Skocz do zawartości

Flatownice z Państwa Środka :)


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sebastian Ś.
6 minut temu, Gajowy napisał:

Faktycznie, wygląda na to, że pleksi jest zbędna. A powiedz, skąd biorą się pasy na zdjęciach? Wiesz, jaki mechanizm za to odpowiada?

 

Pozdrawiam,

Gajowy

 

Chodzi o to jak działa ten panel, jest zasilany prądem zmiennym i świeci "pulsacyjnie" przy krótkich czasach będzie to widać. 

http://www.talkingelectronics.com/projects/Electroluminescence/LitELine02.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zauważyłem pasy na swoich zdjęciach. Choć już przy 1/60 ich nie było. Jednakże zastanawiam się, jak to jest w Aurorze, bo niby powinny one być bo to ta sama technologia, ale jakoś ludzie się nie skarżą. A powinni, bo bez ściemnienia flatownicy, powinny one wychodzić w jaśniejszym sprzęcie.

Miałem robić ściemnianie tylko w dużej, pod Atika z powolną migawką, ale jak widać również do aparatu i ASI będzie to potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Jak się ISO zmieni co w przypadku flatow jest raczej dozwolone to już można sobie z tym poradzić. Z pleksi też jest sporo ciemniej, można dobrać grubsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Jak się ISO zmieni co w przypadku flatow jest raczej dozwolone to już można sobie z tym poradzić. Z pleksi też jest sporo ciemniej, można dobrać grubsza. 

Ja żeby uzyskać 1/60 musiałem dać ISO50. Gdybym focił na pełnej dziurze, to nie byłoby opcji uniknąć pasów bez ściemnienia flatownicy. Mam założoną pleksi 3 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
6 minut temu, MateuszW napisał:

Ja żeby uzyskać 1/60 musiałem dać ISO50. Gdybym focił na pełnej dziurze, to nie byłoby opcji uniknąć pasów bez ściemnienia flatownicy. Mam założoną pleksi 3 mm.

To faktycznie ściemnienie się przyda, chyba że kilka warstw pleksi ale to już dość karkołomne. 

U mnie po prostu jest ciemne APO i ten panel dość słabo świeci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Zywis napisał:

zamiast grubej pleksi, daj kilka warstw kalki technicznej

Dam potencjometr, nie mam siły na zabawy z jakimiś dodatkowymi warstwami. W dużej flatownicy i tak muszę dać potencjometr, bo tam potrzebuję ściemnić ją ok 100x

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie może głupie pytanie w temacie...

Zakupiłe panel, o którym pisał @kubaman : https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/panele-led-oswietlenie-funkcjonalne/panele-led/panel-led-kars-40cm-inspire,p463377,l3037.html

I teraz pytanie - jak to obsłużyć? Mam stać z tym panelem przed tubą??? :g:Czy też jakąś nakładkę na tubę zrobić? Akurat dla RASy to byłoby dość problematyczne, bo kamera znajduje się przy wlocie.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 1.05.2019 o 16:24, Zywis napisał:

zamiast grubej pleksi, daj kilka warstw kalki technicznej

Dobre rozwiązanie na szybko.

 

W dniu 1.05.2019 o 17:00, MateuszW napisał:

Dam potencjometr, nie mam siły na zabawy z jakimiś dodatkowymi warstwami. W dużej flatownicy i tak muszę dać potencjometr, bo tam potrzebuję ściemnić ją ok 100x

Mateusz, są potencjometry sterowane automatycznie? Tak, aby system sam mógł dobrać właściwe ustawienia, żeby dość do tych zalecanych 75% naświetlenia pixeli? Powiedzmy robię zdjęcie - odczytuję softem wartości pixeli, przeliczam potrzebną korektę, wysyłam do potencjometru, robię kolejne zdjęcie, jeśli jest ok, to puszczam serię.

BTW, z tym ściemnianiem ISO na flatach to ja do końca nie wiem - niektóre poradniki zalecają robienie z tym samym "ISO speed", np:
http://deepskystacker.free.fr/english/faq.htm

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Gajowy napisał:

Mateusz, są potencjometry sterowane automatycznie? Tak, aby system sam mógł dobrać właściwe ustawienia, żeby dość do tych zalecanych 75% naświetlenia pixeli? 

Ale po co? Ustawiasz sobie na oko sensowną jasność i regulujesz precyzyjnie czasem naświetlania. 

10 minut temu, Gajowy napisał:

BTW, z tym ściemnianiem ISO na flatach to ja do końca nie wiem - niektóre poradniki zalecają robienie z tym samym "ISO speed", np:

Tego chyba nikt nie wie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MateuszW napisał:

Ale po co? Ustawiasz sobie na oko sensowną jasność i regulujesz precyzyjnie czasem naświetlania.

Z lenistwa. Telep mam w obserwatorium, komp sterujący w ciepłym domu. Chciałbym móc tym zdalnie sterować,a  nie przy -20 bawić się w klikanie na mrozie w programie sterujacym i kręcenie potencjometrem. To podobnie jak z focuserem ;-)

 

Pzdr,

Gajowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.