Skocz do zawartości

Pierwsze testy setupu Astrocentrum Chełmiec


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

@M4teusz w obecnym stanie jaki mamy to wątpię czy to ma w ogóle sens ... każdy się boi zwłaszcza że mamy teraz wysyp na Sądecczyźnie...

 

@wessel tak to prawdopodobnie było z tego co kojarzę. Moja osobista ocena tego niestety nie jest potwierdzona bo ... jeszcze tam nie zawitałem ... a to brak czasu .. a to sobie zapomnę .. bo w końcu mam własne obserwatorium na ogrodzie :D Raz się umawialiśmy ale nie wypaliło ....  połapać fotony tym sprzetęm ... chętnie ..  zwłaszcza że nigdy mnie nie będzie stać na takie coś ... a nawet gdyby było by mnie stać to i tak bym tego nie kupił bo to po prostu nie ma sensu w tych warunkach jakie mamy tutaj (LP) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, komprez napisał:

@M4teusz w obecnym stanie jaki mamy to wątpię czy to ma w ogóle sens ... każdy się boi zwłaszcza że mamy teraz wysyp na Sądecczyźnie...

 

@wessel tak to prawdopodobnie było z tego co kojarzę. Moja osobista ocena tego niestety nie jest potwierdzona bo ... jeszcze tam nie zawitałem ... a to brak czasu .. a to sobie zapomnę .. bo w końcu mam własne obserwatorium na ogrodzie :D Raz się umawialiśmy ale nie wypaliło ....  połapać fotony tym sprzetęm ... chętnie ..  zwłaszcza że nigdy mnie nie będzie stać na takie coś ... a nawet gdyby było by mnie stać to i tak bym tego nie kupił bo to po prostu nie ma sensu w tych warunkach jakie mamy tutaj (LP) ...

Wiem że mamy teraz wysyp zakażeń na sądeczyźnie ale "każdy się boi" nie powiedziałbym właśnie że dużo osób ma t w dupie i.odtatnio na weselu zaraziło się kilkadziesiąt osób , 

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, komprez napisał:

Tak ... Nawojowa i Podegrodzie i jeszcze w bonusie komunia w Koninie k. Limanowej

A tak trochę z innej beczki znasz jakieś dobre miejscówki obserwacyjne niezbyt daleko Sącza bo ja jeżdżę wszędzie i szukam nie mogę znaleźć jakiejś dobrej teraz zastanawiam się wieża widokową na woli kroguleckiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wola Krogulecka też kiedyś mi wpadła w oko ... Ja "działam" z Dąbrówki i dośc jest ok poza północą gdzie LP ma sie super .... ale północy nie potrzebuje ...

Tak w około to raczej nie ma trafionej miejscówki ... może zamek w Rytrze ? ewentualnie przekaźnik na Chruślicach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, komprez napisał:

Wola Krogulecka też kiedyś mi wpadła w oko ... Ja "działam" z Dąbrówki i dośc jest ok poza północą gdzie LP ma sie super .... ale północy nie potrzebuje ...

Tak w około to raczej nie ma trafionej miejscówki ... może zamek w Rytrze ? ewentualnie przekaźnik na Chruślicach

Na chruślicach to ja już kiedyś bylem tu zdjęcie z przekaźnika na zdjęciu księżyc a obok niego Jowisz i Saturn widok na południe

IMG_20200705_005942.jpg

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, komprez napisał:

Tak ... Nawojowa i Podegrodzie i jeszcze w bonusie komunia w Koninie k. Limanowej

Jeszcze wykryto Korona wirusa w Biedronce na Tarnowskiej u pracownika Wszyscy pracownicy tej biedronki są na kwarantannie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, gryf188 napisał:

@komprez od początku masz  jakieś fatalne opinie o całym przedsięwzięciu.

No tak :) fatalne choćby z 2 podstawowych powodów - lokalizacja oraz przetarg ... nie twierdzę natomiast że ten sprzęt jest do bani czy coś ( no może poza pierem) ale to że jego koncepcja jest totalnie nieprzemyślana ... choćby z początku ta kopuła od Uniwersała ... dobrze tyle że się z tego wycofali a koncepcja  "schowanego" setupu między ścianami trochę ograniczy świecenie całego centrum Chełmca prosto w optykę i być może właśnie dla tego dodali "ewentualnie" tego piera.

19 minut temu, gryf188 napisał:

Jakkolwiek może nie są idealne ale to raczej nie z powodu sprzętu a raczej obsługującego

@gryf188 wybacz ... ale za 15 mln żł ten setup to powinien sam robić zdjęcia ....  taka prawda .... a nie posiada nawet zdalnego zarządzania w tej kasie.

Poza tym ... te zdjęcia co zamieściłeś to nie wina obsługującego ... a warunków jakie tam panują (Dunajec za płotem , centrum Chełmca) i choćby tam był metrowy teleskop ... więcej z tego nic nie wydusisz ....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, komprez napisał:

Wola Krogulecka też kiedyś mi wpadła w oko ... Ja "działam" z Dąbrówki i dośc jest ok poza północą gdzie LP ma sie super .... ale północy nie potrzebuje ...

Tak w około to raczej nie ma trafionej miejscówki ... może zamek w Rytrze ? ewentualnie przekaźnik na Chruślicach

Jeszcze zastanawiam się nad okolicami Łabowej i Górą Obidza . Na obidzy byłem ale nie w nocy tylko że na obidzy podobno w nocy dużo zwierzą łazi

Screenshot_2020-07-09-13-44-38-998_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, komprez napisał:

@isset przepraszam wkradł się błąd :D  

Pozatym ten Esprit kosztuje 160tyś  ?  prosze o potwierdzenie :D 

 

 

@komprezO czym ty mówisz ? Wyposażenie całego obserwatorium kosztowało może tyle , a to jak napisałem wcześniej nie tylko Esprit na montażu ,z tego co wiem Esprit 150 to jakieś 25 tyś zł i jest to naprawdę niezły refraktor. Cały budynek to nie tylko obserwatorium , w zasadzie obserwatorium zajmuje pewnie  mniej niż 10% całości . Całość to budynek wielofunkcyjny i na lokalizację wpływ miało wiele czynników i astrofoto nie było priorytetem . 

Wypowiadasz się na temat konfiguracji , poszczególnych elementów i ogólnie całości bez jakiegokolwiek rozeznania .

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gryf188 napisał:

@komprezO czym ty mówisz ? Wyposażenie całego obserwatorium kosztowało może tyle , a to jak napisałem wcześniej nie tylko Esprit na montażu ,z tego co wiem Esprit 150 to jakieś 25 tyś zł i jest to naprawdę niezły refraktor. Cały budynek to nie tylko obserwatorium , w zasadzie obserwatorium zajmuje pewnie  mniej niż 10% całości . Całość to budynek wielofunkcyjny i na lokalizację wpływ miało wiele czynników i astrofoto nie było priorytetem . 

Wypowiadasz się na temat konfiguracji , poszczególnych elementów i ogólnie całości bez jakiegokolwiek rozeznania .

A ile jest łącznie teleskopów na wyposażeniu obserwatorium tylko ten jeden?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem - dokumentacja mówią o 2szt .. jedem mobilny dobson  SkyWatcher-a oraz ten Esprit ( na moment przetargu).

 

A nawiasem mówiąc - mowa jest o koszcie teleskopu a nie całego obserwatorium. W dodatku wiem że całe obserwatorium to koszt ok 2,5mln zł ... więcej szczegółów nie podam bo to nie w mojej gestii , i nie będę się też kłócić o to co jest warte a co nie ..

Generalnie chodzi o projekt całościowy bo można to było usytuować zupełnie gdzie indziej ale p. Wójt (dość głośno było o nim ostatnio) ma swoje "wizje" więc ... możecie się tylko domyślać

jak ten SIWS wyglądał ;) a widziałem go osobiście .... 

 

W bonusie dodam tylko że odmawia się grupom z Nowego Sącza (przynajmniej tak było w zeszłym roku) i takie dostawałem informacje.... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny setup to Esprit150 z wyciągiem i focuserem Moonlight na montażu 10micron HPS2000 na pierze PierTech , kamera Atik 490ex z 7 pozycyjnym  kołem filtrowym z filtrami RGB i NB oczywiście . Poza tym nie licząc komputerów , laptopa i innych drobnych rzeczy jest jeszcze montaż AZ-EQ6 , SW ED120, Lunt60 , kilka lornetek, Synta 10" dobson GoTo, Canon 250D .

6 minut temu, komprez napisał:

W bonusie dodam tylko że odmawia się grupom z Nowego Sącza (przynajmniej tak było w zeszłym roku) i takie dostawałem informacje.... 

 

Nic mi o tym nie wiadomo chyba że problem był z terminem . Jakieś konkrety, bo rzucić jakimś oskarżeniem bez potwierdzenia jest łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gryf188 widze że stajnia się powiększyła ? :) 

Jeśli chodzi o sprawę o której piszesz to powiem tyle że to było w zeszłym roku i miałem takie informacje od znajomego który próbował takie 2 spotkania zorganizować ale wspominał że sprawa nie tyczyła się tylko niego ... potwierdzenia nie mam ... Ty zapewne tez o tym nie wiesz bo takie rzeczy do Ciebie już nie trafią bo to rozgrywa się pomiędzy "wyższymi stołkami" ...

 

A jeszcze tak spytam ... jak tam często bywasz ? bo sądząc po pogodzie to ciężko jak widać ... dlatego też się do Ciebie nie odzywałem bo jak wypada pogoda to przeważnie nawet nie mam czasu odpalać sprzętu u siebie ...  więc nie myśl że tak sobie tu piszę tego nie widząc a chciałem się już wybrać od tamtego roku i spotkać się pogadać , pooglądać przede wszystkim bo jak mówiłem ... widziałem projekt dokumentację i SIWS ...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, komprez napisał:

(przynajmniej tak było w zeszłym roku

7 miechów to trochę stare informacje. Artykuł mówi, że 16 mln to koszt za budynek, zapewne z wyposażeniem, które widzę w google grafice. Koszt wydaje się uzasadniony. 

160 tys. za "teleskop", to jasne, że chodzi o komplet. Zwykły zjadacz chleba, który czyta podegrodzkie.info nie zrozumie, jak mu się zacznie żargonem sypać: guider, teleskop główny, montaż paralaktyczny, pier, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.