2a.jpg

 

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny sprzęt.

Zazdroszczę możliwości korzystania z tak zacnego setupu. 

13 minut temu, gryf188 napisał:

Pierwszy problem z którym się spotkałem to wyrównanie klatek z poszczególnych kanałów . Jak wyrównać położenie klatek ,żeby gwiazdy z poszczególnych kanałów w całym zdjęciu pokrywały się z sobą ?

Zapewne chodzi tu o alignację (wyrównanie) klatek. Mechanizm ten radzi sobie z przesunięciem jak i z rotacją. 

Jakiego softu do akwizycji używacie?

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kanał składam osobno i tu nie ma problemu , zaczyna się jak podstawiam je za poszczególne kanały RGB w PS-ie.  Do akwizycji zacząłem używać i uczyć się  Sequence generator pro .  Musimy porozmawiać na zlocie .

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od SG pro są lepsi specjaliści ode mnie.

Alignację wszystkich klatek robi się przed stackowaniem, nie ma później problemów z rozjechanymi kanałami.

Chyba najprościej będzie jak dopytasz o wskazówki i rady na zlocie. Oczywiście służę swoją wiedzą, ale niezbędnych informacji udzieli Ci każdy średniozaawansowany astrofotograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gryf188 powiedz mi jak wygląda możliwość korzystania z AstroCentrum w wersji indywidualnej (nie grupowej)  ?

Powiem szczerze ... miałem tam składać papiery ale to co przeczytałem w ofercie pracy to ... 

wiedziałem że oni nie mają pojęcia na co się szarpią ;) (no i sama lokalizacja obserwatorium jak wspomniałeś - porażka ... ale dobre i co - sprzęt nadrobi :) 

 

Można tam podjechać kiedyś jak będziesz ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dziki @gryf188 Toż to jest "komplet" z kasy unijnej .. i to jest "domyślna" konfiguracja narzucona przez "astronomów" z UG Chełmiec :D Zapewne w umowie pewnie jeszcze jest zapis że

nie wolno ingerować w sprzęt bo straci gwarancje :D :D :D 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to pier jest wysuwany elektrycznie ;)  Ale szczegółów nie znam ...  wydaje mi się że nie ma potrzeb ustawiania na polarną ponieważ wysuwanie jest tylko w pionie tak więc  pozycja horyzontalna jest zawsze taka sama. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od dokładności jaką chce się uzyskać. Ciekawe czy na takim pierze nie powstaną jakieś luzy i całość nie zacznie się kiwać, prawie niezauważalnie na boki.

 

Dziwny jest fakt, że z jednej strony mówi się o wielkości betonowej stopy pod piera, żeby nie zapadało się, żeby było sztywne a z drugiej strony obserwuje się takie wynalazki pod montażem za 60kpln, ale jak trzeba wydać 1,5kGBP to szuka się pomysłów :-)

 

Mam nadzieję, że będzie działał dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się dziwie że tak to zrobili ... można było nieco podnieść dach i by problemów nie było :) A to kiwanie to też jestem ciekaw jak się to ma do całości ...  

@Pav1007 wiesz ... jak się ma do wydania ponad 6 czy 7 baniek (chyba takie kwoty obiły mi sie o uszy) to przetarg ... a jak przetarg to najniższa oferta = to nie będzie dobrze działać na starcie i będzie potrzeba wiele pracy aby "dostroić" ten sprzęt do działania ... z tego co wiem to tam nawet nie ma komputera do sterowania i rejestracji obrazów (no chyba że już został zakupiony) ....  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, gryf188 napisał:

Pierwsza pełna pojedyncza klatka/ trochę podciągnięte krzywe/ z filtrem Ha 7nm 600 sek bez guidingu . 

 

1450165130_HA600.thumb.jpg.8402543561220fed23dc6cab5ed5bb3e.jpg

 

No i ostatnio w czasie pełni zrobiłem po trzy klatki po 1200 sek Ha , OIII , i SII M57 , niestety mała ta planetarka ale nic innego na szybko nie przyszło mi do głowy . Poskładałem tę mizerną ilość materiału bez klatek kalibracyjnych w celu uczenia się bardziej niż uzyskania jakiegoś efektu. zdjęcie to crop 2x . Muszę popracować jeszcze nad ustawieniami guidera bo nie wiem czy  przy tych klatkach pomagał czy przeszkadzał w nisko położonym obiekcie , trzeba to wszystko jeszcze po dogrywać. To dla mnie w ogóle  całkowita nowość, bo do tej pory robiłem zdjęcia wyłącznie matrycą kolorową . Przy okazji liczę na jakieś porady i pomoc . 

Pierwszy problem z którym się spotkałem to wyrównanie klatek z poszczególnych kanałów . Jak wyrównać położenie klatek ,żeby gwiazdy z poszczególnych kanałów w całym zdjęciu pokrywały się z sobą ? . Z równoległym przesunięciem w PS  nie ma problemu ale jak poradzić sobie z rotacją?  Muszę również poczytać i douczyć się  jak w ogóle poradzić sobie z poskładaniem  gwiazd i wyrównaniem  koloru gwiazd poskładanych w bicolorze , lub palecie HST. 

Gdzieś też widziałem materiał zbierany do jednego zdjęcia w różnym biningu dla poszczególnych kanałów wąskopasmowych , czy są ogólne  jakieś zasady co do ilości klatek w kanałach ,czasów pojedynczych ekspozycji i biningu ?

 

a2.thumb.jpg.9f1ae204b6cc0696eb5eb1d78cb16b2a.jpg

 

 

 

Z tym pierem chyba nie jest aż tak źle jak piszecie, patrząc na te pierwsze fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz .. te klatki są poruszone ale bez guide więc ... tak na prawdę nam nic nie powiedzą .... ale kolega sprawdzał tam tego piera i mówił że ma do niego wątpliwości :) 

Pozatym samo jego mocowanie ... do czego itd.   też ma znaczenie bo jak do betonu to ok ... a jak jest do konstrukcji podłogi to .... ehhhh tylko pogratulować 

 

@Piotr4d tak masz rację .. to projektowali kompletni laicy ... wręcz minusowe pojęcie o astro ...  a jak wspomniałem przetarg to przetarg ... sprzedać najtańsze wg SIWS-a i spadówa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pier jest wysuwany elektrycznie ale jest naprawdę stabilny, zresztą zrobiła go firma Pier Tech , która specjalizuje się w konstrukcjach astro . W praktyce najczęściej nie ma potrzeby podnoszenia piera, podnoszenie  jest potrzebne do nisko położonych obiektów , które i tak toną w łunie LP . 

Laptop do sterowania setupem jest na wyposażeniu :) 

Z tym minusowym pojęciu o astronomii kompletującego zestaw to miałbym wątpliwości :D 

Zapominacie o jednym , teleskop teraz  jest skompletowany pod astrofotografie , ale nie jest to jego jedyne przeznaczenie w obserwatorium ,w każdej chwili można  z kątówki wyjąć kamerę i włożyć tam okular i używać go do obserwacji księżyca i planet . Ktoś kto to projektował musiał brać różne możliwości użytkowania teleskopu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gryf188 napisał:

Z tym minusowym pojęciu o astronomii kompletującego zestaw to miałbym wątpliwości :D 

Chodziło mi bardziej o to kto zatwierdzał SIWZ-a :)   wiadomo ze jakaś tam firma dostarczyła sprzęt i mam nadzieję że jedna :) 

osobiście dobrał bym tam zupełnie inny sprzęt (kamery) i poszedł bym od razu w zdalne sterowanie setupem z "kanciapy"  :) 

 

A Laptop ? ... szczerze ... to w tej konfiguracji ok ... ale tam powinno być od razu zdalne możliwości ... w ogóle to w zapisach było prowadzenie prezentacji ... ciekawe jak jedna osoba to 

zrobi będąc na auli :) Już musi byc dwóch i jeszcze komunikacja między nimi ... mam nadzieję że Chełmiec dopracuje to .....

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.