Skocz do zawartości

Planowanie zestawu astrofoto - kilka pytań, prośba o analizę


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Wiem, że podobnych tematów w sieci jest dość sporo, ale każdy ma swoje osobiste rozterki stąd i ja dodam podobny temat do worka już istniejących. To będzie post z tych dłuższych.

 

Otóż planuję powoli i ostrożnie swoje przyszłe zakupy, celuję w wiosnę 2020. Już teraz jednak chcę zdecydować jaki zestaw astrofoto będę chciał posiadać choćby dlatego, aby przez ten nadchodzący rok móc polować na jego elementy na giełdzie. W astrofotografię wszedłem z canonem, kilkoma obiektywami 50-300 mm oraz fastronem. Oczywiście jak to w tym hobby bywa po 2 latach jest apetyt na więcej. Może najpierw przedstawię pewne wytyczne:

 

I) Budżet: 7-8 tys. zł

II) Cel - Oczywiście DS, ale tak by zestaw pozwalał mi również efektywnie celować w galaktyki (nie tylko M33 i M31) a nie jedynie mgławice.

III) Możliwości - rodzice i teściowie mieszkają na wsi (~ 1 tys. mieszkańców). Więc pod takim niebem mam okazję robić zdjęcia. Kwestia transportu też jest ok (auto z dużym bagażnikiem).

 

1. Montaż:

- Na 100% minimum HEQ5. Zastanawiam się tylko czy nie lepiej odkładać w EQ6 po to by za kilka lat znowu nie tracić majątku na upgradzie montażu. Zadecyduje zapewne to ile uda się odłożyć do przyszłego roku. Chętnie wysłucham jednak co o tym sądzicie.

2. Teleskop:

- Tutaj rozważałem 3 opcje:

a) TS APO65Q - raczej odpadnie przez nieco za małą ogniskową dla galaktyk.

b) Popularny ED80 - widziałem zdjęcia z tego refraktora i to chyba mój faworyt. Nieco większa ogniskowa niż TS APO65Q i mniej wymagający od poniższego Newtona. Niestety i ogniskowa mniejsza. Da radę galaktykom?

c) Newton 150/750 - najchętniej wybrałbym ten, ale znacząco odstaje od poprzedników w kwestii obsługi (dochodzi kolimacja, czyszczenie lustra itd.). Jest mniej bezobsługowy a przypuszczam, że na ćwiczeniach z nowym zestawem im mniej kłopotów tym lepiej. Do tego jego rozmiar i waga zahacza już o maks. dla HEQ5, z guidingiem to już w ogóle.

3. Detektor:

 - Tutaj nic zmieniać póki co nie będę bo mi budżet nie wytrzyma. Zostaje EOS 600d (modyfikowany).

4. Laptop:

- I tak jestem na wymianie laptopa i prawdopodobnie pójdę w jakiś poleasingowy. Tutaj chyba nie ma znaczenia jaki to będzie laptop. Racja? Oczywiście celuję w matrycę IPS i jego kompaktowość. WAŻNE: Wartość laptopa nie będzie wliczana w budżet.

5. Guiding:

- planuję przeróbkę szukacza kątowego 8x50 - czy to bardzo skomplikowane? W kątowym chyba odchodzi problem skracania tubusu. Mam rację?

- kamerka: ASI 120MM Mini Mono - po prostu jest w marę tania a widziałem tu i ówdzie na forum, że posiadacze raczej zadowoleni. O połączeniu jej z szukaczem jeszcze doczytam.

6. Dodatki:

Do TS APO65Q nie potrzeba zdaje się nic do korekcji optyki, do ED80 potrzebny flattener, do newtona korektor komy. Wybór teleskopu oczywiście rozstrzyga tu sprawę. Jeszcze dwa pytania:

- aby połączyć ED80 z Canonem potrzebuję T2 ring. Potrzebny jest też adapter do flattenera. Jak to się po kolei wszystko łączy?

- jakie elementy mocowania są potrzebne do takiego zestawu tzn. szyny, obejmy i inne.

7. Okablowanie:

Tutaj już trochę pękam. Taki zestaw to prawdziwy transformers przy fastronie z canonem :) Rozumiem, że jeden kabel idzie od kamerki guidującej do laptopa. Drugi od laptopa do montażu. Czy coś jeszcze? Na zdjęciach waszych zestawów widzę mnóstwo kostek i miliony kabli. Co to wszystko jest? Czytałem też o modułach bluetooth - możecie przybliżyć sprawę?

8. Coś pominąłem?

 

*** Dodatkowe pytania:

- Ile mniej więcej trwa ustawianie takiego montażu przed sesją astro. Z fastronem wychodzi mi średnio 30 minut. Raz wyjdzie 10 raz 40, wszystko rozbija się o dokładność ustawienia na biegun. Jakie dodatkowe czynności dochodzą z powyższym zestawem?

- Widziałem w różnych wątkach posty mówiące o wielkości piksela detektora i kamery guidującej. Mogę prosić o rozwinięcie tematu?

- Czym się różni NEQ6 od EQ6, że różnica w cenie to ponad 1 tys. złotych?

- Jakieś dodatkowe sugestie/rady?

Edytowane przez Mateusz_D
Poprawiłem temat na bardziej precyzyjny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mateusz_D napisał:

planuję przeróbkę szukacza kątowego 8x50 - czy to bardzo skomplikowane?

Nie, łatwiutkie.

 

4 godziny temu, Mateusz_D napisał:

2. Teleskop:

- Tutaj rozważałem 3 opcje:

a) TS APO65Q - raczej odpadnie przez nieco za małą ogniskową dla galaktyk.

b) Popularny ED80 - widziałem zdjęcia z tego refraktora i to chyba mój faworyt. Nieco większa ogniskowa niż TS APO65Q i mniej wymagający od poniższego Newtona. Niestety i ogniskowa mniejsza. Da radę galaktykom?

c) Newton 150/750 - najchętniej wybrałbym ten, ale znacząco odstaje od poprzedników w kwestii obsługi (dochodzi kolimacja, czyszczenie lustra itd.). Jest mniej bezobsługowy a przypuszczam, że na ćwiczeniach z nowym zestawem im mniej kłopotów tym lepiej. Do tego jego rozmiar i waga zahacza już o maks. dla HEQ5, z guidingiem to już w ogóle.

Apo będą bardziej uniwersalne i łatwiejsze w obsłudze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

Rozumiem, że jeden kabel idzie od kamerki guidującej do laptopa. Drugi od laptopa do montażu. Czy coś jeszcze? Na zdjęciach waszych zestawów widzę mnóstwo kostek i miliony kabli. Co to wszystko jest?

Ja tam się nie znam, ale jeżeli chodzi o kable, to pewnie mniej więcej tak:

- kabel usb do kamery guidingu

- kabel do grzałki guidingu

- kabel do kamery głównej

- zasilanie do kamery głównej

- kabel do focusera

- kabel do koła filtrowego

- kabel do grzałki do głównego teleskopu

- kabel do montażu :)

 

To chyba tyle z kabli, więcej nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2019 o 18:35, Mateusz_D napisał:

Chyba za długi post stworzyłem i odstrasza

Nie, nie odstrasza - po prostu taki moment. W ten weekend był zlot w Bukowcu więc forum opustoszało.

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

Na 100% minimum HEQ5. Zastanawiam się tylko czy nie lepiej odkładać w EQ6 po to by za kilka lat znowu nie tracić majątku na upgradzie montażu. Zadecyduje zapewne to ile uda się odłożyć do przyszłego roku. Chętnie wysłucham jednak co o tym sądzicie.

Montaż to serce zestawu - to na nim wieszasz sprzęt. Im lepszy kupisz na początku tym będziesz miał mniej problemów w razie widzimisię ze zmianą sprzętu. Jak kupisz HEQ5 to posadzka na niego tuby 1000mm będzie już problemem. Oczywiście można, ale każdy podmuch wiatru będzie rozwalał klatkę.

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

a) TS APO65Q

b) Popularny ED80

c) Newton 150/750

Celujesz tutaj w 3 ogniskowe: 420mm, 520/600mm i 750mm. Ja zaczynałem od 150/750 na HEQ5 i dało się robić zdjęcia. Teraz robię Edkiem i też da radę. Jak już sfocisz wszystkie galaktyki, które wchodzą na ogniskową 520mm to upłynie trochę czasu, wtedy może pomyślisz o zmianie na inną. ED80 to bardzo fajny i bezproblemowy sprzęt. Niestety ile wpisów tyle propozycji - decyzję musisz podjąć sam. Wejdź na moją stronę www.astroscapes.eu i tam znajdziesz galaktyki i mgławice, właśnie z ED80.

 

+ oczywiście flattener.

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

planuję przeróbkę szukacza kątowego 8x50 - czy to bardzo skomplikowane? W kątowym chyba odchodzi problem skracania tubusu. Mam rację?

taki szukacz ma ok 163mm ogniskowej. Kwestia dorobienia złączki by podłączyć kamerę. Zaznacz sobie, mniej więcej w którym miejscu powinna być matryca kamerki i tak zaprojektuj/dorób złączkę, żeby po małej regulacji obiektywem dało się stawić ostrość. Pamiętaj, że ogniskową się liczy od soczewki.

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

kamerka: ASI 120MM Mini Mono

Polecam T7 z Allisklepu. Używam i niczym się nie różni od ASI120mm - nawet na tych samych sterownikach działa. A jest tania.

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

aby połączyć ED80 z Canonem potrzebuję T2 ring. Potrzebny jest też adapter do flattenera. Jak to się po kolei wszystko łączy?

Na drawtube edka nakręcasz flattener (jest dedykowany), potem kupujesz Tring M48<->Bagnet EOS'a. Gwint M48 nakręcasz na flattener na na bagnet, body i masz zachowane wszystkie odległości. Nic prostszego.

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

jakie elementy mocowania są potrzebne do takiego zestawu tzn. szyny, obejmy i inne.

Obejmy i szynę vixena masz w zestawie z teleskopem. Reszta to już Twoja kombinatoryka i pomysł jak ogarnąć okablowanie i inne elementy do których zamocujesz wszystko ma wisieć na telepie. Mogę Ci podesłać fotkę mojego umocowania "wszystkiego" na Edku.

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

Tutaj już trochę pękam. Taki zestaw to prawdziwy transformers przy fastronie z canonem :) Rozumiem, że jeden kabel idzie od kamerki guidującej do laptopa. Drugi od laptopa do montażu. Czy coś jeszcze? Na zdjęciach waszych zestawów widzę mnóstwo kostek i miliony kabli. Co to wszystko jest? Czytałem też o modułach bluetooth - możecie przybliżyć sprawę?

Musisz to sam ogarnąć lub poprosić kogoś by Ci to ogarną - proste :-) Kabli zawsze jest dużo. Ja dzielę swoje na kable zasilające, kable sygnałowe i kable do grzałek. Staram się by od setupu do komputera wychodził jeden kabel USB (z Huba, który jest zamontowany gdzieś na teleskopie). Pamiętaj, że wszystko musisz zasilić (montaż, kamerę rejestrującą - jeśli będziesz używał), sygnałowe kable są od wszystkiego: kamera guidująca, rejestrująca, ew. koło filtrowe, montaż (jeśli chcesz używać EQMODa). Zasilanie grzałek, kabel od focusera - sporo tego. Do tego musisz zaprojektować gdzie zamontować hub usb, kontroler grzałek (jeśli będziesz używał - a polecam), jak będą szły kable zasilające... ogólnie trochę koncepcyjnej roboty.

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

8. Coś pominąłem?

Człoooooowieku :-) Ledwie drasnąłeś temat :-) Zobaczysz co będzie jak złożysz setup :-)

A tak na serio - na pewno będziesz miał jeszcze mnóstwo pytań :-)

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

- Ile mniej więcej trwa ustawianie takiego montażu przed sesją astro. Z fastronem wychodzi mi średnio 30 minut. Raz wyjdzie 10 raz 40, wszystko rozbija się o dokładność ustawienia na biegun. Jakie dodatkowe czynności dochodzą z powyższym zestawem?

Wszystko zależy od Ciebie. Są ludziki, którzy rozkładają statyw, kładą montaż, przeciwwagi, teleskop, dwa kabelki i zrobione. Rozłożenie zajmuje max 5-8min + wyważenie i gotowy do ustawiania na biegun. Są tacy (wśród nich BYŁEM ja) - że każdy kabelek podłączali oddzielnie (masakra :-) ). Aktualnie Robię jak pierwszy przykład.

 

Od momentu wypakowania sprzętu - złożenie zajmuje max 10min (szybciej jak się śpieszę), wyważenie 1-2min, ustawienie na biegun ok 2min (głównie przez to, że muszę przyjmować dziwne pozycje przy lunetce biegunowej :-) ). Max 20min i jesteś gotowy do odalenia sesji.

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

Widziałem w różnych wątkach posty mówiące o wielkości piksela detektora i kamery guidującej. Mogę prosić o rozwinięcie tematu?

Temat rzeka - chodzi o wzajemne skale guidera i teleskopu rejestrującego. Tutaj chodzi głównie o ustawienie odpowiednich parametrów dla programu guidującego.

Wyobraź sobie to tak - masz dwa krany z lejącą się wodą, które ruszają się tak samo. Pod jednym stoi wiatro o średnicy 20cm (to piksel naszego guidera) a pod drugim wiadro o średnicy 10cm (to piksel naszej kamery rejestrującej) - to bardzo proste porównanie - ruszasz kranami i woda cały czas wpada do wiadra guidera, natomiast czasami wylewa się z wiadra rejestrującego. Chodzi o to by tak dobrać parametry by kokrygoiwać tak krany, żeby nie wylewała się woda z mniejszego wiadra. (momo, że w dużym jest jeszcze spory zapas)

 

W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

Czym się różni NEQ6 od EQ6, że różnica w cenie to ponad 1 tys. złotych?

Literka N? :-) Nie wiem czy są sprzedawane jeszcze zwykłe EQ6. NEQ6 ma od razu pilota synscan oraz siodło Losmandy/Vixen. Innych zmian chyba ni ma.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. To fajna sprawa, że można spotkać się tu z tak pomocnym community. Robicie super robotę pomagając innym.

 

23 godziny temu, Pav1007 napisał:

Wejdź na moją stronę www.astroscapes.eu i tam znajdziesz galaktyki i mgławice, właśnie z ED80.

 

 

Już dawno to zrobiłem. Właśnie ona mnie w dużej mierze skłoniła do ED80:)

 

23 godziny temu, Pav1007 napisał:

taki szukacz ma ok 163mm ogniskowej. Kwestia dorobienia złączki by podłączyć kamerę. Zaznacz sobie, mniej więcej w którym miejscu powinna być matryca kamerki i tak zaprojektuj/dorób złączkę, żeby po małej regulacji obiektywem dało się stawić ostrość. Pamiętaj, że ogniskową się liczy od soczewki.

 

Polecam T7 z Allisklepu. Używam i niczym się nie różni od ASI120mm - nawet na tych samych sterownikach działa. A jest tania.

 

Jak ustalić w którym miejscu powinna być matryca? Za tą kamerkę dzieki - skoro jest tańsza a technicznie nie ustępuje to pewnie w taką pójdę.

 

23 godziny temu, Pav1007 napisał:
  W dniu 26.04.2019 o 13:57, Mateusz_D napisał:

Czym się różni NEQ6 od EQ6, że różnica w cenie to ponad 1 tys. złotych?

Literka N? :-) Nie wiem czy są sprzedawane jeszcze zwykłe EQ6. NEQ6 ma od razu pilota synscan oraz siodło Losmandy/Vixen. Innych zmian chyba ni ma.

 

Hmm widzę dwa poniższe np. w sklepie Delty stąd moje pytanie:

 

https://deltaoptical.pl/montaz-eq6-pro-statyw?from=listing&q=eq6

https://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-eq6-r-synscan?from=listing&q=eq6

 

 

22 godziny temu, wessel napisał:

Jako przykład ogarnięcia kabelkologii podam Ci walizkę - możesz o niej poczytać i zobaczyć w trzech tematach:

Dzięki Panie wessel - zagłębię się w temat. W temacie elektroniki jestem totalnie zielony, ale widzę, że koniecznie trzeba będzie rozwinąć się nieco w tym kierunku.

 

Zakładam, że najpierw zakupię montaż + teleskop. Zrobię kilka sesji treningowych z takim zestawem. Jako, że na początku moim detektorem będzie canon to odpadają kable zasilające kamerkę + usb. Grzałki to też pewnie dopiero po czasie. W tej chwili na obiektywach montuje sobie hand made odraszacz i daje radę. Czy w astrofoto też się to sprawdza? W takim układzie początkowo kable ograniczyłyby się tylko do zasilania montażu + ew. wspomniany EQMOD. Oczywiście tak będzie wyglądał tylko start - wiem, że aby uzyskać satysfakcjonujące wyniki trzeba się trochę uzbroić w sprzęt i z pewnością nadal będę zadawał sporo pytań. Może wreszcie wybiorę się też na jakiś zlot by móc podpytać osobiście. 

 

Jeszcze jedno pytanie - ustawianie na biegun. Czy w montażu są jakieś rozwiązania ułatwiające ten proces? U mnie nie zawsze widać wszystkie słabsze gwiazd. Gdzieś chyba przewinęło mi się coś o sharpcap jako pomocy programowej w tym temacie. Dej poru używałem go tylko do avikowania US.

 

 

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mateusz_D napisał:

Już dawno to zrobiłem. Właśnie ona mnie w dużej mierze skłoniła do ED80

A dziękuję - miło mi :-)

 

15 minut temu, Mateusz_D napisał:

Jak ustalić w którym miejscu powinna być matryca?

Bierzesz linijkę/miarkę/centymetr krawicki, jedną stronę przykładasz mniej więcej na wysokości soczewek w obiektywie szukacza i sprawdzasz gdzie wypada 16,2cm - to właśnie tam powinna być matryca. Pamiętaj, że obracając obiektywem szukacza zmieniasz ostrość - masz zakres ok 1cm więc masz marginesu błędu. Pozostaje zaprojektować i dorobić złączkę (z gwintu tuby szukacza - tego, który jest po odkręceniu okularu z krzyżem) lub pójść w dedykowane rozwiązanie typu:

https://www.astroshop.eu/optical-finders/orion-mini-50mm-guide-scope/p,23580

https://www.teleskopy.pl/ZWO-finder-/-guider-scope---guider-i-szukacz,-fi-=-60-mm-f=280-mm,-z-oprawą-i-dovetailem-teleskopy-4531.html

 

15 minut temu, Mateusz_D napisał:

Hmm widzę dwa poniższe np. w sklepie Delty stąd moje pytanie:

Nie noooo, Tutaj porównujemy NEQ6 i EQ6-R

EQ6-R to nowsza wersja NEQ6, jest już opaskowana (NEQ6 nie ma pasków i jeśli chce się wykonać upgrade to trzeba wydać dodatkowe pieniądze + rozbebeszyć montaż, bo dostęp do silników jest mocno utrudniony). Poza tym jest lżejszy, ma nowy design i rączkę do przenoszenia :-)

 

15 minut temu, Mateusz_D napisał:

Czy w astrofoto też się to sprawdza?

Tak, stosuje się odrośniki (np z karimaty) ale grzałki to zdecydowanie lepsze rozwiązanie.

 

15 minut temu, Mateusz_D napisał:

Może wreszcie wybiorę się też na jakiś zlot by móc podpytać osobiście.

Albo spotkać się z kimś z Twojej okolicy, kto wyjaśni Ci i pomoże ze sprzętem. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie troche do tego tematu, bo @Pav1007 pisałeś, 

Cytat

Na drawtube edka nakręcasz flattener (jest dedykowany), potem kupujesz Tring M48<->Bagnet EOS'a. Gwint M48 nakręcasz na flattener na na bagnet, body i masz zachowane wszystkie odległości. Nic prostszego.


Mam ED80 i u mnie ta odległość nie jest zachowana niestety. Widze że gwiazdy po rogach dalej sie "przecinkują". Minimalnie ale jednak. Chyba, że to zależy od tego że miałem wtedy niemodyfikowany, a zdjęcie filtra wpłynie teraz na odległość? 

PS. @Mateusz_D Jak byś kiedyś chciał zobaczyć jak wszystko wygląda w praniu to zapraszam na śląsk, moge pokazać, mam podobny setup ;)

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danon napisał:

Mam ED80 i u mnie ta odległość nie jest zachowana niestety. Widze że gwiazdy po rogach dalej sie "przecinkują". Chyba, że to zależy od tego że miałem wtedy niemodyfikowany, a zdjęcie filtra wpłynie teraz na odległość? 

W przypadku flattenera do ED80 jest jeszcze jeden mały myk. Nie wiem skąd to jest ale "rozborowałem" zachowanie tego układu i doszedłem do tego, że w układzie optycznym: Soczewka główna <-> flattener <-> rejestrator ważna jest nie tylko doległość flattener <-> rejestrator, ale też soczewka główna <-> flattener.

 

Wachlując odległością od 52 do chyba 59mm między flatkiem i rejestratorem nie udało mi się uzyskac punktowych gwiazd na ASI1600

Ustawiając stałą odległość 55mm i regulując odległością soczewka główna <-> flattener - udało mi się.

 

Zapewne zauważyłeś, że ten flattener ma pierścień kontrujący. Spróbuj zmienić odległość wkręcając i odkręcając flattener i za każdym razem kontrując go pierścieniem (bez tego może Ci się delikatnie przesunąć na gwincie) i rób klatkę - obserwuj jak wyglądają gwiazdy na rogach. Będą się zmieniać od przecinków skierowanych do centrum klatki do przecinków prostopadłych do poprzednich - jakby rozciągających się po okręgach względem środka kadru. Musisz tak ustawić, żeby gwiazdy były punktowe (ten punkt jest między tymi dwoma rodzajami błędu). Od razu mówię, że dla mnie regulacja dokładna polegała na ruchach o ok 1/2mm - warto zaznaczyć sobie położenie flattenera jakąś kreską i ruszać nim względem niej.

Potrzeba do tego trochę cierpliwości i precyzji ale da się zrobić. Warto też robić tak długie klatki kontrole by mieć pewność, że długość klatki nie wpłynie na jakość gwiazdy - im krótsza klatka tym lepsza.

 

Tutaj jest mała pomoc:

odleglosc_flatek.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pozwolę sobie wrzucić mały update sprzętowy.

 

1. Montaż - jest. HEQ5 belt moded.

2. Teleskop - za 2-3 tygodnie zamawiam ED80 z flattenerem. Decyzja ostateczna.

3. Detektor - póki co canon, ale już troszkę rozmyślam o tym co będzie dalej. Z jednej strony wiem, ze chłodzone kamerki mono to w zasadzie podstawa, ale patrząc na zdjęcia z nikona D810A i biorąc pod uwagę to jak kapryśna jest u nas pogoda (+ w życiu prywatnym ubędzie mi czasu za kilka miesięcy :flirt: ) zastanawiam się czy jest sens pakować się w kamerkę. W dodatku dochodzi tu zakup koła filtrowego, filtrów itd. Ew. może kamerka kolorowa? Chętnie poznam wasze opinie bo mam tu zerowe doświadczenie.

4. Laptop - tu bez cudów, planuję używany 15" - z tym sobie poradzę.

5. Guiding - mam już adapter szukacz -> nosek 1,25" + na dniach ma przyjść paczka z T7 astrocamera. Wydaje mi się, że taki sprzęt do guidingu będzie ok. Zastanawiam się nad dwoma rzeczami.

a) Jak rozdzielczość takiego guidera ma się do rozdzielczości ED80?

b) Czy osadzenie szukaczoguidera w stopce szukacza będzie wystarczająco sztywne i stabilne. Ktoś takie rozwiązanie stosował?

6/7. Dodatki/kable itp. - na ten moment ogarnę to co mam, żeby nie brać za dużo na raz. W dalszej kolejności planuję jednak:

- moduł bluetooth/wifi

- grzałki

- jakiś astrohub

- autofocuser

- zrobienie/zakup stacji zasilającej

 

W dniu 30.04.2019 o 09:23, danon napisał:

Podepne sie troche do tego tematu, bo @Pav1007 pisałeś, 


Mam ED80 i u mnie ta odległość nie jest zachowana niestety. Widze że gwiazdy po rogach dalej sie "przecinkują". Minimalnie ale jednak. Chyba, że to zależy od tego że miałem wtedy niemodyfikowany, a zdjęcie filtra wpłynie teraz na odległość? 

PS. @Mateusz_D Jak byś kiedyś chciał zobaczyć jak wszystko wygląda w praniu to zapraszam na śląsk, moge pokazać, mam podobny setup ;)

 

@danon Czy udało Ci się dogadać z ED80 i flattenerem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Mateusz_D napisał:

Czy udało Ci się dogadać z ED80 i flattenerem

Hej, ja zamówiłem zlaczke w serwisastro.pl. Spelnili wszystkie moje zachcianki. Czyli - wkrecanie filtru oraz możliwość pracy bez filtra z zachowaniem odpowiedniej odległości flattener-kamera. 

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga odnośnie kamerki ASI 120 Mini - matryca znajduje się zaraz na początku tulei kamery, a "kołnierz" (w sensie ta grubsza część z karbowanymi ściankami i gniazdami na wtyczki) na którym kamera może się oprzeć na krawędzi gniazda 1,25" jest o wiele dalej. To powoduje, że kamery nie można osadzać w gnieździe 1,25" tak jak okular, czyli wsuwać jej do końca - bo matryca jest o wiele za blisko obiektywu guidera. Trzeba wkręcić od przodu kamery przedlużkę, i blokować kamerę łapiąc śrubką właśnie za przedłużkę. A kamera wystaje poza gniazdo na prawie całą swoją dlugość. Jest to rozwiązane idiotycznie, i dlatego wg mnie wygodniejsza w obsludze jest duża wersja ASI 120, bo w niej szeroka część zaczyna się mniej więcej tam, gdzie matryca, więc można kamerę normalnie oprzeć o krawędź gniazda 1,25".

 

Rozwiązaniem dla Mini jest o wiele dłuższa złączka do guidera, która uwzgledni odległość między matrycą o szerszą częścią kamery.

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mateusz_D napisał:

3. Detektor - póki co canon, ale już troszkę rozmyślam o tym co będzie dalej

Właśnie ze względu na ilość bezchmurnych nocy, ja zdecydowałem się na kamerę OSC. Nie żałuję tej decyzji. Nafociłem się US, szczególnie Księżyca i nie mogę już patrzeć na koło filtrowe. Jakbym miał warunki jak z Kanarów, czyli stoisz prawie zawsze nad chmurami pod totalnie ciemnym niebem, to owszem- mono. Skoro będzie Ci brakować czasu niedługo- poszedłbym w kierunku OSC chłodzonej. 

 

11 godzin temu, Mateusz_D napisał:

4. Laptop - tu bez cudów, planuję używany 15" - z tym sobie poradzę.

 

Rozważałeś rozwiązanie bez lapka? Ja korzystam z Asiair. Koniecznie chciałem się pozbyć laptopa. W Asi jest ustawienie na Polarną teleskopem głównym (jak się postaram, to z błędem 6" w ciągu ~3 min).

Jest guiding z PHD, moje ostatnie powtarzalne wyniki to 0,5" RMS. Klatki 20 min i gwiazdy punktowe.

Jest szeroko konfigurowalny dithering. 

Spore powiększenie, aby precyzyjnie z maską ustawić ostrość.

Platesolve- po ustawieniu na biegun celujesz gdziekolwiek, robisz fotkę kilkusekundową, platesolve i juz oprogramowanie wie gdzie jest montaż, niepotrzebna alignacja na gwiazdy. Goto gdziekolwiek np. z Asiair, albo Skysafari- widzisz od razu pole widzenia teleskopu oraz rotację pola. Ustawiasz sekwencję, np. 20x180 + 10x300+ .... Start, blokujesz telefon i idziesz spać.

Po sesji montaż może wrócić do home a Asiair się wyłączy. Jest też oczywiście wsparcie dla lustrzanek (zamiast kamery) i to wielu. Możesz zrobić stretching, żeby ocenić sobie jaki materiał zebrałeś. Wszystko z poziomu smartfona albo telewizora. Najtaniej wychodzi własne Raspberry (pracują nad odpaleniem na wersji 4) + licencja 99$. Nie wiem akurat ile kosztuje laptop, o którym mówisz, ale być może te funkcjonalności Cię zainteresują i będzie miejsce na zaoszczędzenie kasy na coś innego, a i zestaw robi się lżejszy. 

image.thumb.png.10ea7ae81a97d7b2befbb993bfc22fed.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi to bardzo fajnie. Laptopa tak czy siak musze kupic bo obecny juz ledwo zipie, ale twoje rozwiazanie wydaje sie proste i wygodne. Czy to wspolpracuje ze Stellarium? Przyjze sie tematowi i w razie czego bede meczyl na PW. Dzieki!

 

Co do kamerek to coraz bardziej sklaniam sie do OSC. Czytalem analize jolo na sasiednim forum i nie wyglada to tak zle. Gdybym mial swoje podworko 50-70 km od miasta i mogl focic kazdej pogodnej nocy to bym bral w ciemno mono, ale bedac realista chyba pojde w kolor. Na wsi jestem +/- 15 razy w ciagu roku na drednio 2-3 noce. To daje powiedzmy 40 nocy przy czym dochodzi kwestia pogody, fazy Ksiezyca.

 

(przepraszam za brak polskich znakow, ale pisze z pracy a tu tylko klawiatura US).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie kwestie AsiAir rozpatrujemy w kontekscie wylaczenia laptopa z uzytku w terenie. Fajna sprawa, ale jak pisalem, odpowiada mi uzywanie EQ ASCOM + lubie Stellarium wiec raczej podaruje to rozwiazanie. Do tego kamera guidujaca bedzie u mnie T7 astrocamera, ktora pewnie nie wspolgra z produktem ASI. HEQ5 juz uzywam i steruje nim z kompa z pomyslnoscia.

 

21 godzin temu, Mateusz_D napisał:

 

 

5. Guiding - mam już adapter szukacz -> nosek 1,25" + na dniach ma przyjść paczka z T7 astrocamera. Wydaje mi się, że taki sprzęt do guidingu będzie ok. Zastanawiam się nad dwoma rzeczami.

 

 

 

 

a) Jak rozdzielczość takiego guidera ma się do rozdzielczości ED80?

[...]

Pozwole sobie odpowiedziec na postawione wczesniej przeze mnie pytanie. Z obliczen wynika ze skala guidera bedzie grac ze skala zestawu zbierajacego material (gdzies czytalem, ze moze byc ona max 4 raz wieksza lub w druga strone max 2 razy mniejsza). Wrzuce obliczenia - moze ktos kiedys wykorzysta. Prosze jedynie o ew. spojrzenie czy czegos nie pomylilem:

 

wzor: skala ["/px] = 206.3 * rozmiar piksela [um] / ogniskowa [mm]

 

ogniskowa teleskopu (ED80 + flattener) X rozmiar piksela (canon eos 600d) SKALA  
510 206.3 4.29 1.74 "/px
         
ogniskowa szukacza X rozmiar piksela kamery guidujacej (T7 astrocamera) SKALA  
180 206.3 3.75 4.30 "/px
Edytowane przez Mateusz_D
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.