Skocz do zawartości

Lornetka do poznawania konstelacji


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zmieniam moje podejście obserwacyjne i dlatego będę szukał lornetki do przeglądu gwiazdozbiorów. Chodzi o to że chce skakać od gwiazdy do gwiazdy w danych konstelacjach starając się wyłapać ciekawsze "korelacje gwiezdne", a przy okazji nauczyć się nazw gwiazd i doszlifować podstawy których mi brakuje. Nie będzie służyć do ds'ów, chociaż dobrze gdyby źrenica wyjściowa była powyżej 5.

 

Do czego:

- poznawanie gwiazd i konstelacji

 

Wymagania:

- do ręki i na malutkiego żurawia własnej roboty

- ogólnie ma być mniejsza niż 10x50, nie przeszkadzać w poruszaniu się i dać się trzymać dosyć długo przy oczach

 

Przedział cenowy:

400 - 1000 (max maksów maksymalnych)

 

Myślałem o powiększeniu 5-7.

Owl eye i bgsz z powiększeniem 2-3 nie wchodzą w grę, miałem, próbowałem i to jednak nie to.

 

Macie jakieś sugestie?

 

 

 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze tylko trochę duża, ma gabaryty prawie takie jak 10x50, myślę bardziej o 7x35 patrząc na ofertę nikona.

Dodam do wymagań gabaryty.

 

A może coś innego niż nikon co jest warte polecenia?

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, cwic napisał:

Kurcze tylko trochę duża, ma gabaryty prawie takie jak 10x50, myślę bardziej o 7x35 patrząc na ofertę nikona.

Dodam do wymagań gabaryty.

 

A może coś innego niż nikon co jest warte polecenia?

Z drugiej strony, jeśli chcesz nauczyć się rozpoznawać gwiazdozbiory i to jest twoje główne założenie, to tak naprawdę lornetka nie jest do tego potrzebna. Para ludzkich oczu ma pole widzenia co najmniej 1400. Większość gwiazdozbiorów została ,,ustalona" w Starożytności, a wówczas do obserwacji używano jedynie własnych oczu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o rozpoznawanie samych gwiazdozbiorów bo te znam, tylko przypatrywanie się im trochę bliżej, szukanie w nich ciekawych układów gwiazd, itp.. Kiedyś tak zrobiłem ze Smokiem i lornetką 10x50, łapiąc 1-2 główne gwiazdki na raz, piękna sprawa.

 

Ten Visionking wygląda już całkiem ciekawie, jest może coś takiego ale może z lepszą optyką?  Na razie jest to nr 1 na liście :) Lubię spajki.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelową lornetką będzie Nikon 8x30 E II z polem widzenia 8,8*, (bo o 7x50 WX nie będę wspominał)

No ale jest za droga.

 

Polecam więc na ebauy szukać lornetek 7x35 z polami widzenia aż do 12,5 stopni! Skup sie na firmach Tasco, Swift, Sears.

A tak wogóle to coś takiego miałbym do sprzedania w Twoim budżecie :)

Jeśli byłbyś zainteresowany napisz P.W. i wszystko szczegółowo opiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.